Jak wyczyścić

Jak wyczyścić lodówkę?

Czy jesteś jednym z tych, którzy zdecydowali się wyczyścić lodówkę? Czyszczenie lodówki jest konieczną sprawą, bez której po prostu nie można pracować w domu, odpowiednio żyć. Niewłaściwe obchodzenie się z lodówką może się nie opłacić. Kto chciałby otworzyć lodówkę w oczekiwaniu na dobre jedzenie i zobaczyć zamiast żywności pleśń i zepsute jedzenie, którym towarzyszyłby obrzydliwy zapach oprócz wody w lodówce? Dlatego w poniższych wierszach przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcje dotyczące dokładnego i skutecznego czyszczenia lodówki wraz z kilkoma wskazówkami, które mogą pomóc w jej utrzymaniu i użytkowaniu w przyszłości. Odpowiemy jak wyczyścić lodówkę?

Jak wyczyścić lodówkę

Jak wyczyścić lodówkę?

Czyszczenie lodówki to kilka kroków, które należy wykonać zarówno z higienicznego punktu widzenia, jak i ekonomicznego oraz praktycznego punktu widzenia. Aby rozpocząć mycie lodówki, zaleca się przygotowanie do jej wyczyszczenia. A następnie dokładne umycie i przygotowanie do dalszego użytkowania.

Jeśli zadbasz o lodówkę, przyniesie ona niskie zużycie prądu, czyste jedzenie bez pleśni oraz dłuższą żywotność urządzenia.

Przygotuj lodówkę przed czyszczeniem

Przede wszystkim ważne jest, aby wyczyścić lodówkę. Dlatego wyjmij całe jedzenie, które masz w lodówce.

Chociaż może się to wydawać oczywistą rzeczą, upewnij się, że nie masz w swoim jedzeniu starych posiłków czy produków, spleśniałych owoców lub zgniłego mięsa.

Regularna kontrola żywności w lodówce

Zepsute jedzenie jest w zasadzie głównym powodem, dla którego należy wyczyścić lodówkę.

Ponadto jest to podstawowe przestrzeganie zasad higieny, która jest niezbędna w gospodarstwie domowym. Po usunięciu i sprawdzeniu żywności, tymczasowo przechowuj żywność w chłodniejszym, ciemniejszym miejscu.

Jeśli chcesz uniknąć zmian temperatury, które mogłyby negatywnie wpłynąć na jakość żywności, możesz tymczasowo włożyć żywność z lodówki do toreb termicznych, dzięki czemu będą przez pewien czas chronione przed ciepłem.

Po tym etapie odłącz lodówkę od zasilania elektrycznego, wyjmij wszystkie ruchome części (półki, szuflady, miski itp.) z lodówki i przepłucz całą wnętrze lodówki miękką ściereczką. W konwencjonalnych lodówkach tylna ściana jest chłodzona, dzięki czemu większość wody skrapla się na tej części.

Dlatego nie zapomnij przetrzeć tylnej ścianki lodówki suchą szmatką oprócz dolnej i bocznych ścian. Uważaj, aby nie używać żadnych ściernych środków czyszczących ani ściereczek, które mogłyby porysować ściany lodówki podczas wycierania lub mycia. Powstałe rysy mogą stać się potencjalnym miejscem dla bakterii.

Po wytarciu lodówki umieść suchą ściereczkę na spodzie lodówki, która złapie bieżącą wodę podczas mycia (aby ułatwić końcowe wycieranie).

Jak wyczyścić lodówkę?

Jak wyczyścić lodówkę domowymi metodami

Do umycia lodówki wystarczy czysta woda i klasyczny detergent. Jeśli oprócz mycia chcesz również zdezynfekować lodówkę, możesz przygotować roztwór ciepłej wody, octu i sody oczyszczonej w wiadrze (lub innym pojemniku), dzięki czemu roztwór nie tylko dobrze wyczyści lodówkę, ale także pozbędziesz się bakterii lub zapachu.

Pamiętaj jednak, aby podczas czyszczenia lodówki używać wyłącznie środków czyszczących odpowiednich do materiałów mających kontakt z żywnością.

Dokładnie umyj całe wnętrze lodówki miękką szmatką lub gąbką (możesz to zrobić kilka razy).

Jak wyczyścić lodówkę z pleśni

Pleśń może również pojawić się w lodówce (nawet jeśli w to nie wierzysz). Aby usunąć pleśń, możesz użyć wyżej wymienionego roztworu octu (lub możesz również użyć czystego octu) lub specjalnych higienicznych środków czyszczących zawierających alkohol i przeznaczonych do dezynfekcji lodówki. Zazwyczaj takie środki czyszczące można znaleźć w sklepie.

Jak wyczyścić lodówkę z pleśni

Poza ścianami, pleśń może również osiadać na drzwiach, czy na uszczelce drzwi, więc sprawdź i wyczyść również tę część lodówki.

Po prostu nałóż roztwór dezynfekujący na wilgotną szmatkę lub gąbkę i dokładnie wytrzyj wszystkie części pokryte pleśnią. W przypadku uszczelki nie zapomnij nałożyć odrobiny oleju na tę część, która zachowa żywotność uszczelki i zwiększy jej miękkość i elastyczność.

Warto również nałożyć środek dezynfekujący na uchwyt lodówki, gdzie  również mogą się osadzać bakterie.

Podczas mycia nie zapomnij usunąć ruchomych części lodówki, dokładnie umyj je detergentem lub środkiem dezynfekującym.

Po umyciu, dezynfekcji i wyczyszczeniu lodówki można ponownie przeczyścić całą lodówkę (w tym części ruchome) za pomocą czystej, suchej szmatki, aby usunąć nadmiar wody i wilgoci z tych miejsc.

Na koniec pozwól całej lodówce, łącznie z jej częściami, całkowicie wyschnąć. W międzyczasie możesz rozpocząć czyszczenie sprężarki i parownika.

Czyszczenie kanału spustowego i sprężarki

Po wyczyszczeniu ścian lodówki nie należy zapominać o kanale, przez który wypływa skroplona woda w lodówce. Jest to mały otwór, który zwykle znajduje się na dole ściany chłodzącej w lodówce.

Krople wody, które skraplają się do kanału w lodówce, przemieszczają się stamtąd do pojemnika z tyłu lodówki i odparowują.

Niestety kanał odpływowy często może się zatkać, co może powodować powstawanie wody na dnie lodówki, a tym samym powodować tworzenie się pleśni w lodówce. Dlatego nie należy zapominać o tej części podczas czyszczenia lodówki.

Aby oczyścić kanał, wystarczy zwykła mała pompka rowerowa, za pomocą której można dosłownie wydmuchać kanał i usunąć wszelkie cząstki, które mogłyby go zatkać. Jeśli nie masz pod ręką pompki rowerowej, możesz również użyć cienkiego drutu, słomy lub nawet igły.

Brudna sprężarka z tyłu lodówki może powodować zwiększone zużycie energii elektrycznej (ponieważ osadzający się na niej kurz działa jak niepożądana izolacja). Zła kontrolę temperatury w lodówce to finalnie potencjalne zepsucie się żywności w lodówce.

Możesz użyć zwykłej miękkiej szczotki i odkurzacza do czyszczenia kompresora, a także całego obszaru z tyłu lodówki. Po prostu odkurz cały kompresor, zabierz kurz i większe zabrudzenia za pomocą odkurzacza, a w przypadku części, do których odkurzacz nie dociera, użyj szczotki.

czyszczenie lodówki

Wnioski z czyszczenia lodówki

Jeśli wyczyściłeś wnętrze lodówki, sprężarkę i kanał spustowy, nadal możesz przepłukać całą zewnętrzną powierzchnię lodówki czystą wodą. Niemniej jednak lodówka będzie wyglądać lepiej, jeśli pozbędziesz się odcisków palców, smug i innych zanieczyszczeń. Które były w stanie zebrać się na lodówce podczas jej używania.

Ostatecznie wszystko, co musisz zrobić, to włożyć wysuszone wyjmowane części z powrotem na woje miejsce. Włączyć lodówkę i doprowadzić ją do odpowiedniej temperatury, włożyć jedzenie z powrotem i praca jest skończona!

Przeczytaj także artykuły jak wyczyścić:

Kilka wskazówek, jak dbać o lodówkę

  • Jeśli chcesz, aby lodówka dobrze pachniała po umyciu, możesz dodać różne pochłaniacze zapachów do wnętrza lodówki. Niezależnie od tego, czy kupisz go w sklepie, czy stworzysz taki który pochłonie zapachy w domu. Może to być pokrojona cytryna w misce, wanilia lub nawet pokrojone jabłko, to zależy od Ciebie.
  • Po czyszczeniu nie zapomnij ustawić termostat lodówki na odpowiednią temperaturę (około 5 stopni Celsjusza). Jeśli nie masz wbudowanego termometru cyfrowego w lodówce, lepiej będzie, jeśli kupisz go i włożysz do lodówki. Dzięki czemu będziesz mieć przegląd tego, czy lodówka działa jak powinna.
  • Należy uważać, aby lodówka nie była przepełniona żywnością. Co może powodować tworzenie się nadmiernego oblodzenia, pleśń lub problemy techniczne w kontakcie ze ścianami.
  • Teoretycznie lodówkę należy czyścić co najmniej raz w miesiącu (w przypadku zamrażarki jest to około 1-2 razy w roku).
  • Jeśli planujesz podróżować przez dłuższy czas, zaleca się, aby nie pozostawiać w lodówce jedzenia, które mogłoby się zepsuć. Jeśli nie masz jedzenia w lodówce i zdecydujesz się na wakacje, lepiej jest odłączyć lodówkę od zasilania. Oraz pozostawić otwarte drzwi lodówki, aby zapobiec tworzeniu się bakterii, pleśni i zapachów.

Krótko mówiąc, musisz wyczyścić lodówkę. Pomyśl o tym jako o konieczności, która pozwala ci żyć w domu jako człowiek. Jest to jeden z tych obowiązków domowych, który może być nieprzyjemny w momencie braku wiedzy jak ją wyczyścić.

Jeśli udało ci się wyczyścić lodówkę to lodówka nagrodzi cię doskonałym miejscem do przechowywania żywności. Oraz także niższymi rachunkami za energię elektryczną i będziesz mógł iść spać z poczuciem, że twoje jedzenie jest „bezpieczne”.

Co sądzisz o metodach czyszczenia lodówki? Czy masz jakieś sztuczki dotyczące czyszczenia lodówki? Napisz nam swoją opinię w komentarzach pod tym artykułem i doradzaj innym.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button