Jak wyczyścićOgród

Jak wyczyścić grill?

Czyszczenie grilla jest koniecznością po każdym wspaniałym grillowaniu. Jednak nie wszyscy wiedzą, jak wyczyścić grill, jak go umyć i jak postępować z różnymi rodzajami urządzeń. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie ten artykuł, w którym dowiesz się, jak czyścić grill węglowy, elektryczny lub gazowy. Nie jest to jednak skomplikowane i pomoże przedłużyć żywotność grilla oraz utrzymać standardy higieny, którą należy przestrzegać podczas grillowania. Jak właściwie wyczyścić grill?

Jak wyczyścić grill

Jak wyczyścić grill

Do czyszczenia grilla możesz użyć kilku rodzajów produktów (w zależności od rodzaju grilla oraz rodzaju zabrudzenia), takich jak:

  • Woda zmydłem
  • Ocet
  • Detergenty
  • Odtłuszczacze
  • Specjalne produkty do stali nierdzewnej

Czyszczenie grilla węglowego

Czyszczenie grilla węglowego jest stosunkowo prostą sprawą. Po grillowaniu, w momencie, gdy zdecydujesz się wyczyścić ruszt, najpierw wyjmij go z grill.

Jak wyczyścić ruszt grilla

Czyszczenie rusztu jest łatwe – użyj skrobaka lub szczotki do usunięcia grubych osadów i resztek mięsa, które się do niego przylgnęły. Następnie użyj gąbki lub szmatki i wody z mydłem, aby rozpocząć czyszczenie rusztu z tłuszczu i drobnego brudu.

Jeśli resztki tłuszczu utkną zbyt mocno w ruszcie, a woda z mydłem nie pomoże. To użyj silniejszego detergentu do czyszczenia lub zmieszaj odrobinę płynu do naczyń, octu i kwasu cytrynowego w pojemniku z czystą ciepłą wodą. Nałóż roztwór na ruszt za pomocą gąbki i pozostaw go i pozwól mu działać przez chwilę.

Po pewnym czasie brud powinien spaść znacznie łatwiej. Na koniec opłucz ruszt czystą wodą i pozostaw do wyschnięcia.

Jak wyczyścić i myć grill

Następnym krokiem jest wyczyszczenie samego grilla. Usuń cały popiół i osady pozostałe po grillu z dna grilla (możesz użyć skrobaka, aby usunąć uwięziony brud lub tłuszcz).

Czyszczenie grilla węglowego odbywa się poprzez „wypalenie”, dzięki czemu usuwasz większość brudu z grilla. Jednak do spalania nie można używać żadnego rodzaju drewna ani śmieci.

W tych okolicznościach nie należy palić (czyścić) grilla za pomocą lakierowanego drewna, płyty wiórowej lub drewna impregnowanego chemikaliami. Pozostałości tych czynników rakotwórczych można przenieść do żywności przy następnym grillu.

Do spalania zaleca się stosowanie czystego drewna, bez żadnych dodatków. Po prostu włóż kilka drewien do grilla razem z gazetą i pozwól drewnu wypalić grill. Po wypaleniu drewna wystarczy ponownie usunąć wszystkie popioły i przedmuchać grilla, usuniesz tak drobne cząsteczki.

Na koniec możesz umyć zewnętrzną część grilla wodą z mydłem, ponownie umieścić ruszt na grillu i jeśli to konieczne, nasmarować go olejem. Rezultatem powinien być idealnie czysty grill gotowy do dalszego użycia.

Jak wyczyścić grill?

Czyszczenie grilla gazowego

Czyszczenie grilla gazowego jest podobnie jak grilla węglowego. Przede wszystkim wyjmij ruszt z grilla i włącz sam grill do najwyższej możliwej temperatury na ok. 10–15 minut (pozostaw grill zamknięty). W międzyczasie możesz rozpocząć czyszczenie rusztu. Możesz użyć zwykłej szczotki na ruszcie, aby usunąć najgrubsze zabrudzenia i osady.

Następnie dokładnie wyczyść całą kratkę wodą z mydłem (lub detergentem) i gąbką. Po wyczyszczeniu kratki i spaleniu grilla sprawdź obszar pod rusztem, w którym mogły się osadzić resztki jedzenia. W przypadku zabrudzenia można (jeśli to możliwe) usunąć poszczególne części z grilla i wyczyścić je ręcznie.

Na koniec rozpocznij czyszczenie zewnętrznej części grilla, w której wystarczy zwykła woda z mydłem (lub płynem do naczyń) i gąbka.

Czyszczenie grilla elektrycznego

Czyszczenie grilla elektrycznego należy wykonać natychmiast po użyciu. Przed czyszczeniem należy najpierw odłączyć grill i odczekać, aż ostygnie (aby się nie poparzyć). Następnie rozpocznij czyszczenie rusztu, na którym mogły się przykleić resztki jedzenia i tłuszcz. Za pomocą plastikowego skrobaka zeskrob przypalone potrawy z grilla, ale także wewnątrz komory grilla.

Następnie przygotuj roztwór mydła (lub płynu do naczyń) i wody i namocz w nim ściereczkę. Za pomocą wilgotnej szmatki wyczyść komorę grilla i uruchom ruszt (uważaj jednak, aby nie polać wodą grilla). Po wyczyszczeniu komory i rusztu umyj również miskę, w której tłuszcz i tłuszcz ściekają podczas grillowania.

Na koniec wystarczy przejechać powierzchnię grilla z wodą(lub odrobiną octu). Po umyciu pozwól grillowi elektrycznemu dokładnie wyschnąć.

Jak wyczyścić i umyć grill?

Kilka porad dotyczących grilla

Przy każdym grillowaniu należy przestrzegać kilku wskazówek, aby zapobiec zabrudzeniu grilla i wydłużyć jego żywotność:

  • Przed każdym grillowaniem przygotuj miejsce lub pojemnik, w którym będziesz przechowywać wszystkie narzędzia używane do grillowania.
  • Przed każdym grillowaniem zaleca się przetarcie rusztu olejem jadalnym, który zwykle masz w domu (dzięki olejowi na ruszcie nie osadzi się tak dużo brudu).
  • Podczas grillowania zamiast umieszczać mięso na grillu, możesz użyć tzw tacki/miski do grillowania, dzięki którym ruszt pozostaje całkowicie czysty. A jednocześnie dostajesz ładnie grillowane mięso – są to jednorazowe talerze lub tacki, które można wyrzucić po użyciu (w razie potrzeby można również kupić wytrzymałe tacki do wielokrotnego grillowania).
  • Podczas grillowania zawsze powinieneś nosić fartuch, aby zapobiec zabrudzeniu, a jednocześnie chronić cię przed płomieniem.
  • Zasadniczo zaleca się rozpoczęcie czyszczenia grilla natychmiast po użyciu, ponieważ im dłużej zwlekasz, tym więcej brudu, mięsa i tłuszczu osadzi się na grillu i będzie trudniej go usunąć.

Czyszczenie grilla jest stosunkowo łatwe, ale to ważna sprawa. Z jednej strony ważne jest czyszczenie i mycie grilla ze względów higienicznych i zdrowotnych. Z drugiej strony na pewno nie chcesz poczuć resztek poprzedniego grilla w swoim jedzeniu, a z drugiej strony istnieją powody ekonomiczne, ponieważ regularne i dokładne mycie grilla przedłuży jego żywotność. Dlatego zawsze dbaj o swój grill, który będzie dłużej niezawodny.

Każdy ma już swoje sprawdzone porady i wskazówki do których się przyzwyczaił podczas mycia i czyszczenia grilla. Jakie masz wnioski z czyszczenia grilla? Czy masz własne metody czyszczenia? Napisz o swoich doświadczeniach i opiniach w komentarzach pod tym artykułem!

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button