Jak wyczyścić

Jak prać zasłony?

Pranie zasłon jest denerwującym zajęciem, ale należy to robić regularnie co najmniej kilka razy w roku. Ale co, jeśli masz zasłony, których zwykłe pranie po prostu nie może wyczyścić? Dlatego w poniższych akapitach przygotowaliśmy dla ciebie prostą procedurę prania zasłon, aby były białe. Więc jak prać zasłony?

Jak prać zasłony

Przygotowanie zasłon do prania

Chociaż nie wszyscy przygotowują zasłony do prania, zaleca się, aby najpierw dobrze namoczyć zasłony przed włożeniem ich do pralki.

Moczenie zasłon to sprawdzona metoda, która z pewnością pomoże ci podczas prania.

Namaczanie zasłon w sodzie oczyszczonej

Często zdarza się, że będziesz prać zasłony, których po prostu nie będziesz w stanie uprać na śnieżno-biało z powodu osadzonego kurzu, brudu lub dymu papierosowego. Przy takich zabrudzonych zasłonach ważne jest, aby najpierw przygotować je do prania w kąpieli sodowej.

Więc zanim zaczniesz prać zasłony, przygotuj roztwór ciepłej wody i sody w wannie (będziesz potrzebował około pół kilograma sody).

Upewnij się, że cała woda sodowa całkowicie się rozpuściła w wannie. Po prostu zanurz zabrudzone zasłony w wannie i pozwól, aby soda działała przez około 1–2 godziny. Po namoczeniu zasłon wyjmij i spuść wodę z wanny (po namoczeniu woda będzie naprawdę brudna).

Na koniec ponownie opłucz dobrze zasłony w czystej wodzie i możesz zacząć je prać.

Jak prać zasłony?

Namaczanie zasłon w soli kuchennej

Czasami podczas prania zasłon mogą wystąpić ekstremalne przypadki, w których zasłony są dosłownie pożółkłe. W takich sytuacjach oprócz sody będziesz musiał użyć soli kuchennej (również około pół kilograma).

Tak jak poprzednio, upewnij się, że sól kuchenna całkowicie się rozpuściła w ciepłej wodzie, następnie zanurz zasłony w wodzie i pozwól, aby roztwór działał przez co najmniej 3-5 godzin.

W przypadku silnie zabrudzonych zasłon należy powtórzyć proces jeszcze raz (ponieważ woda w roztworze może zostać bardzo zanieczyszczona, co spowoduje konieczność jej wymiany na nową).

Nie zapomnij dokładnie opłukać zasłony w czystej wodzie po jej namoczeniu.

Jak prać zasłony w pralce

Zasłony można prać zarówno w pralce, jak i ręcznie. Jednak dla konwencjonalności będziemy trzymać się prania zasłon w pralce. Zasłony należy prać tylko w temperaturze nie wyższej niż 30 ° C.

Ponieważ zasłony są zwykle wykonane z bardzo delikatnych materiałów, należy je prać na delikatnym programie (najlepiej w programie bez wirowania).

Liczba obrotów nie powinna przekraczać 300. Przed praniem dobrze złóż zasłony lub użyj siatki, aby je złożyć razem.

Do prania zasłon należy stosować najwyższej jakości proszek do prania. W przypadku kolorowych zasłon zaleca się stosowanie żelu do prania kolorowych rzeczy. Oprócz detergentów nie zapomnij o zmiękczaczu do tkanin, którego możesz użyć w razie potrzeby.

Jeśli chcesz osiągnąć najlepszy możliwy efekt prania, możesz dodać do detergentu klasyczny ocet kuchenny, który po prostu dodajesz do prania (wystarczy jedna filiżanka).

W takim przypadku nie zaleca się jednak łączenia octu z płynem zmiękczającym. Nie dodawaj też octu do kolorowych zasłon (może to spowodować ich blaknięcie). Po umyciu zasłon natychmiast wyjmij je z pralki.

Oprócz octu można również użyć płynnej skrobi, którą dodajesz do pojemnika zmiękczającego tkaniny, aby uzyskać lepszy efekt.

Jak prać zasłony w pralce

Wieszanie zasłon

Natychmiastowe zawieszenie zasłon zaraz po ich wypraniu jest ważnym krokiem, który po prostu musisz zrobić. Zaraz po upraniu zasłon wyjmij je z pralki i po prostu powieś na karniszach / oknach (nawet jeśli nadal są mokre / wilgotne).

W żadnym wypadku nie wieszaj zasłon do wyschnięcia (nawet w bezpośrednim świetle słonecznym) i nie prasuj ich wcale.

Dzięki prawidłowemu zawieszeniu włókna zasłon są prostowane do wymaganych kształtów, tak jak powinny wyglądać na oknie. Dlatego ważne jest, aby powiesić je dokładnie według swoich pomysłów i pozostawić do całkowitego wyschnięcia.

Jeśli wykonałeś ten krok poprawnie, zasłony powinny być ładnie wyrównane i ukształtowane. Czasami jednak możesz nie być w stanie tego zrobić i będziesz musiał je wyprasować po powieszeniu i wysuszeniu. W takim przypadku należy bardzo starannie prasować zasłony w najniższej możliwej temperaturze (w przeciwnym razie istnieje ryzyko uszkodzenia zasłon). Zawieś je natychmiast po prasowaniu. Ten krok powinien sprawić, że zasłony będą uprane i idealnie czyste.

Mogą Cię również zainteresować te artykuły i poradniki:

Kilka wskazówek, jak prać zasłony

  • Nie zaleca się używania środków do zmiękczania tkanin podczas prania, ponieważ mogą one zmienić kolor zasłon na żółty.
  • Jednym z trików, które mogą pomóc ci wyprać zasłony, jest użycie skorupek jaj. Jest to sprawdzony przepis od babci, który gwarantuje wspaniałe rezultaty. Po prostu przygotuj torbę wykonaną z bardzo mocnego materiału, do której wsyp skorupki jajek, dodaj kilka plasterków cytryny i włożysz całą torbę bezpośrednio do pralki wraz z zasłonami.
  • Kolejną niekonwencjonalną sztuczką do prania zasłon jest użycie atramentu. Przed praniem dodaj butelkę atramentu do ciepłej wody w misce, którą po prostu dobrze wymieszasz. Następnie zanurz zasłony i pozwól atramentowi działać na zasłony przez kilka godzin. Na koniec zdejmij zasłony i dobrze spłucz.

Domowe porady jak prać zasłony

Chociaż pranie zasłon jest trochę denerwującym (a czasem trudnym) działaniem, konieczne jest robienie tego co najmniej 3 do 4 razy w roku (w zależności od tego, jak szybko zabrudzą się zasłony).

Jednak oprócz tych procedur, które można zastosować do prania zasłon, każde gospodarstwo domowe ma również własne metody i sztuczki, dzięki którym walczy z brudem na zasłonach. Jakie są Twoje? Czy masz jakieś sprawdzone porady i wskazówki, których regularnie używasz podczas prania zasłon?

Napisz nam swoją opinię i doświadczenie w komentarzach pod tym artykułem!

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button