Jak wyczyścić

Jak wyczyścić monety?

Numizmatyka, jako stosunkowo mało znana dziedzina, sprawia iż często pozornie bezwartościowe monety staja się bardzo drogimi eksponatami. Jednak oprócz wartości samej monety ważne jest jej prawidłowe oczyszczenie, by nie zniszczyć artefaktu i nie stracić swojego skrby. Czy wiesz, jak czyścić monety kolekcjonerskie z różnych materiałów? Dowiedz się, jak i jak wyczyścić monety ze złota, srebra, miedzi, a nawet aluminium!

Jak wyczyścić monety

Jak wyczyścić monety ze złota

Złote monety są jednym z najpopularniejszych przedmiotów w dziedzinie numizmatyki (szczególnie jeśli są one bardzo stare i istnieją w małym nakładzie).

Jeśli to możliwe, zacznij czyścić złotą monetę tylko zwykłą ciepłą wodą i palcami (lub miękką szmatką). W wielu przypadkach nie będziesz potrzebować więcej do czyszczenia.

Jeśli jednak moneta jest bardzo brudna, możesz także wypróbować następujące metody.

Czyszczenie monety wodą z mydłem

Jednym z najłatwiejszych sposobów czyszczenia złotych monet jest użycie kombinacji ciepłej wody i mydła. Ponieważ złoto nie ulega korozji, po prostu zanurz je i umyj w wodzie za pomocą miękkiej gąbki lub szmatki.

W przypadku czerwonych plam na złotej monecie jest to tak zwana złota rdza, która jest znakiem, że jest to prawdziwa i rzadka moneta.

Czerwona rdza jest spowodowana utlenianiem miedzi, która do pewnego stopnia znajduje się w złotej monecie (jako zanieczyszczenie).

Jak wyczyścić monety sodą oczyszczoną

Nieco mniej tradycyjną metodą czyszczenia złotych monet jest czyszczenie monety folią i sodą oczyszczoną.

Przygotuj mały garnek którego dno będzie wyłożone folią. Następnie włóż złote monety do garnka, posyp je kilkoma łyżeczkami sody oczyszczonej, polej je wodą i zagotuj. Wynik może nie pojawić się natychmiast, a w niektórych przypadkach może być konieczne powtórzenie procesu.

Jeśli moneta jest pokryta zielonymi plamami, musisz sięgnąć po specjalne środki do czyszczenia monet, które można kupić w sklepach jubilerskich.

Jak wyczyścić monety?

Jak czyścić miedziane monety

Czyszczenie monet miedzianych nie zawsze jest łatwym procesem. Z drugiej strony patyna, która jest zielona lub brązowa, może być bardzo pożądana dla wielu kolekcjonerów monet.

Jedyną sytuacją, w której zaleca się czyszczenie monet miedzianych, jest rozpoczęcie tworzenia się na nich plastra miodu. W takim przypadku najpierw spróbuj klasycznego czyszczenia wodą z mydłem.

Jeśli plastra miodu nie można wyczyścić w ten sposób, możesz spróbować wyczyścić ją pastą do zębów. W tym przypadku jednak postępuj ostrożnie, ponieważ pasta do zębów jako środek czyszczący nie jest uznawana przez każdego kolektora jako skuteczna metoda czyszczenia.

Jak wyczyścić srebrne monety

Podobnie jak w przypadku złotych monet, zaleca się, aby rozpocząć czyszczenie tylko ciepłą czystą wodą (lub odrobiną mydła) w przypadku srebrnych monet.

Srebrne monety, które mają „dowód” jakości, zaleca się, aby nie wyjmować monet z oryginalnego opakowania, ponieważ mogą stracić swoją wartość.

Jak wyczyścić monety gumą

Choć może się to wydawać dziwne, zwykła gumka z szkolnego piórnika może czynić cuda podczas czyszczenia srebrnych monet! Naprawdę nie potrzebujesz niczego więcej do czyszczenia oprócz gumy. Zacznij delikatnie pocierać zabrudzone obszary monety.

Do czyszczenia gumą najlepiej użyć bardzo cienkiej gumki. Uważaj, aby nie naciskać monety za mocno, ponieważ może to spowodować jej uszkodzenie.

Jak wyczyścić monety kwaskiem cytrynowym

Kwasek cytrynowy jest bardzo sprawdzonym sposobem czyszczenia starych monet. Wystarczy przygotować mały pojemnik, w którym można włożyć srebrne monety (upewnij się, że są to monety tej samej jakości i tego samego stosunku srebra: do innego metalu).

Następnie polej monety kwaskiem cytrynowym (jednak oprócz kwasku cytrynowego możesz również użyć octu kuchennego, a nawet alkoholu).

Ta metoda czyszczenia jest dość czasochłonna, ponieważ monety należy pozostawić w pojemniku na kilka dni. W ramach czyszczenia srebrnych monet zaleca się codzienną zmianę zawartości „kąpieli monet”.

Jak czyścić monety aluminiowe

Chociaż monety aluminiowe nie są tak powszechne na rynku numizmatycznym, możesz je spotkać od czasu do czasu.

Do czyszczenia monet aluminiowych wystarczy czysta ciepła woda i detergent. Wlej wodę do pojemnika z kilkoma kroplami detergentu, a następnie zanurz w nim aluminiowe monety i pozwól miksturze powoli działać.

Inną alternatywą jest wyżej wymienione czyszczenie gumą. W takim przypadku postępuj jednak bardzo ostrożnie, ponieważ aluminium jest bardzo miękkim metalem i stosunkowo łatwo można go  zarysować i uszkodzić.

Jak wyczyścić monety aluminiowe?

Kilka wskazówek, jak czyścić monety

  • Lepiej nie czyścić nowych monet, ponieważ wymaga to wyjęcia ich z oryginalnego opakowania, a tym samym spadku ich wartości.
  • Jeśli nie masz pojęcia jaką wartość ma twój numizmat (moneta), lepiej nawet nie zaczynaj czyszczenia. W przypadku nieprawidłowego i nieprofesjonalnego czyszczenia, istnieje ryzyko nieodwracalnego uszkodzenia monety.
  • W żadnym wypadku nie czyść monet drutem, papierem ściernym lub innymi ostrymi i szorstkimi narzędziami do czyszczenia.
  • Jeśli boisz się zastosować jedną z powyższych metod czyszczenia, możesz spróbować wyczyścić monety za pomocą ultradźwięków. Ultradźwiękowe czyszczenie monet to skuteczna metoda usuwania brudu i zanieczyszczeń z monety. W razie wątpliwości skonsultuj się z ekspertem.

Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że czysta moneta jako taka nie jest ważna dla kolekcjonera. Czyszczenie monety jest ważne tylko wtedy, gdy nie można odczytać monety z powodu jej zabrudzenia lub po prostu zidentyfikować monetę.

Błyszcząca moneta bez brudu nie zwiększa jej wartości (chyba że jesteś kompletnym początkującym, którego blask może przyciągnąć). Więc jeśli zdecydujesz się wyczyścić swoją kolekcję, upewnij się, że robisz to we właściwy sposób i z dobrych powodów.

Co o tym myślisz? Czy masz sprawdzone metody czyszczenia monet? Napisz o swoich doświadczeniach w komentarzach pod tym artykułem!

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button