Jak wyczyścić

Jak wyczyścić dywan?

Zrobiłeś plamę, a teraz nie wiesz, jak wyczyścić dywan? Czyszczenie dywanów jest czasem trudnym, a czasem bardzo prostym zadaniem. Niezależnie od tego, czy używasz domowych środków czyszczących, czy kupujesz specjalne środki do czyszczenia dywanów, powinieneś uważać na dywany i środki, których możesz użyć do czyszczenia. Jak więc właściwie czyścić dywan?

Jak wyczyścić dywan

Procedura i instrukcje dotyczące czyszczenia dywanu

Istnieją niezliczone metody i techniki czyszczenia dywanów, które można zastosować. Zależy to w dużej mierze od rodzaju dywanu, a także od rodzaju plamy lub zabrudzenia.

W niektórych przypadkach wystarczy czyszczenie na sucho, w innych trzeba zwilżyć dywan i dokładnie go wyszorować.

Spójrzmy więc, jakie metody można zastosować do czyszczenia dywanu.

Czyszczenie dywanów sodą oczyszczoną

Soda oczyszczona to bardzo skuteczny i popularny środek do czyszczenia, praktycznie w każdym domu. Być może jego główną zaletą jest prostota i praktyczność w działaniu.

Jeśli masz plamę na dywanie, najpierw dobrze odkurz dywan, aby pozbyć się nadmiaru kurzu i brudu na dywanie.

Po dokładnym odkurzaniu możesz nałożyć na dywan sodę oczyszczoną. Wystarczy wsypać sodę na dywan i wetrzeć ją dokładnie w dywan (za pomocą pędzla lub dłoni) i pozwolić mu działać.

W zależności od rodzaju zabrudzenia możesz zostawić sodę oczyszczoną na 15-30 minut, a w przypadku złego zapachu lub silnego zabrudzenia pozostaw sodę nawet przez całą noc.

Wszystko, co musisz zrobić, to odkurzyć dywan, aby pozbyć się nadmiaru sody.

Czyszczenie dywanów za pomocą octu

Ocet jest drugim najpopularniejszym wariantem do czyszczenia dywanów, ponieważ dzięki swoim właściwościom można nim czyścić, odpowiednio i bezpiecznie. Oczyści praktycznie każdy ciemny i brudny dywan.

Podczas czyszczenia za pomocą octu zmieszaj w pierwszej kolejności około 20-30 ml octu z 1 litrem wody. Po zmieszaniu otrzymasz bardzo skuteczne związek, które możesz zastosować na dywanie.

Nakładaj za pomocą szmatki lub ręcznika, nigdy nie nakładaj roztworu bezpośrednio na dywan (może „wybielić” kolory dywanu, które praktycznie pozostaną jaśniejsze). Namocz szmatkę w roztworze, wykręć ją, a następnie użyj do przykrycia dywanu, odpowiednio. dobrze wyczyść brudne miejsce).

Po nałożeniu octu pozostaw roztwór na około 15-30 minut, a następnie wytrzyj dywan suchą szmatką i dokładnie odkurz. Rezultatem powinien być czysty i świeży dywan.

Ta metoda czyszczenia dywanu jest skuteczna szczególnie w przypadku dywanów o jaśniejszych kolorach. W przypadku nieprawidłowego zastosowania na ciemnych dywanach istnieje ryzyko blaknięcia dywanu.

Jak wyczyścić dywan?

Czyszczenie dywanów solą

Czyszczenie dywanu solą się opłaca, zwłaszcza walcząc z mokrymi plamami i tłuszczem. Stosowanie soli jest bardzo proste – najpierw trzeba dobrze odkurzyć dywan, a następnie wysypać sól na brudne miejsce i pozostawić na około pół godziny. Po 30 minutach dobrze odkurz obszar.

W tym kroku plama powinna zniknąć.

Jak wyczyścić dywan mydłem

Oczywiście dywan można również czyścić klasycznym mydłem, ale zwróć uwagę na jego skład, a także na jaki dywan planujesz wyczyścić. Niektóre włókna, dywany mogą być wrażliwe na mydło.

Procedura czyszczenia dywanów jest bardzo prosta:

Dodaj płynne mydło (lub starte / stałe kawałki mydła) do pojemnika z ciepłą wodą i pozwól mu się rozpuścić.

Następnie za pomocą szmatki lub gąbki nałóż mydło na brudne miejsce na dywanie i rozpocznij dokładne szorowanie.

Po nałożeniu mydła pozwól mu działać przez kolejne 30 minut i spróbuj ponownie wyszorować obszar, tym razem czystą wilgotną szmatką, aby usunąć zarówno brud, jak i resztki mydła.

Jak wyczyścić dywan z moczu

Jeśli masz psa w domu, możesz mieć wypadek na dywanie w postaci nieprzyjemnego moczu. W takim przypadku należy najpierw użyć octu jako środka czyszczącego (jak opisano powyżej).

Jednak po usunięciu plamy nieprzyjemny zapach może pozostać na dywanie. Możesz go usunąć za pomocą sody, która powinna wchłonąć wszystkie nieprzyjemne zapachy moczu.

Jak wyczyścić dywan z wina

Plamy z wina wymagają nieco innego podejścia. Natychmiast po wypadku użyj ręczników papierowych lub serwetek, aby wyciągnąć jak najwięcej płynu z dywanu.

Po wchłonięciu całego płynu z wina użyj sody oczyszczonej w połączeniu z solą. Wymieszaj sodę i sól z zimną wodą, a następnie nałóż roztwór na plamę szmatką lub szmatką.

Pozostaw roztwór pozostaw przez około 30 minut, a następnie wytrzyj i odkurz pozostałość.

Jak wyczyścić plamy z wina

Jak wyczyścić dywan z sierści zwierzęcej

Każdy, kto jest właścicielem zwierzaka, pozna wieczny problem z sierścią. Chociaż w takich przypadkach istnieją specjalne szczotki do sierści, istnieją również prostsze metody, takie jak użycie mokrej gąbki.

W takim przypadku wystarczy zwilżyć gąbkę i przetrzeć nią dywan. Gąbka powinna złapać większość sierści zwierzęcej.

Oczywiście przed i po czyszczeniu dywanu gąbką, dokładnie odkurz dywan.

Jak wyczyścić dywan ze smaru

Czyszczenie tłustej plamy może być najczęstszą katastrofą w domu, która może zdarzyć się na dywanie. Jeśli dostanie się tłuste jedzenie na dywan, najpierw zbierz wszystkie resztki z talerza, by na dywanie nic nie pozostało.

Następnie weź dobre serwetki, umieść je na zabrudzonym miejscu i kilkakrotnie przeprasuj żelazkiem. Dzięki ciepłu z żelaza tłuszcz wsiąka w serwetki.

Dobrą metodą jest również użycie zwykłej mąki. Po wyjęciu serwetek wysyp mąkę na zabrudzone miejsce, mąka może wchłonąć resztki tłuszczu, który osadził się głębiej w dywanie.

Następnie dokładnie odkurz całe miejsce (lub odkurz dywan), aby pozbyć się całej mąki. Po usunięciu mąki tłusty dywan czyści się roztworem octu, mydła i letniej wody.

Zastosuj ten roztwór na dywanie i pozwól mu działać przez około 30 minut. Dzięki temu powinieneś pozbyć się wszelkiego brudu. Po wyschnięciu odkurz ponownie obszar.

Wytrzyj brudne miejsce mydłem lub detergentem. Dzięki tej kombinacji masz gwarancję, że pozbędziesz się tłuszczu z dywanu.

Czyszczenie dywanów z długimi włosami

Kudłate dywany lub te z długimi włosami należą do najpopularniejszych i jednocześnie trudniejszych w utrzymaniu. Czyszczenie dywanu z długimi włosami wymaga regularnej pielęgnacji (do 3-4 razy w tygodniu) i bardziej pracochłonnego czyszczenia.

Głównym problemem tego typu dywanów jest doprowadzenie środka czyszczącego dość głęboko. W takich przypadkach będziesz potrzebować pędzla, za pomocą którego musisz dokładnie wyszorować dywan, aby wprowadzić środek czyszczący głeboko.

czyszczenie dywanów

Czyszczenie dywanów na sucho

Czyszczenie na sucho jest stosunkowo prostą i skuteczną metodą, która opłaca się w przypadku większości dywanów (z wyjątkiem dywanów z długim włosiem).

Do czyszczenia można użyć zarówno produktów gospodarstwa domowego, takich jak. soda oczyszczona lub sól, lub chemikalia do czyszczenia na sucho.

Zaletą tego rodzaju czyszczenia jest prosta aplikacja i procedura w której wystarczy nałożyć mieszankę, pozostawić do działania, a następnie odkurzyć.

Czyszczenie mokrych dywanów

Podczas czyszczenia dywanu na mokro będziesz musiał poświęcić trochę więcej czasu i wysiłku, ale ta metoda jest znacznie bardziej skuteczna, szczególnie w przypadku plam z tłuszczu, wina, kawy lub moczu.

Ponadto będziesz go potrzebować do dywanów z długimi włosami, ponieważ tylko wtedy możesz wyczyścić dywan odpowiednio głęboko.

Kilka wskazówek dotyczących czyszczenia dywanu

  • Im dłużej pozostawiasz plamę na dywanie, tym trudniejsze będzie czyszczenie
  • W przypadku ciemnych dywanów zwróć uwagę na stosowany detergent (ryzyko blaknięcia materiału)
  • Staraj się używać szczotek z miękkim włosiem do czyszczenia
  • Dzięki klasycznemu czyszczeniu możesz spróbować „szorować” dywan w śniegu w zimie – śnieg może wchłonąć większość kurzu i brudu
  • W wyjątkowych przypadkach benzyna techniczna lub alkohol mogą pomóc w czyszczeniu
  • Dbaj o dywan regularnie, ponieważ długotrwałe zabrudzenia na dywanie są bardzo trudne do usunięcia.

Czy te wskazówki i samouczki pomogły ci wyczyścić dywan?

Podobné články

1 komentár

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button