Jak wyczyścić

Jak wyczyścić wannę?

Czyszczenie wanny jest niewygodną, ​​ale konieczną sprawą, którą powinieneś robić regularnie, jeśli chcesz zachować przyjemny wygląd wanny, jak i łazienki (nie wspominając o higienie w łazience). W wielu przypadkach zwykłe detergenty wystarczą do czyszczenia wanny, ale w innych sytuacjach konieczne będzie zastosowanie bardziej ekstremalnych środków czyszczących i metod. W tym artykule przygotowaliśmy dla Ciebie kilka najlepszych praktyk dotyczących czyszczenia wanny za pomocą domowych środków czyszczących, a także wskazówki i porady dotyczące prawidłowej pielęgnacji wanny. Odpowiemy dokładnie na pytanie jak wyczyścić wannę?

Jak wyczyścić wannę

Jak wyczyścić wannę w łazience

Do czyszczenia wanny można użyć kilku środków, które powszechnie można znaleźć w każdym domu:

 • Boraks
 • Kwasek cytrynowy
 • Ocet
 • Soda oczyszczona
 • Detergenty

Jak wyczyścić wannę?

Czyszczenie wanny sodą

Jeśli wanna pachnie nieprzyjemnie, możesz użyć kombinacji sody oczyszczonej i wody, aby ją wyczyścić (lub dodać odrobinę mydła do roztworu).

Dobrze wymieszaj roztwór, nałóż na całą powierzchnię wanny i rozpocznij dokładne szorowanie.

Dzięki temu rozwiązaniu dokładnie przetrzesz całą powierzchnię wanny. Pozostaw roztwór, aby działał przez co najmniej 15-30 minut na powierzchni wanny, a następnie spłucz całość pod silnym strumieniem bieżącej wody. Dzięki temu powinieneś usunąć wszystkie plamy z wanny i pozbyć się nieprzyjemnego zapachu stęchlizny.

Jak wyczyścić wannę za pomocą octu

Ocet powinien bardzo łatwo i skutecznie radzić sobie ze kamieniem, brudem lub brzydkim zapachem. Dzięki swojemu działaniu dezynfekującemu jest jednym z najlepszych domowych środków czyszczących do kąpieli.

W przypadku jego zastosowania możesz przygotować roztwór wody i octu (lub dodać do niego sodę oczyszczoną wraz z detergentem, aby uzyskać lepszy efekt), dobrze wymieszaj roztwór i nałoż go jak w poprzedniej metodzie.

Pamiętaj, aby dokładnie wyszorować wannę i wypłukać ją.

Drugą opcją jest napełnienie wanny gorącą wodą, do której nalewa się kilka butelek octu wraz z kilkoma łyżkami sody (lub można również dodać większą ilość kwasu cytrynowego do kąpieli, aby uzyskać lepszy efekt).

Pozostaw wannę napełnioną w ten sposób na kilka godzin (najlepiej na noc). Roztwór powinien w tym czasie zniszczyć wszelkie zanieczyszczenia na powierzchni wanny.

Na koniec opróżnij wannę i umyj czystą wodą. Jest to jedna z najskuteczniejszych domowych procedur czyszczenia wanien.

Jak wyczyścić wannę octem?

Czyszczenie wanny kwaskiem cytrynowym

Kwasek cytrynowy może być zaskakująco bardzo skutecznym środkiem do czyszczenia wanny. Oprócz tłuszczu lub brudu kwas cytrynowy bardzo dobrze radzi sobie również z kamieniem lub rdzą.

Do czyszczenia potrzebujesz tylko wody i kwasku cytrynowego (lub soku z cytryny).

Przygotuj roztwór wody i kilku łyżek kuwasku cytrynowego (możesz również dodać ocet dla lepszego efektu). Roztwór może mieć czerwoną postać lub możesz z niego zrobić pastę, którą nałożysz na powierzchnię wanny.

Dokładnie nałóż roztwór na wszystkie brudne miejsca na wannie lub posmaruj roztworem całą wannę i pozwól jej działać przez kilka godzin.

Sok z cytryny powinien bardzo łatwo i skutecznie usuwać wszelkie zabrudzenia z wanny. Na koniec wystarczy spłukać powierzchnię wanny wodą.

Jak wypolerować wannę

Aby uzyskać finalny połysk na wannie, po umyciu możesz użyć kombinacji soku cytrynowego, sody i boranu sodu (znanego jako „boraks”). Zastosuj roztwór na powierzchnię wanny i użyj gąbki lub bardzo cienkiej ściereczki, aby rozpocząć rozprowadzanie i stopniowe polerowanie mieszaniną.

Na koniec bardzo dokładnie spłucz całą wannę wodą, aby usunąć wszelkie pozostałości. Rezultatem powinna być czysta i lśniąca wanna.

Jak wyczyścić odpływ w wannie

Odpływ w wannie jest częstym problemem w podczas czyszczenia, ponieważ oprócz brudu osadzają się w nim również włosy.

Chociaż możesz użyć domowych środków czyszczących to w przypadku włosów w odpływie może nie zadziałać – będziesz musiał wyczyścić odpływ ręcznie.

Pamiętaj o zabraniu rękawiczek, szczotki lub małych szczotek do czyszczenia i zacznij szorować, dopóki nie usuniesz wszystkich fizycznych cząstek z odpływu.

Na koniec możesz użyć jednego z powyższych środków czyszczących (takich jak ocet wraz z kwaskiem cytrynowym i sodą) do dezynfekcji i czyszczenia odpływu.

Jak wyczyścić odpływ w wannie?

Jak wyczyścić wannę akrylową

Akrylowa wanna jest wykonana z plastiku i wymaga czyszczenia przynajmniej raz w tygodniu, ponieważ brud i tłuszcz mogą bardzo łatwo osadzić się na tego typu wannie.

Do czyszczenia użyj octu lub kwasku cytrynowego, który w takim połączeniu doskonale czyści i dezynfekuje wannę. Do czyszczenia użyj miękkiej gąbki lub szmatki.

W żadnym wypadku nie używaj do czyszczenia szorstkich powierzchni ani środków czyszczących z granulkami, ponieważ możesz łatwo zarysować lub uszkodzić wannę akrylową

Jak wyczyścić wannę emaliowaną

Emaliowana wanna, w przeciwieństwie do wanny akrylowej, jest bardziej trwała. Dzięki czemu można używać zarówno szorstkich środków czyszczących, jak i grubszej gąbki.

Możesz używać praktycznie wszystkiego do czyszczenia, od domowych środków czyszczących do specjalnych chemicznych środków, które można kupić w sklepach.

Kilka wskazówek dotyczących czyszczenia wanny

 • Zasadniczo podczas czyszczenia wanny należy unikać czyszczenia wszelkich obiektów o szorstkiej powierzchni. W przeciwnym razie ryzykujesz zarysowaniem wanny.
 • Do czyszczenia nie należy używać ekstremalnych środków czyszczących, takich jak czysty alkohol, aceton lub amoniak.
 • W ramach konserwacji wanny zaleca się czyszczenie jej przynajmniej raz w tygodniu (w zależności od częstotliwości korzystania z wanny).
 • Jeśli chcesz uniknąć pęknięć w wannie, najpierw napełnij wannę niewielką ilością zimnej wody. I dopiero potem zacznij napełniać wannę gorącą wodą. Gorąco i wrzątek może ją uszkodzić.
 • Po każdej kąpieli zaleca się dokładne spłukanie wanny bieżącą wodą, aby można było zmyć resztki szamponu, mydła i brudu.
 • Dla bezpieczeństwa i higieny zaleca się stosowanie klasycznych gumowych rękawiczek podczas czyszczenia wanny. Szczególnie jeśli jesteś uczulony na jeden z powyższych środków chemicznych.

Czy ten artykuł Ci pomógł? Czy masz jakieś inne sprawdzone wskazówki dotyczące czyszczenia wanny? Poradzić innym w komentarzach pod tym artykułem.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button