Jak wyczyścić

Jak wyczyścić atrament?

Czy miałeś wypadek z długopisem lub piórem, a teraz musisz stawić czoła strasznej plamie z atramentu na ulubionym ubraniu? Nie rozpaczaj! Istnieje kilka sposobów na usunięcie atramentu z pióra, z maszyny do pisania, a nawet drukarki. W poniższych wierszach przygotowaliśmy dla Ciebie przydatne metody i procedury, za pomocą których możesz usuwać świeży oraz wysuszony atrament z tekstyliów. Jak wyczyścić atrament?

Jak wyczyścić atrament

Czyścimy atrament

Czyszczenie atramentu jest możliwe na kilka sposobów przez naturalne (takie jak czyszczenie mlekiem lub octem) do bardziej chemicznych (alkohol lub amoniak). Każda metoda ma swoje zalety, więc nie musisz się martwić, że nie wiesz, którą wybrać.

Ważne jest aby natychmiast zareagować i jak najszybciej rozpocząć czyszczenie (ponieważ czyszczenie wysuszonego tuszu jest znacznie trudniejsze, jeśli nie niemożliwe). Spójrzmy więc, jak możemy oczyścić atrament z pióra lub drukarki.

Czyszczenie plam atramentowych mlekiem

Mleko jest jednym z tradycyjnych sprawdzonych sposobów usuwania tuszu z ubrań. Chociaż ta metoda może nie zawsze być skuteczna zawsze warto zacząć od niej.

Nałóż odrobinę świeżego mleka na szmatkę lub gąbkę do naczyń i zacznij trzeć zabrudzony obszar atramentem, aż plama zacznie blaknąć.

Jeśli jest naprawdę ciemna plama, której tarcie nie pomaga, wlej mleko do większego pojemnika i dodaj proszek do prania, który wymieszaj z mlekiem.

Następnie zanurz poplamione ubrania w pojemniku i pozwól, aby roztwór działał na tusz przez około 24 godziny (lub przynajmniej całą noc).

Efekt mleka i proszku do prania powinien dokładnie rozpuścić atrament w ciągu nocy. Na koniec wyjmij ubrania z pojemnika i wypierz je w pralce. Rezultatem powinno być idealnie czyste ubranie. Jeżeli to nie pomoże sprawdź kolejne pomysły jak wyczyścić atrament!

Ocet a atramentowe plamy

Ocet jest unikalnym naturalnym środkiem czyszczącym, który usuwa różnego rodzaju zanieczyszczenia, w którym to przypadku może również pomóc z tuszem czy atramentem.

W przypadku czyszczenia tuszu za pomocą octu potrzebny będzie większy pojemnik, w którym należy wlać biały ocet, a następnie pozostawić plamę zanurzoną w occie na kilka godzin (około 2-3 godziny).

Efekt octu powinien stopniowo rozpuszczać tusz. Na koniec wyjmij ubranie, sprawdź wynik i pozwól praniu wyprać w pralce.

Czyścimy plamy kwaskiem cytrynowym

Kwasek cytrynowy w połączeniu z sodą oczyszczoną i może pomóc w usuwaniu plam z atramentu na ubraniach. Najpierw usuń nadmiar atramentu chłonnym papierem.

Następnie przygotuj roztwór soku z cytryny w małym pojemniku (możesz użyć klasycznego kwasu cytrynowego lub soku w pojemniku z 1-2 cytrynami), 1-2 łyżeczki soli i 1 łyżeczki sody oczyszczonej.

Dobrze wymieszaj roztwór i nałóż bezpośrednio na plamę z tuszu. Pozostaw na kilka godzin, aż plama zostanie usunięta. W razie potrzeby powtórz procedurę, ponieważ może nie działać przy pierwszej próbie. Po czyszczeniu sprawdź wynik, a jeśli wszystko wydaje się w porządku, nie zapomnij wyprać ubrań w pralce.

cistenie atramentu

Lakier do włosów na plamy z atramentu

Czyszczenie atramentu za pomocą lakieru do włosów jest nieco bardziej pracochłonną metodą, ale wynik może być naprawdę tego wart.

Przed rozpoczęciem czyszczenia plamy należy umieścić pod nią gazetę, papier, chusteczkę lub szmatkę. Ważne jest, aby lakier do włosów nie przeniósł się na inne warstwy odzieży.

Następnie możesz rozpocząć czyszczenie: spryskaj odrobinę lakieru do włosów na plamę. Pozwól mu działać przez minutę i zetrzyj ją chusteczką lub czystą szmatką.

Powtórz ten proces kilka razy, aż plama zostanie usunięta. Po wyczyszczeniu tuszu należy uprać ubrania w pralce.

Jak wyczyścić atrament za pomocą alkoholu

Jeśli nie możesz już sobie poradzić z plamą i nie możesz oczyścić tuszu z tkaniny przy użyciu żadnej z powyższych metod, możesz teraz sięgnąć po alkohol.

Jednak czyszczenie alkoholem jest trochę niebezpieczne, ponieważ możesz całkowicie zniszczyć to ubranie. Dlatego używaj go tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Nałóż odrobinę alkoholu na kawałek czystej szmatki, wacik lub nawet na gąbkę i zacznij czyścić plamę.

Tusz powinien stopniowo rozpuszczać się pod wpływem alkoholu. Jeśli ci się powiedzie, a tkanina pozostanie w porządku, nie zapomnij uprać ubrań w pralce.

Jak wyczyścić tusz?

Jak wyczyścić zaschnięty atrament

Zaschnięty tusz jest niejednokrotnie ostatnim przystankiem naszych ubrań, ale nie trzeba od razu tracić nadziei.

Przed czyszczeniem plam z wysuszonego tuszu na ubraniach zanurz je w wodzie z mydłem na kilka minut, aby atrament ponownie się zwilżył, a następnie można go w pewnym stopniu zassać chłonnym papierem.

Potem rozpocznij czyszczenie plamy proszkiem do prania. Teraz przeczyść kwaskiem cytrynowym wraz z octem i solą. Nałóż roztwór cytryny, octu i soli bezpośrednio na plamę, pozostaw na około 5-10 minut i wyczyść obszar gąbką lub czystą szmatką.

Następnie ponownie wyczyść plamę za pomocą proszku do prania. Teraz sprawdź wynik: jeśli zauważysz, że proces się powiódł, wszystko, co teraz musisz zrobić, to uprać ubrania. Jeśli wydaje się, że  ta metoda działa, ale nie wystarczająco, powtórz cały proces jeszcze kilka razy. Jeśli jednak plama nie zostanie w ogóle wyczyszczona, będziesz musiał sięgnąć po alkohol.

Nałóż alkohol na dotknięty obszar, pozwól mu działać, a na koniec ponownie wyczyść plamę proszkiem do prania. Na koniec upierz ubrania jak zwykle i pozwól im wyschnąć.

Czasami można usunąć tusz z ubrania nawet po kilku dniach. Wyczyść i wypierz, a następnie wysusz ubranie. Więc nie rozpaczaj i walcz z tuszem do ostatniej chwili!

Jak wyczyścić plamy z atramentu i tuszu

Przeczytaj więcej artykułów i samouczków na temat czyszczenia:

Kilka wskazówek dotyczących usuwania i czyszczenia plam z atramentu

  • Jeśli którakolwiek z powyższych metod działa w celu usunięcia tuszu, ale nie w takim stopniu w którym plama jest całkowicie wyczyszczona, możesz spróbować użyć wybielacza. Wybielanie pomoże ci osiągnąć efekt końcowy.
  • W niektórych ekstremalnych przypadkach możesz sięgnąć po amoniak jako skuteczny środek czyszczący przeciwko atramentowi. Do samego czyszczenia zmieszaj alkohol z amoniakiem (w stosunku 2 części alkoholu i 1 części amoniaku). Użyj tej mieszanki, aby wytrzeć plamę z atramentu, aż zostanie całkowicie oczyszczona. Po oczyszczeniu natychmiast nałóż kombinację wody i octu, aby zneutralizować amoniak. Jest to stosunkowo niebezpieczny sposób czyszczenia, więc nie zapomnij o wyposażeniu ochronnym.

Chociaż plama atramentowa może wydawać się ostatnim przystankiem dla twojego ulubionego ubrania, nie musisz jeszcze rozpaczać. Nadal można usunąć atrament za pomocą powyższych metod. W najgorszym przypadku możesz przynajmniej spróbować wyczyścić plamę nim kupisz nowe ubrania.

Czy udało ci się wyczyścić atrament z ubrania lub innej powierzchni? Jakie metody zastosowałeś? Napisz o swoich doświadczeniach i opiniach w komentarzach pod tym artykułem!

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button