Jak wyczyścić

Jak wyczyścić pralkę?

Czyszczenie pralki jest dość irytujące, ale jest to bardzo ważna sprawa. Ponieważ dobra konserwacja i czyszczenie pomogą znacznie wydłużyć żywotność pralki, a tym samym zaoszczędzić pieniądze. Możesz wyczyścić pralkę za pomocą kilku detergentów, które można znaleźć w gospodarstwie domowym, lub możesz kupić specjalne środki czyszczące do pralki. Oprócz środków czyszczących należy również zwrócić większą uwagę na poszczególne części pralki, takie jak bęben pralki, uszczelkę lub filtr. W kolejnych akapitach omówimy poszczególne sposoby czyszczenia pralki, a jednocześnie, jak prawidłowo czyścić poszczególne części pralki.

Jak wyczyścić pralkę

Jak wyczyścić poszczególne części pralki

Przede wszystkim należy zadbać o idealne czyszczenie gumowej uszczelki wokół drzwi pralki, ponieważ większość osadów (brudu lub proszku do prania) osadza się w tych miejscach.

Uszczelkę pralki można wyczyścić za pomocą szczotki lub szmatki, ale należy uważać, aby jej nie uszkodzić.

Jak wyczyścić pralkę?

Innym ważnym miejscem, o które należy zadbać w przypadku pralki, jest filtr pralki. Filtr, jak sama nazwa wskazuje, wychwytuje różne przedmioty, takie jak brud, włosy, cząsteczki itp.

Zwykle znajduje się na dole pralki, dlatego przed otwarciem filtra zaleca się umieszczenie pod nim szmatki (ponieważ po otwarciu może wyciec woda).

Możesz łatwo usunąć brud ręcznie, a następnie dobrze wypłukać filtry pod gorącą wodą.

W dozowniku proszku do prania mogą osadzać się resztki płynu do tkanin i proszku do prania w bardzo krótkim czasie, w trudniejszych przypadkach nawet możemy tam znaleźć pleśń. Wystarczy wyjąć dozownik z pralki i umyć go pod bieżącą wodą, ewentualnie używając specjalnych środków czyszczących. W przypadku silnego zabrudzenia można użyć pędzla lub szmatki.

Bęben pralki jest prawdopodobnie jednym z najważniejszych miejsc wymagających czyszczenia. Do czyszczenia tej części potrzebne będą naturalne lub syntetyczne środki czyszczące, które mogą dokładnie umyć i zdezynfekować bęben, jednocześnie usuwając kamień.

Jak wyczyścić pralkę:

Do czyszczenia pralki można użyć kilku substancji, takich jak:

  • Ocet
  • Soda
  • Kwasek cytrynowy
  • Woda utleniona
  • Chlorowy wybielacz
  • Tabletki czyszczące

Jak wyczyścić pralkę za pomocą octu

Dzięki swoim właściwościom ocet jest bardzo skuteczną substancją, która może pochłaniać nieprzyjemne zapachy, które mogą gromadzić się w pralce podczas korzystania z niej, a jednocześnie jest w stanie rozpuszczać kamień. Ponadto ma działanie dezynfekujące.

Czyszczenie pralki za pomocą octu jest bardzo prostą sprawą: wlej około 2 szklanki octu do bębna pralki i ustaw najdłuższy program prania z najwyższą możliwą temperaturą.

Uruchom program i pozwól mu działać do końca. Po zakończeniu pralka powinna zostać dokładnie wyczyszczona.

Jak wyczyścić pralkę octem

Jak wyczyścić pralkę sodą

Soda oczyszczona, podobnie jak ocet, może doskonale usunąć wszelkie zabrudzenia i zapachy z pralki. Wsyp około 2 szklanki sody do bębna, ustaw najdłuższy program z maksymalną temperaturą (podobną do octu) i pozwól, aby program trwał do końca. Soda powinna usunąć zabrudzenia zarówno w bębnie, jak i wężu pralki.

Jak wyczyścić pralkę kwaskiem cytrynowym

Kwasek cytrynowy jest trzecią najlepszą opcją do czyszczenia pralki. Ponieważ jest to znacznie silniejsza substancja w porównaniu do octu lub sody, zaleca się stosowanie jej w przypadku najgorszych i najsilniejszych zanieczyszczeń.

Wsyp kwas cytrynowy (w postaci białego krystalicznego proszku) do dozownika proszku do prania i, podobnie jak w przypadku poprzednich substancji, uruchom program na pralce w najwyższej możliwej temperaturze i na jak najdłuższy czas.

Czyszczenie pralki za pomocą specjalnych tabletek

Tabletki czyszczące mają podobne działanie do konwencjonalnych komercyjnych środków czyszczących. Umieść tabletki czyszczące w całkowicie pustym bębnie w pralce i uruchom długi program prania w temperaturze około 60 stopni Celsjusza.

Dzięki swoim właściwościom pomogą pozbyć się z pralki zapachów, brudu, osadów, ale co najważniejsze, usuwają kamień, przedłużając w ten sposób żywotność pralki.

Czyszczenie pralki za pomocą wody utlenionej

Woda utleniona jest zdecydowanie jedną z silniejszych substancji chemicznych, które mogą pomóc w czyszczeniu pralki. Woda utleniona ma naprawdę silne właściwości dezynfekujące i wraz z nim jest w stanie usunąć kamień. Należy również zwrócić uwagę na bezpieczeństwo podczas stosowania wody utlenionej.

Wlać około 1 litra tego środka chemicznego do pralki i ustawić pralkę na długi program prania. Czasami konieczne jest czyszczenie pralki w ten sposób na dłużej (ok. 3 godziny) lub dwukrotne powtórzenie procedurę. Jednak wynik na pewno będzie zadowalający.

Jak wyczyścić pralkę wodą utlenioną

Czyszczenie pralki chlorowym wybielaczem

Chlorowy wybielacz jest ostatnim i stosunkowo ekstremalnym wariantem czyszczenia pralki, ponieważ ta substancja chemiczna ma bardzo silne właściwości toksyczne. Jego główną siłą jest skuteczne usuwanie zapachów, ale nie jest tak skutecznym środkiem czyszczącym w przypadku kamienia lub bakterii.

Używaj wybielacz tylko w wodzie o maksymalnej temperaturze 40 stopni Celsjusza.

Ważne jest regularne czyszczenie pralki

Wilgoć powstaje w pralce przez cały okres jej użytkowania. Brud, przedmioty i bakterie osadzają się, bardzo ważne jest dbanie o pralkę głównie z higienicznego punktu widzenia. Czyszczenie pralki jako takiej nie jest bardzo trudnym zadaniem i nie zajmuje dużo czasu.

Jeśli nie zajmujesz się pralką, istnieje ryzyko bardzo silnego zapachu nawet po praniu. Tworzeniu się pleśni i bakterii, ale co najważniejsze, ryzyko uszkodzenia samej pralki może wzrosnąć. Dlatego dbaj o jego czystość regularnie.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button