Jak prawidłowo umyć ręce?
Mycie rąk jest jednym z nawyków, który każda osoba powinna nauczyć się we wczesnym dzieciństwie. Jest to nie tylko prosta zasada higieny, którą każdy powinien opanować, ale także jeden z ważnych, a jednocześnie prostych sposobów unikania różnych potencjalnych chorób w postaci wirusów, bakterii i tym podobnych. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie prosty artykuł, w którym dowiesz się, jak prawidłowo umyć ręce, a na koniec także kilka wskazówek dotyczących ich dezynfekcji.
Osiem zasad prawidłowego mycia rąk
- Do mycia rąk potrzebujesz zwykłego domowego mydła w płynie lub emulsji myjącej, która ma neutralne pH i nie podrażnia skóry (i oczywiście czystej bieżącej wody). Należy umyć ręce przez co najmniej 1 minutę.
- Najpierw dokładnie namocz ręce w ciepłej bieżącej wodzie i nabierz wystarczającą ilość mydła w płynie (lub emulsji do prania).
- Nabierz mydło na dłonie, a następnie rozprowadź mydło jedną dłonią o drugą z obu stron (przesuń grzbiet drugiej dłoni dłonią jednej dłoni i przeciągnij palcami od tyłu dłoni do wewnętrznej strony palców).
- Rozprowadź mydło, łącząc i pocierając obie dłonie.
- Rozprowadź mydło na kciukach okrężnymi ruchami dłonią drugiej ręki
- Na koniec rozprowadź mydło między palcami.
- W ten sposób możesz dokładnie umyć ręce pod strumieniem ciepłej bieżącej wody, aby nie pozostały na nich resztki mydła, nie zapomnij wytrzeć je czystym ręcznikiem (lub możesz użyć jednorazowej chusteczki / ręcznika papierowego).
- Zamknij kran łokciem lub ręcznikiem.
Kiedy powinniśmy myć ręce
Chociaż nie ma uniwersalnej zasady dotyczącej częstotliwości mycia rąk, zdecydowanie zaleca się mycie rąk:
- Kiedy wracasz do domu ze zewnątrz (tj. z pracy, szkoły, ogrodu lub od znajomych).
- Po każdym użyciu toalety.
- Przed przygotowaniem i po przygotowaniu jedzenia.
- Zawsze przed kontaktem z dzieckiem.
- Po zakasłaniu lub kichnięciu (nawet jeśli zakryłeś usta chusteczką).
- W przypadku choroby
- Przed posiłkiem
- Po podróży środkami transportu publicznego.
- Po wyjściu ze szpitala, apteki, kliniki lub po prostu po wizycie u lekarza.
- Przed, w trakcie i po wizycie w obiektach rozrywkowych i gastronomicznych (restauracje, bary, kluby itp.).
- W przypadku palaczy, przed zapaleniem papierosa.
- Jeśli podejrzewasz, że twoje ręce zetknęły się z nieczystym przedmiotem (wynoszenie śmieci, czyszczenie lub mycie brudnych przedmiotów).
- W przypadku wyraźnego i widocznego zanieczyszczenia rąk.
- Przed i po kontakcie z dowolnym zwierzęciem.
Chociaż jest to stosunkowo wąska i uogólniona lista, kiedy należy myć ręce. Przynajmniej informuje nas kiedy jest to absolutnie konieczne.
Ogólnie rzecz biorąc, powinieneś starać się umyć ręce, zawsze w przypadku potencjalnego kontaktu z nieczystym przedmiotem lub potencjalnie chorą osobą, a jednocześnie starać się umyć ręce, aby nie narażać nikogo w pobliżu.
Jak zdezynfekować ręce
- Jeśli nie masz mydła lub jeśli chcesz w stu procentach usunąć bakterie z rąk, możesz umyć ręce środkami dezynfekującymi zawierającymi alkohol.
- Nałóż dużą ilość środka dezynfekującego na dłoń i rozprowadź dłońmi na całej powierzchni rąk.
- Następnie połóż jedną rękę na drugiej i użyj dłoni, aby rozprowadzić środek dezynfekujący z tyłu drugiej dłoni.
- Połóż palce na dłoniach i rozprowadź środek dezynfekujący na palcach
- Okrągłymi ruchami rozprowadź środek dezynfekujący na kciukach obu rąk
- Po wyschnięciu środka dezynfekującego ręce powinny być czyste.
Jak prawidłowo umyć ręce i dlaczego to takie ważne
Ręce, jako część ludzkiego ciała, są miejscem które najczęściej stykają się z różnymi przedmiotami. A tym samym również z brudem, bakteriami, wirusami itp.
Dzięki różnym czynnościom wykonywanym przez nasze dłonie możesz nieświadomie dotykać zanieczyszczonych przedmiotów, takich jak klamki, stoły, długopisy, telefony komórkowe itp. A tym samym ryzykując zanieczyszczeniem własnego ciała.
Dłonie jako takie są jednym z najbardziej prawdopodobnych miejsc przenoszących choroby zakaźne z osoby na osobę. Dlatego nikt nie powinien lekceważyć mycia rąk, które jest przecież jednym z najprostszych i najszybszych rozwiązań pozwalających uniknąć potencjalnego problemu.
Przeczytaj także artykuły:
Kilka wskazówek, jak umyć ręce
- Podczas mycia rąk nie należy zapominać o miejscach takich jak paznokcie lub kąciki między palcami.
- Zdecydowanie powinieneś myć ręce bez bransoletek, zegarów ani pierścionków (nie wspominając o tym, że od czasu do czasu należy również dezynfekować i myć biżuterię). Dlatego zawsze przed myciem rąk ściągaj biżuterię i dodatki.
- Dzieci mogą być jedną z najczęstszych grup ryzyka, u których może rozwinąć się chorobę z powodu nieregularnego lub złego mycia rąk. Dlatego konieczne jest, aby nauczyć dzieci aby regularnie myć ręce od najmłodszych lat. Nie tylko płucząc ręce pod bieżącą wodą, ale także używając mydła lub środka dezynfekującego.
Mycie rąk to łatwy sposób na uniknięcie różnych zagrożeń dla zdrowia. Jest to tania, praktyczna i szybka czynność, dzięki której zasadniczo podnosisz jakość swojego zdrowia.
Jak myjesz ręce? Czy przestrzegasz podstawowych zasad higieny dla czystych rąk? Podziel się z nami swoją opinią i doświadczeniem w komentarzach pod tym artykułem!