Jak wyczyścić

Jak wybielić ubrania?

Czy z szuflady patrzą na ciebie brzydkie pożółkłe ubrania? Czy przez okno wyglądają na ciebie szare zasłony? W takim razie czas wybielić ubrania! Nie każdy ma doświadczenie w wybielaniu prania, ubrań, a nawet zasłon. Do wybielania możesz użyć kilku wybielaczy, które możesz mieć już teraz w swoim domu! Dlatego w kolejnych wierszach przygotowaliśmy dla Ciebie kilka prostych procedur i metod, dzięki którym skutecznie wybielisz każdą białą (lub pożółkłą) bieliznę czy ubrania. A także kilka przydatnych wskazówek, które pomogą Ci w wybielaniu i doborze odpowiedniego wybielacza. Jak więc wybielić ubrania?

Jak wybielić ubrania

Jak wybielić ubrania?

Ogólnie rzecz biorąc, większość białych ubrań (lub bielizny) można wybielić na kilka sposobów, takich jak:

 • Sól
 • Ocet
 • Soda
 • Proszek do pieczenia
 • Aspiryna , Polopiryna
 • Proszek do prania
 • Kwasek cytrynowy
 • Detergenty
 • Woda utleniona
 • Atrament

Jak się da wybielić ubrania ?

Podczas wybielania prania należy pamiętać, że niektóre produkty na pewno pomogą, a inne mogą uszkodzić odzież.

Dlatego generalnie zaleca się rozpoczęcie wybielania solą, octem lub sodą oczyszczoną. Które zazwyczaj są nieszkodliwe dla tekstyliów, a dopiero potem przystąpić do wybielania innymi środkami wybielającymi, takimi jak woda utleniona czy różnego rodzaju detergenty.

Jak wybielić pranie solą kuchenną

Wybielanie ubrań, staników czy nawet zasłon solą to jeden z najstarszych i najbardziej tradycyjnych sposobów wybielania, jakie stosowały już nasze prababki.

Wybielanie pożółkłych ubrań solą jest naprawdę bardzo łatwe. Do wybielania będziesz potrzebować (oczywiście) zwykłej soli kuchennej i większego pojemnika (w zależności od ilości i rozmiaru ubrań, które chcesz użyć – możesz wykorzystać umywalkę lub nawet wannę).

Wlej do pojemnika dużą ilość czystej, ciepłej (ale nie wrzącej ani zbyt gorącej) wody.

Następnie wsyp do niego kilka garści / łyżek soli (standardowo zaleca się dodanie 1-2 łyżek soli kuchennej na 3 litry wody). Dzięki tym dwóm substancjom stworzysz wybielający roztwór soli.

Dobrze zamieszaj roztwór i tkaniny, a następnie zanurz w pojemniku ubrania, które chcesz wybielić (ważne jest, aby mieć przygotowany pojemnik z taką ilością roztworu wybielającego, aby można było w nim całkowicie zanurzyć cały element garderoby).

Po zanurzeniu pozostawić roztwór na ubraniu przez kilka godzin (standardowo zaleca się pozostawić roztwór działający na ubrania na około 3-5 godzin.) Lub pozostawić zanurzoną odzież na całą noc. Działanie roztworu spowoduje wybielenie prania.

Po namoczeniu wszystko, co musisz zrobić, to wyprać białe ubrania w pralce, tak jak zwykle. Rezultatem powinny być piękne białe ubrania.

Jak wybielić ubrania solą

Wybielanie prania i bielizny za pomocą octu

Ocet może być nie tylko doskonałym naturalnym środkiem czyszczącym do usuwania plam, ale może również dość skutecznie wybielić pożółkłe lub zszarzałe ubrania, zasłony czy pranie.

Istnieje kilka sposobów wybielania prania octem.

Jednym z nich jest po prostu zanurzenie białej odzieży w pojemniku, w którym miesza się ocet z czystą wodą i pozostawia ocet do działania na ubrania przez około pół godziny.

Następnie wszystko, co musisz zrobić, to uprać ubrania klasycznie w pralce. W takim przypadku pranie może zostać wybielone, ale wynik może nie być gwarantowany. W takim przypadku możesz wypróbować drugą metodę, czyli pranie ubrań octem.

Po prostu dodaj ocet do pralki przed praniem (około pół szklanki octu białego) lub możesz go całkowicie zastąpić płynem do zmiękczania tkanin. Oprócz samego wybielania ocet pomoże usunąć żółte plamy na ubraniach, a nawet zdezynfekować pranie.

Większość ludzi boi się nieprzyjemnego zapachu podczas wybielania octem, który często kojarzony jest z brzydkim zapachem. W tym przypadku jednak nie musisz się o nic martwić, ponieważ ocet i jego zapach wyparowują z ubrań podczas suszenia. W ten sposób po całkowitym wyschnięciu ubrań uzyskasz wybielone pranie bez żadnego zapachu.

Soda oczyszczona pomoże w wybielaniu pożółkłych rzeczy

Śnieżnobiałe pranie można również uzyskać za pomocą zwykłej sody oczyszczonej (można użyć sody zarówno w postaci krystalicznej, jak i kuchennej, jadalnej).

Jednak wybielanie sodą nie jest zalecane w przypadku bardzo szarej odzieży, ponieważ możesz nie osiągnąć zamierzonego efektu. Do wybielania (podobnie jak w przypadku octu) możesz podejść na 2 sposoby.

Jedną z nich jest namaczanie białego prania w roztworze wody i sody oczyszczonej. Przygotuj większy pojemnik do wybielania (tak, abyś mógł zanurzyć w nim wszystkie ubrania). Do którego wlewasz czystą wodę zmieszaną z sodą oczyszczoną (standardowo zaleca się użycie około 1 do 2 szklanek sody na 4 litry wody).

Po dokładnym wymieszaniu ubrań, które chcesz wybielać zanurz je w roztworze i pozostaw w nim na dłuższy czas (od 30 minut do 4-5 godzin). Działanie sody powoduje wybielenie prania. Po wyjęciu bielizny wystarczy wyprać rzeczy w pralce.

Drugim sposobem jest użycie sody oczyszczonej bezpośrednio do prania w pralce. Ta metoda jest zwykle uważana za nieco bardziej skuteczną, ale w razie potrzeby można ją łatwo połączyć z namaczaniem prania. Sodę można łączyć bezpośrednio z proszkiem do prania (dodać ok. 1-2 łyżki do proszku do prania) lub wsypać bezpośrednio do bębna w pralce.

Następnie jak zwykle uruchom tryb prania. Połączenie sody z proszkiem do prania powinno idealnie wybielić bieliznę (nie wspominając o tym, że działanie sody zmiękczy wodę w samej pralce i pomoże usunąć potencjalny kamień w pralce).

Na koniec dobrze wysusz pranie.

Jak wybielić ubrania sodą

Jak wybielić ubrania kwaskiem cytrynowym

Czy wiesz, że sok z cytryny może mieć również świetne efekty wybielające? Chociaż ta metoda nie jest tak często stosowana. Kwasek cytrynowy wraz z innymi środkami wybielającymi może zagwarantować idealnie czyste, a zwłaszcza białe pranie. 

Zwykle jest najbardziej zalecany do pożółkłych ubrań lub zasłon i firanek. Podczas wybielania można również połączyć ocet, sól, sodę oczyszczoną i proszek do prania z sokiem z cytryny.

Podobnie jak w przypadku poprzednich metod, przygotuj większy pojemnik (najlepiej dużą miskę lub wannę). Do którego dodasz kilka filiżanek kwasku cytrynowego (na 4 litry około 1 do 2 filiżanek), ocet (około 1 szklanka na 4 litry wody), sól kuchenną (1 łyżka na 2 litrów wody), sody oczyszczonej (2 filiżanki na 4 litry wody) i białego proszku do prania (kilka łyżek stołowych).

Wsyp wszystkie składniki do czystej ciepłej wody i dokładnie wymieszaj, aż powstanie roztwór wybielający.

Następnie zanurz pranie, w którym chcesz wybielać i pozwól, aby roztwór działał przez długi czas. Jednak pamiętaj, że niektóre rodzaje tkanin nie reagują dobrze na te składniki lub mogą je uszkodzić. Dlatego nie należy wybielać bardzo delikatnych tkanin.

Po ok. 2 – 4 godzinach wyjmij pranie i wrzucić do pralki. Wszystko, co musisz zrobić, to prać pranie klasycznie, a efekt powinien być tego wart.

Wybielanie prania

Przeczytaj więcej artykułów i samouczków na temat czyszczenia: 

Kilka wskazówek, jak łatwo wybielić pranie

Jeśli podobały Ci się poprzednie metody wybielania, przygotowaliśmy kilka dodatkowych środków na wybielanie, które możesz wypróbować:

 • Proszek do pieczenia może być używany jako domowy środek do wybielania prania. Wystarczy wsypać kilka torebek proszku do pojemnika, do którego wlejesz wodę (ok. 1 torebkę proszku do pieczenia na 1 litr wody), zanurzyć w nim pranie i pozwolić roztworowi działać (nie zapomnieć po namoczeniu wyprać ubrań).
 • Aspiryna lub Polopiryna to bardzo niestandardowy, ale skuteczny środek wybielający pożółkłe zasłony lub staniki. Dodatkowo praktycznie nic Cię to nie kosztuje, a jego aplikacja jest bardzo prosta. Kilka tabletek zawierających kwas acetylosalicylowy (ok. 3-5 tabletek) zanurzyć w pojemniku z wodą, rozpuścić i na koniec zanurzyć pranie w roztworze wybielającym. Pozostaw tak ubrania przez około 3-5 godzin, a następnie wypierz ubrania w pralce.
 • Woda utleniona może być stosowana jako wyjątkowo silny wybielacz do prania. Oprócz wybielania może również bardzo skutecznie oczyścić pranie z tłustych lub zaschniętych plam. Jednak w przypadku wody utlenionej ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że nie nadaje się on do zbyt delikatnej odzieży, ponieważ może ją uszkodzić. Procedura jest prosta: zmieszaj 1-2 łyżki wody utlenionej z 2 do 3 litrami wody. Następnie zanurz całe pranie w roztworze na około 20-30 minut. W tym czasie nie zapomnij od czasu do czasu „zamieszać pranie, aby równomiernie się wybielało. Na koniec wypłucz pranie w czystej wodzie i wypierz je.

Jak więc wybielać pranie?

Jak sam widzisz, istnieje kilka skutecznych (i szczególnie tanich) środków, które możesz mieć teraz w swoim domu.

Chociaż niektóre wybielacze są bardziej skuteczne, a inne mniej, na ogół wszystkie mogą osiągnąć pożądany efekt wybielający.

Jeśli udało Ci się wybielić pranie jednym z wyżej wymienionych wybielaczy, napisz do nas o tym w komentarzach pod artykułem wraz ze swoimi doświadczeniami, opiniami i wrażeniami.


Każdy ma własne doświadczenie z wybielaniem prania, więc nie wahaj się i podziel się nimi z nami w komentarzach pod artykułem!


Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button