Jak wyczyścić

Jak wyczyścić żaluzje?

Kto lubi czyszczenie żaluzji? Mycie żaluzji to bardzo irytujące zajęcie, ale należy to robić od czasu do czasu. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie artykuł z kilkoma wskazówkami, jak stosunkowo szybko i skutecznie umyć żaluzje. Zobacz więc jak wyczyścić żaluzje?

Jak wyczyścić żaluzje

Procedura jak umyć żaluzje?

Zasady mycia i czyszczenia żaluzji są w praktycznie takie same dla każdego rodzaju (z wyjątkiem żaluzji tekstylnych). Masz do wyboru kilka sposobów na umycie żaluzji.

Najczęstszym sposobem jest mycie rolet bezpośrednio w brudnym miejscu oraz przeczyszczenie ich przez każdą roletę od góry do dołu jeden po drugim.

Co będzie potrzebne do wyczyszczenia żaluzji:

  • Miotełka do kurzu
  • Miękka szczotka
  • Woda z detergentem (np. płyn do naczyń)
  • Odkurzacz
  • Sucha ścierka
Jak wyczyścić żaluzje?

Procedura czyszczenia rolet

Zawsze dobrze jest przeczyścić żaluzje za pomocą ściereczki lub po prostu odkurzyć je przed myciem. W ten sposób pozbędziesz się nadmiaru pyłu a w niektórych przypadkach (chyba że żaluzje są zbyt brudne) nie będziesz nawet musiał ich myć.

Jeśli masz czas i nastrój, aby rozpocząć najcięższy (ale także najbardziej klasyczny sposób). To możesz umyć rolety, zaczynając od zmieszania wody i detergentu w wiadrze. Używając bardzo miękkiej ściereczki (lub gąbki), przeczyść każdą roletę od środka do końca i odwrotnie.

Możesz również postępować w ten sam sposób z pionowymi żaluzjami, z tą różnicą, że czyścisz każdą z brudu od góry do dołu. Chociaż jest to najdłuższa procedura, wynik będzie mówić sam za siebie.

Jak szybko wyczyścić rolety

Żaluzje umyjesz znacznie szybciej, jeśli obrócisz je całkowicie w dół jedną stroną, tak aby były prawie płasko przy oknie. Następnie możesz użyć szmatki do przeczyszczenia przez kilka żaluzji jednocześnie (ale uważaj, aby nie naciskać zbytnio na żaluzje, ponieważ możesz je uszkodzić).

Ostatnią stosunkowo szybką metodą mycia rolet jest po prostu zdemontowanie ich i umycie ich w łazience w wannie.

Niezależnie od tego, czy napełnisz wannę, czy po prostu je rozłożysz, to zależy od Ciebie. W takim przypadku mycie żaluzji powinno być dziecinnie proste.

Należy jednak zauważyć, że żaluzje są stosunkowo trudne do wymiany, dlatego są mocno i dobrze zamontowane. I jednocześnie istnieje zwiększone ryzyko ich uszkodzenia podczas demontażu, czyszczeniu, składania lub rozładowywania.

Jak wyczyścić drewniane żaluzje

W przypadku żaluzji drewnianych wskazane jest (jeśli nie jest to bezpośrednio konieczne) dokładne ich odkurzenie, a następnie ich dokładne umycie, a na koniec dokładne wytarcie.

Drewniane żaluzje mogą nie pochłaniać wilgotności, co może powodować powstawanie brzydkich plam lub uszkodzenie żaluzji.

Wskazane jest również nałożenie niewielkiej ilości pasty do mebli drewnianych na drewniane elementy żaluzje po ich umyciu (należy jednak uważać, aby nie przesadzić z ilością).

Jak wyczyścić materiałowe żaluzje

Rolety wykonane z dowolnego materiału czy tkaniny są wysoce nie zalecane do czyszczenia na mokro. Zawsze lepiej (a szczególnie łatwiej) jest je dokładnie odkurzysz za pomocą odpowiedniej nasadki dołączonej do odkurzacz.

Jednak w niektórych przypadkach nie można uniknąć czyszczenia na mokro nawet z roletami materiałowymi. W takim przypadku postępuj bardzo ostrożnie. Przygotuj wodę do mycia delikatnym mydłem, dobrze rozłóż żaluzje i dopiero zacznij je czyścić tylko na bardzo małym i niepozornym fragmencie żaluzji.

Sprawdź, czy zastosowanie wody z mydłem nie degraduje  czy niszczy żaluzji. Jeśli wydaje się, że wszystko jest w porządku, przejdź ostrożnie do następnej powierzchni żaluzji.

Jednak nigdy nie myj bezpośrednio żaluzji tekstylnych mokrą szmatką lub gąbką – zawsze dokładnie przepłucz i wykręć gąbkę przed nałożeniem wody, aby dodać tylko minimalną ilość wody do żaluzji.

Po umyciu należy pozostawić rolety na co najmniej 2 dni, aby dobrze wyschły.

Mycie żaluzji aluminiowych

Metalowe żaluzje są być może najłatwiejsze do czyszczenia, ponieważ oprócz odkurzacza i wiadra z wodą źródlaną nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Możesz umyć żaluzje ręcznie kawałek po kawałku lub po prostu ściągnąć je i zanurzyć w roztworze czyszczącym.

Po umyciu żaluzji nie zapomnij dobrze spłukać i wytrzeć je suchą szmatką. Na koniec po prostu powieś je w oryginalnym miejscu i pozwól im dokładnie wyschnąć. Od czasu do czasu możesz je odkurzyć lub przeczyścić je miotełką do kurzu.
Jak wyczyścić żaluzje aluminiowe?

Kilka wskazówek, jak czyścić żaluzje

  • Jeśli masz zbyt brudne żaluzje (czy to z powodu środowiska zewnętrznego, kurzu, dymu papierosowego, brudu itp.) to będziesz musiał sięgnąć po mocniejsze chemiczne środki czyszczące lub stworzyć domowe naturalne rozwiązanie z sody oczyszczonej i soku z cytryny. W takim przypadku wystarczy wsypać kilka łyżek sody do mniejszego pojemnika, dodać sok z cytryny i zalać wszystko gorącą wodą. Następnie nałóż powstały roztwór na żaluzje, pozostaw na chwilę by działał. A na koniec dokładnie wytrzyj brud z każdej żaluzji za pomocą gąbki z płynem do naczyń
  • Jeśli musisz gdzieś odejść na dłużej w trakcie mycia rolet, użyj pinezki, aby zaznaczyć roletę w miejscu, w którym przestałeś.
  • Jeśli naprawdę nie znosisz czyszczenia żaluzji, możesz zaoszczędzić dzięki myjce ultradźwiękowej, która może naprawdę szybko i skutecznie wyczyścić żaluzje.
  • W niektórych przypadkach i rodzajach żaluzji lepiej pozostawić mycie ich profesjonalistom. Dlatego jeśli martwisz się uszkodzeniem żaluzji, powinieneś raczej poszukać specjalistycznej firmy zajmującej się czyszczeniem żaluzji.

Czyszczenie żaluzji to poważna sprawa. Takie działanie wymaga pewnej cierpliwości, odpowiedniej pracy i odrobiny zręczności. Jeśli jednak zależy Ci na ich czyszczeniu, z naszymi trikami zrobisz to szybko.

Jakie są twoje sztuczki? Czy znasz szybsze sposoby czyszczenia rolet? Napisz do nas o nich w komentarzach pod artykułem!

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button