Jak wyczyścić

Jak wyczyścić piekarnik?

Brudny piekarnik jest typowym zjawiskiem w każdej kuchni, w której jest regularnie użytkowany i są w nim pieczone potrawy. Jak wyczyścić piekarnik jeśli piekarnik jest zanieczyszczony tłuszczem lub resztkami jedzenia? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, jak stosunkowo szybko i skutecznie wyczyścić piekarnik z brudu i plam. Oprócz metod czyszczenia możesz również przeczytać kilka wskazówek, jak utrzymać piekarnik w czystości przez długi czas.

Jak wyczyścić piekarnik

Jak wyczyścić piekarnik za pomocą octu

Ocet jest jednym z najlepszych środków czyszczących, które mogą pomóc w przypadku brudnego piekarnika. Oprócz octu potrzebujesz również czystej wody do czyszczenia piekarnika. Wlej oba płyny do większego pojemnika (o pojemności co najmniej 1 litra) w stosunku 1: 4.

Umieść pojemnik z roztworem w piekarniku, włącz piekarnik i ustaw na około 150 stopni Celsjusza. Pozostaw piekarnik włączony na co najmniej pół godziny.

W wyniku odparowania roztworu, ocet stopniowo uwolni cały brud i zanieczyszczenia z piekarnika. Po pół godzinie wyjmij pojemnik razem z kratkami lub innymi częściami. Piekarnik należy oczyścić z brudu wilgotną szmatką.

W razie potrzeby można również użyć sody (dla zapachu, który może powstać w piekarniku po occie). Dokładnie usuń wszelkie pozostałości brudu i oparów octu z piekarnika. Rezultatem powinien być idealnie czysty piekarnik.

Jak wyczyścić piekarnik?

Wyczyść piekarnik sodą oczyszczoną

Soda oczyszczona jest równie skutecznym środkiem czyszczącym, którego można również użyć do czyszczenia piekarnika.

Procedura czyszczenia piekarnika jest stosunkowo prosta:

Zrób mieszankę z sody oczyszczonej i zwykłej wody (trochę sody i kilka łyżek wody). Ilość pasty zależy od wielkości piekarnika lub ilości brudu w piekarniku.

Nałóż pastę na plamy i tłuszcz w piekarniku lub zacznij nakładać na całą powierzchnię piekarnika za pomocą pędzla i pozwól sodzie działać przez co najmniej 30-60 minut.

Następnie usuń sodę wraz z brudem z piekarnika wilgotną szmatką. Upewnij się, że w piekarniku nie ma sody, która mogłaby się spalić.

Dzięki sodzie możesz mieć czysty piekarnik jak wcześniej.

Jak wyczyścić piekarnik cytryną

Podobnie jak ocet, cytryna ma doskonałe właściwości czyszczące, z tą różnicą, że może również usuwać zapachy. Stosowanie cytryny jest bardzo łatwe. Wyciśnij sok z cytryny, którą przelej do małej miski z niewielką ilością wody.

Następnie umieść naczynie w piekarniku i włącz piekarnik na ok. 120 do 150 stopni Celsjusza. Ważne jest, aby sok z cytryny wyparował z wodą.

Pozostaw roztwór w piekarniku na chwilę, a po ostygnięciu piekarnika po prostu wytrzyj całe wnętrze wilgotną ściereczką (uważaj, aby się nie poparzyć).

Instrukcje wideo, jak szybko i łatwo wyczyścić piekarnik

Czyszczenie piekarnika przy użyciu detergentów dostępnych w sklepie

Czasami żadne domowe środki czyszczące nie skutkują podczas czyszczeniu piekarnika i konieczne jest sięgnięcie po środki chemiczne.

Podczas czyszczenia piekarnika możesz wybierać spośród wielu chemicznych środków czyszczących, od klasycznych sprayów po odtłuszczacze. Wybierając, postępuj dokładnie zgodnie z tym, co musisz usunąć.

Czyszczenie pierkarnika

Tłuszcz można wyczyścić za pomocą domowych środków czyszczących, ale będziesz musiał sięgnąć po bardziej intensywne środki czyszczące w przypadku innych plam lub przypalonych ścian lub blach.

Jednak ważne jest, aby zawsze postępować zgodnie z instrukcjami załączonymi przez producentów piekarników i upewnić się, że po czyszczeniu usuwasz wszystkie pozostałości chemiczne z środka czyszczącego z piekarnika.

Jak wyczyścić piekarnik ze smaru

Tłuszcz w piekarniku jest powszechnym i nieprzyjemnym zjawiskiem praktycznie w każdym domu. Podczas czyszczenia smaru możesz użyć jednej z powyższych instrukcji lub ich kombinacji.

Połączenie octu, soku z cytryny i sody może pomóc usunąć smar. Przygotuj roztwór octu i cytryny, który nakładasz na tłuszcz w piekarniku (możesz użyć szmatki, gąbki lub nawet rozpylacza – ale uważaj, aby nosić gumowe rękawiczki, jest to nadal silny roztwór) i pozostaw go przez co najmniej pół godziny.

Roztwór octu i cytryny może skutecznie usunąć smar z piekarnika. Na koniec wytrzyj roztwór wilgotną szmatką.

Jeśli po czyszczeniu piekarnika odczuwasz nieprzyjemny zapach octu, umieść w piekarniku mały pojemnik z wodą i sodą, włącz piekarnik na średnią temperaturę i pozwól, aby soda działała przez chwilę. Soda pochłania i usuwa cały zapach. Na koniec wytrzyj piekarnik suchą szmatką.

Jak oczyścić piekarnik z przypaleń

Jak osunąć przypalenia z piekarnika

W przypadku przypaleń, spalonych resztek, które zostały w piekarniku, będziesz musiał zastosować nieco bardziej skomplikowaną procedurę.

Najpierw spróbuj fizycznie usunąć resztki jedzenia (użyj noża, widelca, czegokolwiek, czym można zeskrobać resztki), ale uważaj, aby nie uszkodzić piekarnika.

Jeśli przypalenia są zbyt głęboko osadzone w piekarniku, spróbuj zastosować roztwór cytryny i octu, który pozostawiasz na około 30 minut.

Po pół godzinie spróbuj powtórzyć proces. Jeśli nawet wtedy przypaleń nie można usunąć ręcznie, należy sięgnąć po chemiczne środki czyszczące do piekarnika. Zastosuj je zgodnie z instrukcjami i pozwól im działać.

Resztki po przypaleniu należy łatwo zetrzeć ściereczką lub pędzlem.

Kilka wskazówek dotyczących czyszczenia piekarnika

  • W przypadku piekarników elektrycznych unikaj metalowych przedmiotów, takich jak druty i szczotki którymi możesz czyścić wnętrze – istnieje ryzyko uszkodzenia piekarnika.
  • Zawsze upewnij się, że piekarnik ostygł, a przede wszystkim został wyłączony z prądu podczas czyszczenia.
  • Podczas czyszczenia detergentami zawsze noś gumowe rękawiczki, a twoja skóra będzie Ci za to wdzięczna.
  • Jeśli piekarnik zabrudzi się podczas pieczenia, natychmiast usuń tłuszcz, w przeciwnym razie tłuszcz lub inny brud może osadzić się i będzie trudniejszy do usunięcia.
  • Po każdym pieczeniu lepiej sprawdzić piekarnik pod kątem resztek jedzenia lub brudu.

Czy masz jakieś własne sprawdzone domowe porady dotyczące szybkiego i łatwego czyszczenia piekarnika? Poradzić innym w komentarzach pod tym artykułem.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button