Jak wyczyścić

Jak wyczyścić ścianę?

Od czasu do czasu czyszczenie ścian może przydarzyć się każdemu. Niezależnie od tego, czy masz w domu małe dzieci, które pomalowały ścianę, czy też miałeś wypadek podczas gotowania i masz tłustą plamę na ścianie. Lub krótko mówiąc, ściana zużyła się pod wpływem dotyku, nie ma potrzeby rozpaczać. W kolejnych wierszach przygotowaliśmy dla Ciebie kilka metod, procedur i wskazówek, które pomogą Ci wyczyścić brudną ścianę. Jak wyczyścić ścianę z brzydkich plam?

Jak wyczyścić ścianę

Jak wyczyścić ścianę wodą

Jednym z najprostszych sposobów na pozbycie się brudu, kurzu czy większych zabrudzeń ze ścian jest wiaderko wody z mydłem i miękka gąbka.

W przypadku większości białych ścian woda z mydłem nie powinna w żaden sposób uszkodzić farby. Przed rozpoczęciem mycia usuń cały widoczny kurz ze ściany za pomocą ścierki do kurzu (lub odkurzacza lub miękkiej szczotki), ponieważ woda mogłaby tylko osadzić brud głębiej w ścianie.

Następnie wymieszaj trochę mydła z wodą w wiadrze, wymieszaj i zanurz w niej czystą szmatkę. Jeśli martwisz się, jak ściana zareaguje na wodę, wytrzyj tylko mały kawałek ściany w miejscu, w które nie jest tak widoczne wilgotną szmatką. Pozostaw do wyschnięcia i sprawdź efekt. Jeśli wszystko wydaje się być w porządku, możesz przystąpić do mycia ściany.

Delikatnymi ruchami zetrzyj brud ze ściany, ale nie wywieraj na niego zbyt dużego nacisku. Woda z mydłem powinna pomóc w usuwaniu brudu z rąk i odcisków palców, tłuszczu lub innych podobnych zabrudzeń.

Jak wyczyścić ścianę

Czyszczenie ścian sodą

Bardzo skutecznym sposobem na wyczyszczenie brudnej ściany jest połączenie sody oczyszczonej i czystej wody.

Ta metoda jest szczególnie odpowiednia do ścian pomalowanych kredkami, markerami lub pisakami. Zrób drobną papkę w małym pojemniku z sodą i wodą, nanieś na czystą miękką szmatkę (lub gąbkę) i przetrzyj nią plamy ze ściany.

Jeśli udało Ci się zmyć plamy ze ściany, pozwól jej wyschnąć. Następnego dnia cienkim pędzelkiem zetrzyj tylko bardzo delikatnie nadmiar białego osadu, który mógł powstać po roztworze. Rezultatem powinna być ładna biała ściana.

Jak wyczyścić ścianę kredą

Kreda jako taka może być bardzo skutecznym środkiem czyszczącym do białych ścian z plamami lub plamami. Po prostu wytrzyj plamy białą kredą, aż znikną. Wynik może Cię bardzo miło zaskoczyć.

Guma do czyszczenia brudnych ścian

Guma to klasyczny sposób na usunięcie wielu rodzajów plam ze ścian.

Mowa o zwykłej gumce biurowej do papieru – takiej, jaką masz na biurku, albo takiej, jakie dziecko ma w swoim szkolnym piórniku.

Jeśli masz pod ręką gumkę, możesz rozpocząć czyszczenie ścian, wymazując plamy! Użyj gumy, aby zacząć wycierać brud i plamy na ścianach, ale postępuj delikatnie i nie wywieraj zbyt dużego nacisku na ścianę gumą. Nadmierny nacisk gumy może tylko spowodować kolejną plamę na ścianie.

Chleb na ścianę?

Czy kiedykolwiek myślałeś, że chleb może być również używany do czyszczenia ścian? Zwykły chleb, który kupujesz w sklepie, może ci całkiem dobrze służyć jako środek czyszczący. Po prostu weź kromkę chleba, wyjmij z niej wewnętrzną część i uformuj solidną kulkę. Użyj tej kulki, aby zacząć wycierać plamy ze ściany.

W tym przypadku chleb działa trochę jak guma, ale w przypadku tłustych plam ma tendencję do wchłaniania tłuszczu. Delikatnie wytrzyj ścianę, aż plama zostanie całkowicie wyczyszczona (w niektórych przypadkach chleb może trochę się sypać i oddzielać, więc nie zapomnij przygotować zmiotki i szufelki lub odkurzacza).

wyczyścić ścianę chlebem

Szczoteczka i pasta do zębów do czyszczenia plam na ścianie

Jeśli nie boisz się eksperymentować lub nie jesteś w stanie usunąć plam ze ścian żadną z powyższych metod, możesz spróbować wyczyścić brudną ścianę szczoteczką do zębów (i pastą).

Szczoteczka może pomóc w usuwaniu suchych plam, takich jak plamy z błota. Po prostu zacznij usuwać brud ze ściany bardzo miękkim pędzelkiem, aż usuniesz zabrudzenia – ale nie naciskaj nim zbyt mocno, nie chcesz zatrzeć farby brudem.

W niektórych przypadkach pasta do zębów może Ci pomóc razem ze szczoteczką. W przypadku tłustych plam, które nie chcą schodzić, nałóż na pędzel niewielką ilość pasty i użyj jej, aby rozpocząć czyszczenie plamy na ścianie. Następnie wytrzyj ścianę pastą miękką i wilgotną gąbką i sprawdź efekt. Jeśli wynik się nie pojawi, powtórz procedurę.

Przeczytaj również instrukcje i procedury dotyczące czyszczenia:

Kilka wskazówek, jak wyczyścić ścianę

Jeśli spodobały Ci się metody czyszczenia brudnych ścian, oto kilka wskazówek, które mogą Cię zainteresować:

  • W przypadku wyjątkowo brudnych i pobrudzonych ścian, gdzie czyszczenie już nie pomoże, ale jednocześnie nie warto malować ściany, można spróbować połączenia siarczanu miedzi, wody i gładkiej mąki. Po prostu wymieszaj te trzy składniki w pojemniku, aby utworzyć delikatną, podobną do gumy masę. Użyj go, aby wyczyścić ścianę.
  • W przypadku kredek lub innych tłustych farb, które Twoje dziecko nałożyło na ścianę, możesz spróbować wyczyścić ścianę terpentyną. Nałóż odrobinę terpentyny na ściereczkę i zacznij wycierać nią ścianę. Następnie pozwól jej popracować chwilę na ścianie, a na koniec po prostu wytrzyj czystą wilgotną szmatką.
  • W przypadku ścian, na których osiadła pleśń, zaleca się najpierw spryskać preparatem przeciw pleśni (pozostawić na co najmniej 24 godziny), a następnie staraj się pleśń zmyć wilgotną gąbką by pozbyć się jej całkowicie.

Podczas czyszczenia brudnych ścian należy unikać produktów zawierających alkohol. Dotyczy to zarówno białych, jak i kolorowych ścian, ponieważ alkohol jako taki może rozpuszczać farbę i pozostawiać plamy.

Czyszczenie ścian z plam  nie jest łatwe. Wymaga przygotowania i przemyślenia, jak będziesz postępować. Jednak w niektórych przypadkach żaden środek czyszczący nie pomoże i nie będziesz miał innego wyjścia, jak tylko przemalować ścianę. W każdym razie być może powyższe metody i wskazówki pomogą ci ją wyczyścić.


Czy masz własne wskazówki i triki, których używasz podczas czyszczenia ścian? Napisz nam swoje opinie i doświadczenia w komentarzach pod artykułem!


Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button