Jak zrobić kompot brzoskwiniowy?
Czy w tym sezonie zamierzasz zrobić kompoty? Kompoty brzoskwiniowe to jeden z najpopularniejszych rodzajów przetworów owocowych. Ponieważ można go używać praktycznie wszędzie i o każdej porze. Czy to w wypiekach, do ciast, czy nawet jako dodatek do obiadu. Dlatego w kolejnych wierszach omówimy i wyjaśnimy, jak zrobić kompot brzoskwiniowy? Oraz jak gotować brzoskwinie, czego będziesz do tego potrzebować. Jak przygotować się do pasteryzacji, a także jak konserwować i przechowywać kompoty brzoskwiniowe. Więc zróbmy to!
Jak zrobić kompot brzoskwiniowy? Oto co potrzebujesz:
Aby przygotować brzoskwinie, będziesz potrzebować:
- Brzoskwinie (dobra odmiana z niezbyt przejrzałymi lub niedojrzałymi częściami)
- Czysta woda
- Cukier kryształ (lub możesz zastąpić cukier słodzikami, syropem lub cukrem dla diabetyków)
- Kwasek cytrynowy (lub możesz użyć klasycznego soku z cytryny)
- Słoiki (najlepiej 700 ml, ale możesz użyć innych rozmiarów)
- Garnek lub brytfanna do gotowania
Krok 1 – Przygotowanie brzoskwiń na kompot
Jak zrobić kompot brzoskwiniowy? To pytanie zadawane przez wielu młodych ludzi, którzy chcą zacząć przechowywać owoce cały rok w spiżarni. Odpowiednie przygotowanie owoców, słoików oraz marynaty to pierwszy i priorytetowy krok w procesie gotowania brzoskwiń. Jak zrobić kompot brzoskwiniowy który będzie smaczny i wytrzyma cały rok? Na to odpowiemy poniżej.
W przypadku wszystkich trzech składników niewłaściwe ich przygotowanie, może spowodować klapę w procesie robienia kompotów brzoskwiniowych.
Dlatego przede wszystkim należy zadbać o odpowiedni dobór brzoskwiń. Ich dobrą obróbkę, a także zwrócić większą uwagę na słoiki oraz przygotowanie naparu do kompotów.
Wybieramy i przygotowujemy brzoskwinie
Wybór i obróbka brzoskwiń, które planujesz użyć, jest prawdopodobnie najważniejszym krokiem. Który powinieneś zrobić w pierwszej kolejności.
Najpierw zacznij od odpowiedniego doboru brzoskwiń. Jeśli masz własny sad, ogródek z brzoskwiniami. Lub znasz kogoś, kto ma własne brzoskwinie domowej roboty, zawsze wybieraj te.
W przypadku brzoskwiń ze sklepów po prostu nie wiadomo, czy będzie to odmiana jakościowa. Ani skąd pochodzi i jak była przechowywana i kiedy zebrana. Biorąc owoce ze swojego sadu, od sąsiada masz pewność że będziesz mieć odpowiednie owoce w słoikach. Odmiany sklepowe mogą także zawierać pestycydy.
Jeśli masz już pod ręką brzoskwinie, zacznij je przetwarzać. Najpierw odrzuć wszystkie przejrzałe, robaczywe czy niedojrzałe owoce.
Prawidłowa i odpowiednia brzoskwinia nie powinna być miękka, uszkodzona czy wolna od wad. Miękkie brzoskwinie przeznacz do ciasta lub innych przetworów.
Po sortowaniu brzoskwini zacznij kolejny proces. Najpierw dobrze wypłucz brzoskwinie w czystej wodzie. Następnie masz opcje wyboru przygotowania kompotów z brzoskwiń ze skórką lub bez (wybór zależy wyłącznie od twoich preferencji).
Jeśli chcesz gotować brzoskwinie ze skórkami, należy je dobrze umyć i osuszyć.
W przypadku brzoskwiń bez skórki najpierw przygotuj większy pojemnik z wodą. Do którego wsyp kwasek cytrynowy – około 10 – 30 gramów na 1 litr wody (lub użyj soku z cytryny – około 3 łyżki / 1 litr).
Następnie umieść pojemnik na kuchence i doprowadź wodę do wrzenia. Za pomocą sitka gotuj brzoskwinie we wrzącej wodzie przez około 15-30 sekund. Natychmiast wyjmij i umieść w drugim pojemniku z czystą (a szczególnie zimną) wodą i kwaskiem cytrynowym (również około 10-30 gramów).
Dzięki tej metodzie znacznie łatwiej będzie Ci zdjąć skórkę z brzoskwiń. Po obraniu (lub nie obraniu) brzoskwiń w grę wchodzi przekrojenie owoców.
Po prostu przekrój każdą brzoskwinię na pół, usuń z niej pestkę. Sprawdź, czy w rdzeniu każdej brzoskwini nie pozostały żadne pozostałości pestki lub czy mają jakiekolwiek wady. Pokrój każdą połowę ponownie na pół by uzyskać ćwiartki. I od razu wrzuć pokrojone kawałki do pojemnika z zimną wodą razem z kwasem cytrynowym (lub z sokiem z cytryny).
Kwasek cytrynowy w wodzie zapobiega brązowieniu kawałków brzoskwini. W tym momencie twoje brzoskwinie są gotowe do umieszczenia w słoikach.
Przygotowanie słoików na kompot brzoskwiniowe
Podobnie jak same owoce, słoiki mogą wpływać na ogólny smak kompotu. Standardowy rozmiar używany do kompotów brzoskwiniowych to te o pojemności 700 ml. Który może pomieścić około 3-6 brzoskwiń, ale jeśli nie masz mniej brzoskwini to możesz użyć mniejszych lub większych.
Czystość i higiena słoików to krytyczny punkt, na który należy zwrócić szczególną uwagę. Dobrze wyszoruj każdy słoik płynem do naczyń, opłucz je i zagotuj w pojemniku z gorącą wodą. By wyparzyć wszystkie bakterie.
Dzięki temu pozbędziesz się z każdego słoika brudu, potencjalnych bakterii, a zwłaszcza zapachu z poprzedniej partii (jeśli wcześniej korzystałeś z tego słoika).
Zarówno słoik, jak i pokrywki powinny być idealnie wyszorowane.
Zwróć także uwagę na zamknięcie i uszczelnienie każdego słoika. Gdyż nieszczelność sprawi zepsucie się owoców. Nie przetrwają one nawet kilku tygodni.
Po umyciu słoików pora przygotować napar, marynatę na kompot brzoskwiniowy.
Przygotowanie naparu
Przygotowanie naparu brzoskwiniowego jest bardzo łatwe, ale do Ciebie należy oszacowanie odpowiedniej proporcji cukru.
Zaleca się standardowo stosować około 400 – 600 gramów cukru na 1 litr wody. Ale stopień, w jakim chcemy mieć słodkie brzoskwinie, zależy od osobistych preferencji. Czyli im bardziej oczekujesz słodkiego kompotu tym więcej cukru dodaj.
Przygotuj taką ilość wody z cukrem w zależności od ilości brzoskwiń, które zamierzasz pasteryzować.
Dobrze wymieszaj roztwór cukru i pozwól mu się rozpuścić podczas gotowania. Gdy cały cukier rozpuści się w wodzie, pozwól roztworowi całkowicie ostygnąć.
Mała rada: Jeśli obawiasz się, że przesadziłeś z cukrem, możesz dodać do naparu odrobinę kwasku cytrynowego, który zmniejszy słodki smak.
W tym momencie powinieneś już przygotować i przetworzyć brzoskwinie, słoiki i mieć nawet marynatę do konserwacji.
Zacznij wkładać pokrojone brzoskwinie odciętą stroną w dół. Umożliwi ci to włożenie ich więcej do słoika.
Ułóż brzoskwinie po prawie samo wieczko, pozostawiając niewielką szczelinę około 1 cm od zakrętki.
Po włożeniu pokrojonych brzoskwiń do każdego słoika wlej cukrowy napar. Tak, aby wszystkie kawałki były idealnie zalane. Jednocześnie pozostawiając małą szczelinę na górze – nie zalewaj po samo wieczko.
Na koniec dokładnie zamknij każdy słoik bardzo dokładnie – sprawdź je przed gotowaniem ich.
Krok 2 – Pasteryzacja słoików z kompotem
Pasteryzacja kompotów jest bardzo prosta.
Zacznij od umieszczania słoików w garnku. Pozostaw między słoikami szczelinę ok. 1 cm i napełnij garnek aż po wieczka czystą wodą (lub po brzeg garnka tak, aby dosłownie utopiły się w wodzie).
Gotuj wszystko w temperaturze około 80 – 90 ° C przez około 20 do 30 minut.
Uwaga: Temperatura i długość pasteryzacji mogą się różnić w zależności od wielkości słoików, dojrzałości brzoskwiń i tym podobnych.
Jeśli masz większe słoiki (np 1 litrowe), to gotowanie może czasami zająć do 35 minut. I odwrotnie, w przypadku mniejszych słoików nie należy gotować brzoskwiń dłużej niż 20 minut.
To samo dotyczy dojrzałości brzoskwiń – twardsze brzoskwinie gotuj trochę dłużej niż bardziej miękkie brzoskwinie.
Pod koniec tego czasu ostrożnie wyjmij każdy słoik (używając rękawic lub innego sprzętu ochronnego) z garnka i umieść ją na drewnianej desce z ręcznikiem kuchennym. Każdy słoik ułóż do góry dnem. Sprawdź dokładnie po godzinie czy któryś słoik nie cieknie. Wtedy go odłóż jeżeli jest nieszczelny, dlatego iż coś poszło nie tak. Taki słoik nie nadaje sie do dłuższego przechowywania. Zużyj owoce np do ciasta w najbliższych dniach.
Na koniec wszystko, co musisz zrobić, to pozwolić słoikom całkowicie ostygnąć i możesz zacząć je przechowywać w spiżarni.
Krok 3 – Kontrola jakości oraz przechowywanie słoików
Odwracając słoiki po pasteryzacji, można dowiedzieć się, czy jakieś nie są rozszczelnione. Wtedy pod żadnym pozorem nie odkładaj ich do spiżarni.
Wytrzyj schłodzone kompoty z reszty wilgoci. A także możesz oznaczyć je datą zamknięcia [naklejka pomoże], aby wiedzieć co i kiedy było pasteryzowane.
Jeśli wszystko wydaje się być w porządku, możesz zacząć przechowywać kompoty brzoskwiniowe.
Kompoty należy przechowywać w suchym, ciemnym i chłodnym miejscu z dobrą wentylacją (w przeciwnym razie mogą się zepsuć).
Nigdy nie przechowuj kompotów w bezpośrednim świetle słonecznym, czy w zbyt wysokich lub niskich temperaturach.
Tak przechowywane kompoty brzoskwiniowe posłużą Ci naprawdę długo.
Mogą cię także zinteresować:
Jak konserwujemy czereśnie | Jak zrobić kompot truskawkowy |
Jak zrobić kompot borówkowy | Jak wyczyścić grill |
Chociaż kompoty mogą wydawać się dość męczącą i długotrwałą czynnością, wynik jest naprawdę tego wart.
Dobrze zapieczętowane kompoty z brzoskwiniami można wykorzystać praktycznie do wszystkiego, czy to do ciast, wypieków czy jako przystawka.
Ponadto kompoty brzoskwiniowe w słoikach nadają się praktycznie przez cały rok, aż do następnego sezonu owocowego.
Jeśli masz własne sprawdzone metody lub sposoby na kompoty brzoskwiniowe, napisz do nas o nich w sekcji komentarzy po tym artykule!