Jak wyczyścić

Jak wyczyścić krew?

Czyszczenie zaschniętej krwi na dywanie, ubraniach lub kanapie może czasem być prawdziwą zmorą. Im dłużej będziesz czekać, tym trudniej będzie usunąć krew z tkaniny lub materiału tekstylnego. Podczas czyszczenia krwi należy pamiętać, że jest ona usuwana w różny sposób w zależności od czasu zabrudzenia, a także materiału. Dlatego w kolejnych wierszach przygotowaliśmy dla Ciebie kilka sprawdzonych metod z których dowiesz się jak wyczyścić krew z ubrań, z dywanu czy np. sofy.

Jak wyczyścić krew

Czym można wyczyścić krew?

 • Zimna woda
 • Sól
 • Pasta do zębów
 • Soda oczyszczona
 • Kwasek cytrynowy
 • Mydło
 • Woda utleniona
 • Amoniak

Jak wyczyścić krew z ubrań

jak wyczyścić krew

Należy uważać na krwawe plamy na ubraniach, ponieważ nie każda substancja dobrze reaguje z każdym detergentem.

Ponadto należy wziąć pod uwagę, że nie należy czyścić krwi na kolorowych ubraniach środkami czyszczącymi o działaniu wybielającym. Jak więc usunąć krew z ubrania?

Woda z mydłem jako remedium na plamy z krwi

Wysuszone plamy z krwi są zwykle bardzo trudne do wyczyszczenia, ale pierwszym krokiem do rozwiązania tego problemu jest namoczenie poplamionej odzieży w zimnej wodzie.

W żadnym wypadku nie zanurzaj ubrań z krwawą plamą w ciepłej wodzie, ponieważ ciepła woda powoduje krzepnięcie krwi. Zakrzepła krew wnikałaby jeszcze głębiej i głębiej w ubranie i prawdopodobnie już byś jej nigdy nie usunął. Możesz zostawić ubrania zanurzone w zimnej wodzie na 24 godziny.

Po namoczeniu rozpocznij czyszczenie zwykłym mydłem. Do czyszczenia można używać zarówno klasycznego mydła w kostce, jak i mydła w płynie. Nałóż dużą ilość mydła na plamę krwi i zacznij trzeć tkaninę (do czyszczenia możesz też użyć czystej miękkiej szmatki lub miękkiej szczotki).

Po każdym czyszczeniu dokładnie wypłucz tkaninę pod bieżącą zimną wodą i sprawdź efekt. Jeśli na ubraniu nadal widać krew, powtórz procedurę.

Jeśli po kilku próbach nadal nie możesz usunąć krwawej plamy z ubrania, możesz wypróbować następującą sztuczkę.

czyszczenie krwi mydłem

Jak wyczyścić krew solą

W niektórych przypadkach krew jest zbyt głęboko w materiale, w takim przypadku może pomóc zwykła sól kuchenna.

Przede wszystkim przygotuj bardzo drobną pastę solną. Wsyp kilka garści soli do małej filiżanki i stopniowo dodawaj niewielką ilość wody. Dobrze wymieszaj obie substancje, aby uzyskać drobną pastę.

Nałóż pastę solną na plamę krwi. Staraj się wcierać pastę jak najgłębiej w tkaninę i pozostawić sól na około 30 – 60 minut. Następnie ponownie bardzo dobrze wypłucz tkaninę pod strumieniem zimnej wody.

Sprawdź wynik i w razie potrzeby powtórz cały proces kilka razy. Rezultatem powinna być czysta odzież. Jeśli ci się uda, nie zapomnij wyprać ubrań jak zwykle w pralce.

Jeśli jednak była to biała część garderoby, nadal może być na niej widoczny subtelny odcień krwi. W takim przypadku przejdź do następnej metody.

Soda oczyszczona na trudne plamy z krwi

Soda oczyszczona pomoże Ci osiągnąć końcowy efekt, który z pewnością usunie plamy krwi z ubrań. Należy jednak zdać sobie sprawę, że w przypadku sody działa ona wybielająco. Dlatego zaleca się czyszczenie krwi sodą tylko na białych ubraniach, w innych kolorach może to spowodować wyblakłe plamy na ubraniach a nawet wyblakłe całe tkaniny.

Do czyszczenia możesz zrobić pastę z sody i zimną wodą (lub możesz dodać do niej trochę soli).

W małej filiżance zmieszaj trochę sody, dodaj wody, wymieszaj i wmasuj przygotowaną pastę bezpośrednio w krwawą plamę. Staraj się „wmasować” pastę (jak w przypadku pasty solnej) tak głęboko, jak to możliwe.

Po wmasowaniu substancji pozostaw sodę na kilka godzin (ok. 10 – 12 godzin lub cały dzień). Na koniec usuń pastę z ubrania i sprawdź wynik. Przy białych ubraniach plama zdecydowanie powinna zniknąć. Jeśli krwawe plamy są nadal widoczne, powtórz proces.

Na koniec nie zapomnij wyprać ubrań w pralce.

Jak wyczyścić krew z materaca

W przypadku plam krwi na materacu masz kilka możliwości. Ale zanim zaczniesz go czyścić, upewnij się, że krew nie znajduje się tylko na pokrowcu (lub ochraniaczu) materaca. W takim przypadku stosunkowo łatwo można usunąć krew stosując procedury, które są wymienione powyżej. Jeśli jednak krew dostała się bezpośrednio do materaca, należy go dobrze wyczyścić.

Do czyszczenia materaca można zastosować metody czyszczenia na sucho lub na mokro w zależności od zabrudzenia (świeża krew / zaschnięta krew).

Jeśli chodzi o zaschniętą krew, materac należy czyścić na mokro. W takim przypadku rozpocznij czyszczenie wodą i solą, używając mokrej szmatki. Wytrzyj brudny obszar, aż będzie dobrze nawilżony, a następnie nałóż sól na zaschniętą plamę krwi.

Pozostaw sól na kilka godzin, a następnie powtórz proces.

Jeśli plama zniknie podczas czyszczenia, możesz rozpocząć czyszczenie mydłem i zimną wodą. Kilkakrotnie dobrze przetrzyj ten obszar, aż plama zostanie usunięta.

Jeśli ci się uda, możesz poprawić wynik za pomocą sody oczyszczonej. Po prostu wsyp sodę oczyszczoną na przygotowane i nawilżone miejsce i pozostaw na kilka godzin. Soda powinna dobrze wybielać obszar, aby osiągnąć pożądany efekt.

Na koniec, po wyschnięciu sody, odkurz całą powierzchnię, upewnij się, że materac jest idealnie suchy i ponownie nałóż na niego pokrowiec (ochraniacz).

Jak wyczyścić plamy krwi na dywanie

Ważne jest, aby jak najszybciej wyczyścić dywan z krwi, np. natychmiast po jego zanieczyszczeniu. Im dłużej będziesz czekać, tym gorzej zmyje się krew z dywanu.

Do czyszczenia wystarczy czysta zimna woda i sól kuchenna. Najpierw dokładnie wytrzyj zakrwawione miejsce na dywanie wilgotną szmatką (lub gąbką), a następnie posyp zwykłą solą.

Pozostaw sól na kilka godzin i powtórz cały proces kilka razy. Jeśli udało Ci się usunąć większość krwi, możesz wyczyścić dywan wodą z mydłem lub innym środkiem do czyszczenia dywanów (w zależności od rodzaju dywanu).

Nie zapomnij dobrze odkurzyć dywanu po jego wyczyszczeniu. Usunąć z niego pozostałości soli, wody i innych produktów. Ostatecznie wystarczy, że dywan dobrze wyschnie i powinien wyglądać jak nowy.

Jak wyczyścić krew z dywanu

Plama krwi na fotelu i sofie

Czyszczenie krwi z siedziska jest nieco bardziej skomplikowanym procesem. Ponieważ w dużej mierze zależy od rodzaju siedziska i materiału (skórzany, tapicerowany itp.). Niektórych środków czyszczących nie wolno stosować do skórzanych siedzeń, a innych nie należy nakładać na siedzenia z ekoskóry lub innych tkanin.

Generalnie jednak, czyszczenie siedziska lub sofy z krwią można rozpocząć od czystej zimnej wody i miękkiej, czystej szmatki.

Spróbuj wytrzeć nimi krew z kanapy lub możesz użyć bardzo łagodnego mydła do czyszczenia (ale uważaj na skórzane siedzenia, aby mydło nie było zbyt agresywne). W przypadku świeżych plam krwi można użyć mieszanki wody z mydłem i soku z cytryny, którą nakłada się bezpośrednio na krew.

Spróbuj usunąć krew bardzo miękką szmatką i wytrzyj siedzisko do sucha po usunięciu plamy. Na koniec pozwól siedzisku dokładnie wyschnąć.

Kilka wskazówek, jak wyczyścić krew

 • Jeśli nie udało Ci się usunąć krwi powyższymi metodami, możesz wypróbować amoniak jako środek czyszczący. Jednak podczas korzystania z amoniaku należy uważać, aby nie używać go na delikatnych tkaninach, takich jak wełna lub jedwab. Wymieszaj amoniak z wodą (1 łyżeczka amoniaku na szklankę czystej wody) i nanieś roztwór bezpośrednio na plamę. Pozwól amoniakowi działać przez chwilę, a na koniec oczyść go razem z krwią.
 • Pasta do zębów może być zaskakująco skutecznym środkiem czyszczącym do usuwania krwi. Nałóż pastę bezpośrednio na krew, pozwól jej dosłownie wyschnąć i na koniec umyj zimną wodą. Po wyczyszczeniu nie zapomnij wyprać tkaniny również w pralce.
 • Woda utleniona to agresywny, ale bardzo skuteczny środek czyszczący, który jest zalecany do stosowania zwłaszcza na świeże plamy z krwi. Procedura jest bardzo prosta: wlej nadtlenek bezpośrednio na plamę krwi i pozwól mu zadziałać. Po każdym spienieniu nadtlenku cały proces powtarzaj, aż plama krwi zostanie całkowicie usunięta. W przypadku substancji delikatnych zaleca się zmieszanie wody utlenione z wodą, ponieważ ma działanie wybielające. Po wyczyszczeniu plamy tkaninę należy dokładnie wypłukać czystą wodą i na koniec dobrze wyprać jeżeli to możliwe w pralce lub ręcznie.

Chociaż na pierwszy rzut oka czyszczenie plam z krwi może się wydawać praktycznie niemożliwe, nie rozpaczaj. Dzięki powyższym metodom czyszczenia w większości przypadków można pozbyć się plam krwi.

Jeśli jednak żadna z metod nie pomoże, nadal można kupić specjalne środki czyszczące do plam z krwi, które z pewnością usuną wszelkie plamy krwi (będzie to was odpowiednio kosztować).

Wszyscy znają już swoje sprawdzone wskazówki dotyczące krwawych plam. Jakie są Twoje metody? Czy masz jakieś sprawdzone sposoby, za pomocą których możesz wyczyścić krew z ubrania, sofy lub dywanu?

Napisz nam swoje doświadczenia, poglądy i opinie w komentarzach pod artykułem!

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button