Jak wyczyścić

Jak wyczyścić okulary?

Każdy, kto nosi okulary, zna to uczucie, gdy zauważy smugę na okularach, lub małe cząsteczki kurzu albo oznaki brudu. Jednak nie wszyscy wiedzą, jak prawidłowo wyczyścić okulary, nie ryzykując ich uszkodzenia. Czyszczenie okularów z potu lub kurzu powinno odbywać się regularnie, a zwłaszcza za pomocą odpowiednich środków czyszczących i ściereczek. Dlatego w poniższych liniach przyjrzymy się, jak wyczyścić okulary.

Jak wyczyścić okulary

Dlaczego i jak wyczyścić okulary

Czyszczenie okularów to stosunkowo prosta i jednocześnie precyzyjna praca, którą każdy właściciel okularów powinien wykonywać regularnie, a szczególnie konsekwentnie często.

Jeśli nie dbasz o swoje okulary, skracasz ich żywotność, nie wspominając już o tym, że twoje oczy muszą walczyć z kurzem, smugami lub zadrapaniami na szkle.

Dlatego wskazane jest, abyś dbał o swoje okulary sumiennie – w końcu to, że tak nazwijmy, twoje „drugie oczy”.

Przygotowanie do czyszczenia okularów

Przed rozpoczęciem czyszczenia okularów upewnij się, że masz czyste ręce bez brudu. Brudne ręce tylko skomplikują (lub pogorszą) proces czyszczenia twoich okularów.

Do czyszczenia okularów wystarczy w zasadzie delikatny detergent (lub specjalny roztwór chemiczny do czyszczenia okularów) i bardzo miękka ściereczka. Ściereczka z mikrofibry lub ściereczka zaprojektowana specjalnie do czyszczenia okularów.

Zdecydowanie unikaj kremów, chusteczek do nosa, brudnych lub zakurzonych ściereczek i szorstkich ścierek. Jeśli użyjesz niewłaściwych środków do czyszczenia okularów, ryzykujesz ich zarysowaniem lub całkowitym zniszczeniem.

Jak wyczyścić okulary?

Mycie i czyszczenie okularów

Dokładnie opłucz okulary pod strumieniem bieżącej wody (uważaj jednak, aby woda nie stała się zbyt gorąca, ponieważ może to spowodować uszkodzenie szkieł).

Dokładnie opłucz okulary po obu stronach, aby usunąć drobny brud, kurz i pot. Następnie przygotuj swój środek czyszczący.

Możesz użyć kilku środków czyszczących, takich jak zwykły detergent do mycia naczyń, łagodne mydła, a nawet specjalne chemiczne spraye.

Istnieje kilka środków czyszczących, które mniej więcej dają ten sam efekt. Podczas nakładania środka czyszczącego postępuj delikatnie. W przypadku detergentu nie wywieraj zbyt dużego nacisku na szkła ani nie próbuj palcami usuwać smug z potu lub innych zabrudzeń, ponieważ grozi to uszkodzeniem szkieł.

Spróbuj rozprowadzić produkt opuszkami palców, wykonując delikatne ruchy okrężne na całej powierzchni szkła po obu stronach. To samo może dotyczyć ramy, ponieważ rama jako taka może dość szybko zabrudzić się od spoconych rąk, makijażu lub innych zabrudzeń.

Podczas nakładania środka czyszczącego upewnij się, że nie ominiesz żadnego miejsca. W których zwykle gromadzi się brud, tłuszcz lub kurz (mogą to być krawędzie ramki, szkło, połączenia między ramką a szkłem itp.).

Po nałożeniu można (ale nie trzeba) pozostawić produkt na około 5 minut, a następnie bardzo dokładnie wypłucz szkła pod strumieniem letniej wody.

Uważaj, aby nie pozostawiać resztek detergentu na szkłach (może to tylko pogorszyć wynik lub osadzić się na nim więcej kurzu i brudu).

Wycieranie i suszenie szkieł

Po dokładnym umyciu okularów nadal musisz je wytrzeć i wysuszyć. Ze względu na pozostałe krople, które mogą uwięzić cząsteczki kurzu na szkłach, będziesz potrzebować ściereczki z mikrofibry, aby delikatnie zetrzeć pozostałą wodę.

Podczas wycierania nie wywieraj nadmiernie dużego nacisku na szkła.

Sprawdź rezultat i jeśli ci się powiedzie, pozostaw twoje okulary aby wyschły. Jeśli na okularach pozostały smugi, należy powtórzyć mycie i wycieranie okularów ponownie.

Nie używaj okularów niepotrzebnie, dopóki nie będą całkowicie suche.

Jak dobrze wyczyścić okulary?

Jak wyczyścić okulary ultradźwiękami

Czyszczenie ultradźwiękowe to jedna z opcji, dzięki której możesz wyczyścić swoje okulary bardzo szybko i skutecznie. Ultradźwiękowe czyszczenie okularów jest możliwe w większości salonów okulistycznych i u optyków. Urok tej metody polega na jej szybkości, prostocie i wydajności.

Do czyszczenia ultradźwiękowego wymagane są naczynie ultradźwiękowe (taca) i specjalne urzadzenie.

Okulary wkłada się do tacy w urządzeniu ultradźwiękowym ustawia się zegar i można rozpocząć czyszczenie. Czyszczenie ultradźwiękowe okularów jest dość powszechną metodą i chociaż trzeba za to zapłacić, nie jest to bardzo drogie, a ponadto może zaoszczędzić czas. Dlatego ultradźwięki to jedna z metod czyszczenia okularów, którą można rozważyć jeżeli zależy ci na dokładności i czasie.

Kilka wskazówek, jak dbać o okulary

  • Chociaż niewiele osób to robi, zaleca się wizytę u okulisty co najmniej raz na 3-4 miesiące, gdzie możemy przeprowadzić pełną konserwację i profesjonalne czyszczenie okularów.
  • Nie zaleca się używania wilgotnych ściereczek do czyszczenia okularów, ponieważ można łatwo zarysować nimi powierzchnię okularów.
  • Nie używaj nadmiernych detergentów do czyszczenia okularów, ponieważ mogą one uszkodzić zarówno ramkę, jak i same szkła. To samo dotyczy wszelkich agresywnych środków czyszczących.
  • W żadnym wypadku nie wycieraj okularów chusteczkami, koszulkami, papierem toaletowym lub ściereczką kuchenną.
  • Przechowuj okulary we wzmocnionym etui przeznaczonym na okulary (włóż okulary tak, aby ramka była skierowana w stronę tapicerowanego elementu w futerale). Zaleca się, aby okulary owinąć najpierw ściereczką z mikrofibry, a następnie umieścić w futerale. Przechowuj okulary i futerał w bezpiecznym miejscu.
  • Nie wystawiaj okularów na ekstremalnie niskie lub wysokie temperatury, ponieważ może to spowodować ich uszkodzenie.
  • Nie noś okularów w kieszeni, torbie lub w innym miejscu poza futerałem i na nosie. W żadnym wypadku nie noś okularów na głowie – jest to zły nawyk, z którym ryzykujesz deformację ramki.

Okulary są bardzo delikatnym przedmiotem, który wymaga pewnej uwagi i troski. Jeśli jednak dbasz o swoje okulary i czyścisz je regularnie, na pewno będą ci długo służyć.

Jak często oraz jak czyścisz swoje okulary? Czy dbasz o swoje „drugie oczy”? Podziel się z nami swoją opinią w komentarzach pod tym artykułem!

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button