Jak prać ręczniki?
Regularne pranie ręczników jest ważną częścią codziennej higieny człowieka. Podczas nieregularnego prania na ręczniku gromadzą się resztki skóry, bakterie i zanieczyszczenia. Które powodują nieprzyjemny zapach, a ponadto niszczą strukturę włókien w ręczniku. Jak właściwie prać ręczniki, aby były miękkie i ładnie pachniały? Dlatego w poniższych liniach przygotowaliśmy dla ciebie prosty przewodnik na temat tego, jak prać ręczniki, których zwykle używasz w łazience.
Przygotowanie ręczników do prania
W niektórych przypadkach zaleca się namoczenie ręcznika w zimnej wodzie w nocy (lub przez 24 godziny) przed praniem.
Jeśli chodzi o nowy ręcznik, który będziesz prać po raz pierwszy, ważne jest, aby pozwolić mu zanurzyć się w zimnej wodzie, a następnie wrzucić go do pralki. Ta metoda namaczania jest również zalecana w przypadku ręczników, które są już twarde i szorstkie.
Do przygotowania wystarczy zwykłe miska lub wanna. Aby uzyskać lepszy efekt, zaleca się dodanie do wody kilku łyżek octu i kwasku cytrynowego i do tego roztworu zanurz ręcznik. Nowy ręcznik uwalnia nadmiar barwnika i szkodliwe chemikalia, które są użyte do produkcji.
W przypadku szorstkich ręczników takie rozwiązanie pomoże zmiękczyć je po praniu.
Nie musisz się martwić zapachem octu, ponieważ zapach ten zniknie po praniu i dokładnym wysuszeniu.
Pranie ręczników
Pranie ręczników to nieco inny proces niż inne rodzaje prania, które zwykle robisz. Nie zaleca się prania ręczników z innymi rodzajami odzieży (należy je prać osobno) i nie należy ich prać w wypełnionej do pełna pralce.
Wybierając proszek do prania, ważne jest, aby nie używać proszku do białych materiałów do prania z kolorowymi ręcznikami i odwrotnie.
Nie używaj też zbyt dużej ilości proszku do prania, ponieważ może to tylko uszkodzić ręcznik. Zbyt dużo proszku do prania powoduje nieprzyjemną twardość ręcznika.
W żadnym wypadku nie zaleca się wybielać ręczników z użyciem detergentów i innych środków chemicznych. Z jednej strony wybielanie uszkadza włókna w ręcznikach, ręcznik traci swoją miękkość przez blaknie, a także traci właściwości chłonne. Dlatego unikaj wybielania.
Nie zaleca się również dodawania do prania żadnego płynu zmiękczającego (szczególnie w przypadku białych ręczników), który powoduje, że ręcznik staje się szary.
Powinieneś spróbować wyprać ręcznik w niskiej temperaturze, najlepiej około 30 – 40 stopni Celsjusza (Wskazówka: przed włączeniem pralki możesz dodać 1-3 piłki tenisowe do bębna pralki, które powodują podniesienie włókien ręcznika, gdy bęben się obraca i po praniu ręczniki będą miękkie).
Jeśli ręcznik pachnie nieprzyjemnie to z powodu bakterii i resztek skóry na ręczniku. Wtedy nie ma innego wyjścia, jak zwiększyć temperaturę prania (na około 60–90 ° C) lub użyć antybakteryjnego proszku do prania.
Po prawidłowym praniu ręcznika należy go natychmiast usunąć i odpowiednio nim potrząsnąć. W rezultacie włókna na ręczniku są oddzielone, co sprawia, że ręcznik jest nieco gładszy po wysuszeniu, a samo suszenie jest bardziej wydajne.
Suszenie ręczników
Po wypraniu, suszenie ręczników jest kolejną bardzo ważną fazą, która wpłynie na czystość, a zwłaszcza miękkość ręczników. Wyjmij ręczniki natychmiast po praniu, w przeciwnym razie zaczną się zużywać i mogą znów zacząć źle pachnieć.
W przeciwnym razie zaleca się suszenie ręczników w tradycyjny sposób, wieszając je na sznurze. Podczas suszenia ważne jest, aby ręczniki były suszone w temperaturze pokojowej i w bardzo dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Jest to szczególnie ważne w przypadku grubszych ręczników, ponieważ bakterie mogą zacząć osadzać się na sklejonych stronach mokrego ręcznika, jeśli nie ma wentylacji.
W przypadku kolorowych ręczników należy unikać bezpośredniego światła słonecznego, ponieważ może to spowodować blaknięcie ręcznika. Pod żadnym pozorem nie wieszaj ręczników na kaloryferze, ponieważ gorące powietrze może uszkodzić włókna na ręczniku, co wpłynie na jego twardość.
Po wyschnięciu ręczniki powinny być gotowe do ponownego użycia. Nie zaleca się prasowania ręczników, ponieważ może to uszkodzić włókna, powodując słabe wchłanianie wody.
Kilka wskazówek dotyczących ręczników
- To jak często należy zmieniać ręcznik, zależy od jego zastosowania (czy to ręcznika kąpielowego, czy po prostu do wycierania rąk). Powinieneś zmieniać ręcznik przynajmniej raz w tygodniu, najlepiej po 1–3 użyciach lub jak tylko zauważysz jego zanieczyszczenie.
- Z czasem możesz także osiągnąć odpowiednią miękkość ręcznika, ponieważ regularne i odpowiednia pranie ręcznika zwiększa jego miękkość.
Regularne i dokładne pranie ręcznika jest koniecznością zarówno z punktu widzenia zdrowia i higieny, jak i z punktu widzenia wygody.
Chociaż nie musisz przestrzegać wszystkich naszych porad, ale powyższe wskazówki i metody na pewno ci pomogą.
Wszyscy już wypracowali własne nawyki i metody prania ręczników w domu. Jakie są Twoje? Czy masz jakieś tajne procedury, których używasz do prania ręczników?
Napisz do nas i podziel się z nami swoimi opiniami i doświadczeniami w komentarzach pod artykułem!