Przepisy kulinarne

Jak zrobić zakwas chlebowy?

Chcesz przygotować w domu wspaniałe i zdrowe wypieki z ręcznie robionego ciasta? Domowy zakwas chlebowy to świetny sposób na podniesienie jakości ciasta, do którego przywykłeś. To nie tylko dużo zdrowszy gatunek drożdży, dzięki czemu pieczony chleb smakuje stokrotnie lepiej! W kolejnych wierszach przyjrzymy się, jak zrobić zakwas chlebowy. Oraz czego będziemy do tego potrzebować, a także opiszemy konkretny przepis na drożdże. Więc zaczynajmy piec nasz chleb!

Jak zrobić zakwas chlebowy

Jak zrobić zakwas chlebowy? Oto co potrzebujesz:

  • Większe / mniejsze szklane pojemniki – w zależności od potrzeb i ilości drożdży
  • Mąka żytnia bardzo wysokiej jakości (pełnoziarnista) – na drożdże żytnie
  • Czysta woda (bez chloru)

Dodatkowe składniki:

  • Mąka bezglutenowa (na drożdże bezglutenowe)
  • Mąka pszenna (na drożdże pszenne)

Jak zrobić zakwas chlebowy?

Zakwas wymaga przede wszystkim przygotowania dobrego, tzw „rozrusznika drożdżowego”. W zasadzie jest to proces trwający kilka dni, podczas którego w pojemniku tworzy się warunki do powstania bakterii, które są ważne w powstawaniu drożdży.

Zakwas jest tworzony dzięki tym bakteriom, które przez kilka dni odżywiają się węglowodanami w mące, wytwarzają kwas mlekowy, rozkładają gluten i poprawiają ogólną jakość produktu. I w tym ciasto, do którego dodajesz te drożdże.

Procedura jest stosunkowo prosta, wymagająca jedynie pewnej cierpliwości i uwagi.

Jak zrobić zakwas chlebowy ?

1. dzień zakwasu

Jak zrobić chleb domowyPierwszego dnia po prostu wymieszaj mąkę z wodą. Ogólnie zaleca się mieszanie tych składników w małym pojemniku w proporcji jeden do jednego. Jednak niczego nie zepsujesz, jeśli dodasz trochę więcej wody.

W zależności od twoich potrzeb, od tego, ile zakwasu potrzebujesz – dobierz odpowiedni rozmiar pojemnika i ilość mąki i wody.

Jednak zwykle wystarcza około 50 – 80 gramów mąki żytniej. Dobrze wymieszaj te składniki w pojemniku który możesz nakryć pokrywką. Przechowuj w miejscu, gdzie nie świeci słońce i gdzie temperatura pokojowa jest stała cały czas.

Pozostaw miksturę do leżakowania przez cały dzień.

2. dzień zakwasu

Tego dni już powinien sie unosić kwaśnawy zapach – oznacza to iż drożdże działają. Teraz wszystko, co musisz zrobić, to ponownie wymieszać i zacząć powoli „karmić” się bakteriom.

Mała rada: „Karmienie” drożdży powinno nastąpić dopiero po 24 godzinach od ich powstania. Oznacza to, że nie dodawaj niczego do nich przez najbliższe 24 godziny od stworzenia mikstury. Musi ona sobie leżakować i pracować.

„Karmienie” drożdży oznacza po prostu dodawanie mąki do pojemnika. Ilość powinna być taka sama, jak całkowita waga drożdży na początku. Oznacza to jeśli użyłeś np. 50 gramów wody i 50 gramów mąki, uzyskana ilość, którą dodasz do pojemnika, wyniesie około 100 gramów mąki.

Wygląd, smak i zapach drożdży powinny się stopniowo zmieniać. Zakwas powinien ładnie pachnieć i jednocześnie powinien być kwaśny.

Smak drożdży jest najlepszym punktem odniesienia, aby dowiedzieć się, czy ma się dobrze.

Mała rada: Jeśli drożdże wydają się być nieaktywne tak samo jak pierwszego dnia. To nie rozpoczynaj jeszcze ich karmienia, ale przenieś je dzień później.

Czasami drożdże mogą potrzebować trochę czasu, więc zadbaj o to. Ważnym znakiem, że drożdże dobrze się rozwijają, są bąbelki, które zaczynają się w nich tworzyć.

3. dzień zakwasu

Trzeciego dnia zrobisz w zasadzie to samo, ponownie „nakarmisz” drożdże mąką z taką samą ilością jak poprzedniego dnia. Jeśli mikstura wydaje się zbyt gęsta i nie fermentuje dobrze to dodaj do niego trochę wody i ponownie dobrze wymieszaj.

Tak jak poprzednio obowiązuje zasada „karmienia” 24-godzinnego.

Mała rada: Jeśli masz tylko mały pojemnik i po prostu nie dodajesz do niego dodatkowej mąki (lub wody) to usuń z niego około połowę masy i dodaj do niego nową mąkę. Której waga powinna być równa aktualnej wadze drożdży w pojemniku.

Po wymieszaniu mąki ponownie przykryj pojemnik i odstaw na bok.

4. – 5. dzień zakwasu

zakwas na chlebW tym momencie drożdże powinny być gotowe, ale nie zawsze może to być regułą. Gotowe drożdże powinny bardzo silnie pachnieć, być kwaśne i już gotowe do użycia.

Jeśli wszystko wydaje się być w porządku, możesz zacząć używać zakwasu do wypieków, wystarczy użyć w czasie formowania ciasta.

Gotowe drożdże należy przechowywać w niskiej temperaturze, najlepiej w lodówce w zamkniętym pojemniku.

Mała rada: Jeśli drożdże nie są jeszcze gotowe to daj im jeszcze jeden dzień. Nakarm je mąką lub dodaj trochę wody i pozwól im poleżeć trochę więcej. Dając im więcej czasu, drożdże będą znacznie lepsze.

Jak uratować zepsuty zakwas chlebowy?

Teraz już wiesz jak zrobić zakwas chlebowy w tym momencie. Ale czy wiesz, jak dbać o drożdże, gdy się zepsują, lub coś pójdzie nie tak? Chociaż może się to wydawać zaskakujące, nawet przygotowany i gotowy zakwas, który właśnie włożyłeś do lodówki, może w pewnych sytuacjach „zachorować”.

pieczemy chlebW tym przypadku choroba oznacza, że ​​zakwas z drożdżami nie zadziała w czasie pieczenia.

Najczęstsze oznaki, że coś jest nie tak z zakwasem/drożdżami, to brak bąbelków, zła fermentacja ciasta, w którym go użyłeś. A także złe napompowanie ciasta.

Zwykle drożdże chorują z powodu bakterii domowych, zanieczyszczeń w pojemniku, w którym je przechowujesz. Oraz z powodu bardzo złej jakości mąki. Jednak nie musisz jeszcze rozpaczać, nawet takie drożdże można bezpiecznie uratować.

Zasadniczo można wyleczyć chore drożdże, stosując procedurę podobną do wytwarzania drożdży. Wsyp mąkę z wodą w stosunku 1: 1 do naczynia i dodaj 1-2 łyżeczki „chorego” zakwasu.

Dobrze wymieszaj i odstaw na 24 godziny. W tym czasie drożdże powinny być stopniowo pielęgnowane i zmieniane i zregenerować nowy zakwas.

Następnego dnia robisz dokładnie to samo – przygotuj drugi pojemnik, wymieszaj mąkę z wodą w proporcji jeden do jednego i wybierz z pierwszego pojemnika 1-2 łyżki. Które dobrze wymieszaj w drugim pojemniku i odstawić na 24 godziny.

W tym momencie drożdże powinny być znowu w dobrej kondycji, powinny tworzyć się w nich bąbelki i powinny być gotowe do użycia. Jeśli tak nie jest, spróbuj powtórzyć procedurę 3 razy, w przeciwnym razie będziesz musiał stworzyć nowy zakwas od początku.

Jak widać, tworzenie i pielęgnacja drożdży nie musi być skomplikowane, ale jedyne, co na pewno będzie od ciebie wymagało, cierpliwości i sporadyczne „karmienie” drożdży.

W pewnym sensie drożdże można postrzegać jako żywe stworzenie, o które należy regularnie dbać.

Wskazówki, jak zrobić zakwas

Istnieją różne sposoby przygotowania zakwasu (chociaż mają one wspólną zasadę). Powyższy przepis można również zastosować przy użyciu mąki bezglutenowej lub pszennej.

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, lub jeśli masz jakieś własne sprawdzone metody i procedury na to jak zrobić zakwas chlebowy, według których działasz to napisz o nich w komentarzach pod artykułem.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button