Jak wyczyścić

Jak wyczyścić okap?

W tym artykule dowiesz się, jak wyczyścić okap. W większości gospodarstw domowych okap jest czyszczony nieprawidłowo lub niedokładnie. Jak więc oczyścić okap z tłuszczu i innych zanieczyszczeń? Wyjaśnimy dokładną procedurę, abyś mógł wykonać ją jak najlepiej i jak najłatwiej. Głównymi przyczynami bardziej regularnego czyszczenia okapu są głównie wydajność wentylacji i przedłużenie żywotności okapu. Najważniejszym powodem czyszczenia okapu jest zapobieganie pożarom. Chociaż zabrudzenia wyciągów kominowych są tylko rzadką przyczyną pożaru, warto upewnić się, że tak się nie stanie.

Jak wyczyścić okap

Przed rozpoczęciem czyszczenia okapu

Zawsze upewnij się, że używasz produktu odpowiedniego do materiału, do którego wykonany jest okap.

Na przykład użyj płynu do mycia naczyń do plastiku lub do stali nierdzewnej, ale pamiętaj by użyć specjalnego środka czyszczącego do miedzianego elementów okapu. Zaleca się również, aby nie stosować silnie agresywnych lub łatwopalnych środków czyszczących.

Jak wyczyścić filtr okapu

Niektóre filtry można myć w zmywarce, ale nie zalecamy tego w przypadku silnego zabrudzenia i smaru filtra. Najlepiej wyczyścić filtr w zlewie.

jak wyczyścić okapWybór filtra jest inny dla każdego wyciągu, ale we wszystkich przypadkach jest bardzo prosty i intuicyjny.

Jeśli nie możesz sobie poradzić, poszukaj marki i dokładnego rodzaju filtra w Google lub YouTube, gdzie znajdziesz niezbędne instrukcje dotyczące demontażu okapu, który masz w domu.

Napełnij zlew ciepłą lub gorącą wodą, dodaj około jednej łyżki płynu do mycia naczyń i trzy łyżki sody oczyszczonej.

Odstaw filtr na 15-20 minut. To znacznie ułatwi sam proces czyszczenia. W międzyczasie możesz rozpocząć czyszczenie innych części okapu. Dokładne procedury czyszczenia tych części znajdziesz w dalszej części tego artykułu.

Najlepiej jest użyć szczotki do czyszczenia samego okapu. Uważaj, aby szczotka nie była zbyt twarda, aby nie uszkodzić filtra. W razie potrzeby dodaj więcej detergentu do zmywania naczyń.

Jak wyczyścić okap od wewnątrz?

Po zdjęciu filtra wnętrze okapu zostanie odsłonięte, co również dobrze wyczyść. Środek do mycia naczyń powinien wystarczyć do czyszczenia wnętrza okapu. Jeśli chcesz mieć całkowitą pewność, możesz również zastosować bardziej skuteczne preparaty przeciw-tłuszczowe.

Podczas czyszczenia przy użyciu bardziej agresywnych produktów zalecamy używanie rękawiczek lub otwarcie okna w celu ochrony zdrowia.

Podczas ponownego czyszczenia wnętrza możesz użyć pędzla lub szmatki. Po wyczyszczeniu nie zapomnij wysuszyć wnętrza lub wypolerować je, aby brud nie dostał się tak łatwo na materiał.

Jak wyczyścić zewnętrzną część okapu?

Najprostszą częścią procesu jest czyszczenie okapu z zewnątrz. Ponownie możemy oczywiście używać zmywarki, w zależności od materiału i stopnia zabrudzenia.

Dobra szczotka, szmatka lub ręczniki papierowe będą dobrym narzędziem do czyszczenia. Wysuszyć i wypolerować na zewnątrz, aby zapobiec zabrudzeniu.

Jak ponownie złożyć okap?

Po wyczyszczeniu i wysuszeniu wszystkich części możemy złożyć razem okap.

Upewnij się, że poprawnie złożyłeś okap, a także zapewniłeś niezbędne mechanizmy mocujące. Jest to ważne, aby niektóre części okapu nie spadły na kuchenkę i palniki.

Jak wyczyścić okap?

Jak często należy czyścić okap?

W przypadku tradycyjnego domowego gotowania zaleca się czyszczenie okapu raz w roku, ale oczywiście zależy to od częstotliwości i rodzaju gotowanych potraw.

Z pewnością nie zaszkodzi przynajmniej sprawdzanie smaru i stanu okapu co sześć miesięcy.

Jeśli chodzi o restauracje i firmy, w których gotowanie odbywa się codziennie, zaleca się czyszczenie okapu co miesiąc, głównie w celu uniknięcia pożaru.

Jak wyczyścić okap? Doradzaj innym i dziel się swoimi sztuczkami i wskazówkami w komentarzach pod tym artykułem.

Podobné články

1 komentár

  1. Co do preparatów, najlepiej na razie chyba sprawdziło się mleczko electroluxa, które dostaliśmy w zestawie do ich płyty i okapu. W wielu sklepach można je dostać. Lepsze to niż szorowanie sodą i kwaskiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button