Jak wyczyścić

Jak wyczyścić olej?

Istnieje wiele sposobów jak wyczyścić olej. Metody te zawsze zależą od rodzaju rozlanego oleju, materiału, na którym znajduje się olej i wielkości plamy. W tym artykule oferujemy najprostsze sprawdzone sposoby usuwania plam olejowych z materiałów, na których najczęściej się znajdują. Doradzimy Ci, jak wyczyścić olej kuchenny z odzieży i ubrań. Następnie opiszemy dokładne procedury czyszczenia oleju silnikowego z odzieży, dywanów, chodników, betonu i kostki brukowej.

Jak wyczyścić olej

Jak usunąć rozlany olej w kuchni?

Chcemy Cię ostrzec przed rozpoczęciem czyszczenia. Nie próbuj czyścić natychmiast po rozlaniu oleju, jeśli był gorący. Poczekaj kilka minut, aż będziesz absolutnie pewien, że olej ostygł, aby zapobiec poważnym oparzeniom.

Ponadto zawsze informuj rodzinę lub współpracowników, że rozlałeś olej, aby się na nim nie poślizgnął.

Najlepszym sposobem na wyczyszczenie plamy z oleju jest wchłonięcie jak największej ilości oleju przed rozpoczęciem mycia podłogi, w przeciwnym razie po prostu rozprowadziłbyś olej w innych miejscach. Najłatwiejszym sposobem wchłonięcia oleju są papierowe ręczniki, które można wyrzucić do śmieci.

Jeśli plama jest duża, zalecamy pokrycie jej czymś, co pochłania olej, taką substancją jak soda oczyszczona, sól lub skrobia kukurydziana. Pozwól materiałowi pracować przez chwilę, aby wchłonął jak najwięcej oleju.

Następnie po prostu zmieść to wszystko miotłą i wyrzuć do śmieci. Jeśli nadal pozostaje trochę oleju, użyj ręczników papierowych.

Po wykonaniu tych czynności wystarczy umyć podłogę w wodzie z mydłem lub innym środkiem przeciw-tłuszczowym.

Jak wyczyścić olej z ubrań i materiałów?

Przede wszystkim należy jak najszybciej usunąć nadmiar oleju za pomocą chusteczki, czy ręcznika papierowego by zebrać jego nadmiar.

Następnie wlej płyn do mycia naczyń na plamę i pozostaw na około 5 minut. W przypadku gorszych plam, które nie są zmywalne w ten sposób, można je wyczyścić starą szczoteczką do zębów.

Po tym procesie włóż ubrania do pralki. Jeśli plama nie zniknie, spróbuj powtórzyć proces lub użyj innego środka przeciw-tłuszczowego, takiego jak szampon lub mydło.

Jak wyczyścić olej silnikowy z ubrań?

Proces ten jest nieco bardziej skomplikowany i rzadziej kończy się powodzeniem niż czyszczenie oleju kuchennego. Pierwszym krokiem jest również usunięcie nadmiaru oleju, najlepiej łyżką. Następnie delikatnie usuń to, co możesz za pomocą chusteczki lub ręcznika.

Nigdy nie naciskaj na tkaniny, ponieważ spowoduje to głębsze wtarcie oleju w tkaninę.

Jak wyczyścić olej?

Następnym krokiem jest dodanie do plamy skrobi kukurydzianej lub pudru dla niemowląt. Inne alternatywy to na przykład sól lub mąka.

Pozostaw na około 10 minut. Te proszki gwarantują usunięcie większości oleju z naszych ubrań. Po 10 minutach usuń proszek papierowym ręcznikiem lub szczotką.

Następnie dodaj płyn do mycia naczyń z kilkoma kroplami wody na plamę i rozprowadź go palcem lub pędzlem. Podczas usuwania proszku i czyszczenia płynem do mycia naczyń należy uważać, aby nie nakładać zbyt dużo na czyste części odzieży.

Jeśli nie masz pewności, że plama zniknęła, wysusz ubrania w klasyczny sposób, nie suszarką, ponieważ spowoduje to trwałe zabrudzenie ubrania.

Czyszczenie oleju silnikowego z dywanów i dywaników w samochodzie

Ta procedura jest podobna do czyszczenia odzieży. Pozbądź się nadmiaru oleju za pomocą łyżki, a następnie dodaj płyn do mycia naczyń. Na tym etapie nie jest pewne, czy powinieneś użyć proszku, zależy to od rodzaju dywanu, sprawdź by nie zniszczyć tkaniny.

Użyj również płynu do mycia naczyń lub innego nieagresywnego środka przeciw-tłuszczowego. Pozostaw na plamie na około 5 minut i usuń chusteczką.

Jeśli plama nie zniknęła, należy zastosować nieco bardziej skomplikowaną metodę. Użyj ponownie środka przeciw-tłuszczowego i umieść na nim kilka chusteczek papierowych.

Następnie przyłóż to wszystko czymś ciężkim, takim jak książki lub mebel. Pozostaw przedmiot na plamie na kilka godzin.

Jeśli plama znajduje się w miejscu, w którym ludzie często chodzą, ostrzeż ich, aby nie potknęli się o przedmiot. Po zdjęciu ciężaru usuń produkt przeciw-tłuszczowy wilgotną szmatką lub ręcznikiem papierowym.

Jeśli plama na dywanie nadal jest bardzo widoczna, należy rozważyć profesjonalne czyszczenie dywanów.

Jak czyścić olej silnikowy z betonu i kostki brukowej

Przede wszystkim nie możesz zacząć od czyszczenia wodą, ponieważ to wcale nie pomoże, tylko pogorszy sytuację. Olej wniknie znacznie głębiej w materiał i będzie trudniejszy do czyszczenia.

Najbardziej oczywistym sposobem jest użycie środka do czyszczenia betonu. Jest to najbezpieczniejszy i najłatwiejszy sposób usuwania plam olejowych na betonie lub bruku.

Ale są opcje, w których nie musisz iść do sklepu i możesz łatwo korzystać z rzeczy, które można znaleźć w domu. Ponownie najpierw użyj jakiegoś suchego proszku do wchłonięcia oleju.

Bardzo dobrymi materiałami są na przykład drobne trociny lub ściółka dla kota. Jeśli chodzi o beton, możesz także spróbować eksperymentować z innymi materiałami, które pochłaniają olej.

Jak wyczyścić olej z betonu

Pozostaw materiał na plamie na około jeden dzień. Następnie możesz bezpiecznie zamiatać nasiąknięty olejem materiał miotłą, pamiętaj by nie rozetrzeć go po czystych miejscach i dokładnie go zebrać.

Aby pozbyć się plamy, masz jeszcze kilka opcji. Możesz wypróbować na przykład WD-40, Coca Cola lub płyn do naczyń.

Ostatnim krokiem jest idealne usunięcie oleju z kostki brukowej lub betonu i można go powtórzyć kilka razy by uzyskać pożądany efekt.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button