Jak zrobić kompot śliwkowy?
Wraz z sezonem jesiennym i ze stopniowo dojrzewającymi śliwkami, nadchodzi okres robienia kompotów i dżemów. I dzięki czemu można cieszyć się tym pysznym owocem praktycznie przez cały rok zwłaszcza poza latem.Kompot śliwkowy to stosunkowo wymagający proces w porównaniu z innymi owocami. Który oprócz doświadczenia i wiedzy wymaga również odpowiedniego przygotowania do procesu obróbki śliwek, naparu. Oraz czasu na konserwowanie i przechowywanie dżemów i kompotów śliwkowych. Dlatego w tym artykule przyjrzymy się temu, co jest potrzebne do kompotu śliwkowego i dżemu. A także jak przygotować śliwki i słoiki, jak w ogóle śliwki przycinać, a także jak przechowywać owoce. Na koniec omówimy kilka dodatkowych wskazówek, które mogą dać ci ciekawe pomysły na to jak zrobić kompot śliwkowy. Więc zróbmy to!
Jak zrobić kompot śliwkowy – co jest potrzebne do przygotowania kompotu
Do kompotu ze śliwek potrzebujesz tylko kilku rzeczy:
- Śliwki (zdrowe, świeże, dojrzałe i bez wad)
- Cukier (można użyć cukru krystalicznego, ale można go również zastąpić cukrem pudrem lub nawet cukrem trzcinowym, można też użyć syropu lub sztucznych słodzików)
- Wodę
- Garnek lub blacha do pieczenia w piekarniku
- Sól
- Dodatkowe składniki (cynamon, goździki – tylko jeśli masz ochotę poeksperymentować)
Krok 1 – Kompot śliwkowy i jego przygotowanie
Jeśli nie wiesz jak zrobić kompot śliwkowy, to musisz sprawdzić nasze metody. Zanim w ogóle zaczniesz gotować, ważne jest, aby wcześniej przygotować i przetworzyć śliwki, a także zająć się słoikami, w których planujesz je przechowywać.
Nie ma nic gorszego niż nieprzygotowanie do robienia przetworów lub posiadanie złej jakości owoców.
Oprócz śliwek i słoików należy również zastanowić się, czy chcesz je ugotować z naparem czy bez. Czy z cukrem lub bez. Czy też wzbogacić przetwory o dodatkowe składniki.
Przygotowanie i przetwarzanie śliwek
Jakość przetworów śliwkowych zaczyna się od wyboru śliwek. Śliwki nadające się do konserw powinny być dostatecznie dojrzałe, twarde i jędrne, bez wad.
Lepiej jest usunąć popękane lub zaatakowane przez owady śliwki – mogą one zepsuć cały kompot lub dżem.
Mimo że możesz kupić śliwki w sklepie, generalnie zaleca się używanie do gotowania domowych śliwek, które wiesz, skąd pochodzą.
Po posortowaniu zdrowych i dojrzałych śliwek od wadliwych śliwek, nadszedł czas na przetworzenie ich do słoików.
Usuń łodygi i liście z każdej śliwki, dokładnie opłucz każdą śliwkę pod strumieniem zimnej wody, przekrój każdą śliwkę na pół i usuń pestkę. Możesz teraz rozpocząć przygotowywanie słoików do parzenia.
Przygotowanie słoików
Słoiki ze śliwkami powinny być większe niż zwykle. Chociaż do przetworów ze śliwek można używać słoików dowolnego rozmiaru. To ze względów praktycznych (ponieważ śliwki są stosunkowo dużymi owocami), zaleca się stosowanie co najmniej półlitrowych słoików.
Dokładnie wyczyść każdy słoik, wraz z nakrętką, płynem do naczyń lub innym środkiem czyszczącym (jeśli słoiki były wcześniej używane). I sparzyć je wrzątkiem. Każdy źle umyty słoik może reprezentować jeden zepsuty kompot śliwkowy.
Sprawdź również, czy każda zakrętka jest dobre i sprawna.
Po wyczyszczeniu słoików zacznij wkładać przygotowane i pokrojone w plastry śliwki wyciętą częścią do dołu słoika, dzięki czemu zmieścisz znacznie więcej.
Mała rada: Jeśli twoje śliwki są twarde lub nie możesz ich wystarczająco wepchnąć do słoików, spróbuj je przez chwilę podgotować:
Doprowadź wodę w garnku do temperatury wrzenia i za pomocą sitka zanurz pokrojone śliwki we wrzącej wodzie na około 15 – 30 sekund, natychmiast je wyjmij i pozostaw do ostygnięcia. Powinno to ułatwić wkładanie do słoików.
Po przygotowanych w ten sposób słoikach ze śliwkami można przystąpić do przygotowywania naparu (lub przygotowania śliwek bez naparu).
Przygotowanie naparu do kompotu śliwkowego
Przygotowanie marynaty śliwkowej jest bardzo proste. Na podstawie liczby i objętości słoików oszacuj, ile naparu będziesz potrzebować.Łatwo to policzyć jak zrobić kompot śliwkowy samemu.
Zwykle zaleca się mieszanie około 400-500g cukru kryształu na litr wody, ale ten stosunek zależy tylko od twoich preferencji, na ile chcesz słodkich śliwek. Możesz też użyć tylko 300g cukru na litr, 400g cukru na litr wody i tak dalej.
Mała rada: Jeśli masz ochotę poeksperymentować, możesz użyć cukru pudru (w tej samej proporcji) lub nawet cukru trzcinowego zamiast cukru pudru. Jednak zaleca się zmniejszenie proporcji cukru o około 1/3 normalnej wartości.
Ugotuj wymieszane składniki i dokładnie je wymieszaj, aby cukier całkowicie rozpuścił się w wodzie.
Następnie pozwól naparowi dobrze ostygnąć i dopiero po ostygnięciu można zacząć nalewanie do słoików naparu.
Mała rad: Jeśli boisz się, że przesadziłeś z cukrem, możesz dodać do słoików szczyptę kwasku cytrynowego, który zmiękczy słodycz śliwek, ew. będą trochę bardziej kwaśne.
Przetwarzanie śliwek bez naparu
Jeśli chcesz mieć nieco słodsze kompoty ze śliwek we własnym soku, ta alternatywa przetwarzania śliwek bez naparu może Ci w tym.
Wsyp około 1-2 łyżeczek cukru na dno każdego słoika. A następnie zacznij wkładać przepołowione śliwki do środka słoika, ponownie posyp je łyżeczką cukru i ułóż śliwki do góry.
Na koniec posyp górną część słoika 1-2 łyżeczkami cukru i dobrze zamknij słoik. Podczas sterylizacji sok śliwkowy zmiesza się z cukrem, dzięki czemu uzyskuje się naprawdę słodkie kompoty śliwkowe.
Mała rad: Możesz również użyć słodkiego syropu zamiast cukru, który możesz polać tylko na wierzch słoików ze śliwkami.
Krok 2 – sterylizacja śliwek
Sterylizacja, a faktyczne uszczelnienie słoików można zrealizować na kilka sposobów. Najczęstsze to konserwowanie w garnku na kuchence lub w kuchennym piekarniku. Ale można je również sterylizować w zwykłym garnku, kuchence mikrofalowej lub nawet w zmywarce (dobrze słyszysz w zmywarce).
W tym przewodniku zajmiemy się głównie gotowaniem w garnku i piekarniku, ponieważ są to najbardziej tradycyjne sposoby konserwowanie śliwek.
Zagotowanie słoików w garnku
Gotowanie śliwek w garnku to jeden z najpopularniejszych sposobów na przetwory. Procedura jest bardzo prosta:
- Przygotowane i zamknięte słoiki umieść w garnku z wodą (dla pewności pozostaw około 1 cm odstępu miedzy nimi).
- Dodaj wodę tak, aby sięgała krawędzi słoików.
- Gotuj słoiki w temperaturze ok. 80 – 90 ° C przez 15 – 30 minut (czas może się różnić w zależności od wielkości lub objętości słoików – mniejsze słoiki będą gotować szybciej niż większe).
- Po upływie tego czasu natychmiast wyjmij słoiki i pozwól im całkowicie ostygnąć.
Zagotowanie słoików w piekarniku
Drugą najczęstszą alternatywą zagotowania śliwek jest użycie piekarnika. Procedura jest tak prosta, jak gotowanie w garnku:
- Ustaw piekarnik na temperaturę ok. 150 – 180 ° C
- Przygotuj głęboki talerz lub brytfannę, który wyłóż szmatką, szmatką lub po prostu gazetą i wlej do około 2-3 centymetrów wody.
- Poszczególne słoiki ze śliwkami wkładaj stopniowo do tej formy w piekarniku tak, aby były między nimi co najmniej 1-2 cm szczelina. Aby szkło nie pękało przy kontakcie z innym słoikiem)
- Gotuj śliwki w piekarniku przez około 40-60 minut. A w zależności od tego, czy użyłeś naparu, czy nie i jak duże są słoiki masz. Śliwki z naparem zaczną bulgotać / gotować się – wtedy je wyciągnij. Te bez naparu może zacząć się galaretować.
- Po tym czasie ostrożnie zacznij wyjmować poszczególne słoiki z piekarnika (nie zapomnij o rękawicach) i pozwól im ostygnąć..
W tym momencie powinieneś mieć doskonale ugotowane i schłodzone śliwki, które możesz po prostu sprawdzić i przechowywać przez najbliższe.
Krok 3 – kontrola i przechowywanie kompotów śliwkowych
Po ostygnięciu śliwek sprawdź każdy słoik i jego zamknięcie, odwracając je dnem do góry.
Jeśli ze słoika cieknie, to jest źle uszczelniony i musisz go wyjąć z swojej partii. Ponieważ bardzo szybko się zepsuje. Jeśli słoiki nie przeciekają, możesz zacząć je przechowywać.
Słoiki ze śliwkami należy przechowywać w chłodnym, ciemnym i szczególnie suchym miejscu. W żadnym wypadku nie powinny być wystawiane na bezpośrednie działanie promieni słonecznych i ciepła.
Nie należy również przechowywać ich w zbyt wysokich lub niskich temperaturach lub dużej wilgotności.
Piwnica i wzgl. spiżarnia to najlepsze miejsce do przechowywania kompotów śliwkowych.
Od czasu do czasu możesz sprawdzić, czy poszczególne słoiki są szczelne lub czy śliwki się nie zepsuły. Dobrze ugotowane śliwki wystarczą na całą zimę, aż do następnego sezonu letniego.
Zobacz nasze inne artykuły:
Kilka wskazówek dotyczących przetworów śliwkowych
- Jeśli chcesz ugotować śliwki bez naparu z dodatkowym sokiem, spróbuj dodać szczyptę soli (maksymalnie 1 łyżeczka) do śliwek w słoiku. Dzięki soli śliwki podczas gotowania zaczynają wydzielać znacznie więcej cukru i soku, co sprawia, że dosłownie sięgasz po naturalne kompoty.
- Jeśli ze względów zdrowotnych nie możesz dodać cukru do śliwek, możesz spróbować ugotować śliwki przy użyciu cukru dla diabetyków. Choć nie jest najskuteczniejszym konserwantem, z pewnością posłuży jako świetna alternatywa dla cukru.
- Aby uzyskać bardziej aromatyczne kompoty, zaleca się dodanie cynamonu wraz z cukrem, który wsyp na dno słoika, zanim zaczniesz wkładać do niego śliwki. Ten rodzaj przetworu śliwkowego dobrze komponuje się z ciastami lub innymi wypiekami.
Kompoty śliwkowy to naprawdę dużo pracy, która oprócz wysiłku wymaga sporo czasu, a zwłaszcza doświadczenia.
Dlatego nie rozpaczaj, jeśli jesteś zupełnym początkującym w powidłach śliwkowych – z czasem rozwiniesz własne sposoby na dżem i kompot. Dzięki którym śliwki będą smakować tak, jak chciałeś.
Jeśli masz własne sprawdzone przepisy i metody, według których przyzwyczajasz się do robienia kompotów śliwkowych w domu, nie zwlekaj i podziel się nimi z nami w komentarzach pod artykułem!