Jak wyczyścić

Jak wyczyścić toaletę i kamień moczowy?

W Twojej toalecie zaczął osiadać nieprzyjemny kamień i nie wiesz, co z nim zrobić? Kamień (czasami nazywany kamieniami moczowymi) jest powszechnym zjawiskiem w gospodarstwach domowych, w których do spłukiwania używa się twardej wody. W kolejnych wierszach porozmawiamy o tym, czym jest kamień moczowy i jak można wyczyścić toaletę z takiego kamienia.

Co to jest kamień moczowy w toalecie?

Kamień moczowy lub kamień wapienny są w zasadzie wynikiem twardej wody, którą możesz mieć w domu, co wraz z moczem powoduje nieprzyjemne osady i zapachy w toalecie.

Kamień tworzy się przez spłukanie toalety twardą wodą. Staje się to po przez uwalnianie minerałów, takich jak magnez i wapń, które znajdują się w wodzie i są przenoszone do porcelanowej muszli klozetowej.

Zwykle ten kamień ma biały kolor i wygląda jak szara powłoka. W kontakcie z moczem utworzy się „kamień moczowy”, który wygląda bardzo źle i powoduje nieprzyjemny zapach w muszli klozetowej. Dlatego ważne żeby wiedzieć jak wyczyścić toaletę z kamienia i osadów.

Jak czyścić toaletę bez chemii

Istnieje kilka domowych (i ekologicznych) środków czyszczących do usuwania kamienia moczowego (moczu) w toalecie, które można również znaleźć w gospodarstwie domowym.

Niektórzy pracują więcej, a inni mniej, w zależności od poziomu zanieczyszczenia toalet. Toaletę bez chemii można czyścić np.:

 • Pary wodnej
 • Octu
 • Sody
 • Soli

Czyszczenie kamienia moczowego bez użycia chemii

Jak wyczyścić toaletę parą

Jednym z możliwych sposobów oczyszczenia toalety z kamienia / moczu jest wyczyszczenie jej parą.

Obecnie myjki parowe w opakowaniu posiadają również przedłużki, których kształt przystosowany jest do naniesienia pary na trudno dostępne miejsca (w tym przypadku może to być np. miejsce za / pod krawędzią muszli klozetowej). Czyszczenie parą jest trochę długotrwałe i pracochłonne, ale możliwe jest stosunkowo skuteczne usunięcie wszelkich zabrudzeń w toalecie.

Zacznij powoli i stopniowo czyść muszlę klozetową, część po części. Wpływ pary, temperatury i wilgotności, powinny stopniowo poluzować i usuwać kamień z miski. Po całkowitym oczyszczeniu toalety spłucz i sprawdź wynik.

Jeśli jest znacznie większe zanieczyszczenie, wypróbuj następującą metodę.

Czyszczenie kamienia moczowego octem

Ocet to jeden z najbardziej tradycyjnych (a jednocześnie najbardziej ekologicznych i najtańszych) sposobów czyszczenia toalet z kamienia moczowego / moczu, osadu, rdzy, wody żelaznej lub innych zanieczyszczeń. Podobnie jak w przypadku czyszczenia czajnika, zlewu i innych części, ocet jest bardzo przydatnym pomocnikiem podczas czyszczenia muszli klozetowej.

To czy uda Ci się idealnie wyczyścić toaletę, zależy od zastosowania octu. Jednym z powszechnych sposobów użycia octu w toalecie jest po prostu wyczyszczenie miski (za pomocą szczotki) i wlanie około 1,5 litra octu w wszystkie miejsca (w zależności od wielkości miski).

Po nalaniu octu pozostawić całą noc na osad wapienny, rano sprawdzić efekt i jeśli wszystko wydaje się być w porządku spłukać toaletę (w razie potrzeby można przeczyścić toaletę szczoteczką).

Jednak ocet nie zawsze wchłania się wlewając go do toalety. Są różne sytuacje, w których kamień mocno osiadł w muszli klozetowej i samo nalanie octu nie pomoże.

Procedura czyszczenia toalety octem:

 1. Wlej odrobinę octu do małego pojemnika i zanurz w nim szczotkę (lub szczoteczkę) do czyszczenia toalety, a następnie zacznij nią usuwać najgrubsze osady z toalety (czyść tylko to, co jest możliwe do usunięcia). Spuść wodę.
 2. Usuń całą wodę z miski w toalecie (możesz ją wycisnąć szczotką lub ręcznie usunąć z miski)
 3. Zacznij wlewać ocet do toalety – w pierwszej kolejności przygotuj zamkniętą butelkę octu. Zrób mały otwór w wieczku, aby po ściśnięciu butelki dosłownie „wlać go do miski”.
 4. Najpierw spryskaj ocet w niedostępne miejsca w muszli klozetowej (może to być krawędź toalety lub miejsce poniżej krawędzi, gdzie zwykle ocet nie jest wlewany).
 5. Jeśli na całą wewnętrzną powierzchnię miski nałożyłeś ocet, resztę wlej bezpośrednio do toalety (ilość powinna wynosić od 1,5 litra do 2 litrów octu).
 6. Pozostaw ocet na około 20 minut, a następnie szczoteczką zacznij czyścić muszlę klozetową z brudu (tak jak poprzednio nie musisz czyścić wszystkiego, czyść tylko to, co możesz).
 7. Pozostaw ocet na kolejne 5-6 godzin.
 8. Pod koniec czasu ostatecznie i dokładnie wyczyść całą muszlę klozetową – na tym etapie brud powinien zostać na tyle rozluźniony, aby można go było stosunkowo łatwo usunąć.
 9. Na koniec spłucz toaletę lub spłucz ją czystą wodą.

Efektem powinna być idealnie oczyszczona toaleta z kamieni moczowych, osadów czy rdzy (nie zapomnij wtedy wywietrzyć pomieszczenia, zapach octu szybko znika po otwarciu okna).

Jak wyczyścić toaletę octem

Wyczyść toaletę sodą

Co zaskakujące, wodorowęglan sodu może być również skutecznym środkiem do czyszczenia kamienia moczowego. W takim przypadku możesz zastosować sodę samodzielnie lub jako dodatek do octu.

Przed czyszczeniem najpierw wyciśnij całą wodę z toalety, następnie dodaj 1-2 woreczki z sodą i napełnij je czystą wodą (lub octem). Niech soda zadziała na noc, a na koniec umyj toaletę szczotką i spłucz.

W porównaniu z octem soda może nie być tak skutecznym środkiem do czyszczenia toalet, ale możesz jej przegapić, jeśli nie masz octu pod ręką lub chcesz go używać jako suplementu octu podczas czyszczenia.

Jak wyczyść toaletę sodą oczyszczoną

Sól kuchenna do czyszczenia toalety

Czy wiesz, że w niektórych przypadkach może Ci pomóc również zwykła sól kuchenna? Toaletę można czyścić, podobnie jak w przypadku sody czy octu, zwykłą solą kuchenną, która jest powszechnie stosowana w gospodarstwach domowych. 

Procedura czyszczenia toalety solą:

 1. Wyciśnij wodę z toalety
 2. Wsyp garść soli do muszli klozetowej
 3. Napełnij wodą (lub octem)
 4. Pozostaw na około 2-3 godziny
 5. Wyczyść szczoteczką i spłucz

Choć od soli nie należy oczekiwać wielkich cudów, efekt może Cię mile zaskoczyć.

Jak wyczyścić toaletę Coca-Colą

Jeśli nie wiesz co dalej lub żadna z powyższych metod Ci nie pomogła, po prostu biegnij do sklepu i kup 2 duże 2-litrowe butelki klasycznej (i oryginalnej) Coca-Coli.

Coca-Cola, mimo iż jest niezdrowa, jest równie silnym środkiem czyszczącym przeciwko kamieniu wapiennemu i moczowemu, osadom, rdzy i wszystkim innym zanieczyszczeniom, które mogą pojawić się w Twojej toalecie. Chociaż Coca-Cola nie powinna być tak wysoko oceniana jako przyjazne dla środowiska środki czyszczące. Nadal jest gdzieś na granicy w porównaniu z chemikaliami, które można kupić w drogeriach do czyszczenia toalet.

Procedura czyszczenia toalety za pomocą Coca Coli

 1. Przede wszystkim usuń całą wodę z muszli klozetowej
 2. Zrób dziurę w wieczku jednej butelki Coca-Coli i rozpyl Coca-Colę we wszystkich niedostępnych miejscach (krawędzie, pod krawędziami itp.) W toalecie.
 3. Wypłucz całą wewnętrzną powierzchnię muszli klozetowej resztą Coli pozostałej w butelce.
 4. Użyj szczotki, aby rozpocząć szorowanie muszli klozetowej z wszelkich zabrudzeń, które można usunąć do tej pory.
 5. Weź drugą butelkę Coca-Coli i wlej ją do toalety.
 6. Pozwól tej dużej ilości napoju działać przez około 2 – 8 godzin (według własnego uznania)
 7. Po tym czasie całą toaletę ponownie i bardzo dokładnie wyczyść szczoteczką.
 8. Na koniec spłucz toaletę czystą wodą (np. wiadrem czystej wody)
 9. Sprawdź wynik.

Czyszczenie wc za pomocą Coca-coli

Czyszczenie chemiczne toalet i kamieni moczowych

Chociaż powyższe metody czyszczenia toalety powinny działać w większości przypadków, czasami po prostu nie masz innego wyjścia, jak pójść do sklepu i kupić coś znacznie mocniejszego.

Istnieje niezliczona ilość skutecznych środków czyszczących – w tym przypadku można na przykład użyć kwasu solnego.

Kwas można zwykle kupić w sklepach z farbami i lakierami lub w materiałach budowlanych.

Jednak kwas solny jest naprawdę silnym rodzajem chemii, więc postępuj zgodnie z instrukcjami na opakowaniu butelki i nie zapomnij o używaniu sprzętu ochronnego (gumowych rękawic) podczas jego używania.

Oprócz kamieni moczowych i osadów żelaza w muszli klozetowej, kwas solny może również skutecznie usunąć twarde osady i przedmioty znajdujące się w kolanie toalety. Kwas można kupić w postaci proszku lub płynu.

Chemiczne czyszczenie toalety

Podczas aplikacji wystarczy wlać kwas do miski (krawędzie i powierzchnie toalety) i pozostawić na kilka godzin (lub nawet na noc).

W tym czasie zdecydowanie nie zaleca się przebywania w toalecie ani wdychania kwasowych oparów. Zdecydowanie nie zapomnij o wentylacji całego pomieszczenia wraz z toaletą.

Chociaż kwas solny może wydawać się prawdziwym złem, wynik będzie naprawdę tego wart.  Jest to substancja chemiczna, która usuwa praktycznie cały kamień w toalecie.

Przeczytaj także inne artykuły na temat czyszczenia:

Kilka wskazówek jak wyczyścić toaletę

Kilka wskazówek dotyczących czyszczenia toalety

 • Zapobieganie przed czyszczeniem toalety opiera się na gładkości powierzchni Twojej miski. Kwasy i inne chemikalia mają tendencję do niszczenia powierzchni toalety, umożliwiając szybsze osadzanie się kamieni moczowych. Jeśli masz bardzo zniszczoną / uszkodzoną muszlę klozetową i cała powierzchnia miski stała się szorstka, rozważ zakup nowej miski lub skonsultuj się z ekspertem.
 • Wiele osób oszczędza pieniądze, nie spłukując wody po każdym użyciu miski. Brak spłukiwania powoduje wzrost osadów, które są wtedy trudniejsze do usunięcia.
 • Od czasu do czasu warto myć miskę zwykłą szczoteczką bez żadnych produktów (lub można namoczyć szczoteczkę w occie). Dzięki czemu zapobiegniesz regularnemu odkładaniu się kamieni moczowych.

Czyszczenie toalety z wszelkich możliwych zabrudzeń jest trochę uciążliwe dla ludzi. Chcąc jednak zachować standardy higieniczne dla toalet w gospodarstwie domowym, należy odpowiednio regularnie dbać o toaletę. Która musi być regularnie czyszczona.

W niektórych przypadkach może pomóc jedna z wyżej wymienionych metod, w innych (skrajnych) trzeba będzie sięgnąć po bardziej efektywne środki.

Jak przyzwyczaić się do radzenia sobie z kamieniem w toalecie? Masz już swoje tajne metody i procedury, dzięki którym możesz idealnie wyczyścić toaletę?

Napisz do nas o swoich doświadczeniach i opiniach w komentarzach pod artykułem!

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button