Jak wyczyścić

Jak wyczyścić złoto?

Czy masz w domu złoty pierścionek, naszyjnik lub inną złotą biżuterię, którą chciałbyś szybko i skutecznie samemu wyczyścić ? Czyszczenie złota w większości przypadków nie jest skomplikowaną sprawą, wszystko czego potrzebujesz to zwykłe środki, które można znaleźć w domu. W poniższych wierszach przygotowaliśmy dla Ciebie kilka przydatnych wskazówek i metod czyszczenia złotej biżuterii, pierścionków, naszyjników i ogólnie złota. Jak wyczyścić złoto z brudu, tłuszczu i innych zabrudzeń?

Jak wyczyścić złoto

Jak wyczyścić złoto

Możesz użyć różnych produktów do czyszczenia złota, które są powszechnie spotykane w każdym gospodarstwie domowym. Możesz używać środków takich jak:

  • Mydło
  • Ocet
  • Sol
  • Detergenty
  • Kwasek cytrynowy
  • Proszek do pieczenia

Jak wyczyścić złoto?

Jak wyczyścić złoto w domu

Nie potrzebujesz żadnych specjalnych środków czyszczących do wyczyszczenia złota w domu. Możesz wyczyścić swoje złoto za pomocą środków powszechnie dostępnych w domu, takich jak sól, mydło lub detergent.

W większości przypadków domowe środki czyszczące mogą z łatwością zadziałać, ale w niektórych ekstremalnych przypadkach będziesz musiał poszukać profesjonalnych  środków czyszczących do złota.

Polerowanie złota

Zanim zdecydujesz się wyczyścić złoto, złoty pierścionek, złoty łańcuszek lub kolczyki, możesz wypróbować najprostszy sposób, czyli polerowanie złota.

Polerowanie złota nie zajmie dużo czasu, a wszystko, co musisz mieć to miękka ściereczka do polerowania, którą znajdziesz praktycznie w każdym sklepie jubilerskim.

Poleruj złoto dokładnie szmatką, aż osiągniesz pożądany połysk. W razie potrzeby można również namoczyć szmatkę specjalnym płynem do polerowania złota, aby uzyskać lepszy efekt.

Jak wyczyścić złoto mydłem

Jeśli chcesz wyczyścić na przykład złoty łańcuszek lub pierścionek, możesz wypróbować zwykłe mydło, które masz w domu. W przypadku złota mydło może usunąć tłuszcz i kurz z jego powierzchni.

Do czyszczenia możesz użyć szmatki zwilżonej wodą z mydłem. Aby wyczyścić złoto przygotuj mały pojemnik w którym wlejesz roztwór mydła. Zanurz złotą biżuterię w pojemniku, pozostaw na jakiś czas, a następnie użyj szmatki lub gąbki, aby usunąć resztki brudu ze złota.

Na koniec dobrze spłucz złotą biżuterię i wytrzyj do sucha.

Jak wyczyścić złoto mydłem

Jak wyczyścić złoto octem

W przypadku większych zabrudzeń (takich jak tłusta powierzchnia na złocie) można przygotować roztwór octowy.

Wymieszaj wodę z octem (lub dodaj trochę detergentu, jeśli to konieczne) w małym pojemniku. Zanurz złoto w pojemniku i pozwól octowi działać na złoto przez całą noc. Ocet powinien działać na każdy brud i tłuszcz.

Na koniec wyjmij złoto z pojemnika, dokładnie umyj pod strumieniem bieżącej wody i wytrzyj do sucha.

Jak wyczyścić złoto solą

Co zaskakujące, możesz również użyć soli kuchennej do wyczyszczenia złota (w połączeniu z innymi środkami czyszczącymi, takimi jak soda lub ocet).

Wlej wodę do metalowego garnka i dodaj kilka łyżeczek soli. Następnie podgrzej kubek, aby woda osiągnęła temperaturę wrzenia i zanurz w nim złoty przedmiot.

Pozwól złotu siedzieć w gorącym roztworze przez około 20-30 minut, a następnie wyjmij go, spłucz pod wodą, osusz i na koniec wypoleruj.

Jak wyczyścić złoto kwaskiem cytrynowym

Jeśli masz starszą złotą biżuterię, która ma już różne szare i zielone plamy, możesz spróbować oczyścić złoto kwaskiem cytrynowym.

Podobnie jak w przypadku poprzednich metod czyszczenia, będziesz potrzebować małego pojemnika. Do którego wsypiesz kwasek cytrynowy i wymieszasz z wodą (lub możesz również wycisnąć zwykłą cytrynę zmieszaną z wodą).

Następnie zanurz złoto w pojemniku i pozostaw w kwasku przez co najmniej pół godziny. Na koniec wyjmij złoto opłucz pod strumieniem czystej wody, wytrzyj do sucha i jeśli to konieczne dokładnie wypoleruj.

Jak wyczyścić złoto kwaskiem cytrynowym

Jak wyczyścić złoto proszkiem do pieczenia

Czy wiesz, że proszek do pieczenia może również skutecznie oczyszczać złoto? Do czyszczenia wystarczy woda, ściereczka i proszek do pieczenia.

Dobrze zwilż szmatkę, nałóż na nią proszek i rozpocznij czyszczenie brudnych miejsc na złocie.

Ostrzeżenie: przy tej metodzie uważaj, aby nie uszkodzić złota. Z powodu proszku, ponieważ proszek do pieczenia może potencjalnie porysować złoto jeśli za mocno będziesz polerować. Na koniec dobrze opłucz złoto czystą wodą i wytrzyj do sucha.

Czyszczenie złota detergentem

Jeśli wszystkie domowe środki zawiodły, będziesz musiał sięgnąć po detergent. Wlej detergent do małego pojemnika (lub dodaj trochę wody), jak w poprzednich instrukcjach, zanurz złoto w pojemniku i pozwól detergentowi działać.

Środek czyszczący powinien skutecznie usuwać cały tłuszcz i brud ze złota.

Drugą opcją jest połączenie niewielkiej ilości detergentu z wodą, solą i octem w garnku. Zagotuj garnek z roztworem na kuchence, włóż złoto do garnka i pozwól, aby roztwór działał.

Jak czyścić złoto z kamieniem szlachetnym

Podczas oczyszczania złota, w którym znajduje się kamień taki jak np. diament lub szmaragd, nie są zalecane powszechnie dostępne środki czyszczące.

Czyszczenie takiej biżuterii jest bardzo delikatną sprawą i najlepiej będzie, jeśli zabierzesz złoto z biżuterią do sklepu jubilerskiego lub do specjalisty od czyszczenia złota.

W przeciwnym razie ryzykujesz możliwość uszkodzenia klejnotu.

Kilka wskazówek, jak wyczyścić złoto

  • Jeśli chcesz uniknąć czyszczenia złota, ważne jest, aby dbać o biżuterię. Ważne jest właściwe przechowywanie. Złota biżuteria jest zalecana do przechowywania w czystym, suchym miejscu bez bezpośredniego światła słonecznego (wystarczy małe pudełko lub specjalne pudełko na biżuterię).
  • Jeśli chcesz uniknąć „czernieniu” złota, nie wystawiaj swojej biżuterii na działanie kosmetyków, takich jak różne spraye do włosów, oleje, kremy, wody mineralne lub płyny higieniczne w łazience.
  • Nigdy nie bierz kąpieli ze złotą biżuterią, ponieważ nie tylko ryzykujesz uszkodzenie złota. Brud i mydło czy szampon może osiąść na złotej biżuterii. Zawsze odkładaj całe swoje złoto i biżuterię przed pójściem do kąpieli / lub pod prysznic.
  • Nie noś złotej biżuterii 24 godziny na dobę. Podobnie jak ty i złoto, potrzebujesz „przerwy w noszeniu”. Podczas noszenia złoto może mieć dużo brudu. Noś biżuterię tylko kilka godzin dziennie lub na specjalne okazje i zawsze odkładaj ją w odpowiednim miejscu do przechowywania przed pójściem spać.

Istnieje mit o szczotkowaniu złota pastą do zębów. Jak może się błędnie wydawać ta metoda nie jest dobra i należy jej unikać. Pasta do zębów może pozostawić powłokę i złogi na złocie.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button