Jak wyczyścić

Jak wyczyścić podłogę?

Od czasu do czasu należy wyczyścić podłogę, czy to w salonie, sypialni, czy w dowolnym miejscu w domu ze wszystkich osadów, kurzu lub po prostu z brudu. Dobre czyszczenie drewnianej podłogi wymaga kilku środków i metod, dzięki którym osiągniesz czystą podłogę. Chociaż może się wydawać, że mycie pływającej podłogi jest banalną sprawą, w wielu przypadkach podłoga jest myta raczej źle. Wtedy podłoga ulega stopniowemu uszkodzeniu, nie mówiąc już o jej ochronie. Dlatego w poniższych wierszach przygotowaliśmy dla ciebie prosty przewodnik, w jaki sposób prawidłowo czyścić podłogę. Oraz czego będziesz potrzebować do jej wyczyszczenia, jak należy myć podłogę, a jednocześnie jak dbać o drewnianą podłogę. Jak wyczyścić podłogę?

Jak wyczyścić podłogę

Jak czyścić pływającą podłogę

Dokładne czyszczenie podłogi obejmuje dobre przygotowanie przed czyszczeniem, a także konserwację zapobiegawczą i ochronę podłogi pływającej.

Co będzie potrzebne do czyszczenia podłogi:

 • Trzepaczka i odkurzacz z odpowiednią szczotką do podłogi
 • Wiadro z gorącą wodą
 • Płyn do naczyń, delikatne mydło, ocet (lub inny środek do czyszczenia podłóg)
 • Miękka ściereczka, szmata lub mop
 • Ochrona podłogi (wosk, lakier, olej itp.)
 • Gumowe rękawiczki

Jak wyczyścić podłogę?

Jak wyczyścić podłogę na sucho?

Przede wszystkim ważne jest, aby usunąć grubszy brud, kurz i osady z podłogi. Dlatego zawsze zaleca się czyszczenie podłogi „na sucho” miotłą i odkurzaczem przed umyciem podłogi.

Na początku dokładnie zmieć grubsze zabrudzenia i kurz z podłogi, dzięki czemu o wiele łatwiej będzie później umyć podłogę.

Następnie dobrze odkurz podłogę (podczas odkurzania używaj specjalnych nasadek do odkurzania podłogi, w przeciwnym razie możesz uszkodzić lub zarysować podłogę).

Odkurzaczem przejedź przez całą podłogę, a także wszystkie rogi i zakamarki. W tym momencie pływająca drewniana podłoga powinna być gotowa do mycia.

Jak wyczyścić drewnianą podłogę na mokro?

Aby umyć drewnianą podłogę, przygotuj ciepłą wodę wraz z delikatnym mydłem w wiadrze (lub możesz użyć trochę płynu do naczyń. Ale sam płyn do naczyń nie jest wysoce zalecany do czyszczenia drewnianych podłóg, ponieważ może stopniowo usuwać lakier ochronny na podłodze).

W niektórych przypadkach zaleca się dodanie octu do wody, dzięki czemu możliwe jest wyczyszczenie pływających podłóg z bardzo „wtartego brudu”, a jednocześnie uratowanie życia podłogi.

Podczas wycierania podłogi należy zawsze dobrze namoczyć ściereczkę i dokładnie ją wykręcić, aby podczas mycia na podłodze nie gromadziła się woda.

Rozłóż pracę na małe sekcje i rozpocznij mycie.

Staraj się wytrzeć całą podłogę, usunąć wszelkie zabrudzenia, których nie można usunąć za pomocą czyszczenia na sucho, a jednocześnie upewnij się, że woda nie gromadzi się na podłodze. Po umyciu całej drewnianej podłogi ponownie przetrzyj całą powierzchnię czystą, miękką i suchą szmatką.

Na koniec pozwól pływającej podłodze dokładnie wyschnąć (możesz otworzyć okna lub pozostawić otwarte drzwi, aby przewietrzyć pomieszczenie). Po wyschnięciu możesz przejść do następnej fazy, którą jest woskowanie podłogi.

Jak wyczyścić drewnianą podłogę?

Pielęgnacja pływającej podłogi przez lakierowanie i woskowanie

Po wyczyszczeniu i wysuszeniu podłogi możesz rozpocząć woskowanie pływającej drewnianej podłogi. Podłoże można traktować metodą woskowania lub lakierowania lub olejem podłogowym.

Jednak metoda woskowania nie jest zalecana do podłóg pływających. Ponieważ taka podłoga staje się niebezpiecznie śliska i bardzo trudno jest usunąć brud z woskowanej podłogi.

Lakierowanie podłogi specjalnymi środkami ochrony jest jedną z najczęstszych metod stosowanych w ochronie drewna. Lakierowanie podłogi ochroni pory w podłodze, pozostawiając przyjemny zapach.

Zazwyczaj można znaleźć produkty do pielęgnacji podłóg w sklepie lub zamówić je w sklepie internetowym.

Zaleca się wykonywanie zabiegów na podłodze około 1-4 razy w roku, w zależności od tego, jak szybko podłoga zużywa się w ciągu roku.

Kilka wskazówek, jak czyścić drewnianą podłogę

 • Podczas czyszczenia podłogi należy unikać substancji, które mogą wpływać na połysk podłogi (takich jak wosk, wybielacz, pasty i silne rozpuszczalniki).
 • Zawsze upewniaj się, że czyścisz podłogę tylko lekko zwilżoną ściereczką. Unikaj dużych ilości wody na podłodze.
 • Zamiast wiadra z wodą możesz użyć spryskiwacza z wkładem, do którego po prostu wlewasz wodę z detergentem, a myjąc podłogę, po prostu rozpylaj wodę stopniowo w pożądane miejsca.
 • Pod żadnym pozorem nie używaj detergentu do mycia podłogi. Użyj octu zmieszanego z gorącą wodą, aby usunąć smug i zdezynfekować podłogę.
 • Nie chodź po drewnianej pływającej podłodze w butach, które nosisz po za domem. Ponieważ cząsteczki takie jak żwir, kamienie lub piasek mogą uszkodzić podłogę.
 • Staraj się utrzymywać w pomieszczeniu w którym jest pływająca podłoga optymalną wilgotność i temperaturę (tj. Około 55% wilgotności i temperatury około 22 ° C)
 • Po umyciu podłogi nie pozostawiaj podłogi zbyt długo mokrej. Wytrzyj ją dokładnie miękką suchą ściereczką i pozwól jej się dobrze przewietrzyć.

Jeśli wykonałeś wszystkie kroki poprawnie i dokładnie, rezultatem powinna być idealnie oczyszczona podłoga, która będzie ci służyć w ten sposób jeszcze przez kilka dziesięcioleci.

Podobné články

1 komentár

 1. Najlepszy life hack ever: kupić Roombę i Braavę. Wychodzę z domu i niczym się nie martwię, a jak wracam jest już wysprzątane 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button