Jak wyczyścić

Jak wyczyścić rdzę?

Czy chcesz wyczyścić rdzę z materiałów, metali, płytek lub z innej powierzchni ale nie wiesz, jak to zrobić? Rdza to odwieczny wróg ludzkości, który często występuje w wyniku złej dbałości o przedmioty. Niezależnie od tego, czy chodzi o metalowe powierzchnie, tkaniny czy płytki, jest to  nieprzyjemna i denerwująca część naszego życia. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, w jaki sposób i jak możesz usunąć rdzę na różnego rodzaju powierzchniach.I po prostu odpowiemy na pytanie jak wyczyścić rdzę?

Jak wyczyścić rdzę

Domowe środki do czyszczenia rdzy

W niektórych przypadkach zwykłe środki czyszczące, które są powszechnie stosowane w domu, mogą wystarczyć w walce z rdzą.

Możesz spróbować wyczyścić rdzę za pomocą octu, cytryny, a nawet coca-coli, wybór należy do Ciebie. Rdzę można czyścić z ubrań, a także z metalowych przedmiotów.

Jak wyczyścić rdzę?

Jak wyczyścić rdzę za pomocą octu

Ocet jest jednym z najczęściej stosowanych środków antykorozyjnych, które można nakładać na różne przedmioty i powierzchnie zanieczyszczone rdzą. W zależności od wielkości przedmiotu, z którego chcesz usunąć z rdzę, metoda aplikacji jest zróżnicowana.

W przypadku małych przedmiotów, takich jak zardzewiałe śruby, klucze lub zardzewiała bransoletka, wystarczy mały pojemnik, do którego wlejesz ocet. Następnie zanurzysz w nim zardzewiałe przedmioty na kilka minut (lub godzin w zależności od ilości rdzy).

Ocet powinien bardzo skutecznie usuwać rdzę z przedmiotu, który potem trzeba wyszorować, wypłukać i wysuszyć.

Jak wyczyścić rdzę Coca Colą

Coca-Cola to kolejny bardzo popularny produkt i stosunkowo popularny sposób usuwania rdzy. Podobnie jak w przypadku metody czyszczenia octem, wszystko, co musisz zrobić, to przygotować pojemnik do którego wlejesz Coca-Colę, pozwól jej działać na rdzę. A po chwili wujmij przedmiot i dokładnie go wyszoruj.

Na koniec po prostu opłucz go po czym powinieneś zobaczyć pozytywne wyniki czyszczenia coli.

Jak wyczyścić rdzę solą kuchenną i cytryną

Sól wraz z cytryną może być bardzo skutecznym i naturalnym środkiem do usuwania rdzy. Można go nakładać odpowiednio na przedmioty metalowe oraz tekstylia.

W przypadku małych przedmiotów wystarczy przygotować mały pojemnik do którego dodasz wodę, wyciśniesz sok z cytryny i na końcu dodasz kilka łyżeczek soli. Następnie zanurz zardzewiały przedmiot w pojemniku i pozwól roztworowi działać na rdzę.

Następnie wszystko, co musisz zrobić, to wyszorować rdzę. W przypadku większych powierzchni można zastosować roztwór bezpośrednio na rdzę i pozwolić mu działać przez co najmniej godzinę.

Rdzę należy zetrzeć po godzinie. Jeśli wynik nie jest zadowalający, powtórz proces (lub pozwól, aby mikstura działała trochę dłużej).

Jak wyczyścić rdzę proszkiem do prania

Proszek do prania jest kolejnym skutecznym środkiem do usuwania rdzy, który jest szczególnie odpowiedni do czyszczenia ubrań. W przypadku tekstyliów procedura jest prosta: wystarczy wyprać odzież w wysokiej temperaturze.

Jeśli jednak jest to przedmiot, którego nie można prać, przygotuj roztwór wody i proszku do prania (zaleca się również dodanie kilku łyżek sody oczyszczonej dla lepszego efektu). Który nakładasz na rdzę (lub zanurz w niej zardzewiały przedmiot) i pozostaw ją przynajmniej przez godzinę.

Następnie wszystko, co musisz zrobić, to zetrzeć rdzę lub ją wyszorować.

Jak wyczyścić rdzę kwaskiem cytrynowym im alkoholem

Połączenie kwasku cytrynowego i alkoholu może być bardzo skutecznym środkiem czyszczącym, ale może uszkodzić tekstylia.

Dlatego używaj go tylko wtedy, gdy jest to bardzo świeża i powierzchowna rdza, a nie rdza, która dosłownie „zjadła” głęboko w twoje ubrania.

Przygotuj roztwór kwasku cytrynowego wraz z alkoholem, który trzeba nałożyć na obszar dotknięty rdzą. Pozostaw roztwór na kilka minut, a następnie bardzo dobrze umyj go w ciepłej wodzie.

Jeśli zastosowałeś procedurę szybko i poprawnie, powinieneś oczyścić rdzę łatwo i skutecznie.

Jak wyczyścić rdzę kwaskiem cytrynowym

Jak usunąć rdzę z metalu

Istnieje wiele ilość skutecznych metod czyszczenia metalu z rdzy. Być może najbardziej klasycznym jest proste szorowanie rdzy za pomocą szczotki drucianej. Nie jest to skomplikowana czynność, jednak jest bardzo monotonna i męcząca.

Drugą skuteczną metodą jest piaskowanie, dzięki czemu można uzyskać idealnie oczyszczony metalowy przedmiot.

Wadą jest metoda nakładania, a także cena za piaskowanie. Ponieważ trzeba będzie kupić piasek krzemionkowy wraz z narzędziami do piaskowania, takimi jak kompresor, pistolet do piaskowania i pojemnik do piaskowania.

W przypadku chemicznych środków czyszczących do usuwania rdzy z metalowych przedmiotów możesz wypróbować wyżej wymienione metody czyszczenia. Lub możesz kupić specjalne chemiczne środki. Które zwykle można znaleźć w sklepach za kilka złotych.

Jak wyczyścić rdzę z kłódki

Jak usunąć rdzę z płytek

Kostka brukowa która jest zabrudzona rdzą, można oczyścić za pomocą kombinacji kwasku cytrynowego wraz z octem. Który nakłada się na powierzchnię i pozostawia na około godzinę, a następnie dokładnie szoruje miejsce.

Jeśli zwykłe domowe metody zawiodą, będziesz potrzebować odrdzewiaczy, które możesz kupić w sklepie.

Nie zapomnij wyczyścić kostki wodą i szczotką, ponieważ będziesz musiał wyszorować zardzewiałe miejsca w ten czy inny sposób.

Jak usunąć rdzę z tkanin

W przypadku ubrań, które zostały zabrudzone rdzą, możesz wypróbować kilka klasycznych metod czyszczenia. Pierwszym jest czyszczenie rdzy za pomocą octu, dzięki czemu można wyczyścić na przykład dżinsy. Wszystko, co musisz zrobić, to wymieszać trochę octu z wodą, nałożyć roztwór na zanieczyszczony obszar i pozostawić na chwilę. A na koniec dokładnie spłukać i wysuszyć miejsce czyszczenia.

Czyszczenie rdzy na ubraniach kwaskiem cytrynowym jest szczególnie zalecane w przypadku białych tkanin, takich jak białe koszule lub koszulki.

Podobnie jak w przypadku octu, najpierw wymieszaj roztwór ciepłej wody z kwaskiem cytrynowym, w którym zanurzasz ubrania na około 15-20 minut.

Następnie spłucz ubrania bierzącą wodą (lub umyj je) i pozwól im dokładnie wyschnąć.

Samouczek wideo na temat czyszczenia rdzy bez chemii

Jak wyczyścić rdzę ze stali nierdzewnej

Dzięki chlorowi lub innym chemikaliom rdza może gromadzić się na przedmiotach ze stali nierdzewnej. Co powoduje dla nas problemy (w przypadku naczyń ze stali nierdzewnej lub hydrauliki). Czyszczenie stali nierdzewnej jest stosunkowo łatwe, można również użyć zwykłego delikatnego mydła w płynie, które nakłada się na stal nierdzewną, a następnie dobrze szoruj powierzchnię.

Jeśli mydło nie zadziała, możesz spróbować wyczyścić go cytryną lub sokiem z cytryny, które nakładasz na szmatkę lub gąbkę i szorujesz nimi rdzę.

Spróbuj użyć tyle soku z cytrusów aż całkowicie usuniesz rdzę.

Jak usunąć rdzę z wanny

Rdza może również łatwo pojawić się na wannie. W przypadku zardzewiałej wanny rozpocznij czyszczenie tak szybko, jak to możliwe, w przeciwnym razie rdza będzie bardzo trudna do usunięcia.

Zwykły ocet i sól mogą wystarczyć do czyszczenia, z którego zrobisz roztwór w małej misce.

Nałóż roztwór czyszczący na rdzę i pozwól mu działać przez około godzinę. Następnie wystarczy szorować to miejsce gąbką i spłukać pod strumieniem wody.

Jeśli interesują Cię także inne metody czyszczenia wanny, przeczytaj nasz artykuł: Jak czyścić wannę.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button