Jak wyczyścić

Jak wybielić zasłony?

Wielu z nas wie iż zasłony które mamy w domu, wyglądają okropnie są szare i zwykłe pranie nie pomoże im w żaden sposób. W takim przypadku konieczne jest rozpoczęcie metody wybielania przed lub po wypraniu zasłon. Ale czy wiesz, ile różnych skutecznych przyczyn możesz zastosować w takim przypadku? W poniższych liniach przygotowaliśmy dla Ciebie kilka metod, za pomocą których dowiesz się jak wybielić zasłony szybko i skutecznie..

Jak wybielić zasłony

Jak i czym wybielić zasłony

Wybielanie zasłon można osiągnąć na różne sposoby, od chemicznych wybielaczy, które można kupić w sklepie, po środki domowe, które można wykorzystać, aby uzyskać śnieżnobiały efekt na zasłonach.

W ramach wybielania możesz zastosować następujące metody przed lub po praniu zasłon.

Jak wybielić zasłony solą kuchenną?

Sól jest jednym z najbardziej tradycyjnych środków wybielających (ale także czyszczących), które można stosować przy wybielaniu zasłon. Do wybielania potrzebujesz czystej wanny lub dużej miski, do której wlejesz ciepłą wodę (w temperaturze, która nie powinna być wyższa niż 30 ° C).

Ilość wody powinna być taka, aby można było bez problemu zanurzyć w niej całe zasłony.

Następnie dodaj kilka łyżek soli kuchennej do wody (w zależności od ilości wody, na około 3 litry 1-2 łyżki soli kuchennej). Opłucz dobrze zasłony w solance i pozostaw je zanurzone na kilka godzin.

Podczas moczenia zasłony powinny usuwać większość brudu i plam. Na koniec wystarczy umyć zasłony w pralce programem do delikatnych rzeczy i dokładnie je wysuszyć.

Jak wybielić zasłony?

Jak wybielić zasłony octem ?

Oprócz czyszczenia ocet jest również doskonałym wybielaczem, dzięki któremu można uzyskać piękne białe zasłony.

Do tej metody potrzebujesz większego pojemnika, do którego wlejesz kilka łyżek octu winnego lub alkoholowego (około 5 do 10 łyżek, w zależności od gęstości zasłon) i zalej ciepłą wodą (maks. 30 ° C).

Następnie zanurz wszystkie zasłony w roztworze i pozostaw roztwór na kilka godzin. Efekt octu sprawi, że zasłony odzyskają czysty i biały wygląd (po takiej kąpieli z octem zaleca się jednak normalne pranie zasłon by zniwelować zapach octu).

Jak wybielić zasłony cytryną?

Wybielanie zasłon można również osiągnąć za pomocą zwykłego soku z cytryny i sody oczyszczonej. Jednak ta metoda jest odpowiednia jednak przed przygotowaniem ich do prania. W każdym razie jest to jeden z możliwych sposobów wybielenia zasłon.

Przygotuj większy pojemnik dla tej metody (może to być również czyste wiadro / miska / wanna). Do której wyciskasz 2-3 cytryny i dodajesz kilka łyżek sody oczyszczonej.

Następnie napełnij pojemnik ciepłą wodą (upewnij się jednak, że temperatura wody nie przekracza 30 ° C). Następnie zanurz zasłony w pojemniku z wodą i pozostaw roztwór do działania przez co najmniej 1 godzinę.

Efekt rozwiązania powinien pomóc w rozpuszczeniu brudu na zasłonach, a rezultatem powinny być czyste i białe zasłony.

Wybielanie zasłon mydłem

Czasami zwykłe mydło, który zawsze masz w domu, może wystarczyć do wybielenia zasłon. Chociaż nie jest to najskuteczniejsza metoda, często najprostsze rozwiązania mogą działać.

Do wybielania wystarczy ciepła woda (maks. 30 ° C), do której wrzucasz mydło i pozwalasz mu się rozpuścić (w tym przypadku zaleca się rozpuścić mydło w większym pojemniku lub bezpośrednio w wannie, można również zetrzeć mydło – łatwiej i szybciej dzięki temu rozpuszcza się w wodzie).

Po rozpuszczeniu mydła zanurz zasłony w roztworze i pozostaw je w nim na 12 do 24 godzin. Rezultat może Cię naprawdę zaskoczyć (nie zapomnij spłukać zasłon w czystej wodzie po kąpieli lub umyć je).

Jak wybielić zasłony mydłem?

Wybielanie wodą utlenioną

Wybielanie zasłon za pomocą wody utlenionej jest stosowane jako jedna z metod prania zasłon. Przed praniem wystarczy wlać jedną butelkę wody utlenionej do pralki, którą zwykle ma się w domowej apteczce.

Ustaw pranie na niską prędkość i temperaturę i uruchom program. Rezultat powinien być od razu widoczny, białe i świeże zasłony.

Wybielanie alkoholem lub terpentyną

Jednym z bardziej ekstremalnych sposobów wybielania zasłon jest połączenie terpentyny i alkoholu.

Nie zapomnij o gumowych rękawiczkach przed rozpoczęciem tej metody, ponieważ jest to nieco niebezpieczna procedura.

W większym pojemniku wymieszaj 1–2 łyżki czystego alkoholu z 1 łyżką terpentyny, zalej ciepłą wodą oba składniki i dobrze wymieszaj.

Jak wybielić zasłony alkoholem?

Następnie (w gumowych rękawiczkach) włóż zasłony do pojemnika i pozwól, aby roztwór działał na zasłony przez około 5-10 minut.

Na koniec zaleca się „wyprać” zasłony ręcznie w roztworze, a następnie natychmiast umieścić je w pralce w celu prawdziwego prania.

Rezultat gwarantowany dzięki tej tradycyjnej procedurze (jednak w żadnym wypadku nie należy używać tej metody z kolorowymi zasłonami).

Kilka wskazówek, jak dbać o zasłony

  • Nie zaleca się używania wody o temperaturze wyższej niż 30 ° C podczas wybielania lub prania. W przeszłości zasłony były w większości wykonane z bawełny, której wysokie temperatury nie przeszkadzały tak bardzo. Ale ponieważ zasłony są teraz wykonane z tkanin syntetycznych, wysokie temperatury mogą nie być dla nich obojętne (lub mogą je uszkodzić).
  • Jedną z bardziej tradycyjnych metod wybielania była tzw „Niebieskie ubrania”, w których zasłony były po prostu zanurzone w wannie z wodą wraz z wlaną jedną butelką atramentu. Następnie takie zasłony moczy się w roztworze atramentu na 1 noc i po czym je normalnie prano. Jeśli jesteś fanem eksperymentów, możesz również wypróbować tę metodę.
  • Jeśli chcesz, aby efekt wybielania zasłon utrzymywał się tak długo, jak to możliwe, nie używaj żadnych środków zmiękczających tkaniny podczas prania. Zamiast tego możesz wypróbować zwykłą płynną skrobię, która sprawi, że Twoje zasłony będą piękne i białe.

Wybielanie zasłon jest sztuką i nie zawsze jest prostym procesem. Każdy ma swoje sprawdzone metody i procedury, dzięki którym może sprawić że będą śnieżnobiałe.

Jakie masz wrażenia? Czy używasz własnych wypróbowanych domowych sztuczek do wybielania zasłon? Napisz nam swoją opinię i doświadczenie w komentarzach pod tym artykułem!

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button