Jak wyczyścić

Jak prać tenisówki?

Pranie tenisówek jest obecnie nieco rosnącym trendem. Choć może się to wydawać zaskakujące, większość ludzi woli „zdjąć” swoje trampki, wyrzucić je i kupić nowe, zamiast odpowiednio o nie dbać. Jeśli jednak jesteś jedną z osób, które dbają o swoje trampki i chcą je utrzymywać w doskonałej czystości. To mamy dla Ciebie przewodnik wraz z kilkoma wskazówkami, które pomogą Ci wyczyścić trampki. Jak wyczyścić i prać tenisówki?

Jak prać tenisówki

Ręczne pranie tenisówek

Jeśli nie jesteś zwolennikiem prania trampek w pralce, możesz rozpocząć klasyczne pranie ręczne. Wszystko, co musisz mieć to wiadro ciepłej wody, proszek do prania, szczotka, ściereczka i gąbka. Dzięki nim będziesz wiedział jak wyczyścić tenisówki.

Wymieszaj trochę proszku do prania z wodą w wiadrze i zacznij czyścić podeszwę. Zanurz szczotkę w wodzie i zacznij cyklicznie czyścić gumę podeszwy, aż cały brud zostanie usunięty.

Nie zapomnij o dolnej części buta, usuń wszystkie kamienie i oczyść spód. Następnie zacznij od tekstylnej części trampek.

Za pomocą mokrej ściereczki przeczyść część tkaniny i dokładnie wytrzyj całe trampki.

Następnie namocz gąbkę w wodzie i rozpocznij czyszczenie brudu z szmatki. Po usunięciu całego brudu dokładnie wypłucz trampki w wodzie i umieść w miejscu suszenia (w suchym, ciepłym miejscu z dobrą wentylacją i bez bezpośredniego światła słonecznego).

Jak wyczyścić tenisówki?

Jak prać tenisówki w pralce

Pranie tenisówek (podobnie jak pranie jakiejkolwiek innej odzieży lub tekstyliów) wymaga pewnej staranności i cierpliwości.

Nieprawidłowe pranie trampek zwiększa ryzyko uszkodzenia, a także zmniejsza trwałość.

Chociaż obecnie w ciągu roku istnieje tendencja do wymiany trampek na nowe to z pewnością możesz cieszyć się posiadaniem czystych i wysokiej jakości trampek nieco dłużej i oszczędzając kilka euro.

Czyszczenie trampek wymaga zarówno odpowiedniego przygotowania przed praniem, jak i odpowiedniego prania i suszenia trampek.

Jak właściwie prać trampki w pralce?

Przygotowanie trampek do prania

Przed rozpoczęciem prania upewnij się, że twoje trampki nie pachną zbyt mocno. W takim przypadku nie zaleca się natychmiastowego prania trampek. Należy to je odłożyć na jeden dzień przed praniem i wsyp sodę oczyszczoną do wnętrza trampek, co doskonale pochłonie zapach.

Możesz rozpocząć przygotowania następnego dnia. Przed praniem ważne jest, aby wyjąć wkładki i sznurówki z trampek.

Następnie zaleca się przynajmniej przepłukać trampki ciepłą wodą w połączeniu z proszkiem do prania i gąbką, która usunie najgrubsze zabrudzenia (a zwłaszcza kamyki w podeszwach trampek) przed włożeniem trampek do pralki.

Pranie trampek

W przypadku tenisówek zaleca się stosowanie specjalnych siatek do pralki, aby zapobiec uszkodzeniu tenisówek podczas prania.

W razie potrzeby można również użyć specjalnej torby, która służy do delikatnego prania, co zmniejsza ryzyko uszkodzenia trampek. Do prania trampek najlepiej używać żelu lub kapsułek do prania.

Unikaj zwykłego proszku, ponieważ proszek do prania bardzo łatwo osadza się na trampkach w niskich temperaturach.

Ustaw temperaturę prania na 30 stopni Celsjusza (nie więcej). Jeżeli posiadasz taki program – ustaw na pranie odzieży sportowej.

Suszenie tenisówek

Prawidłowe suszenie trampek przedłuży ich życie, utrzyma ich kształt i co najważniejsze przywróci je poprzedniego piękna. Po praniu wyjmij trampki z pralki i użyj miękkiej, czystej szmatki, aby je wytrzeć, aby zetrzeć nadmiar wilgoci.

Następnie wyłóż je papierem od wewnątrz, aby trampki zachowały swój kształt podczas suszenia (nigdy nie wzmacniaj trampek papierem gazetowym lub papierem zawierającym tusz – w takim przypadku istnieje ryzyko przeniesienia nadruku / tuszu na trampki).

Trampki przechowuj w suchym miejscu w temperaturze pokojowej (jednak nie wystawiaj trampków na bezpośrednie działanie promieni słonecznych ani nie umieszczaj ich na kaloryferze – mogą zostać wyblaknąć przez słońce i wysokie temperatury).

Trampki zaleca się suszyć w pomieszczeniu z otwartym oknem w temperaturze powietrza maksymalnie 30 – 40 stopni Celsjusza. Jeśli prawidłowo wyprałeś tenisówki, powinny one służyć Ci przez długi czas.

Jak wyprać tenisówki w pralce

Przeczytaj więcej artykułów i samouczków na temat czyszczenia:

Kilka wskazówek, jak wyczyścić tenisówki

  • Przed czyszczeniem i praniem trampek zaleca się, aby zawsze przeczytać etykietę z zaleceniem producenta, gdzie można również znaleźć różne wskazówki dotyczące tego, jak należy prać trampki.
  • Pranie nie dotyczy zamszowych tenisówek. W żadnym wypadku nie należy prać zamszu – pranie całkowicie zniszczyłoby takie tenisówki i trzeba by je wyrzucić.
  • Nie wszystkie trampki można prać w pralce. Trampki wykonane ze skóry lub zamszu w ogóle nie powinny być prane w pralce, dlatego zawsze sprawdź czy materiał z którego wykonane są trampki, można włożyć do pralki.
  • Przed praniem tenisówek z tkaniny zawsze sprawdź, czy same tenisówki nie są uszkodzone, gdyż pranie ich w pralce może trwale je zniszczyć.

Pranie tenisówek samo w sobie nie jest skomplikowaną sprawą gdy będziesz ostrożny podczas czyszczenia. Przygotowanie i suszenie po praniu nie zajmie Ci zbyt wiele czasu. Dlatego lepiej włóż ten wysiłek i poświęć trochę czasu swoim tenisówkom, które dziękują Ci za ich dłuższe życie i ładny wygląd.

Czy masz jakieś własne sztuczki, aby czyścić trampki?

Napisz o swoich doświadczeniach i opiniach w komentarzach pod tym artykułem!

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button