Jak zrobić ogórki w occie?
Lato niesie ze sobą także okres ogórkowy. Dzięki któremu stopniowo wypełnisz całą spiżarnię na cały rok. Ogórki w occie są jedną z popularnych czynności w naszych domach. A dobrze przygotowane ogórki mogą być wykorzystywane w różnych potrawach. Lub jako dodatek do dania głównego przez cały rok, aż do następnego sezonu. Dlatego w kolejnych wierszach przygotowaliśmy dla Ciebie artykuł, w którym dowiesz się, jak przygotować ogórki w occie. Oraz czego będziesz do tego potrzebować, a także jak i gdzie je przechowywać. Więc zacznijmy!
Ogórki w occie. Oto co jest potrzebne do ich przygotowania:
Przygotowanie ogórków w occie wymaga w zasadzie tylko kilku rzeczy:
- Ogórki (duże i małe)
- Woda
- Ocet
- Sól kuchenna
- Cukier
- Cebula
- Marchewka
- Pieprz
- Słoiki [700 ml]
- Duży garnek lub brytfanna do wygotowania słoików
Możesz jednak użyć, jeśli chcesz (lub po prostu poeksperymentować) także:
- Różne rodzaje liści
- Specjalne przyprawy
- Pomidory, czosnek itp.
Krok 1 – Przygotowanie do pasteryzacji
Przygotowanie ogórków przed gotowaniem jest w zasadzie najważniejszym krokiem, który musisz wykonać. Dobór jakości i obróbka ogórków wraz z przygotowaniem zalewy wpłyną na ogólny wynik twojej pracy.
Dlatego najpierw przyjrzymy się, jak odpowiednio przetwarzać i czyścić ogórki wraz ze przygotowaniem słoików, ale także jak przygotować zalewę na ogórki w occie.
Przygotowanie i obróbka ogórków
Podczas przygotowania ogórków ważne jest, aby mieć odpowiednią ilość zarówno dużych, jak i małych ogórków.
Umieszczając ogórki w słoików, użyjesz dużych ogórków jako bazy. A pozostałą przestrzeń wypełnisz małymi.
Dlatego wybierz ogórki w rozmiarach od 5 do 10 centymetrów. Nie wybieraj ogromnych.
Następnie zacznij myć ogórki. Najpierw umieść wszystkie ogórki w jednym dużym pojemniku z czystą wodą i pozwól im tam się namoczyć, aby cały brud łatwiej schodził. Brud zostanie uwolniony dzięki wodzie. Czyste ogórki to dobre słoiki cały rok.
Następnie opłucz je pod strumieniem bieżącej, zimnej wody i wrzuć do nowego pojemnika z czystą wodą.
Teraz zacznij prawdziwe czyszczenie ogórków za pomocą gąbki lub miękkiej szczoteczki. Uważaj, aby usunąć z nich cały nadmiar gliny i wszystkie osady.
Na koniec jeszcze raz wypłucz je pod strumieniem zimnej wody i posortuj do czystych pojemników według ich wielkości, co ułatwi pracę przy ich wkładaniu do słoików.
Przygotowanie słoików na ogórki w occie
Podczas gotowania ogórków, tradycyjnie używa się słoików 700 ml. Ale jeśli masz zbyt wiele małych lub dużych ogórków, pamiętaj, ze możesz używać mniejszych bądź większych ogórków.
Upewnij się, że słoiki są idealnie wyczyszczone i sprawne. Oraz pokrywki dobrze się zamykają i nie są uszkodzone.
Do czyszczenia użyj klasycznego płynu do naczyń z gorącą wodą. Dokładnie wyszoruj każdy słoik i wypłucz. Tak, aby nie pozostał w nich płyn, daj im chwile na wyschnięcie.
Przygotowanie zalewy octowej
Przygotowanie zalewy octowej jest stosunkowo prostym procesem. Ale ważne jest, aby przygotować go przed wkładaniem ogórków do słoików (napar musi do tego czasu ostygnąć). Do zalewy octowej będziesz potrzebować:
- Wody
- 8% octu
- Cukru
- Soli
Ilość zalewy jest stosunkowo trudna do oszacowania. Ponieważ zależy głównie od liczby słoików i wielkości ogórków, które planujesz zalać.
Na 1 litr wody będziesz potrzebować około 30 ml octu, 100 gramów cukru i 30 gramów soli. W zależności od tego, jaki chcesz mieć smak ogórków tak musisz dobrać swoje własne proporcje.
Po wykonaniu wystarczającej ilości zalewy zacznij gotować garnek z zalewą przez około 5 do 8 minut. Aby składniki dobrze rozpuściły się w wodzie – doprowadzić wodę do wrzenia.
Po zagotowaniu i wymieszaniu zalewy zdejmij garnek z kuchenki by zalewa ostygła.
W tym momencie powinieneś już mieć przygotowane i przetworzone ogórki, słoiki, wraz z pozostałymi składnikami teraz możesz rozpocząć ładowanie ogórków.
Nakładanie ogórków do słoików
Wkładanie ogórków to kolejny bardzo ważny krok, który może wpłynąć na ogólną jakość ogórków konserwowych.
Najpierw ułóż na dnie każdego słoika kilka marchewek cebulę i 1 kwiatostan koperku.
W razie potrzeby można dodać do słoików inne składniki przyprawy (wystarczy kilka sztuk).
Zacznij od wkładania dużych ogórków do słoików. Ustaw ogórki pionowo i staraj się je jak najbardziej upchnąć.
Po rozłożeniu pierwszej warstwy możesz dodać do ogórków więcej marchewki, cebuli lub innych składników jak czosnek, pieprz itp. Następnie napełnij słoik małymi ogórkami po brzegi – ale teraz połóż je poziomo.
Upewnij się również, że wkładasz je do słoika jak najbardziej się da by więcej się zmieściło. Jednak pamiętaj i pozostaw na szczycie słoika szczelinę około 1 – 0,5 centymetra, dzięki czemu łatwiej będzie zapasteryzowac słoik.
Mała rada: podczas ładowania możesz użyć kawałków marchwi i cebuli, aby wypełnić małe szczeliny – celem jest, aby ogórki nie unosiły się w w słoiku po nalaniu zalewy.
Wlej zalewę do każdego słoika gdy już umieściłeś ogórki i warzywa. Zalewa nie może być gorąca.
Upewnij się, że wszystkie ogórki są dosłownie „utopione” w naparze, a jednocześnie masz 1 cm szczelinę między zalewą i wieczkiem.
Na koniec wystarczy, że dobrze zamkniesz każdy słoik. Jednak tutaj uważaj, aby pokrywki dobrze „pasowały”, inaczej nie będziesz w stanie wysterylizować ogórków. I będą ciekły.
Mała rada: Podczas przygotowywania ogórków można trochę pobawić się składnikami i dodać różne inne dodatki poprawiające smak, takie jak:
- Liście winogrona
- 1-2 małe pomidory (zielone)
- Korzeń chrzanu
- Ostre papryczki
- Liść laurowy
- Ząbek czosnku
- Lubczyk
- Tymianek
- Mięta
- Koper włoski
- Liście winorośli
Krok 2 – Pasteryzacja ogórków
Powoli zbliżamy się do finalnego produktu. Możesz użyć dużego garnka do sterylizacji ogórków.
Stopniowo włóż do garnka słoiki z ogórkami tej samej wielkości i zalej zimną wodą aż po wieczka.
Ogórki gotuj w temperaturze od 85 do 100 ° C przez 10 – 20 minut. Podczas gotowania w zwykłym garnku ogórki można gotować tylko przez około 5 – 6 minut (do momentu wrzenia).
Następnie bardzo ostrożnie wyjmij ogórki (zabezpiecz się rękawicami). Połóż słoiki do góry nogami na drewnianej desce (przykryj ogórki szmatką lub inną tkaniną).
Uwaga: Przy każdej nowej porcji zaleca się wylać połowę wody z garnka i dolać do niej świeżej zimnej wody – zmniejszy to ryzyko pęknięcia słoików w garnku.
Po pasteryzacji wystarczy, że ogórki ostygną i można przystąpić do ich przechowywania.
Krok 3 – Kontrola jakości i przechowywanie słoików
Każdą słoik dokładnie sprawdzaj pod kątem wycieków. Każdy słoik który cieknie trzeba będzie odstawić (lub trzymać w lodówce – należy ją spożyć w ciągu jednego miesiąca).
Jeśli wszystko wydaje się być w porządku, możesz zacząć przyklejać etykiety z datą na słoikach.
Ogórki przechowuj w suchym, ciemnym i stosunkowo chłodnym miejscu – najlepiej w spiżarni lub piwnicy.
Uwaga: Nie wystawiaj takich ogórków na bezpośrednie działanie promieni słonecznych ani na zbyt wysokie lub niskie temperatury. To może sprawić że się szybciej zepsują, a twoja praca pójdzie na marne.
Zaleca się spożywać ogórki dopiero po około 30 dniach od ich pasteryzacji. Gdyż w tym czasie poszczególne smaki są dobrze wymieszane. A dzięki czemu ogórki octowe będą miały zupełnie inny smak niż dotychczas.
Ogórki w occie mogą wydawać się dość długotrwałą i wymagającą pracą. Ale jeśli ci na nich zależy, będziesz mieć słoiki ogórków gotowe na każdy posiłek przez cały rok!
Jeśli podobał Ci się ten artykuł lub chciałbyś podzielić się swoimi doświadczeniami jak robisz ogórki w occie, napisz do nas w komentarzach pod tym artykułem!