Jak wyczyścić

Jak wyczyścić kuchenkę mikrofalową?

Kuchenka mikrofalowa jest bardzo prostym, niezbyt wymagającym rodzajem urządzenia kuchennego. Jednak zaniedbanie kuchenki mikrofalowej może spowodować w przyszłości bardzo nieprzyjemne problemy (krótka żywotność, potencjalne ryzyko uszkodzenia, itp.). Jak więc właściwie wyczyścić kuchenkę mikrofalową?

Jak wyczyścić kuchenkę mikrofalową

Dlaczego czyścić kuchenkę mikrofalową?

Czyszczenie mikrofalówki jest bardzo ważne:

 • z punktu widzenia higieny – kto chciałby, aby zapach z poprzednich potraw dostał się do jedzenia
 • od strony bezpieczeństwa – zabrudzona kuchenka mikrofalowa pełna osadów może przestać działać tak jak powinna
 • ze względów ekonomicznych – jeśli dbasz o swoją kuchenkę mikrofalową, będzie ona służyć dłużej

Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie kilka skutecznych i szybkich procedur, w jaki sposób możesz wyczyścić kuchenkę mikrofalową.

Jak czyścić kuchenkę mikrofalową za pomocą octu

Czyszczenie kuchenki mikrofalowej za pomocą octu jest jedną z najbardziej klasycznych metod czyszczenia kuchenki. Procedura jest bardzo prosta i zajmie ci tylko kilka minut. Być może jego jedyną wadą jest (dla niektórych) nieprzyjemny zapach octu.

Jak wyczyścić kuchenkę mikrofalową octem?

Czego potrzebujesz, aby wyczyścić kuchenkę mikrofalową za pomocą octu:

 • 2 filiżanki / szklanki z wodą
 • 2 łyżki octu
 • Miska lub inne naczynie
 • Sucha ściereczka / ręczniki papierowe

Procedura czyszczenia mikrofalówki octem

Wlej szklankę wody i odrobinę octu do miski, wymieszaj je trochę, a następnie umieść miskę w kuchence mikrofalowej. Włącz kuchenkę mikrofalową z maksymalną mocą i pozwól, aby misa z płynem nagrzała się przez około 2-5 minut (w zależności od mocy kuchenki mikrofalowej).

Po podgrzaniu ostrożnie wyjmij miskę (uważaj, ponieważ miska może być bardzo gorąca), a następnie wyjmij obrotową płytę / tackę z kuchenki mikrofalowej (umyj ją ręcznie w zlewie).

Dzięki oparom octu podczas podgrzewania, brud i zabrudzenia na wewnętrznych ściankach kuchenki mikrofalowej zostaną uwolnione, co ułatwi wycieranie suchą lub lekko wilgotną szmatką.

Jak wyczyścić kuchenkę mikrofalową cytryną

Drugim możliwym i szczególnie prostym wariantem czyszczenia mikrofalówki jest czyszczenie za pomocą cytryny.

Procedura jest bardzo prosta i, co ważniejsze, dla niektórych osób – metoda cytryną nie pozostawia nieprzyjemnego zapachu.

Jak wyczyścić kuchenkę mikrofalową cytryną

Co będzie potrzebne do wyczyszczenia za pomocą cytryny:

 • 2 do 3 filiżanek / szklanek z wodą
 • Cytrynę
 • Miska lub inne naczynie
 • Sucha ściereczka / ręczniki papierowe

Procedura czyszczenia za pomocą cytryny

Na początku pokrój cytrynę w kółka lub plastry, włóż do miski i zalej je 2–3 szklankami wody. Umieść miskę z wodą i cytryną w kuchence mikrofalowej i włącz ją na około 3 do 5 minut. Po zakończeniu pozostaw kuchenkę mikrofalową zamkniętą na około 5 minut.

Ostrożnie wyjmij miskę (ponieważ może być gorąca), a także obracającą się szklaną płytkę/podstawkę. Podobnie jak w przypadku metody czyszczenia octem, odparowana para wodna i cytrynowa uwalnia zanieczyszczenia w kuchence mikrofalowej, dzięki czemu można je łatwo zetrzeć ściereczką.

Jak wyczyścić kuchenkę mikrofalową za pomocą sody oczyszczonej

Trzecią, nieco mniej znaną opcją jest czyszczenie mikrofalówki za pomocą sody oczyszczonej. Podobnie jak w przypadku poprzednich metod, ta procedura czyszczenia jest niezwykle prosta i może pomóc w czyszczeniu kuchenki mikrofalowej.

Jak wyczyścić mikrofalową sodą

Co będzie potrzebne do czyszczenia kuchenki mikrofalowej za pomocą sody oczyszczonej:

 • 2 do 3 filiżanek / szklanek
 • 2 łyżki sody oczyszczonej
 • Miska lub inne naczynie
 • Sucha ściereczka / ręcznik papierowy

Procedura czyszczenia za pomocą sody oczyszczonej

Wsyp łyżkę sody oczyszczonej do miski i zalej ją 2-3 szklankami wody. Wymieszaj trochę miskę z zawartością (upewnij się, że nie pozostały w niej nierozpuszczone grudki sody oczyszczonej). Włóż naczynie do kuchenki mikrofalowej i włącz na około 3-5 minut.

Ostrożnie wyjmij miskę i, podobnie jak w przypadku poprzednich procedur czyszczenia, wytrzyj wnętrze kuchenki mikrofalowej suchą szmatką lub serwetką.

Jak wyczyścić kuchenkę mikrofalową detergentami

Jeśli żadna z powyższych metod nie zadziała, będziesz musiał użyć specjalnych środków czyszczących do czyszczenia kuchenki mikrofalowej. Czyszczenie zajmie ci trochę dłużej, ale będziesz mieć zagwarantowane rezultaty.

Jak czyscic kuchenkę detergentami

Czego potrzebujesz do czyszczenia:

 • Odpowiedni środek czyszczący (odtłuszczacz, klasyczna sprężyna lub inny specjalny środek czyszczący)
 • Ręcznik lub ściereczka

Jak czyścić kuchenkę mikrofalową za pomocą detergentów

Przede wszystkim upewnij się, że kuchenka mikrofalowa jest wyłączona i odłączona od zasilania. Wyjmij obracającą się płytkę lub pozostałe wyjmowalne części kuchenki mikrofalowej.

Wytrzyj wnętrze kuchenki mikrofalowej suchą szmatką lub szmatką przed nałożeniem chemicznego środka czyszczącego. Nanieś detergent na ściany, drzwi i okno kuchenki (szkło).

Uważaj jednak, aby nie nakładać detergentu na obszar, w którym przechodzą mikrofale (resztki detergentu mogą dostać się do następnego posiłku).

Następnie umyj i wytrzyj wnętrze kuchenki mikrofalowej lekko zwilżoną ściereczką, uważając, aby wyczyścić kuchenkę mikrofalową z tłuszczu, brudu, resztek jedzenia, ale szczególnie, aby nie pozostał w niej detergent.

Na koniec ponownie wytrzyj kuchenkę mikrofalową suchą ściereczką, upewnij się, że kuchenka mikrofalowa jest sucha, włóż do niej obrotową płytkę lub inne części, które mają zostać umyte, i ponownie podłącz kuchenkę mikrofalową do źródła zasilania.

Kilka wskazówek i porad dotyczących czyszczenia kuchenki mikrofalowej

 • jak wyczyścić mikrofalówkęDzięki kuchence mikrofalowej z grillem niekoniecznie musisz wyczyścić obszar grzewczy grilla, ponieważ samo ciepło może spalić wszelkie osady żywności. Jednak w przypadku kuchenki mikrofalowej z grillem należy wyczyścić ścianę nad elementem grzewczym.
 • W żadnym wypadku nie należy myć kuchenki mikrofalowej drucianą szczotką czy drucianą gąbką, szorstkim papierem ani żadnym innym przedmiotem o szorstkiej powierzchni. Jeśli ściany lub wnętrze samej kuchenki mikrofalowej zostaną porysowane lub uszkodzone, istnieje ryzyko zakłócenia mikrofal. Zawsze używaj tylko miękkich i miękkich ściereczek lub gąbki.
 • Aby uzyskać potencjalnie silniejszy efekt przy użyciu wyżej wymienionych metod, możesz połączyć poszczególne procedury razem. Oznacza to, że możesz połączyć ocet z cytryną i dodać trochę sody oczyszczonej do płynnej miski. Pozwoli to uniknąć nadmiernego zapachu octu (dzięki cytrynie), a efekt może być potencjalnie bardziej skuteczny.
 • Podczas czyszczenia kuchenki mikrofalowej za pomocą octu, cytryny lub sody oczyszczonej można również użyć wykałaczki, która może wiązać pęcherzyki uwalniane po podgrzaniu w kuchence mikrofalowej, zapobiegając w ten sposób nadmiernemu bulgotaniu płynu lub potencjalnej małej eksplozji (co jest całkowicie normalne i w tym przypadku nie jest niebezpieczne).
 • Uważaj, aby nie zamoczyć panelu sterowania mikrofalówki.
 • Nie zapominaj również o środkach ostrożności poprzedzających czyszczenie – to znaczy staraj się podgrzewać żywność w przykrytej misce i od czasu do czasu wycierać wnętrze kuchenki mikrofalowej suchą szmatką (aby tłuszcz nie osadził się w niej i nie pozostał zapach jedzenia). Jeśli dbasz o kuchenkę mikrofalową i czyścisz ją regularnie, może ci ona służyć przez długi czas.

Czy masz jakieś „porady babci” lub inne wskazówki, jak łatwo i szybko wyczyścić kuchenkę mikrofalową? Poradzić innym w komentarzach pod tym artykułem.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button