Jak wyczyścić

Jak wyczyścić garnek?

Czy udało ci się przypalić garnek i nie wiesz, co z tym zrobić? Istnieje kilka sposobów czyszczenia garnka po przypaleniu, takich  rzeczy jak makaron, skrawki mięsa, a nawet czyszczenie garnka z karmelu. Dla wielu sposobów będziesz mieć wystarczającą ilość składników w domowej kuchni by spróbować je czyścić. W kolejnych wierszach omówimy kilka sprawdzonych domowych sposobów, dzięki którym możesz bez problemu wyczyścić garnek.

Jak wyczyścić garnek

Jak wyczyścić przypalony garnek

Być może wszyscy przynajmniej raz w życiu przypalili garnek, ale trzeba go jak najszybciej wyczyścić. Jednak czyszczenie garnka może być zaskakująco prostą sprawą.

Zależy to głównie od tego, jakie to przypalenie i jak jest duże oraz jakie środki czyszczące są dostępne u ciebie w domu.

Czyszczenie garnka octem

Najbardziej tradycyjną metodą, dzięki której można stosunkowo łatwo i skutecznie wyczyścić garnek, jest połączenie wody i octu.

Ocet może bardzo skutecznie uwalniać wszelkie przypalenia, osady i zabrudzenia w garnku. Po prostu wlej wodę do garnka, dodaj kilka łyżek octu i zagotuj mieszaninę. Z powodu wysokiej temperatury i octu przypalenia stopniowo zaczynają się uwalniać.

W razie potrzeby możesz zeskrobać większe przypalenia za pomocą drewnianej łyżki. Gdy mieszanina wody i octu się zagotuje zdejmij garnek z pieca, wylej wodę wraz z luźnymi oparzeniami i ponownie umyj garnek za pomocą płynu do naczyń lub detergentu. Rezultatem powinno być ładnie umyte naczynie bez przypaleń.

Jak wyczyścić garnek?

Jak wyczyścić garnek cytryną

Cytryna może być zaskakująco bardzo skutecznym środkiem do czyszczenia garnków. Do jej zastosowania przygotuj 1-2 cytryny, które możesz wycisnąć w małym pojemniku.

Następnie zanurz gąbkę lub szmatkę w pojemniku z sokiem z cytryny i użyj go, aby rozpocząć szorowanie spalonego garnka. Jeśli wyszorowałeś wszystko, co możesz i nałożyłeś sok z cytryny na całe wnętrze garnka, pozwól sokowi działać jeszcze przez kilka minut i możesz przejść do drugiej fazy, czyli użycie wrzącej wody.

Wlej do garnka pozostałą część soku z cytryny, dodaj kilka łyżek octu, aby uzyskać mocniejszy efekt czyszczenia, a resztę zalej wrzącą wodą.

Zamieszaj trochę miksturę, umieść zwęglony garnek na kuchence i doprowadź wodę octowo-cytrynową do temperatury wrzenia. Połączenie soku z cytryny, które uwolniło przypalenia w garnku podczas gotowania, wraz z octem i wrzącą wodą, może oczyścić twój garnek.

Po osiągnięciu punktu wrzenia wody wyłącz piec, wylej wodę wraz z spalenizną z garnka i po prostu umyj garnek wodą bieżąca. Wynik powinien być oczywisty.

Czyszczenie garnka sodą oczyszczoną

Chociaż soda oczyszczona może być stosunkowo skutecznym środkiem czyszczącym, z pewnością jest lepszym towarzyszem dla innych środków czyszczących, takich jak wspomniany ocet, cytryna, ale także, na przykład, sól. I warto je razem łączyć z sodą.

Jeśli masz naprawdę spalony garnek, czy to z sosu, mięsa, czy karmelu, ta metoda może ci pomóc.

Najpierw miksturę z soku z cytryny, octu, soli i sody oczyszczonej.

Wyciśnij 1-2 cytryny do małego pojemnika, dodaj kilka łyżeczek octu i soli i posyp cały roztwór wystarczającą ilością sody oczyszczonej. Dobrze wymieszaj miksturę. Następnie możesz nałożyć taki środek czyszczący na całe wnętrze garnka.

Za pomocą gąbki lub szmatki dokładnie rozprowadź pastę na wszystkich spalonych obszarach i pozostaw na 5–10 minut. Następnie możesz spróbować wyczyścić przypalony garnek druciakiem, gąbką, nożem lub szmatką.

W niektórych przypadkach spalenia mogą się poluzować, w innych nie. W takim przypadku wlej resztę zawiesiny pozostałej w garnku i zalej ją wodą (możesz dodać do wody łyżeczkę octu i trochę soli). Pozwól wodzie gotować się przez około 15-20 minut.

Następnie zdejmij garnek z kuchenki i odstaw na kolejne 5-10 minut. Następnie wylej wodę wraz ze wszystkim, co się pozostało w garnku. W tym momencie większość brudu i spalenizny zejdzie podczas szorowania. W tym celu przygotuj detergent wraz ze płynem do naczyń, którą nałożysz na garnek i użyj gąbki i druciaka, aby rozprowadzić je po całym garnku. Pozostaw miksturę na około 5-10 minut, a na koniec wystarczy dokładnie spłukać garnek pod strumieniem czystej wody.

Jak wyczyścić garnek sodą oczyszczoną

Jak wyczyścić garnek z karmelu

Przypalony karmel jest bardzo specyficznym rodzajem spalenizny, ponieważ jest możliwy do usunięcia z garnka w nieco inny (ale nie skomplikowany) sposób.

W większości przypadków wystarczy włączyć palnik, postawić na nim garnek z przypalonym karmelem i pozostawić na piecu, aż karmel rozpuści się.

Gorący karmel jest znacznie łatwiejszy do usunięcia z garnka. Po usunięciu jak największej ilości karmelu, na wszelki wypadek możesz użyć jednej z powyższych metod, aby wyczyścić przypalony garnek.

Kilka wskazówek, jak czyścić garnki

  • W niektórych przypadkach przypalenia mogą również osiadać na zewnątrz garnka. Jeśli jest to mniejszy rodzaj garnka, możesz umieścić go w znacznie większym garnku, w którym przygotujesz wodę wraz z octem, cytryną, solą i sodą oczyszczoną. Umieść duży garnek przygotowany w ten sposób na kuchence i doprowadź wodę wraz z mniejszym garnkiem do temperatury wrzenia. Dzięki temu możliwe jest usunięcie przypaleń z zewnątrz garnka.
  • Jeśli lubisz eksperymentować, możesz spróbować wyczyścić garnek za pomocą Coca-Coli. Wystarczy wlać colę do przypalonego garnka i pozostawić na co najmniej 10-20 minut. Na koniec wystarczy usunąć spaleniznę szpachelką lub łyżką oraz umyć i dokładnie opłukać garnek.
  • Cukier jako taki może być kolejnym stosunkowo niekonwencjonalnym sposobem na oczyszczenie garnka z przypaleń. Po prostu wymieszaj kostki cukru z odrobiną wody i użyj tej mieszanki do szorowania garnka w zlewie. Na koniec wystarczy opłukać garnek.

Czy masz jakieś sprawdzone wskazówki dotyczące czyszczenia garnka? Doradzaj także innym czytelnikom – w komentarzach pod tym artykułem.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button