11 wskazówek, jak oszczędzać wodę
Doradzimy Ci, jak zaoszczędzić pieniądze na wodzie w Twoim domu!
Czy w Twoim domu zużywa się zbyt dużo wody? Woda jako taka jest w naszych czasach uważana za coś oczywistego. Mamy ją praktycznie wszędzie, nie kosztuje wiele, więc dlaczego nie korzystać z niej tak, jak chcemy? Po prostu dlatego, że na dłuższą metę kosztuje nas to bardzo dużo pieniędzy. Jak zatem oszczędzać wodę w domu?
Jak zmniejszyć zużycie wody?
Zużycie wody w niektórych gospodarstwach domowych jest ekstremalnie wysokie – według niektórych badań mówi się o kilku tysiącach litrów wody dziennie.
Chociaż większość ludzi może nie być zainteresowanych oszczędzaniem wody ze względu na ekologię Ziemi, to z pewnością może być zainteresowanych tym, ile pieniędzy zaoszczędziliby, gdyby nauczyli się oszczędzać wodę.
1. Sprawdź wszystkie krany
Zdziwilibyście się, ale źle dokręcone krany lub kapiąca woda w pralce mogą spowodować, że setki, a czasem tysiące litrów wody po prostu spłyną do odpływu.
Jeśli chcesz zacząć oszczędzać wodę, najlepszym początkiem jest sprawdzenie szczelności. Wystarczy zacząć od sprawdzenia wszystkich miejsc, z których może kapać lub przeciekać woda – kranów, pralki, zmywarki, rur, a nawet kaloryferów.
Jeśli w Twoim domu są takie wycieki wody, ich naprawa z pewnością pozwoli Ci zaoszczędzić znaczną sumę pieniędzy. Nie lekceważ tego, jak ważna jest szczelność.
2. Bierz krótki prysznic
Oszczędzanie wody poprzez korzystanie z prysznica nie wymaga chyba zbyt wielu dyskusji. Krótkie prysznice pozwalają zaoszczędzić ogromne sumy pieniędzy.
Jeśli więc uwielbiasz brać godzinne prysznice w gorącej wodzie, zastanów się, na ile są one naprawdę konieczne. Czy nie jest to po prostu zbyt duży luksus?
Ewentualnie spróbuj spojrzeć na to z innej perspektywy: jeśli zamiast godziny będziesz brać prysznic przez 5-10 minut, pod koniec roku zaoszczędzisz tyle samo pieniędzy, co gdybyś dostawał trzynastą pensję!
3. Oszczędzaj za pomocą perlatora
Wszystko świetnie, ale w jaki sposób pomaga to oszczędzać wodę? Perlator zapewnia zarówno mniejsze ciśnienie przepływu (tj. mniejszą ilość przepływającej wody), jak i silniejszy strumień.
Oznacza to, że można myć ręce, zęby lub naczynia równie skutecznie, a przy tym oszczędzać wodę.
4. Zamontuj kurki z dźwignią
Jeśli w domu znajdują się stare, konwencjonalne krany z dwoma kurkami, warto je wymienić i zainwestować w nowoczesne głowice dźwigniowe, które są znacznie bardziej ekonomiczne.
To już brzmi jak opłacalna inwestycja, prawda? Baterie z dźwignią nie kosztują wiele, a w połączeniu ze wspomnianym wcześniej perlatorem, dają gwarancję zaoszczędzenia mnóstwa pieniędzy na wodzie.
5. Zapewnij 2-stopniowe spłukiwanie w toalecie
Kolejną inwestycją, której zdecydowanie opłaca się dokonać przy oszczędzaniu wody, jest zainwestowanie w dwustopniowy system spłukiwania.
Tradycyjne muszle klozetowe mają tylko jedno spłukiwanie, które zużywa od 7 do 12 litrów wody. W przypadku podwójnego spłukiwania można wybrać mniejsze spłukiwanie (mała toaleta – około 3 litrów) i duże spłukiwanie (duża toaleta – około 6 litrów).
Jest to tania inwestycja, która w dłuższej perspektywie może przynieść oszczędności rzędu nawet kilkuset złotych (podobnie jak w przypadku głowic dźwigniowych). Przeczytaj także artykuł o tym, jak czyścić toaletę.
6. Przestań przepuszczać wodę
Przyznajcie się, kto zawsze podczas mycia rąk, zębów czy nawet naczyń puszcza wodę i płynie ona podczas całej czynności?
Albo gorszy wariant: Ręce w górę, kto pozwala, aby podczas mycia i sprzątania strumień wody płynął bez przerwy? Odprowadzanie wody jest jedną z najistotniejszych strat, które w końcu znajdą odzwierciedlenie w cenie wody. W ten sposób można bardzo łatwo rozwiązać taki problem.
Jeśli szczotkujesz zęby, nalej wody do szklanki, którą wypłuczesz usta po szczotkowaniu. I odwrotnie – jeśli potrzebujesz zimnej wody, ale na początku jest ciepła, przelej ją do butelki i umieść w lodówce lub w chłodnym miejscu, bo na pewno przyda Ci się później.
7. Myj naczynia w zmywarce do naczyń
W większości przypadków zmywarka jest zawsze bardziej ekonomicznym sposobem wykorzystania wody do mycia naczyń niż mycie ręczne.
Jeśli chcesz jeszcze bardziej oszczędzać wodę, myj naczynia wyłącznie w zmywarce. Oczywiście nie oznacza to włączania zmywarki do naczyń dla dwóch talerzy i jednego widelca. Przeczytaj także artykuł o tym, jak czyścić zmywarkę do naczyń.
W przypadku mycia ręcznego opłaca się napełnić zlew wodą, w której myjemy naczynia (nie pod bieżącą wodą).
8. Pierz, gdy pralka jest pełna
Podobnie jak w przypadku zmywarki, pranie ubrań może „wyssać” dużo wody. Oszczędzanie na praniu jest równie proste: po prostu włączaj pralkę, gdy masz wystarczająco dużo ubrań do wyprania.
Warto również zainwestować w pralkę, która posiada tryb delikatnego prania. Programy te mogą zająć więcej czasu, ale pozwolą zaoszczędzić pieniądze na wodzie. Przeczytaj także ten artykuł o tym, jak czyścić pralkę.
Jak odzyskiwać wodę w domu?
Oprócz oszczędzania wody możemy również spojrzeć na nią z ekonomicznego punktu widzenia – czyli w jaki sposób możemy nie tylko oszczędzać wodę, ale także czerpać z niej korzyści.
Ponieważ wodę można poddawać recyklingowi na wiele różnych sposobów, w poniższych wskazówkach dowiesz się, w jaki sposób można wykorzystać zużytą wodę.
9. Wykorzystaj odstaną wodę
Czy w czajniku, zlewie lub innym pojemniku, którego już nie potrzebujesz, stoi woda? Jeśli tak, nie pozbywaj się jej jeszcze! Przeczytaj także artykuł o tym, jak czyścić czajnik.
Istnieje wiele sposobów na wykorzystanie wody stojącej. Od Ciebie zależy, czy wlejesz ją do pralki, zmywarki, czy podlejesz nią rośliny.
Nawet jeśli jest to niewielka ilość wody, z czasem może się ona zwiększyć do dziesiątek lub setek litrów wody, którą można wykorzystać. Zastanów się przez chwilę, gdzie możesz wykorzystać te ścieki. Przeczytaj także, jak czyścić odpływ.
10. Zbieraj wodę deszczową
Po co używać wody z gospodarstwa domowego do podlewania kwiatów lub ogrodu, skoro można wykorzystać zwykłą deszczówkę, która dosłownie spada na nas za darmo?
Zbieranie wody deszczowej jest jednym z najważniejszych sposobów oszczędzania wody. Wodę deszczową można zbierać za pomocą beczki pod okapem, wiadra w ogrodzie lub zainwestować w zbiornik i zbierać ją hurtowo.
Dzięki efektywnemu wychwytywaniu wody deszczowej zyskujesz setki litrów, które możesz bezpłatnie i skutecznie wykorzystać do podlewania.
11. Używaj wodę ze studni
Jeśli mieszkasz w domu lub masz działkę/ogród, studnia może być złotą skarbonką, która pozwoli Ci zaoszczędzić czasem nawet tysiące złotych!
Początkowe nakłady na wykopanie i wyposażenie studni mogą być dość wysokie, ale korzystanie ze studni na pewno zwróci się po latach.
Studnia połączona z przydomową oczyszczalnią ścieków doprowadzoną do domu pozwala zaoszczędzić ogromne ilości wody.
Istnieje wiele innych sposobów oszczędzania wody (np. oszczędzanie wody do gotowania, ogrzewania, do urządzeń itp.), ale powyższe wskazówki są najbardziej podstawowe.
To, w jaki sposób zdecydujesz się oszczędzać wodę w przyszłości, zależy od Ciebie. Czy masz własne sztuczki, wskazówki i triki, które pomogły Ci zaoszczędzić na wodzie? Podziel się nimi z nami i opowiedz nam o nich w komentarzach pod artykułem!