Jak zrobić kompot morelowy?
Morele są uważane za jedne z owoców często spotykanych owoców w gospodarstwach domowych. To samo dotyczy produkcji kompotów, ponieważ morele jak owoce można wykorzystać na niezliczone sposoby w kuchni. Czy mówimy o ciastach, deserach, obiadach, deserach itp. Dlatego w tym artykule przygotowaliśmy dla Ciebie obszerny przewodnik o tym jak zrobić kompot morelowy, wraz ze wszystkim, czego będziesz do tego potrzebować. Jak je przygotować, ale także jak przechowywać kompoty morelowe. Więc zaczynajmy pracę!
Jak zrobić kompot morelowy? Oto czego potrzebujesz:
Do klasycznego kompotu potrzebujesz w zasadzie tylko:
- Morele (dojrzałe owoce bez wad)
- Czystej wody
- Kwasek cytrynowy (lub sok z cytryny)
- Cukier kryształ
- Środek konserwujący
- Garnek do gotowania lub brytfanna lub talerz
- Słoiki z zakrętkami
Możesz jednak również użyć do gotowania kompotów:
- Goździki
- Brązowy cukier
- Melisę
- Rum
- Cynamon
Krok 1 – Przygotowanie kompotu morelowego
Przygotowanie jest najważniejszym krokiem w całym procesie robienia przetworów owocowych. Przygotowanie i obróbka owoców, słoików i marynaty wpłynie na ogólną jakość kompotów (lub może zrujnować cały wysiłek).
Dlatego należy zadbać o selekcję i przetworzenie moreli, a także zwróć większą uwagę na słoiki i produkcję naparu.
Przygotowanie moreli
Same morele wpłyną na ostateczny smak kompotu. Generalnie zaleca się wybieranie moreli dojrzałych, ale niezbyt słodkich lub nie miękkich. Ponieważ po pasteryzacji z czasem będą oddawać słodycz.
Jeśli masz morele we własnym ogrodzie lub masz okazję zabrać trochę moreli od sąsiada. To zdecydowanie te będą lepsze od moreli z supermarketu (bo nigdy nie wiesz dokładnie, gdzie i jak były hodowane owoce.
Po wybraniu odpowiednich moreli wszystkie owoce dokładnie umyj w czystej wodzie i możesz je pokroić na pół.
Po prostu przekrój morele na pół, wyjmij pestki. Sprawdź wnętrze (czy nie ma żadnych wad lub robaków). I jeśli wszystko wydaje się być w porządku, wrzuć pokrojone połówki moreli do pojemnika z wodą i kwaskiem cytrynowym. Zaleca się użycie około 2-3 gramów kwasku cytrynowego na litr czystej wody. Lub zamiast kwasku cytrynowego można użyć zwykłego soku z cytryny.
Dzięki takiemu rozwiązaniu zapobiegniesz brązowieniu moreli po krojeniu ich. Gdy morele są już przetworzone i gotowe, można przystąpić do przygotowywania słoików na kompot.
Przygotowanie słoików na kompot morelowy
Od tego jak zrobić kompot morelowy zależy dobór słoików. Zwykle na morele używa się słoików 700 ml. Nic złego się nie stanie, jeśli użyjesz większych lub mniejszych rozmiarów słoików.
Szczególnie ważne jest, aby mieć ich wystarczająco dużo oraz aby były doskonale wyczyszczone i przygotowane.
Dokładnie wyszoruj słoiki wodą, aby usunąć pozostałe zanieczyszczenia. Dobrze je wypłucz i nie zapomnij wygotować ich w gorącej wodzie. Usunie to pozostały zapach, jeśli używałeś ich w przeszłości. Oraz całkowicie je zdezynfekuje.
Jeśli nie chcesz spędzać dużo czasu na myciu słoików to, możesz spokojnie umyć je w zmywarce.
Na koniec jeszcze raz dobrze wypłucz słoiki, pozwól im odcieknąć. I możesz (lub nie musisz) zacząć przygotowywać marynatę z kompotu morelowego.
Przygotowanie naparu do kompotu morelowego
Przygotowanie marynaty morelowej jest bardzo proste, musisz jedynie ustalić stosunek cukru do wody.
Ilość cukru zależy głównie od rodzaju moreli. I twoich preferencji, ponieważ morele bardziej kwaśne będą wymagały nieco więcej cukru i odwrotnie, słodsza odmiana trochę mniej.
Standardowo zaleca się zmieszanie około 500 g cukru kryształu z 1 litrem wody. Jeśli chcesz nieco słodszych kompotów morelowych, możesz zwiększyć ilość cukru do 600 – 800 gram i odwrotnie. W przypadku mniej słodkich, użyj około 300 – 400 gramów cukru.
W większym naczyniu (w dużym garnku) wymieszaj wodę z cukrem. Doprowadzić roztwór do wrzenia i gotuj go, aż cukier całkowicie się rozpuści.
Na koniec odstaw garnek na bok i pozwól mu ostygnąć całkowicie.
Mała rada: W razie potrzeby do naparu można dodać środek – konserwant (ale nie jest to konieczne). Ilość tego konserwantu ustalisz zgodnie z instrukcją na opakowaniu samego produktu.
W tym momencie powinieneś mieć już gotowe: zarówno morele, jak i słoiczki do kompotów. A także schłodzony napar, abyś mógł zacząć napełniać swoje słoiki owocami i naparem.
Napełnij słoiki, wkładając połówki moreli tak, aby były układana wypukłą częścią do góry. Ściętą stroną do dołu, dzięki czemu możesz zmieścić ich więcej w swoich słoikach.
Napełnij słoiki do wysokości ok. 1-1,5 cm od krawędzi wieczka. Po prostu zostaw pewną szczelinę od góry.
Następnie wlej swój napar do środka tak, aby owoce idealnie „utopiły się” w miksturze. A jednocześnie na wierzchu pozostała 1 centymetrowa szczelina.
Na koniec wystarczy dokładnie i mocno zamknąć zakrętki słoików i można przystąpić do sterylizacji moreli.
Przygotowanie moreli bez naparu
Drugą możliwością jest przygotowanie i napełnianie słoików morelami, bez użycia naparu.
Główną zaletą tego zabiegu jest łatwiejsze i szybsze przygotowanie kompotu. A morele mogą również smakować nieco bardziej naturalnie. Procedura jest bardzo prosta:
Umieść po jednej łyżeczce cukru kryształu na dnie każdego słoika i zacznij umieszczać morele w środku słoika.
W połowie dodaj kolejną łyżeczkę cukru i napełnij morelami do wieczka. Jednak zostaw centymetrowy odstęp od wieczka.
Na koniec dodaj 1 – 2 łyżeczki cukru na wierzch moreli. Oraz jeśli to konieczne, możesz również dodać środek konserwujący.
Na koniec morele polej czystą zimną wodą z cukrem i dobrze zamknij wieczka. Ale upewnij się, że na brzegach słoika nie pozostał cukier. Przetrzyj brzeg wilgotną szmatką. Jeżeli znajdzie się na nich cukier może on spowodować nie szczelność słoika.
Mała rada: Jeśli masz ochotę poeksperymentować lub chcesz zrobić kilka słoików w specjalny sposób. To do cukru i wody możesz dodać inne składniki, takie jak:
- jeden goździk do każdego słoika
- Łyżeczka rumu (ale uważaj, jeśli kompoty są spożywane przez dzieci)
- Melisa (jeden listek do każdego słoika)
- Škoricu
- Cukier brązowy (zamiast klasycznego cukru krystalicznego)Dzięki nim w kompotach morelowych można uzyskać niepowtarzalne i ciekawe smaki.
Krok 2 – Pasteryzacja komputu morelowego
Konserwacja moreli można zasadniczo przeprowadzić na dwa sposoby: w garnku lub w kuchennym piekarniku.
Jeśli udało Ci się przygotować cały proces przygotowawczy, to najłatwiejsze przed tobą.
Wybór procedury zależy od Ciebie. Chociaż gotowanie w garnku jest uważane za bezpieczniejszy i łatwiejszy sposób gotowania moreli niż w piekarniku.
Pasteryzacja moreli w garnku na kuchence
Sama pasteryzacja moreli w słoiku jest w zasadzie bardzo prosta. Zacznij umieszczać szczelnie zamknięte słoiki z owocami w garnku z wodą, tak aby między nimi był odstęp i siebie nie dotykały.
Po ułożeniu zamkniętych słoików dodaj wodę, aby wszystkie były zalane wodą po wieczko.
Następnie zacznij gotować garnek w temperaturze około 80 – 90 stopni Celsjusza przez 15 – 30 minut.
Pod koniec tego czasu natychmiast wyjmij morele z garnka (bądź ostrożny). I połóż je na blacie na ściereczce dnem do góry. By sprawdzić czy któryś nie przecieka.
Uwaga: Czas gotowania, jak również sama temperatura, mogą się różnić w zależności od rodzaju i jakości moreli oraz wielkości słoików.
Klasyczne słoiki 700 ml z morelami można gotować w temperaturze około 80 ° C w 20 minut. Słoiki o większej pojemności można pasteryzować na pół godziny.
Pasteryzacja w piekarniku
Drugą alternatywą, jest użycie kuchennego piekarnika.Przede wszystkim przygotuj głęboki talerz lub brytfannę, do którego wlewasz 1-2 centymetry wody. Potem wkładasz go do otwartego piekarnika i zaczynasz układać na nim słoiki.
Uwaga: Upewnij się, że między poszczególnymi słoikami jest około 1 – 2 cm odstępów. W przeciwnym razie istnieje ryzyko pęknięcia słoików.
Po wstawieniu kompotów morelowych na talerz, dolej odpowiednio wodę. Centymetr do krawędzi i włącz piekarnik.
Ustaw temperaturę piekarnika na 160 – 180 stopni Celsjusza i gotuj słoiki z morelami przez około 30 – 40 minut.
Mała rada: Kiedy słoiki zaczynają się gotować, można rozpoznać po tym, że w nich tworzą się małe bąbelki powietrza.
W tym momencie zmniejsz temperaturę piekarnika do 90-100 ° C i kontynuuj pasteryzację przez 15 minut.
Na koniec całkowicie wyłącz piekarnik. Bardzo ostrożnie wyjmij poszczególne słoiki z piekarnika i umieść je na drewnianym blacie na szmatce. (nie zapomnij o rękawicach ochronnych lub innym sprzęcie ochronnym).
Słoiki z morelami postaw na macie do góry dnem i pozwól im ostygnąć.
W tym momencie powinieneś mieć już ugotowane morele i możesz zacząć je sprawdzać i finalnie przechowywać.
Krok 3 – Kontrola jakości i przechowywanie kompotów
Natychmiast po wyjęciu słoików sprawdź wszystkie dokładnie. Odwróć słoiki dnem do góry. I ten który przecieka, będziesz musiał odłożyć na bok (w przeciwnym razie morele logicznie się zepsują).
Jeśli wszystkie kompoty morelowe wydają się być w porządku, wytrzyj je ładnie suchą szmatką. Aby pozbyć się wilgoci i możesz je oznaczyć etykietą z datą pasteryzacji. Dla lepszej orientacji w przyszłości.
Zakonserwowane morele należy przechowywać w suchym, ciemnym i dobrze wentylowanym miejscu. Najlepiej w spiżarni lub piwnicy (w skrócie, w której jesteście przyzwyczajeni do przechowywania kompotów).
Nie należy przechowywać kompotów morelowych w miejscach, w których jest za zimno lub za gorąco. Nie wystawiać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Dzięki odpowiedniemu przechowywaniu morele powinny wystarczyć na bardzo długi czas.
Mogą cię zainteresować też:
Jak zrobić kompot czereśniowy | Jak zrobić kompot truskawkowy |
Czyścimy beczkę na kapustę | Jak zrobić kompot borówkowy |
Pasteryzacja moreli jako kompotów na pierwszy rzut oka może wydawać się całkiem niezłym pomysłem. Ale jeśli ci się uda, będziesz mieć morele dostępne w spiżarni przez cały rok.
Dzięki temu będziesz mógł je wykorzystać praktycznie zawsze i wszędzie. Czy to do ciast, deserów, obiadów czy jako indywidualny przysmak popołudnia. To ważne by wiedzieć jak zrobić kompot morelowy, gdyż owoce możesz użyć na wiele sposobów.
Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł lub masz własne sprawdzone metody i procedury jak zrobić kompot morelowy, według których przyzwyczaiłeś się do gotowania moreli. Napisz nam o swoich opiniach w komentarzach pod artykułem!