Przepisy kulinarne

Jak zrobić kompot czereśniowy?

Z każdym sezonem letnim następują zbiory owoców a w efekcie przetwarzanie czereśni. Które są naszym ulubionym owocem do ciast i wypieków itp. Towarzyszy nam ich dżem i kompoty, dzięki czemu można ich używać przez cały rok. Dlatego w kolejnych wierszach przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółowe instrukcje, w jaki sposób można pasteryzować czereśnie, jak zrobić kompot czereśniowy. A także wszystko, czego będziesz do tego zadania potrzebować. Więc przejdźmy do tego.

Jak zrobić kompot czereśniowy

Jak zrobić kompot czereśniowy? Oto co będziesz potrzebować

Jak zrobić kompot czereśniowyW zasadzie do przetworów z czereśni wymagane jest tylko kilka rzeczy:

 • Czereśnie (dobra odmiana bez wad)
 • Cukier (albo słodziki)
 • Słoiki dobrej jakości bez wad
 • Kwasek cytrynowy
 • Czysta woda
 • Sól
 • Pojemnik do gotowania na słoiki (garnek, talerz, brytfanna itp.)

Krok 1 – Jak zrobić kompot czereśniowy. Przygotowanie

Choć może się to wydawać zaskakujące, w pasteryzacji czereśni najważniejsze jest ich przygotowanie, obróbka itp. To, które czereśnie wybierzesz, jak je przygotujesz z naparem, a także to, do czego je wstawisz, wpłynie na ogólny wynik przygotowania słoików z owocami.

Jak zrobić kompot czereśniowy i przygotować czereśnie do słoików.

Przygotowanie do kompotu czereśniowego

Przygotowanie czereśni na kompot

Najważniejszym krokiem, zanim jeszcze rozpoczniesz proces warzenia, jest zebranie, przygotowanie i przetworzenie czereśni, które zamierzasz zakonserwować.

Chociaż ten krok nie jest uważany za istotny ze względów praktycznych, często może poprawić wynik pasteryzacji.

Jak zrobić kompot czereśniowy w słoikachZbieranie czereśni, które chcesz pasteryzować w słoikach, należy rozpocząć dopiero w dniu gotowania, ponieważ nie zaczną one tracić na jakości i smaku.

Jeśli zamierzasz gotować czereśnie zaraz po ich zerwaniu, możesz zbierać owoce bez łodygi. W przeciwnym razie zawsze zbieraj je razem z łodygą. Dzięki czemu będziesz miał około 24 godzin więcej na rozpoczęcie ich przetwarzania.

Po zebraniu owoców warto również sprawdzić całą partię – wybierz czereśnie czerwone, twarde, które nie są ani niedojrzałe. Ani przejrzałe, ani uszkodzone, czy popękane, a nawet zgniłe.

Każda zgniła czereśnia może potencjalnie zrujnować słoik kompotu. Lepiej jest użyć takich czereśni do ciasta lub skonsumować je w inny sposób.

Mała rada: Jeśli twoja odmiana czereśni jest zaatakowana przez robaki, nie trać nadziei. Nawet takie czereśnie można bardzo dobrze i wydajnie pasteryzować:

Zepsute czereśnie wsyp do większego pojemnika (np. garnka), zalej je ciepłą wodą i dodaj kilka łyżeczek soli (ok. 20 – 30 g na 1 litr czystej wody).

Następnie umieść czereśnie razem z roztworem na kuchence i podgrzej do 30 ° C.

Pod wpływem słonej wody robaki odrywają się od czereśni i wypływają na powierzchnię. Takie „zdezynfekowane” czereśnie wystarczy tylko dokładnie wypłukać pod strumieniem czystej wody . Lub wcześniej zanurzyć w pojemniku z czystą wodą, aby oddać solny płyn do wody i dopiero potem dokładnie spłukać jeszcze raz. 

W niektórych gospodarstwach domowych czereśnie są obrane, ale w tym przypadku istnieje ryzyko, że rozpadną się na skutek pasteryzacji.

Przygotowanie słoików na kompot czereśniowy

Zarówno czereśnie, jak i słoiki, w których zamierzasz je zakonserwować, wymagają Twojej uwagi i dobrego przygotowania.

Możesz użyć słoików, które znajdziesz w sklepach z produktami kuchennymi. lub możesz użyć słoików, które masz w domu i które używałeś w zeszłym roku. Lub słoików z innej żywności, np. majonezu, przecieru pomidorowego czy podobnych

Zawsze sprawdź zakrętki słoików. Czy są kompletne i czy odpowiednio i dobrze się zamykają.

Należy również zadbać o higienę przed gotowaniem czereśni – upewnij się, że dobrze umyłeś każdy słoik i wieczka wolne od potencjalnych bakterii Proponujemy sparzenie wrzątkiem każdego słoika i wieczka..

Każdy źle umyty słoik to potencjalny zgniły słoik czereśni.

Mycie słoików na kompot

Przygotowanie naparu do słoików

Skład naparu, którym polejesz czereśnie przed sterylizacją, jest kwestią względnie subiektywną. Ponieważ ilość cukru, wody, a nawet kwasku cytrynowego zależy od twoich preferencji smakowych.

Możliwość naparu nr. 1

Chcąc uzyskać bardzo słodkie czereśnie, zaleca się użycie około 400 – 500 g cukru, które wykorzystasz na 1 litr wody. Alternatywnie 250 – 300 g cukru na 1 litr wody jeśli chcesz mieć mniej słodki kompot.

Jeśli obawiasz się, że czereśnie będą za słodkie, możesz dodać do naparu 1-3 łyżeczki kwasku cytrynowego, co zmniejszy słodkość naparu.

Mała rada: Jeśli ze względów zdrowotnych nie możesz używać cukru to zamiast niego użyj cukru dla diabetyków lub słodzików dla diabetyków.

Chociaż cukier dla diabetyków może nie być tak skutecznym środkiem do konserwacji. To może służyć jako alternatywny środek konserwujący do pasteryzacji czereśni.

Pamiętaj o bardzo dokładnym zagotowaniu naparu i wymieszaniu cukru. Aby cały cukier w wodzie doskonale się rozpuścił i nie przypalił na spodzie. Następnie możesz włożyć czereśnie do słoików i zalać je naparem, marynatą.

Możliwość naparu nr. 2

Zalewa napar na kompotDrugim sposobem przygotowania naparu jest przygotowanie go bezpośrednio w słoikach. Przygotuj czyste słoiki i dodaj do każdego z nich około 1-2 łyżeczek cukru.

Następnie włóż do nich czereśnie do połowy słoika. I ponownie posyp je 1-2 łyżeczkami cukru.

Dobrze wstrząśnij każdym słoikiem, aby czereśnie dobrze wymieszały się z cukrem i napełnij każdy słoik czereśniami po brzegi.

Na koniec wsyp kolejne 2-3 łyżeczki cukru na wierzch czereśni lub dodaj trochę kwasku cytrynowego. Następnie po brzeg słoika wlej wodę. Ilość łyżeczek cukru zależy oczywiście od Twoich preferencji smakowych.

Mała rada: podczas tej metody sprawdź każdy słoik przed zamknięciem. Ponieważ przyklejony cukier do wieczka mógłby uniemożliwić dobre przyleganie wieczka i odpowiednią szczelną pasteryzację.

W takim przypadku wytrzyj każdą krawędź wilgotną szmatką, aby usunąć nadmiar cukru.

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na jeden czy inny sposób przygotowania naparu do czereśnie, rezultat powinien być odpowiednio widoczny po pasteryzacji.

Jeśli czereśnie twarde i ciężko je wkładać do słoika. To można najpierw spróbować delikatnie „zagotować” czereśnie w ciepłej wodzie, odsączyć na siateczce. A potem dać im ostygnąć – po tym działaniu będzie łatwiej je układać w słoiku przed pasteryzacją.

Cukier na zalewę słoiki

Krok 2 – Pasteryzacja i konserwacja owoców

Pasteryzację czereśni można praktycznie przeprowadzić na wiele sposobów. Najczęściej jest to gotowanie w garnku lub piekarniku kuchennym. Ale można to zrobić również w kuchence mikrofalowej lub nawet w zmywarce (dobrze słyszysz, to możliwe, ale nie jest to zalecane).

Ogólnie jednak najlepsze wyniki można uzyskać, używając garnka przeznaczonego do takich rzeczy lub gotując czereśnie w piekarniku.

Pasteryzacja czereśni w garnku

Wlej do garnka kilka cm wody (lub możesz nalać tyle wody, aby poszczególne słoiki były zanurzone po wieczka).

Jak pasteryzować czereśniePrzygotowane słoiki z zamkniętymi wieczkami wstaw do garnka. Następnie zacznij gotować słoiki w garnku tak, aby woda w garnku osiągnęła ok.80 – 85 ° C.

Gotuj je w ten sposób przez około pół godziny (lub 20-30 minut). Sterylizacja powinna skutkować dobrze ugotowanymi czereśniami, które puszczą soki do naparu.

Po pasteryzacji w określonym czasie natychmiast wyjmij wszystkie słoiki z garnka (liczy się każda minuta). I postaw je do góry dnem na stole, na przygotowanym ręczniku. I w przypadku, gdy słoik jest nieszczelny zacznie cieknąć, pomoże ci to wychwycić złe słoiki które odłóż na bok. Pamiętaj one są bardzo gorące, nie poparz się!

W razie potrzeby nie zapomnij użyć rękawiczek kuchennych lub ściereczki, aby chronić dłonie przed gorącem.

Sterylizacja w piekarniku

Drugą alternatywą dla konserwacji czereśni jest użycie piekarnika. Do sterylizacji będziesz potrzebować głębokiego talerza lub brytfanny. Na którym najpierw dobrze umieść ścierkę lub szmatkę na dni.

Sterylizowanie czereśniNastępnie wlej 1,5 – 2 cm czystej wody na talerz lub brytfannę (możesz wlać jeszcze więcej, jeśli słoik jest wysoki głęboki).

Włącz piekarnik i nastaw go na ok. 150 – 250 ° C (przy niższej temperaturze nie zaryzykujesz pęknięcia szkła tak dużego jak przy temperaturze 250 ° C).

Następnie włóż do piekarnika brytfannę czy na talerz z wodą  i do niego wszystkie słoiki. Słoki nie mogą siebie dotykać, co może spowodować pęknięcie.

Słoiki gotuj przez około 10-30 minut, w zależności od ustawionej temperatury. Przy 150 ° C czereśnie gotuj około 20-30 minut, w 250 ° C – w ciągu 10 minut.

Gdy tylko zauważysz, że woda w słoikach zaczyna wrzeć, zmniejsz temperaturę do 85-90 ° C i pozwól im sterylizować przez kolejne 15-20 minut.

Mała rada: Nie wychodź nigdzie podczas procesu pasteryzacji i stale sprawdzaj słoiki w piekarniku. Jeśli woda brytfanny zacznie za bardzo wyparowywać, wlej kilka szklanek wody do talerza, aby zawsze było w nim wystarczająco dużo wody. 

Pod koniec czasu wyłącz piekarnik i wyjmij (bardzo ostrożnie) pojedynczo wszystkie słoiki. Pamiętaj są gorące. I ułóż je do góry dnem na ściereczce.

Ugotowane czereśnie w słoikach pozostaw odwrócone na co najmniej pół dnia, aby dobrze się wymieszały.

Krok 3 – Kontrola słoików. Oraz przechowywanie ich.

Zacznij dokładnie i indywidualnie sprawdzać przygotowane słoiki z owocami. Odwróć wszystkie słoiki dnem do góry. Jeżeli któryś przecieka to odłóż go na bok, ponieważ jest pewnie iż nie możesz go długo przechowywać i owoce się zepsują.

Upewnij się także, że z słoików po jakimś czasie nie znikła pewna ilość płynu. Może to również wskazywać, że słoik nie został prawidłowo zamknięty.

Jeśli dobrze sobie poradziłeś, możesz zacząć przechowywać gotowe słoiki.

Czereśnie zawsze przechowuj w suchym, ciemnym i stosunkowo chłodnym miejscu – pod żadnym pozorem nie przechowuj ich w bezpośrednim świetle słonecznym przy oknie.

Nie zaleca się również przechowywania czereśni w zbyt wysokich lub zbyt niskich temperaturach. Najlepsze miejsce to po prostu Twoja spiżarnia czy piwnica.

W końcu dowiesz się, jak zrobić kompot czereśniowy w momencie próbowania własnych produktów.

kompot czereśniowy

Peklowanie czereśni to nie łatwa sprawa, wymagająca nie tylko wiedzy, ale także pewnego doświadczenia.

Bardzo trudno jest określić, która procedura czy przepis na pasteryzowanie czereśni będzie Ci najbardziej odpowiadał. Ponieważ konserwacja przetworów zależy od ilości i jakości czereśni, wielkości i rodzaju słoików, ale także od metody sterylizacji. A także ilości cukru w naparze i wreszcie tylko twoje preferencji (ponieważ niektórzy lubią bardzo słodkie przygotowane czereśnie, inni wolą mniej słodkie, prawdopodobnie bez-cukrowe).

Mamy wielką nadzieję, że ten poradnik pomoże Ci w kolejnym sezonie czereśniowym. Jeśli masz własne przepisy i procedury według których możesz bardzo dobrze przygotować przetwory, nie zapomnij napisać do nas swojej opinii wraz z doświadczeniem w komentarzach pod artykułem!

Podobné články

1 komentár

 1. Witam,
  mze glupie pytanie ale nie wiem czy zrobilam dobrze
  Kolezanka poradzila zeby zalac dody w sloichach mniej niz poł. Zrobilam tak ale oczywiscie czeresnie po pasteryzacji nie puscily tyle soku zeby calkowicei zakryc owoce.
  czy to przetrwa zime czy zajdzie plesnia?
  Jesli nie przetrwa to co zrobic? Otworzyc dolac wody i znowu zapasteryzowac?

  dziekuje z gory

  pozdrawiam
  karolina

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button