InstrukcjiOgród

Jak suszyć lawendę?

Instrukcje i kroki, jak suszyć lawendę w domu!

Suszenie lawendy jest jedną z tradycyjnych praktyk stosowanych w sezonie letnim w wielu gospodarstwach domowych. W związku z tym lawenda jest wykorzystywana do produkcji różnych olejków, perfum, zapachów, herbat itp. W związku z tym przygotowaliśmy dla Ciebie bardzo prosty przewodnik, według którego możesz skutecznie suszyć lawendę na kilka sposobów. Samo suszenie nie będzie wymagało od Ciebie prawie niczego więcej poza czasem. A więc do dzieła!

Jak suszyć lawendę

Jak i kiedy zbierać lawendę

Lawendę można zacząć zbierać dopiero po kilku dniach naprawdę gorącej pogody, która sprawi, że lawenda będzie pełna olejku zapachowego.

Najlepszym okresem kwitnienia lawendy (a tym samym czasem na rozpoczęcie zbiorów i suszenia lawendy) jest czas pomiędzy czerwcem a sierpniem (w zależności od warunków, w jakich lawenda rośnie, lokalizacji, a także od formy lub gatunku lawendy).

Zwykle zaleca się rozpoczęcie zbiorów w południe, kiedy temperatura jest najwyższa (i kiedy kwiaty są najbardziej kwitnące).

Utnij lawendę tak nisko, jak to możliwe, łącznie z łodygą (długość łodygi może wynosić od 10 do 20 centymetrów).

Do jej ścinania należy używać kosy ogrodowej lub nożyc. Ważne jest, aby zachować jak najdłuższą łodygę, aby lawenda mogła lepiej rosnąć w zimie.

Zacznij wiązać lawendę w pęczki. Wystarczy powiązać je w pęczki (po kilka na raz), tak aby ładnie się układały i dobrze wiązały.

Do związania możesz użyć zwykłej gumki (ale w razie potrzeby możesz użyć sznurka lub szpagatu), aby owinąć łodygi (uważając, aby nie zniszczyć łodyg, ale też aby każda wiązka była dobrze związana).

Po ścięciu i związaniu lawendy można przystąpić do jej suszenia.

ususzona lawenda

Suszenie lawendy

Lawendę można suszyć na różne sposoby. Jednak najbardziej zalecanym (i prawdopodobnie najbardziej niezawodnym) sposobem suszenia jest suszenie w ciemnym, suchym miejscu.

W miejscu nienasłonecznionym lawenda będzie schła powoli, bez ryzyka wyblaknięcia kwiatów.

wiązanie i suszenie lawendy

Jeśli masz takie miejsce, upewnij się, że je wykorzystasz – ważne jest, aby lawenda była w cieniu, w suchym, pozbawionym wilgoci środowisku i w stosunkowo wysokiej temperaturze.

Powieś każdą wiązkę do góry nogami. Sposób wykonania tej czynności zależy od Ciebie – możesz użyć sznurka, gwoździ, szpagatu, siatki itp. Suszenie w ten sposób może trwać od 1,5 tygodnia do całego miesiąca.

W związku z tym należy regularnie sprawdzać, czy lawenda dobrze schnie, czy nie jest wilgotna, czy kwiaty nie odpadają itp.

Gdy lawenda wyschnie, będzie można bardzo łatwo oderwać kwiaty.

Mała wskazówka: Jeśli planujesz użyć tylko kwiatów lawendy, nie musisz suszyć ich w pęczkach, wystarczy, że rozłożysz je na siatce do wyschnięcia i będziesz je stopniowo wietrzyć (aby nie uległy przypaleniu lub nie zaczęły gnić).

Inny sposób na suszenie lawendy

Drugim sposobem suszenia lawendy jest, paradoksalnie, suszenie jej na słońcu. Chociaż istnieje ryzyko, że lawenda w ten sposób wyblaknie, może to być stosunkowo szybki i skuteczny sposób suszenia z gwarantowanymi rezultatami.

Minusem jest jednak to, że trzeba mieć kilka dni bardzo ładnej, ciepłej, słonecznej pogody.

Do suszenia potrzebna będzie mata do suszenia – najlepiej drewniana deska lub papierowe pudełko, na którym rozłożysz lawendę.

Uwaga: Zdecydowanie nie umieszczaj lawendy na metalowej powierzchni – lawenda może dosłownie „spalić się” na gorącym metalu. Należy również unikać plastiku lub innych sztucznych powierzchni – słońce może je stopić.

Wystarczy umieścić tacę z lawendą w dobrze nasłonecznionym miejscu (można ją umieścić przy oknie, gdzie słońce świeci przez dłuższy czas, lub bezpośrednio na zewnątrz).cięcie lawendy

Pozostawić je do wyschnięcia w ciągu dnia, a na wieczór umieścić w suchym miejscu, gdzie nie powinny być narażone na działanie deszczu lub wilgoci.

Ta metoda suszenia może trwać około 5-7 dni, w zależności od pogody.

Dodatkowa wskazówka dotycząca suszenia:

Jeśli potrzebujesz szybko wysuszyć lawendę, możesz również użyć domowego dehydratora. Wystarczy rozłożyć lawendę w suszarce, wyregulować temperaturę do ok. 35°C (zdecydowanie nie więcej) i suszyć ją po lewej stronie.

Dużą wadą jest jednak to, że suszona w ten sposób lawenda traci wiele ze swojego zapachu. 

suszenie i zbieranie lawendy

Sposób przechowywania lawendy

Jeśli nie planujesz natychmiastowego przetworzenia suszonej lawendy, możesz zachować ją na później. Wystarczy ściąć suszoną lawendę (lub usunąć łodygi z kwiatów) i przechowywać kwiaty w szklanych słoikach z dobrym zamknięciem.

Mała wskazówka: ścięte łodygi można również wykorzystać jako dodatkowy aromat do świec lub kominka – palące się łodygi wydzielają dość przyjemny zapach.

Przechowywana w ten sposób lawenda może być używana jako herbata, aromat, a nawet dodatek do kąpieli.

Są one również doskonałym środkiem na mole w szafach, dzięki czemu ubrania pozostają nienaruszone, a szafy pachną lawendą.

Może Cię również zainteresować:

Jak suszyć grzyby Jak suszyć jabłka
Jak suszyć pomidory Jak suszyć śliwki

Suszenie lawendy wymaga czasu, cierpliwości i pewnej wprawy, ale jeśli uda Ci się to zrobić z powodzeniem, otrzymasz wspaniałą suszoną roślinę, którą będziesz mógł wykorzystać do różnych celów, a nawet zachować na później! Jeśli podobał Ci się ten artykuł lub jeśli masz jakieś własne sprawdzone sposoby na suszenie lawendy, daj nam znać w komentarzach poniżej!

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button