Jak wyczyścić

Jak wyczyścić kanapę?

Każdy właściciel kanapy przynajmniej raz w życiu spotka koszmar w postaci plamy na kanapie. Czyszczenie kanapy może w niektórych przypadkach być prostą sprawą, w innych może być problemem. Z tego powodu przygotowaliśmy dla Ciebie kilka przydatnych instrukcji i wskazówek, dzięki którym oczyszczenie kanapy z moczu, mleka lub innych substancji powinno być nieco łatwiejsze. Opowiemy jak wyczyścić kanapę?

Jak wyczyścić kanapę

Jak wyczyścić kanapę sodą oczyszczoną?

Soda oczyszczona jest zalecana jako element oczyszczania kanapy, ponieważ pozwala pozbyć się nieprzyjemnego zapachu.

Procedura czyszczenia kanapy jest bardzo prosta

Wysyp cienką warstwę sody na brzydko pachnące miejsce. Sodę pozostaw na około 10-20 minut (czasem konieczne jest pozostawienie sody na całą noc).

Następnie dokładnie odkurz obszar i przetrzyj wilgotną szmatkę.

Drugi wariant polega na zmieszaniu sody z wodą, ewentualnie z innym środkiem czyszczącym (takim jak: ocet, mydło, detergent itp.) I nałożenie roztworu na konkretne miejsce.

Jak wyczyścić kanapę octem?

Oprócz doskonałych właściwości czyszczących ocet jest również dobrym pochłaniaczem zapachów. Podczas czyszczenia kanapy należy zawsze rozcieńczyć ocet z wodą, ponieważ ma on już bardzo wysokie pH.

Jak wyczyścić kanapę octem

Po zmieszaniu mikstury możesz nałożyć roztwór na kanapę (ściereczką lub sprayem). Delikatnie rozprowadź ocet na całej powierzchni dotkniętego obszaru na kanapie i pozwól mu działać, odpowiednio długo potem wysusz kanapę.

Potem przetrzyj to miejsce wilgotną szmatką. Jeśli czujesz silnie zapach octu pozostawiony na miejscu po occie, możesz „wyczyścić” miejsce wodą z mydłem lub użyć sody oczyszczonej, aby pochłonąć zapach octu.

Jak czyścić skórzaną kanapę

Należy regularnie dbać o skórzaną kanapę poprzez impregnację, którą należy wykonywać 2-3 razy w roku. Powinno to ułatwić czyszczenie i ochronę skórzanej kanapy.

Jeśli rozlałeś kawę lub herbatę na kanapie, natychmiast sięgnij po szmatkę lub ręczniki papierowe i użyj ich do wchłonięcia całej cieczy z powierzchni kanapy.

Nie należy używać silniejszych detergentów lub innych środków czyszczących do czyszczenia samej plamy.

Najlepsze jest stosowanie produktów przeznaczonych do czyszczenia skórzanej kanapy. Jeśli nie masz czegoś takiego, możesz sięgnąć po delikatne mydło w płynie z wodą.

Jak wyczyścić kanapu

Dokładnie oczyść obszar roztworem mydła (możesz użyć szmatki), a następnie ponownie przetrzyj obszar czystą, wilgotną szmatką.

Na koniec przetrzyj to miejsce jeszcze raz suchą szmatką, aby usunąć nadmiar wilgoci i pozwól kanapie dobrze wyschnąć.

Po umyciu i wysuszeniu kanapy zaleca się zaimpregnować miejsce.

Jak wyczyścić kanapę materiałową z tkaniny

Sofa lub kanapa z tkaniny to najczęstszy rodzaj mebli w salonie lub innym pomieszczeniu. Czyszczenie kanapy z tkaniny jest również łatwiejsze, ponieważ nie wymaga tyle uwagi, jak w przypadku kanap wykonanych ze skóry lub eko-skóry.

W przypadku drobnych włosów wystarczy zwykły odkurzacz z przedłużkami.

Do czyszczenia plam lub smarów na tapczanie z tkaniny można użyć wody z mydłem lub delikatnym detergentem.

Jak dobrze wyczyścić

Wymieszaj roztwór nałożony na dotknięty obszar i pozostaw na co najmniej 5-10 minut.

Następnie przetrzyj czyszczony obszar wilgotną szmatką i pozwól mu dobrze wyschnąć. W przypadku grubszych tłustych plam może być konieczne użycie detergentu lub innego środka do czyszczenia tłuszczu.

W przypadku plam, które brzydko pachną, nałóż także ocet z sodą oczyszczoną na brudne miejsce, które dokładnie wcieraj w kanapę, przetrzyj dobrze mokrą szmatką i pozostaw do wyschnięcia. 

Jak wyczyścić kanapę z ekoskóry

W żadnym wypadku nie należy czyścić kanapy z eko-skóry środkami chemicznymi lub środkami do czyszczenia o wysokim pH.

Eko-skóra jest stosunkowo wrażliwa na detergenty. Do czyszczenia potrzebna będzie tylko czysta woda i bardzo delikatne mydło o niskim pH (w przypadku plam z płynów potrzebne będą również ręczniki papierowe).

Oczyść miejsce mydłem i wodą, a następnie wytrzyj wilgotną ściereczką po to by usunąć resztki mydła, a dalej daj eko-skórze dobrze wyschnąć. W przypadku bardziej ekstremalnych rodzajów plam lub zabrudzeń będziesz musiał szukać profesjonalnej pomocy.

Jak wyczyścić kanapę z mleka

Po pierwsze, zacznij czyścić kanapę, gdy tylko mleko rozleje się na kanapę. Im dłużej zwlekasz, tym więcej mleka wsiąknie w kanapę, co utrudnia czyszczenie.

Od samego początku używaj ręczników papierowych (lub ręcznika, szmaty itp.) I użyj ich aby wchłonąć całe mleko znajdujące się na powierzchni kanapy.

Nie należy jednak zbyt mocno naciskać zabrudzonych miejsc ręcznikami, mleko może tylko wsiąknąć w materiał. Następnie użyj bardzo delikatnego płynu do czyszczenia, który rozcieńcza się z wodą (w stosunku 1: 2), wymieszaj roztwór i nałóż na brudne miejsce na kanapie.

Za pomocą miękkiej szmatki lub gąbki przetrzyj po tym miejscu przez około 5 minut, a następnie dokładnie spłucz obszar wodą (ale nie za obficie, aby nie rozlać wody i nie rozprowadzić plamy).

Na koniec przetrzyj miejsce jeszcze raz suchą miękką ściereczką, aby wchłonęła resztki wilgoci. Pozwól oczyszczonej kanapie dobrze wyschnąć (możesz użyć suszarki do włosów do szybkiego suszenia, ale w przypadku tapicerowanej kanapy, takie szybkie suszenie może nieco uszkodzić tkaninę).

W przypadku skórzanej sofy nie zapomnij zaimpregnować wyczyszczonego miejsca środkiem ochronnym po wyschnięciu.

Jak wyczyścić kanapę z moczu

Niezależnie od tego, czy twoja kanapa jest brudna, czy twoje zwierzę je zabrudzi, taką kanapę nadal można uratować. Jak tylko zdarzy się taki incydent, użyj papierowych ręczników (lub ściereczki), aby wchłonąć cały mocz z powierzchni kanapy.

Następnie przygotuj roztwór z octu, sody oczyszczonej, wody i detergentu w płynie (w razie potrzeby można również dodać szczyptę 100% alkoholu do dezynfekcji).

Dobrze wymieszaj roztwór i nałóż na dotknięty obszar. Użyj ściereczki, aby przeczyścić przez obszar moczu, próbując wcierać roztwór w kanapę. Pozostaw roztwór na około 5 minut, a następnie dokładnie przetrzyj cały obszar wilgotną szmatką, aby usunąć nadmiar substancji.

Możesz posypać ten oczyszczony obszar sodą oczyszczoną w niewielkiej ilości (z powodu nadmiernego zapachu moczu i octu) i pozostawić na noc.

Na koniec, po prostu dokładnie odkurz miejsce następnego dnia gdy kanapa będzie sucha, aby pozbyć się sody. Potem ponownie wytrzyj miejsce wilgotną szmatką, a plama moczu powinna być niewidoczna.

Wskazówki dotyczące czyszczenia kanap

  • Kanapy z tkanin, które pociemniały w wyniku użycia, możesz użyć kombinacji wody i octu. Które ożywią kolory kanapy (przeciwnie, nie używaj octu w naturalnie ciemnych kanapach, ponieważ mogą one blaknąć w wyniku kontaktu z octem).
  • W przypadku każdego rodzaju kanapy staraj się ją chronić przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Przechowuj ją w normalnej wilgotności i temperaturze pokojowej.
  • Białych skórzanych kanap nie zaleca się siadania na kanapie w dżinsach, ponieważ spodnie jeansowe mogą niszczyć kolor kanapy.
  • Jeśli musisz wyczyścić kanapę z wina, użyj kombinacji soli i wody mineralnej. Przed zastosowaniem powyższych metod czyszczenia, które uwolnią czerwony kolor z wina i ułatwią czyszczenie.
  • W przypadku skórzanych sof należy regularnie traktować kanapę specjalnymi środkami ochronnymi, takimi jak oleje i kremy na skórzanych sofach.

Czy te wskazówki i porady dotyczące czyszczenia kanapy były pomocne? Czy masz już jakieś inne „domowe porady”? Doradzaj także innym w komentarzach pod tym artykułem.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button