Jak wyczyścić

Jak wyczyścić komputer z kurzu?

W tym artykule dowiesz się, jak wyczyścić komputer z kurzu. Istnieje wiele powodów, dla których należy od czasu do czasu czyścić wnętrze komputera. Najczęstsze przyczyny czyszczenia komputera z kurzu to poprawa chłodzenia i przedłużenie jego żywotności. Powinniśmy czyścić komputer co najmniej raz na trzy do sześciu miesięcy, wszystko zależy od tego, ile pyłu zwykle gromadzi się w pokoju, ale także od tego, czy masz zwierzę w domu.

Jak wyczyścić komputer z kurzu

Zapobieganie gromadzenia się kurzu w komputerze

Jeśli chodzi o zapobieganie zanieczyszczeniom, nie jest możliwe całkowicie zapobiec osadzaniu się kurzu na komputerze.

Oczywiście możemy kupić filtry przeciwpyłowe lub utrzymać pokój w czystości. Pomoże to jednak opóźnić czyszczenie, ponieważ i tak kurz dostanie się do komputera. Dlatego oferujemy instrukcje dotyczące czyszczenia komputera z kurzu.

Jak wyczyścić komputer z kurzu domowymi sposobami

Przede wszystkim oczywiście wyłącz komputer i odłącz go od zasilania przed czyszczeniem. Dla dodatkowego bezpieczeństwa i zdrowia zaleca się również nałożenie maskę przeciw pyłową, aby nie wdychać nagromadzonego pyłu z wnętrza obudowy komputera.

Zaleca się także noszenie antystatycznego paska na rękę lub dotykanie obudowy komputera w dowolnym momencie, aby się uziemić.

Jeśli twój komputer jest zbyt brudny lub w delikatnych miejscach jest kurz, którego boisz się wyczyścić, co może spowodować uszkodzenia i koszta. To powinieneś skontaktować się ze specjalistą, który wyczyści Twój komputer za Ciebie.

Przed czyszczeniem zdemontuj poszczególne elementy

Jak wyczyścić komputer z kurzu?

Podczas czyszczenia należy zawsze pomyśleć o jednej rzeczy, a mianowicie o tym, że chłodne powietrze musi przepływać z pomieszczenia do komputera, aby umożliwić ochłodzenie elementów przegrzanych.

Dlatego najpierw zdejmij pokrywę z obudowy, aby dostać się do komputera. Dokładna procedura zależy od obudowy, którą masz w domu, ale ogólnie zasada jest taka, że ​​zdjęcie pokrywy powinno zająć kilka sekund – odkręć kilka śrub powinno to być intuicyjne.

Jeśli nie możesz sobie z tym poradzić, znajdź dokładne instrukcje według rodzaju twojej obudowy online, a na pewno będziesz w stanie później ją rozkręcić.

Jak wyczyścić komputer z kurzu

Jeśli chcesz wyczyścić komputer z kurzu, najlepiej użyj sprężonego powietrza. Najlepszym rozwiązaniem jest uzyskanie użycie sprężonego powietrza w puszce w aerozolu lub możesz użyć małej sprężarki.

W ten sposób staraj się usuwać kurz z komponentów, a zwłaszcza z wentylatorów i filtrów przeciwpyłowych i radiatorów. Jednak reguła jest taka, że ​​narzędzie do przedmuchiwania sprężonym powietrzem nie może być umieszczane zbyt blisko komponentów.

Po usunięciu kurzu za pomocą sprężonego powietrza użyj odkurzacza, aby usunąć kurz z podłogi. W żadnym wypadku nie należy używać odkurzacza bezpośrednio do czyszczenia wnętrza komputera.

Jeśli chodzi o wentylatory, możesz je całkowicie wyczyścić, na przykład szmatką z alkoholem. Jeśli nie jest to łatwe, możesz wyjąć wentylatory z obudowy by dokładniej je wyczyścić.

W ten sposób można również wyczyścić zasilacz który też posiada wentylator.

Jak wyczyścić komputer z kurzu – czyszczenie chłodzenia

Następnie przejdź do chłodzenia procesora, które również trzeba wyczyścić. Jeśli nie jest to łatwe, możesz również odpowiednio zdemontować, wyczyścić i wymienić chłodzenie. Ważne jest, aby usunąć cały kurz i tłuszcz, który utknął w nim pod wpływem ciepła.

Zanieczyszczenia te można łatwo wyczyścić szmatką nasączoną 99% alkoholem izopropylowym.

Końcowe etapy czyszczenia komputera

Po wyczyszczeniu chłodzenia procesora sprawdź wizualnie pozostałe części komputera i usuń z nich kurz za pomocą sprężonego powietrza.

Jeśli wszystkie elementy komputera są czyste, możesz przejść do portów. Odłącz wszystkie kable i dokładnie wyczyść wszystkie porty za pomocą sprężonego powietrza.

Stare komponenty komputera

Całkiem możliwe, że odkryjesz komponenty, które ulegną znacznemu uszkodzeniu. Czasami mogą to być na przykład zepsute wentylatory lub bardzo stare filtry.

Aby komputer działał lepiej, system chłodzenia musi być w dobrym stanie. Dlatego zaleca się wymianę uszkodzonych elementów na nowe.

Upewnij się, że kupujesz odpowiednie części, które dokładnie pasują do twojego zestawu. Jeśli nie masz pewności, najlepiej skonsultować się ze specjalistą w specjalistycznym sklepie.

Jak wyczyścić komputer z kurzu sprężonym powietrzem

Zmień położenie komputera po oczyszczeniu go z kurzu

Najpierw umieść wszystko w komputerze, w tym czyste filtry i wentylatory. Następnie możesz zamknąć obudowę i podłączyć wszystkie kable na swoje miejsce.

Dla bezpieczeństwa podłącz przewód zasilający na końcu. To kończy się proces czyszczenia i teraz czas na włączenie go i sprawdzenie, czy działa lepiej niż wcześniej.

Czy udało ci się wyczyścić komputer z kurzu? Powiedz jak często czyścisz komputer. Podziel się swoimi doświadczeniami i pomysłami w komentarzach pod tym artykułem.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button