Jak wyczyścić żelazko?
Czy masz brudne żelazko, które nie chcesz już niczego prasować? W takim przypadku musisz samodzielnie wyczyścić żelazko. Czyszczenie żelazka to stosunkowo prosta sprawa, która zajmuje tylko kilka minut. W kolejnych wierszach omówimy kilka sposobów i metod czyszczenia, a także kilka wskazówek, w jaki sposób możesz zwiększyć żywotność i czystość swojego żelazka. Podpowiadamy jak wyczyścić żelazko?
Jak wyczyścić żelazko z pomocą octu
Ocet jest jednym z najbardziej skutecznych i najprostszych środków czyszczących, których można użyć na żelazku. Najpierw podgrzej ocet w większym pojemniku, w którym umieścisz całe żelazko.
Pozostaw żelazko w pojemniku z octem na chwilę, a następnie dokładnie wytrzyj powierzchnię do prasowania wilgotną szmatką.
Potem wytrzyj żelazko jeszcze raz suchą szmatką, aby nie pozostał na nim ocet. Rezultatem powinno być czyste żelazko, wolne od wszelkich zanieczyszczeń.
Jak wyczyścić żelazko z solą kuchenną
Czy wiesz, że do czyszczenia żelazka możesz również użyć klasycznej soli kuchennej? Przede wszystkim włącz żelazko i pozwól mu się nagrzać do najwyższej możliwej temperatury.
W międzyczasie przygotuj powierzchnię do prasowania, na której położysz kawałek suchej szmatki (najlepiej bawełny) którą posyp solą kuchenną.
W przypadku większych zabrudzeń użyj więcej soli, ale uważaj, aby nie przesadzić.
Następnie zacznij prasować szmatkę solą, aż znikną zanieczyszczenia i plamy na żelazku. Uważaj, aby sól nie dostała się do żelazka lub jego otworów.
Jako środek ostrożności możesz użyć zwykłej gazety, którą połóż na wierzch i prasuj.
Czyszczenie żelazka sodą oczyszczoną
Soda oczyszczona to popularny środek, który ma wiele zastosowań. W tym przypadku może służyć jako środek czyszczący do zabrudzonego żelaza.
Najpierw wymieszaj niewielką ilość sody ze zwykłą wodą. Wymieszaj roztwór, aby powstała pasta, którą użyjesz do pokrycia stopy żelazka.
Pozwól, aby soda działała przez chwilę, a następnie za pomocą szmatki lub szczotki zacznij szorować ją ze stopy. Aby usunąć zarówno sodę, jak i brud, który rozpuści się pod wpływem pasty sodowej.
Na koniec dokładnie wytrzyj żelazko suchą ściereczką lub lekko ją zwilż. W przypadku zatkanych otworów najlepiej jest przeczyścić je patyczkami do uszu.
Następnie wlej do żelazka czystą wodę (lub roztwór wody destylowanej i octu), włącz żelazko, ustaw parę i rozpocznij prasowanie, np. gruba ścierkę, aby można było również usunąć sodę z zatkanych otworów w żelazku.
Czyszczenie żelazka pastą do zębów
Pasta do zębów może być zaskakująco bardzo skutecznym środkiem do czyszczenia żelazka. Wystarczy nałożyć zwykłą pastę do zębów na powierzchnię żelazka, a następnie za pomocą pędzla lub szmatki rozprowadzić ją na całej powierzchni stopy żelazka. Uważaj szczególnie na miejsca, które są brudne.
Na koniec usuń pastę i brud z żelazka wilgotną szmatką. Upewnij się, że na żelazku nie pozostała pasta do zębów, która mogłaby się zacząć palić po włączeniu żelazka.
Postępuj w taki sam sposób, jak w przypadku możliwości zatkania otworów w żelazkach.
Jak wyczyścić żelazko z rdzy
Usuwanie rdzy z żelazka może być nieco skomplikowanym problemem, szczególnie jeśli jest to starszy typ żelazka. Który ma rdzę dosłownie w przewodach i w stopie.
Jednak w przypadku oczyszczania może pomóc roztwór wody destylowanej i octu (taki sam stosunek obu cieczy). Wystarczy wlać roztwór do zbiornika żelazka, włączyć żelazko i rozpocząć prasowanie, np. niepotrzebna ścierkę.
Może to oczyścić zardzewiałe kanały. W przypadku zardzewiałej stopy żelazka użyj metody czyszczenia octem (może być jednak konieczne użycie większej ilości octu i powtórzenie czyszczenia kilka razy, aż wyniki będą kompletne).
Jak wyczyścić żelazko z kamienia
Nowoczesne żelazka (takie jak żelazka Tefal) często mają wbudowany tryb samooczyszczania, który wystarczy włączyć tylko raz w miesiącu, a żelazko usunie kamień.
Jeśli żelazko nie ma tego trybu, po prostu włącz i ustaw żelazko na najwyższą możliwą temperaturę i wlej do niego zimną czystą wodę.
Para, która zostanie wytworzona, może skutecznie usunąć kamień.
Inną opcją jest połączenie octu z czystą (lub destylowaną) wodą, którą wlewasz do żelazka i włączasz w najwyższej możliwej temperaturze. Rozwiązanie przez odparowywanie wody może bardzo skutecznie usunąć kamień.
Jedynym minusem jest prawdopodobnie zapach octu, który może komuś przeszkadzać. Dlatego po oczyszczeniu żelazka należy kilkakrotnie dobrze przepłukać, aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu.
Przeczytaj także artykuły:
Kilka wskazówek, jak czyścić żelazko
- Jeśli chcesz wydłużyć żywotność żelaza, zaleca się wlewanie do niego wyłącznie czystej wody bez minerałów i osadów, ponieważ są one spowodowane głównie problemami z osadzaniem się kamienia.
- Po każdym prasowaniu usuń całą wodę z żelazka i pozwól mu dobrze wyschnąć w suchym i ciepłym miejscu.
- Zawsze postępuj zgodnie z instrukcją dołączoną do żelazka.
- Wybierając nowe żelazko, upewnij się, że ma ono powierzchnię nieprzywieralną, która nie rdzewieje i jest w stanie wytrzymać jeszcze intensywniejsze użytkowanie.
- Podczas prasowania zaleca się stosowanie wyłącznie powierzchni przeznaczonej do prasowania – takiej jak deska do pracowania, unikaj innych powierzchni.
Czy masz jeszcze jakieś wskazówki dotyczące czyszczenia żelazka? Poradzić innym w komentarzach pod tym artykułem.