Jak wyczyścić zmywarkę?
Czy masz brudną zmywarkę, czy zaczyna brzydko pachnieć i nie wiesz, jak wyczyścić zmywarkę? Czyszczenie zmywarki jest ważne zarówno pod względem trwałości, jak i higieny, ponieważ okazjonalne mycie nie wystarcza. Dlatego w kolejnych wierszach omówimy kilka prostych sposobów i metod prawidłowego czyszczenia zmywarki.
Instrukcja i procedura prawidłowego czyszczenia zmywarki
Zmywarka, podobnie jak inne urządzenia kuchenne, wymaga pewnej konserwacji. W przypadku zabrudzenia istnieje kilka sposobów, aby je wyczyścić, a każda metoda ma swój cel – czy to od usuwania resztek jedzenia, twardej wody, zapachów czy osadów.
Do czyszczenia zmywarki można użyć octu, sody, cytryny lub standardowego środka chemicznego.
Ponadto należy zwrócić większą uwagę nie tylko na wnętrze zmywarki, ale także na poszczególne części, takie jak: filtr, spust lub dysze.
Jak wyczyścić zmywarkę do naczyń za pomocą octu
Czyszczenie zmywarki za pomocą octu jest jednym z najskuteczniejszych sposobów czyszczenia, szczególnie jeśli używasz twardej wody do mycia lub jeśli masz kamień w zmywarce.
W takim przypadku ocet jest bardzo skutecznym środkiem czyszczącym. Ponadto ma doskonałe właściwości dezynfekujące, dzięki czemu można również pozbyć się nadmiaru zapachu.
W przypadku procedury istnieje kilka wariantów. W jednym będziesz potrzebować miski (lub innego naczynia) z octem, który umieścisz w zmywarce i uruchomisz klasyczny program zmywania.
Ta procedura powinna dobrze wyczyścić zmywarkę i usunąć bakterie i zapachy.
Drugą opcją jest mycie ręczne, polegające na wyjęciu wszystkich części ze zmywarki i umyciu ich w occie. Następnie wlej ocet bezpośrednio na spód zmywarki (ale nie za dużo) i włącz zmywarkę na długi program.
Czyszczenie zmywarki za pomocą sody oczyszczonej
Soda to także bardzo prosta i skuteczna metoda czyszczenia zmywarki. Nie jest tak agresywny w przypadku samego czyszczenia, ale może poradzić sobie z bardzo nieprzyjemnymi zapachami z resztek jedzenia.
Możesz wlać sodę oczyszczoną do naczynia, uruchomić długi program i pozwolić mu się uruchomić.
Następnie jednak należy ponownie dokładnie spłukać zmywarkę, aby nie pozostała w niej woda sodowa.
Drugą opcją jest posypanie dna sodą, którą pozostawiasz na 24 godziny. Soda usuwa cały zapach ze zmywarki. Następnie zaczynasz płukać zmywarkę.
Jak wyczyścić zmywarkę sokiem z cytryny
Jeśli szukasz dobrego kompromisu między octem (który może komuś trochę pachnieć intensywniej) a sodą oczyszczoną (ponieważ nie zawsze jest to tak skuteczne), zdecydowanie warto spróbować soku z cytryny co pomoże wyczyścić zmywarkę.
W tym wariancie możesz również połączyć go z solą i sodą oczyszczoną, aby uzyskać mocniejszy efekt (lub dodać kilka kropli octu, aby uzyskać silniejsze właściwości dezynfekujące).
Dobrze wymieszaj cały roztwór i nałóż go na każdą czyszczącą część w zmywarce. Pozwól mu działać przez około 30 minut, a następnie uruchom najdłuższy program z ciepłą wodą. Wynik powinien być gwarantowany.
Jak wyczyścić zmywarkę za pomocą chemikaliów
Jeśli wszystkie powyższe środki domowe zawiodą, będziesz musiał sięgnąć po chemiczne środki czyszczące do zmywarek.
Na rynku można znaleźć niezliczoną liczbę takich środków, z których każde ma pewne zalety lub wady.
W niektórych przypadkach zaleca się łączenie tych preparatów z solą, octem lub sodą w celu zwiększenia wydajności i regulacji twardości wody.
Ponadto możesz wypróbować chemiczne środki czyszczące, które oprócz właściwości czyszczących mają również różne przyjemne zapachy i aromaty. Wybór należy do Ciebie – niezależnie od tego, czy wybierzesz proszek, żel czy tabletki.
Czyszczenie filtra
Filtr do zmywarki jest jednym z najczęstszych miejsc, w których mogą osadzać się brud, resztki jedzenia i kawałki żywności oraz oczywiście bakterie. Ze względów higienicznych powinieneś dbać o filtr regularnie, przynajmniej raz w tygodniu.
Ponadto czyszczenie jest również ważne z technicznego punktu widzenia, ponieważ większe cząsteczki i kawałki mogą osadzać się w filtrze, co może spowodować nieprawidłowe działanie zmywarki.
Procedura czyszczenia filtra jest bardzo prosta – po prostu wyjmij go, jeśli to konieczne, usuń ręcznie większe kawałki jedzenia lub brud, spłucz pod bieżącą wodą i zdezynfekuj w jednej z powyższych procedur czyszczenia.
Czyszczenie odpływu
Odpływ to kolejne powszechne miejsce, w którym może osadzać się brud (poza filtrem), ponieważ w przypadku odpływu staraj się pozbyć wszelkiego brudu, dokładnie go umyj i zdezynfekuj. Sprawdzaj odpływ około 1-2 razy w tygodniu (w zależności od częstotliwości korzystania ze zmywarki).
Czyszczenie kosza zmywarki
Należy myć kosze zmywarki regularnie, ponieważ jest to ważna część zmywarki na której mogą osadzać się bakterie, osad oraz brud. Czyszczenie zapobiega osadowi.
Wystarczy wyjąć kosz i spłukać wodą razem ze środkiem czyszczącym (najlepiej octem), a następnie dokładnie umyć kosz i pozostawić do wyschnięcia).
Czyszczenie dysz
Czasami konieczne jest również czyszczenie dysz i pozostałych wtrysków wody. Tylko wtedy uzyskasz 100-procentową skuteczność zmywania naczyń.
Wystarczy wyczyścić dysze, np. za pomocą cienkiego patyczka, drutu lub szpatułki. Dyszcze przetrzyj detergentem.
Na koniec sprawdź, czy działają poprawnie i czy nie ma na nich brudu.
Przeczytaj także artykuły:
Kilka wskazówek dotyczących czyszczenia zmywarki
- Regularne czyszczenie zmywarki zapewni dłuższą żywotność
- Staraj się nie wkładać do zmywarki naczyń, które mają na sobie duże kawałki jedzenia – to znaczy przynajmniej opłucz talerze i pozwól, aby naczynia z brudem najpierw nasiąkły
- Jeśli Twoja zmywarka ma program konserwacji, używaj go od czasu do czasu
- Jeśli to możliwe, dodaj sól kuchenna w ramach czyszczenia zmywarki.
- W przypadku dzieci w domu należy zwrócić szczególną uwagę na to, co wkładają do zmywarki.
Czy masz jakieś sprawdzone wskazówki i porady dotyczące czyszczenia zmywarki? Doradzaj także innym w komentarzach pod tym artykułem.