Jak wyczyścić

Jak czyścić kamień nazębny?

Zacząłeś mieć nieprzyjemny nalot lub twardy kamień nazębny na swoich zębach? Kamień nazębny to jedno z nieszczęść, które często dotyka ludzi, którzy nie dbają o zęby. W kolejnych wierszach porozmawiamy o tym, czym dokładnie jest ten kamień, co go powoduje, a zwłaszcza jak oczyścić kamień nazębny. Więc przejdźmy do tego jak czyścić kamień nazębny?

Jak czyścić kamień nazębny

Czym jest kamień nazębny i jak się tworzy?

Kamień nazębny jest wynikiem nagromadzenia się płytki nazębnej, która osadziła się na zębach i z czasem zamienia się w kamień nazębny. Płytka nazębna powstaje z różnych pozostałości pożywienia, bakterii, minerałów, śliny i innych cząstek. Które nie zostały usunięte z jamy ustnej w wyniku niewłaściwego szczotkowania zębów.

Przy nieprawidłowym lub zaniedbanym szczotkowaniu zębów płytka nazębna gromadzi się na nich coraz bardziej. Stopniowo przekształca się w kamień nazębny i może powodować różne problemy zdrowotne związane z zębami i dziąsłami.

Jak czyścić kamień nazębny?

Możesz stosunkowo łatwo rozpoznać i znaleźć kamień nazębny. Najczęściej wygląda jak twarda warstwa materiału na zębie, która może być brązowa lub żółta i nie da się jej usunąć zwykłą szczoteczką.

Kamień nazębny najczęściej pojawia się między zębami lub po wewnętrznej stronie przednich zębów. Kamień nazębny nie boli, więc nie polegaj na zębach, aby dały ci znaki iż masz kamień nazębny.

Jednak to, co może Ci powiedzieć, że coś jest nie tak w jamie ustnej, to bardzo nieprzyjemny nieświeży oddech, który często kojarzy się z kamieniem nazębnym.

Jak czyścić kamień nazębny?

Ryzyko kamienia nazębnego

Chociaż z powodu kamienia nazębnego zęby mogą nie zacząć boleć od razu, istnieje kilka poważnych, ale także mniej poważnych zagrożeń, z którymi należy się uporać:

  • Dla większości ludzi kamień nazębny jest problemem głównie dlatego, że bardzo źle wygląda i psuje uśmiech – nikt nie chce mieć brązowych plam na zębach, przez które wstydzi się uśmiechnąć.
  • Jednak zapalenie dziąseł i ból z nim związany mogą być znacznie poważniejszym problemem, a dziąsła i zęby mogą być stopniowo niszczone w wyniku kamienia nazębnego.
  • Najczęstszym problemem wywoływanym przez kamień nazębny jest zapalenie przyzębia, które dotyka nie tylko zębów i dziąseł, ale także kości, które trzymają zęby. Skutkiem może być stopniowa utrata zębów.
  • Ponadto kamień nazębny może powodować niestrawność, ponieważ szkodliwe substancje znajdujące się w kamieniu mogą dostać się do krwiobiegu i negatywnie wpłynąć na trawienie.

Mycie zębów z kamienia

Jak czyścić kamień nazębny

Czyszczenie kamienia nazębnego nie należy do najłatwiejszych. Jeśli płytka nazębna zamieniła się w kamień, który prawidłowo „wgryzł się” w zęby, możesz nie mieć innego wyboru, jak tylko odwiedzić dentystę.

W każdym razie poniższe metody mogą pomóc w oczyszczeniu kamienia nazębnego i płytki nazębnej.

Mycie zębów sezamem

Nasiona sezamu (lub lnu) mogą działać jako profilaktyka przeciwko kamieniowi nazębnemu.

Czyszczenie nasionami to bardzo prosta procedura: po prostu weź łyżkę sezamu do ust i przeżuwaj je dokładnie przez co najmniej 1-2 minuty, mieląc je na języku i wokół zębów.

Jednak nie połykaj nasion! Wystarczy je wypluć, wypłukać usta i zęby czystą wodą, a na koniec dokładnie wyczyścić pastą i szczoteczką.

Możesz również powtórzyć czyszczenie 2-3 razy w tygodniu.

Jak wyczyścić zęby sezamem

Sól morska do kamienia nazębnego

Możesz być zaskoczony, ale klasyczna sól morska może być bardzo przydatnym środkiem do czyszczenia płytki nazębnej i kamienia nazębnego.

Sól morską można nakładać bezpośrednio na szczoteczkę i używać jej do dokładnego mycia zębów.

Alternatywnie możesz wsypać 2-3 łyżeczki do małej szklanki wody i wypłukać nią usta.

Dzięki soli morskiej usuniesz zarówno nalot, jak i nieprzyjemny nieświeży oddech, zdezynfekujesz jamę ustną i ochronisz zęby.

Nie zapomnij też umyć zębów klasycznie pastą do zębów i szczoteczką po umyciu zębów solą morską.

Aloes przeciw kamieniowi nazębnemu

Czy wiesz, że aloes w postaci żelu może również skutecznie usunąć płytkę nazębną i kamień nazębny?

To bardzo prosta metoda: po prostu wymieszaj łyżkę aloesu z kilkoma kroplami soku z cytryny, sodą oczyszczoną i zwykłym olejem roślinnym, aby uzyskać delikatną pastę. Nałóż go na szczoteczkę do zębów i dokładnie umyj wszystkie zęby.

Jednak podczas czyszczenia należy uważać, aby szczoteczką nie naciskać zbyt mocno na zęby. Soda oczyszczona może uszkodzić szkliwo zębów pod dużym naciskiem. Wykonuj delikatne okrężne ruchy zębów, po umyciu wypłucz usta czystą wodą i na koniec wyczyść je pastą do zębów i szczoteczką.

W przypadku niewłaściwego obchodzenia się i czyszczenia zębów sodą istnieje ryzyko uszkodzenia zębów i szkliwa zębów, dlatego mycie zębów należy przeprowadzić szczególnie delikatnie!

Aloes jako remedium na płytkę nazębną

Łupiny orzecha włoskiego na kamień nazębny

Choć może się to wydawać dziwne, zwykłe łupiny orzecha włoskiego mogą pomóc w usunięciu kamienia nazębnego. W takim przypadku należy najpierw gotować łupiny we wrzącej wodzie przez około 15 – 20 minut.

Stworzy to mieszankę do osuszenia. Zanurz szczoteczkę do zębów w tym bulionie orzechowym na kilka minut, a następnie użyj go do dokładnego mycia zębów.

Łupiny orzechów działają antybakteryjnie, dzięki czemu oczyszczasz zęby z kamienia nazębnego lub nalotów. Mogą również pomóc w zapaleniu dziąseł.

Płukanie olejem kokosowym

Płukanie olejem to metoda oczyszczania jamy ustnej olejem kokosowym. Olej kokosowy może wiązać bakterie i płytkę nazębną, utrzymując jamę ustną i zęby w czystości.

Ważne jest, aby przed umyciem zębów olejem wypić szklankę soku cytrusowego. Następnie weź łyżkę oleju kokosowego i włóż go do ust.

Wetrzyj olej kokosowy językiem zwłaszcza na zębach. Olejek nałożony w ten sposób na zęby pozostaw na około 15-20 minut, następnie wypluj i spłucz zęby czystą wodą.

Na koniec wystarczy umyć zęby klasyczną pastą i szczoteczką.

Jak czyścić kamień nazębny olejem palmowym

Olejki do zębów

Oprócz oleju kokosowego można też wyczyścić kamień nazębny olejkiem rozmarynowym lub goździkowym.

Wlej olej do szklanki wody, dobrze wymieszaj i przepłucz nim usta. Na koniec wypluj miksturę i umyj zęby pastą do zębów.

Usuwanie kamienia nazębnego przez eksperta

Chociaż powyższa metoda może pomóc w oczyszczeniu kamienia nazębnego lub usunięciu płytki nazębnej, nic nie może równać się z wysokiej jakości badaniem dentystycznym przeprowadzonym przez wykwalifikowanego dentystę.

Jeśli jesteś jedną z osób, które dostały gęsiej skórki od samej myśli o gabinecie dentystycznym, nie masz się czym martwić w tym przypadku.

Czyszczenie zębów z kamienia przez dentystę

Czyszczenie kamienia nazębnego u dentysty to bezbolesny (i co najważniejsze skuteczny) proces. Stomatolog może usunąć kamień nazębny za pomocą ultradźwięków, lasera lub specjalnych narzędzi.

Najpopularniejszą metodą czyszczenia kamienia nazębnego są ultradźwięki, za pomocą których dentysta dosłownie rozbija kamień nazębny.

Po rozbiciu kamienia nazębnego dentysta wyczyści zęby tylko specjalnymi narzędziami, szczoteczkami lub piaskowaniem. Dlatego nie lekceważ i nie bój się wizyty u dentysty i rozważ wizytę w gabinecie stomatologicznym.

Jak wybielić zęby?

Jednak oprócz usuwania kamienia nazębnego, niektóre środki do czyszczenia zębów mogą również pomóc rozjaśnić zęby.

Kto nie chciałby mieć nie tylko czystych, ale i jasnych, białych zębów bez powłoki?

W takim przypadku może wypróbować te dwie proste metody wybielania zębów.

Jak wybielić żęby

Wybielanie skórką cytrusów

Jednym z tradycyjnych, szybkich i bardzo łatwych sposobów na wybielanie zębów w domu jest użycie skórki cytryny lub pomarańczy. Rozprowadź skórkę cytrusową na zębach, a następnie trzymaj ją w ustach przez około 10 – 20 minut.

Nie jest to nieprzyjemna rzecz, kwaśny smak skórki może Ci najbardziej przeszkadzać. Następnie dokładnie wypłucz usta i umyj zęby klasyczną pastą do zębów i szczoteczką.

Skórka cytrusowa pomoże Ci usunąć bakterie z zębów, usunąć z ust nieprzyjemne zapachy, usunąć pastę do zębów i wybielić zęby.

Jak wybielić zęby w 3 minuty? Soda ci pomoże!

Tak,Soda oczyszczona jest bardzo popularnym środkiem do czyszczenia, a zwłaszcza wybielania zębów. Soda może zarówno usuwać płytkę nazębną, szczotkować zęby, jak i nadawać im biały odcień.

Uważaj jednak, aby nie przesadzić z czyszczeniem. Soda może również uszkodzić szkliwo i dziąsła.

Najpierw wymieszaj sodę z wodą, aby uzyskać bardzo drobną pastę. Nałóż go na szczoteczkę do zębów i zacznij nakładać na zęby.

Myj zęby delikatnymi ruchami, a na koniec dobrze spłucz. Wynik może Cię bardzo miło zaskoczyć.

Kilka wskazówek dotyczących wybielania i szczotkowania zębów

  • Aby zapobiec powstawaniu płytki nazębnej i kamienia nazębnego, należy dokładnie myć zęby co najmniej dwa razy dziennie (można to również robić kilka razy dziennie).
  • Płukanie ust czystą wodą po każdym spożywanym posiłku może zapobiec tworzeniu się płytki nazębnej.
  • Nigdy nie zapominaj o profilaktycznych wizytach kontrolnych u dentysty i powinieneś regularnie odwiedzać dentystę (przynajmniej dwa razy w roku).
  • Unikanie napojów takich jak kawa, cola, czarna herbata lub wino może pomóc w zapobieganiu tworzeniu się kamienia nazębnego. Należy również unikać palenia.
  • Czy wiesz, że ser niezawierający cukru buraczanego może pomóc w neutralizacji płytki nazębnej? W takim przypadku warto rozważyć włączenie do diety wysokiej jakości serów!

WSKAZÓWKA BONUSOWA – Jak wyczyścić kamień nazębny dla psa?

Kamień nazębny może również pojawić się na zębach Twojego zwierzaka. Podobnie jak u ludzi, kamień nazębny u psów jest brązowiejszy i najczęściej występuje na siekaczach.

Z takim kamieniem nazębnym związany jest również nieprzyjemny zapach z ust psa. Możesz użyć szczoteczki do zębów, aby usunąć kamień nazębny, ale nie ma gwarancji wyniku.

Jak czyścić kamień nazębny u psa

Badanie przeprowadzone przez lekarza weterynarii może ujawnić kilka problemów z zębami psa. A ponadto weterynarz może użyć ultradźwięków (i innych środków), aby znacznie skuteczniej oczyścić kamień nazębny. Dlatego, jeśli to konieczne, odwiedź lekarza weterynarii w pobliżu, aby zapewnić zdrowie dla swojego zwierzaka.

Czyszczenie kamienia nazębnego to nie spacer po ogrodzie różanym. Jednak jest to naprawdę bardzo potrzebna sprawa, która może zaoszczędzić Ci wielu problemów i bólu w przyszłości.

Dlatego w razie potrzeby staraj się jak najszybciej oczyścić kamień nazębny, regularnie dbaj o zęby i nie lekceważ wizyty u dentysty.

Jakie masz doświadczenia z kamieniem nazębnym? Czy kiedykolwiek musiałeś go usuwać? Czy wskazówki zawarte w tym artykule pomogły i pomogły?

Napisz do nas o swoich doświadczeniach i opiniach w komentarzach pod artykułem!

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button