Jak wyczyścić

Jak czyścić talerze perkusyjne?

Czyścimy perkusję

Czy na talerzach są smugi, kurz i brud? Czy zdecydowałeś się zafundować sobie oczyszczającą kąpiel talerzy, ale nie wiesz, jak to zrobić? W takim przypadku ten artykuł może Ci pomóc! Czyszczenie blach nie jest łatwym zadaniem, bo talerze to wrażliwy (i rzadki dla perkusistów) materiał, którego po prostu nie można ryzykować uszkodzenia. Dlatego w kolejnych wierszach przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek i metod, jak czyścić talerze perkusyjne.

Jak czyścić talerze perkusyjne

Jak czyścić talerze perkusyjne?

Istnieje kilka domowych i profesjonalnych metod czyszczenia talerzy. Podczas czyszczenia talerzy jakimikolwiek środkami gospodarstwa domowego należy unikać środków o właściwościach ściernych. Takich, które mogą uszkodzić / zarysować powierzchnię talerza) oraz środków, które mogą uszkodzić pierwotną warstwę talerza.

Metody, procedura i potrzebne rzeczy do czyszczenia talerzy

Wśród najbardziej standardowych opcji, które można amatorsko użyć w domu, jest płyn do naczyń, ciepła woda i bardzo miękka, czysta ściereczka. W takim przypadku w małym wiaderku wlej czystą wodę, namocz w niej szmatkę, dokładnie ją wyciśnij i zacznij czyścić talerz.

Uważaj jednak, aby nie nakładać zbyt dużej ilości wody na talerz – metal może źle znieść nadmiar wody.

Po umyciu talerza weź drugą czystą, suchą ściereczkę i dokładnie wytrzyj cały talerz. Wynik może nie być na 100 procent zadowalający, ale na pewno zobaczysz zmiany.

Profesjonalne środki do czyszczenia talerzy

Znacznie skuteczniejszą metodą jest prosty zakup profesjonalnych czyścików przeznaczonych bezpośrednio do talerzy. Przedmioty te można zwykle kupić w sklepie muzycznym lub zamówić online.

Kilka firm produkujących talerze (np. Paiste i Zildjian) sprzedaje nie tylko świetne talerze, ale także środki czyszczące i polerujące specjalnie do swoich produktów.

Podczas stosowania takich środków postępuj dokładnie według instrukcji dołączonych do środków czyszczących. Zwykle będziesz potrzebować bardzo miękkiej ściereczki z mikrofibry, aby nanieść detergent i rozpocząć mycie talerzy.

Po umyciu warto wypolerować talerz (podczas polerowania należy uważać, aby nie nakładać środka na napisy i logotypy – lakier mógłby się zniszczyć).

Jak czyścić talerze perkusyjne?

Jak nieszablonowo czyścić talerze

Keczup

Czy wiesz, że talerze można teoretycznie czyścic zwykłym keczupem? Choć może wydawać się to niewiarygodne, do jego wyczyszczenia wystarczy dobry keczup, gąbka i czysta szmatka.
Podczas czyszczenia nałóż na talerz trochę keczupu i za pomocą gąbki rozprowadź go dokładnie na talerzu i zacznij czyścić talerz.
Po nałożeniu i wyczyszczeniu talerza, pozwól keczupowi popracować na talerzu przez chwilę, a na koniec wytrzyj go wilgotną szmatką z talerza. Chociaż nie jest to najlepszy sposób na czyszczenie, zdecydowanie warto spróbować, jeżeli nie masz funduszy na profesjonalne środki lub nie posiadasz nic co może akurat w tym momencie wyczyścić brud z talerza.

Jak czyścić talerze perkusyjne keczupem

Coca-cola

Drugą, nieco bardziej dziwaczną (ale skuteczniejszą) metodą czyszczenia talerzy jest Coca Cola.
Coca-Cola to prawdziwie uniwersalny środek czyszczący, którym można wyczyścić różne rzeczy (monety, srebro) – w tym przypadku talerze.

Czego będziesz potrzebować i jak postępować

Przygotuj większy pojemnik do mycia (lub możesz skorzystać z wanny, ale po umyciu będziesz musiał też wyszorować wannę). W którym będziesz przechowywać wszystkie zabrudzone talerze i wlać do nich Coca-Colę. W zależności od wielkości pojemnika i ilości talerzy, prawdopodobnie będziesz potrzebować 6 – 10 litrów Coca-Coli.

Po zalaniu talerzy pozostawić Colę na około 30 – 120 minut i regularnie sprawdzaj efekt.
Jeśli blachy nadal wyglądają na brudne, pozwól Coli trochę dłużej na nie działać. Po wyjęciu dokładnie wypłucz je pod strumieniem czystej wody (lub możesz użyć troszkę płynu do naczyń). Na koniec wytrzyj je dokładnie do sucha. Efektem powinny być idealnie czyste i lśniące talerze – tak jakbyś je przywiózł ze sklepu.

Mycie talerzy to trochę trudna sprawa. Nie wszyscy preferują czyste blachy, perkusiści często lubią szary i zużyty wygląd talerzy. Jeśli jednak należysz do osób, które lubią czyste rzeczy, to nie masz się czym martwić i możesz zacząć sprzątać. Jeśli podobał Ci się ten artykuł, lub masz swoje własne sprawdzone metody czyszczenia blach, napisz do nas o nich w komentarzach pod artykułem!

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button