Jak wyczyścić

Jak wyczyścić srebro?

Srebro można wyczyścić na wiele sposobów. Niektóre z nich są stosunkowo tradycyjnymi metodami, które zajmują minimum czasu, a inne są nieco mniej tradycyjne. Zastanawiasz się jak wyczyścić srebrny łańcuszek, kolczyki lub inny rodzaj srebra? W kolejnych wierszach omówimy, w jaki sposób i jak możesz wyczyścić srebro w domu.

Jak wyczyścić srebro

Jak wyczyścić srebro w domu?

Istnieje kilka niezawodnych i praktycznych metod za pomocą których można wyczyścić srebro do jego pierwotnego stanu. Są to klasyczne metody stosowane od niepamiętnych czasów. Jak wyczyścić srebro?

Jak wyczyścić srebro solą

Jednym z najbardziej tradycyjnych sposobów czyszczenia srebra w domu jest czyszczenie solą i folią. Procedura jest bardzo prosta: przygotuj mały pojemnik, do którego wlejesz wrzącą wodę i dodasz 1-2 łyżeczki zwykłej soli kuchennej.

Następnie umieść folię w pojemniku z wrzącą wodą, a na koniec zanurz srebrną biżuterię w pojemniku.

Pozostaw srebro na chwilę zanurzone, a następnie ostrożnie wyjmij je i wytrzyj do sucha miękką suchą szmatką.

Ta metoda powinna działać z większością srebra, ale unikaj tej procedury, jeśli masz w niej kamień szlachetny.

Jak wyczyścić srebro cytryną

Cytryna to kolejna bardzo skuteczna metoda czyszczenia srebra i srebrnej biżuterii.

Przygotuj mały pojemnik, w którym najpierw wlej wrzącą wodę, a następnie dodaj sok z cytryny (tylko sok z 1 lub maksymalnie 2 cytryn).  J​jeśli to konieczne, dodaj jeszcze kilka łyżeczek soli (dla lepszego efektu).

Włóż srebrny łańcuszek, kolczyki lub inny rodzaj srebrnej biżuterii do przygotowanego roztworu i pozwól, aby roztwór działał na srebro przez około 10–50 minut.

Na koniec po prostu usuń srebro i wytrzyj do sucha miękką i suchą ściereczką.

Jak wyczyścić srebro sodą oczyszczoną

Soda oczyszczona może być również bardzo skutecznym środkiem do czyszczenia srebra. Procedura jest podobna do poprzednich metod.

Wlej gorącą wodę do mniejszego pojemnika i dodaj kilka łyżeczek sody. Następnie umieść srebrny przedmiot w pojemniku z wodą i pozostaw roztwór na około 10 minut.

Jak wyczyścić srebro?

Na koniec wystarczy wyciągnąć srebro, opłukać je pod bieżącą wodą i wytrzeć do sucha. Wynik powinien być widoczny na powierzchni srebra gołym okiem.

Jak wyczyścić srebro proszkiem do prania

Proszek do prania jest zaskakująco doskonałym domowym środkiem do czyszczenia srebra.

Najpierw przygotuj miskę, folię i proszek do prania. Przykryj całe wnętrze miski folią, a następnie wlej do niej gorącą czystą wodę.

Następnie wystarczy dodać kilka łyżeczek proszku do prania, wymieszać roztwór i zanurzy srebro bądź biżuterie w tym roztworze.

Pozostaw roztwór na kilka minut, a następnie wyjmij srebro. Opłucz je czystą wodą i osusz szmatką.

Jak wyczyścić srebro octem

Czyszczenie octem jest jedną z metod, które można zastosować do szerokiej gamy przedmiotów, w tym srebra. W niektórych przypadkach może całkowicie usunąć brud ze srebra.

Do czyszczenia będziesz potrzebować małej miski z ciepłą wodą, do której wlejesz trochę octu (lub możesz pominąć wodę i całkowicie wypełnić ją octem dla silnego efektu).

W razie potrzeby zaleca się również dodanie do miski octu kilku łyżeczek sody lub kilku kropel cytryny.

Zanurz srebro w roztworze i pozostaw na kilka godzin (lub na noc). Na koniec wyciągnij srebro z roztworu, dokładnie opłucz, aby usunąć resztki octu i dobrze wysusz srebro.

Niekonwencjonalne metody oczyszczania srebra

Jeśli klasyczne metody czyszczące nie zadziałały, możesz wypróbować kilka mniej tradycyjnych metod. Niektóre są bardziej skuteczne, inne mniej lub mogą w ogóle nie działać.

W każdym razie warto spróbować. Zastanawiasz się, jak inaczej możesz wyczyścić srebrny łańcuszek, pierścionek lub inny rodzaj srebra? Przejdźmy więc do tego.

Jak wyczyścić dobrze srebro?

Ketchup jako środek czyszczący do srebra

Czy kiedykolwiek myślałeś, że możesz czyścić srebro zwykłym keczupem? Wszystko, co musisz zrobić, to zastosować keczup na srebro.

Możesz nałożyć go bezpośrednio z butelki lub posmarować szmatkę keczupem i delikatnie użyć na  srebrze.

W obu przypadkach pozwól keczupowi działać na srebrze, a następnie dobrze spłucz przedmiot i wytrzyj go do sucha. Rezultatem może być ładnie wyczyszczona srebrna biżuteria.

Czyszczenie srebra Coca Colą

Chociaż nie jest to często zalecane, Coca-Cola może pomóc oczyścić srebro. Wlej czystą Coca-Colę do małego pojemnika, umieść srebro w pojemniku i pozwól coli oddziaływać na srebro przez co najmniej 15 minut. Następnie wyjmij srebro i opłucz bardzo dobrze i wysusz.

Dzięki kwasowi fosforowemu i bąbelkom znajdującym się w Coca-Coli możesz także czyścić srebro w tak niekonwencjonalny sposób. Jednak ta procedura nie jest zalecana w przypadku srebra zawierającego kamienie szlachetne.

Piwo jako środek czyszczący srebro

Jeśli znasz już metodę z keczupem lub Coca-Colą jako potencjalne środki czyszczące, dlaczego nie spróbować jasnego piwa? Chociaż może nie działać tak skutecznie podczas czyszczenia srebra jak konwencjonalne środki czyszczące, może pomóc przynajmniej trochę rozjaśnić srebro.

Wystarczy wlać do pojemnika jasne piwo, włożyć srebro  pozwolić, by piwo działało na srebro przez kilka minut, a następnie wyciągnąć srebro z pojemnika i opłukać.

Nie próbuj jednak czyścić srebra piwem, jeśli masz na nim jakieś kamienie szlachetne.

Jak czyścić srebro pastą do zębów

Pasta do zębów jako środek czyszczący jest nieco kontrowersyjnym tematem, ponieważ eksperci nie zalecają używania jej do czyszczenia srebra! Ale często można spotkać się z twierdzeniem, że srebro można tak czyścić.

Unikaj past które mają właściwości wybielające lub ścierne. Nałóż niewielką ilość pasty na szczoteczkę do zębów lub gąbkę i delikatnie wcieraj w srebro.

Gdy efekt będzie satysfakcjonujący dobrze opłucz srebrne przedmioty, aby pozbyć się pozostałości pasty, a na koniec dobrze je wytrzyj i wypoleruj.

Rezultatem może być ładnie oczyszczone i lśniące srebro.

Czyszczenie srebra popiołem

Czyszczenie popiołem jest bardzo starą i dobrze znaną metodą, która może pomóc ze srebrem. Po prostu nałóż czysty popiół (z spalonego drewna) na srebro.

Możesz posypać srebro popiołem, umieścić go w pojemniku lub nałożyć popiół na gąbkę lub ściereczkę i tak czyścić srebro

Wytrzyj srebro, aż będzie czyste, a następnie dobrze opłucz pod bieżąca wodą i wypoleruj.

Kreda jako środek czyszczący srebro

W niektórych przypadkach kreda może pomóc czyścić srebro, by pozbyć się plam. Po prostu „zetrzyj” odrobinę kredy, aby tworzyła drobny proszek, który nakładasz na srebro.

Czyść srebro kredą przy pomocy miękkiej szmatki. Na koniec po prostu „zdmuchnij” kredę potem opłucz i wysusz przedmiot.

W niektórych przypadkach będziesz mógł zobaczyć pozytywny wpływ czyszczenia kredą na srebrze.

czyszczenie srebra kredą

Jak uniknąć czyszczenia srebra?

Najlepszym sposobem na uniknięcie czernienia srebra (i w efekcie jego czyszczenia) jest oczywiście zapobieganie. Na tej podstawie zaleca się:

  • Wytrzyj srebro środkami ochronnymi lub przynajmniej przetrzyj je odżywką raz na jakiś czas.
  • Przechowuj srebro w suchym miejscu (zwykła plastikowa torba lub pudełko na biżuterię, do którego możesz dodać talk, kredę, która pochłania wilgoć), aby nie zaczęła się utleniać.
  • Nie noś srebrnej biżuterii podczas kąpieli lub pływania, a jeśli się zamoczy, dokładnie wysusz srebro.
  • Nie wystawiaj srebra na niepotrzebne działanie chemikaliów, które mogłyby je uszkodzić lub zniszczyć.
  • Jeśli srebro całkiem poczerniało lub porysowałeś srebro, nie masz innego wyjścia, jak znaleźć eksperta złotnika, który pomoże ci w czyszczeniu i naprawie srebra.

Czy masz jakieś sprawdzone domowe porady i porady dotyczące czyszczenia srebra? Czy te porady pomogły ci?

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button