Jak się ubrać

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną?

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną – to odwieczne pytanie wszystkich kandydatów ubiegających się o stanowisko w firmie, do której zaaplikowali. Szczególnie młodzi ludzie, nie będący doświadczonymi pracownikami, mogą mieć wątpliwości, co do stosowności wybranego przez nich ubioru. Mimo, iż sprawa wydaje się być dość łatwa, to tylko pozory. Etykieta biznesowa to nieugięte zasady, jednak rozluźnienie środowiska pracy sprawiło również, że w zależności od stanowiska oraz podejścia firmy, nie jest wymagana aż tak formalna odzież. Odzieżowy savoir vivre rządzi się swoimi prawami, więc aby nie zaliczyć faux pas podążaj za naszymi wskazówkami.

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną

Garderoba dla kobiety

„Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną?” – pewnie każdy z nas o tym pomyślał. Kobiety mają nie lada wyzwanie, aby wybrać coś, co będzie odpowiadać ich gustom oraz preferencjom firmy w materii profesjonalnego ubioru.

Kobiety mają spore pole do popisu, jeśli chodzi o ubranie. Spódnica, sukienka, spodnie z marynarką – wybór jest naprawdę spory. Jednak ten wybór może być również zmorą. Godziny spędzone przed półkami, próba dobierania odpowiedniego kroju, koloru, faktury.

Postaw na spódnicę midi, sukienkę do kolan, ale nie obcisłą, lub damski garnitur. Ubrania nie mogą zbyt przylegać do ciała ani za dużo odkrywać. Powinno Ci być w nich wygodnie, strój nie powinien krępować ruchów. Materiał należy wybrać dostatecznie gruby, aby nie podkreślał bielizny, czy wypukłości ciała. Zrezygnuj z koronek, lśniącej satyny, tiuli. Daj szansę bawełnie, ewentualnie naturalnej wełnie przy garniturach.

Co z makijażem? Delikatnie ujednolić cerę trwałym podkładem, utrwal i zmatuj sypkim pudrem. Rzęsy podkręć czarną maskarą, a na usta pomaluj pomadką nude, czyli w cielistym kolorze. Taki naturalny make up na pewno zostanie doceniony!

Kolory to również częste powody frustracji, ponieważ nawet jeśli okaże się, że jesteś posiadaczem eleganckiej koszuli, jest ona w dość wyrazistym kolorze. Ta cecha może ją dyskwalifikować, jeśli obiektem Twojego zainteresowania jest duża, międzynarodowa korporacja. Najbezpieczniejszym wyborem są odcienie bieli, błękitu, beżu. Poważna firma chętnie zobaczy Cię w wydaniu bardzo eleganckim.

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną kobieta

Ubiór dla mężczyzny

Mężczyzna powinien wiedzieć, jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną. To ważny element autoprezentacji, a zapewne wiesz, że pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Niezwykle istotne są kwalifikacje oraz umiejętności, natomiast ubierając się schludnie i adekwatnie do sytuacji pokazujesz rekruterowi, że zależy nam na pozytywnym odbiorze.

Twoje ubranie to Twoja wizytówka. U mężczyzn będzie to garnitur, z odpowiednią koszulą oraz krawat. Jeśli wybierasz się na rozmowę do start upu możesz założyć koszulę typu button-down. Jest nieco bardziej casualowa, a na jej kołnierzyku znajdziesz guziki. Czeka Cię rozmowa w międzynarodowej korporacji? Klasyczna koszula będzie Twoim sojusznikiem, dodaj gładki krawat i do tego eleganckie spodnie w kantkę wraz z marynarką.

Schludne uczesanie, zadbane dłonie oraz dbałość o estetykę zarostu lub jego braku to dodatkowe punkty do nieskazitelnego wizerunku profesjonalisty. Ostatnie spojrzenie w lustro i powodzenia!

Jak ubrać się latem

Lato to zazwyczaj upalna pora roku. Skwar spływa z nieba, a nadchodzi pora ważnej rozmowy, która może przesądzić o nowym, zdobytym stanowisku. Podczas, gdy inni ludzie ubierają krótki szorty oraz koszulki na ramiączkach, Ty musisz podejść do sprawy z pełną powagą.

Na pewno w swoich zbiorach posiadasz elegancką, białą koszulę. To absolutna podstawa w piramidzie odzieżowej. Nadaje się na każdą okazję, w zależności od dodatków. Sprawdzony sposób na nieskazitelny wygląd, to wybór białej koszuli. Załóż pod spód cienką koszulkę na ramiączkach, tak żeby nic nie prześwitywało.

Pamiętaj jednak, że przez upał możesz pocić się, przez co na ubraniu widoczne będą nieestetyczne plamy. Możesz zrobić test: przymierz koszulę i spędź w niej cały dzień, aby zweryfikować, czy materiał jest wystarczająco przewiewny. Tkanina powinna być przepuszczająca powietrze,

Jak ubrać się zimą

W czasie chłodnych dni możesz wybrać nieco grubsze ubranie. Rajstopy powinny być takiej samej grubości jak latem czy wiosną – 6 DEN. Wszędzie zaspy, jednak zapomnij o ciężkich butach. Kozaki czy trapery nie będą mile widziane podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Zima, to pora roku, w której możemy chętniej ubierać wełniane garnitury czy garsonki. Ciepły materiał sprawi, że nie będziesz drżeć z zimna, za to profesjonalny wygląd doda Ci pewności siebie.

Jak ubrać się na rozmowę elegancko

Najczęstsze błędy przy wyborze co ubrać na rozmowę kwalifikacyjną

Niestety niektórzy popełniają kardynalne błędy prowadzące do mniej profesjonalnego wyglądu całej sylwetki kandydata. Zrozumiałe jest to, że nieraz warunki atmosferyczne czy brak pewnych części garderoby w szafie  może utrudniać stworzenie perfekcyjnej stylizacji na rozmowę kwalifikacyjną. Należy jednak pilnować szczegółów, aby nie narazić się na nadszarpnięty wizerunek.

Odkryte ramiona

Jest gorąco. Zastanawiasz się, czy wypada przyjść na spotkanie w koszulce na ramiączkach. Niestety, nie zależy ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną w taki sposób. Wychodzimy na nieeleganckich, bez znajomości profesjonalnego ubioru

Brak rajstop

Bywa, że pogoda za oknem zachęca nas do założenia jak najmniejszej ilości części garderoby jaka jest możliwa, aby nie przegrzać organizmu. Kobiety wybierają zwiewne sukienki i krótkie spódnice, czemu sprzyja temperatura. Oczywiście spódnica midi, czy sukienka do kolan świetnie sprawdzi się podczas rozmowy kwalifikacyjnej, jednak trzeba podkreślić, iż wręcz trzeba założyć rajstopy. Brak pończoch uznany będzie za brak… taktu.

Mocny makijaż

Mocno podkreślone oko potrafi skraść niejedno spojrzenie, a pełne usta aż proszą o uwydatnienie ich intensywną pomadką, jednak to zły pomysł, gdy w planie dnia mamy wizytę w siedzibie firmy i staranie się o wymarzoną posadę.

Lepiej wybrać stonowany makijaż, który dyskretnie zaznaczy atuty urody, ale nie będzie zbyt wyzywający i przyciągający wzrok. Pamiętaj również, że czerwona szminka może pozostawić ślad na zębach, a czarna kredka rozmazaną smugę w kąciku oka.

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną krawat

Zwróć również uwagę na szczegóły dbając jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną

Wygniecione ubranie

Zawsze pamiętaj o dokładnym wyprasowaniu ubrań. Zadbaj szczególnie o kołnierzyk, niezwykle niesforny element Twojej koszuli. Ciężko sprawić, że będzie idealnie gładki, natomiast jest to możliwe. Sprawdź, czy spodnie lub spódnica wyraźnie odgniatają się po siedzeniu na krześle. Nie podwijaj rękawów koszuli, aby nie narazić materiału na powstawanie fałdek.

Głęboki dekolt

To wyjątkowo zły pomysł. Głęboki dekolt zarezerwujmy na imprezy lub romantyczne randki, nigdy nie wybieraj topów, koszul czy bluzek z głębokim dekoltem, kiedy myślisz, jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną. Wybierz golf, półgolf, klasyczny dekolt lub jedno delikatną wersję.

Brudne buty

Wybierając buty o wysokim połysku musisz wyjątkowo się starać, żeby zostały one w takim stanie, bez lepkich odcisków, zacieków czy plam. Do nesesera lub torebki włóż mokre chusteczki. Zawsze będziesz mógł przetrzeć obuwie po niefortunnej przechadzce.

Zaniedbane dłonie i paznokcie

Pamiętaj, aby paznokcie były równo przycięte i czyste. Kobiety mogą mieć nieco dłuższą płytkę, jednak pomalowaną na neutralny kolor. Dobrym wyborem jest french manicure lub subtelne beże i róże. Nawilż skórę dłoni odżywczym kremem, ale jedynie z wierzchu, aby po uściśnięciu dłoni nie zostawiać tłustego filmu.

Jeśli masz pytania odnośnie stroju na konkretne stanowisko zostaw komentarz! A może chcesz opisać jak byłaś lub byłeś ubrany na ważnej rozmowie? Czekamy z niecierpliwością!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button