Instrukcji

Nosić czy nie nosić piżamy?

Zakładać czy nie zakładać piżamy? Oto jest pytanie. Wiele osób uważa, że nienoszenie piżamy do łóżka lub spanie nago w łóżku jest nieco ekshibicjonistycznym i dziwnym sposobem spania. W końcu uczucie, że piżama leży na ciele, daje poczucie bezpieczeństwa i pewności pod kołdrą. Ale jak to jest naprawdę? Czy warto nosić piżamę, czy lepiej kłaść się spać bez piżamy? Jaka jest prawda? Piżamy mają swoje zalety, które sprawiają, że są preferowane przez większość ludzi na świecie, ale nienoszenie piżam też ma pewne zalety. Dlatego w kolejnych liniach zastanowimy się, dlaczego należy lub nie należy zakładać piżamy do łóżka.

Nosić czy nie nosić piżamy

Dlaczego warto nosić piżamę?

Ciepło

Noszenie piżamy w nocy jest jedynym sposobem (oprócz koca) na utrzymanie ciepła ciała. Głównym powodem, dla którego noszenie piżamy jest medycznie zalecane w celu utrzymania ciepła, jest fakt, że utrzymuje ona ciepło stóp.

Piżama, a właściwie jej noszenie jest zdecydowanie zalecane, jeśli mieszkasz i śpisz w zimnym otoczeniu.

Profilaktyka chorób

Jeśli podczas snu osoba ma zakryte stopy, zmniejsza się prawdopodobieństwo zachorowania z powodu zimna. Zwykle powodem, dla którego ludzie łapią przeziębienia lub katary, jest niewłaściwy ubiór. Dotyczy to również ubranek do spania, gdy dziecko nie jest wystarczająco przykryte, zwłaszcza gdy nie ma zakrytych stóp.

Wiele osób nie docenia zimnego środowiska panującego w ich pomieszczeniach i uważa, że jeśli są stosunkowo dobrze zakryte, to nie ma problemu. Nie mogą się przeziębić, a przynajmniej z pewnością zauważyłyby, poczułyby, że jest im bardzo zimno podczas snu. Ale jest wręcz przeciwnie.

Zazwyczaj, gdy jest zimno, a ludzie nie są wystarczająco przykryci podczas snu, budzą się rano z bólem gardła, głowy i smarkami, i nie rozumieją, jak i gdzie mogli się przeziębić.

nie nosić piżamy

Noszenie piżamy zmniejsza ryzyko przeziębienia podczas snu i jest doskonałym sposobem na utrzymanie ciepła w zimnym pomieszczeniu.

Dlatego nie lekceważ wartości piżamy, a jeśli mieszkasz w pomieszczeniu, w którym panuje niska temperatura, noś ją, aby zakryć górę i dół, a zwłaszcza nogi.

Higiena

Powszechnie wiadomo, że ciało ludzkie lub skóra ludzka w ciągu nocy pozbywa się martwych komórek naskórka. Zrzucaniu starego naskórka towarzyszą różne rodzaje bakterii, które są wydalane z organizmu podczas tego procesu. Jeśli ciało nie jest dostatecznie przykryte, bakterie gromadzą się na pościeli lub kocach.

Noszenie piżamy jest więc w pewnym sensie higieniczną ochroną przed bakteriami, ponieważ zamiast osadzać się na łóżku, bakterie pozostają na piżamie lub w piżamie. Oczywiście jest to prawdą tylko wtedy, gdy regularnie i często zmieniasz piżamę, w przeciwnym razie nie będzie różnicy, czy bakterie osiedlą się na łóżku, czy w piżamie.

Wygoda

Noszenie piżamy jest oczywistym udogodnieniem. Oprócz spania w piżamie w łóżku, można ją również wykorzystać jako strój do jogi, na siłownię lub do biegania.

Noszenie piżamy jest także doskonałym sposobem ochrony podczas biwakowania w namiocie, a na pewno jest lepsze niż nienoszenie piżamy w ogóle.

Piżama to zachowanie godności

Noszenie piżamy jest w pewien sposób odpowiednie dla osób, które podczas snu zbyt często się ruszają, wiercą się lub nawet lunatykują.

Ponieważ bez piżamy możesz być narażony na niewygodne pozycje podczas snu, w których możesz być bardziej widoczny niż byś chciał, noszenie piżamy w takim przypadku chroni Cię przed zakłopotaniem i pozwala zachować trochę godności.

Dlaczego nie nosić piżamy

Jeśli jesteś osobą, która chce przenieść swoją formę spania na wyższy poziom i zdobyć się na odrobinę przygód, spanie bez piżamy lub nago jest świetnym rozwiązaniem (w zależności od preferencji).

noszenie piżamy albo spanie nagoPoza korzyściami zdrowotnymi związanymi z nienoszeniem piżamy, takimi jak zmniejszenie ryzyka rozwoju niektórych infekcji lub podrażnień skóry lub pochwy, czy też zwiększenie produkcji melatoniny (ponieważ obcisłe piżamy zmniejszają tę produkcję), nienoszenie piżamy w pewien sposób zwiększa poczucie intymności i bliskości z partnerem i ma swoje własne korzyści, których możesz nie dostrzegać na pierwszy rzut oka.

Spanie w łóżku bez piżamy może obniżyć temperaturę ciała, co, jak wykazano, jest czynnikiem poprawiającym jakość i długość snu, a ponadto może pomóc w ograniczeniu zakłóceń snu w ciągu nocy.

Ponadto niektóre badania wskazują, że obniżona temperatura ciała podczas snu pozytywnie wpływa na pewne zmiany metaboliczne w organizmie i wiąże się z poprawą wrażliwości na insulinę.

Zakładać czy nie zakładać piżamy?

Zakładanie piżamy to klasyczny standard, w którym zdecydowana większość ludzi na świecie kładzie się do łóżka i do spania. Korzyści z noszenia piżamy są oczywiste – higiena, ciepło, wygoda, wszystko to ma pozytywny wpływ na człowieka i jego ciało. Jednak niektórzy ludzie mogą uważać, że noszenie piżamy jest raczej niewygodne, niepożądane i mogą mieć własne powody, dla których nie chcą jej nosić.

Czasami ludzie uważają, że pójście do łóżka bez piżamy jest bardziej wyzwalające i pozwala im na odrobinę wolności. Niezależnie od tego, czy należysz do jednej czy drugiej grupy, trzymaj w pobliżu łóżka przynajmniej jedną parę piżam lub strojów, które możesz szybko i łatwo założyć w razie potrzeby. Nigdy nie wiadomo, co może się wydarzyć w nocy.

Co sądzisz o noszeniu lub nienoszeniu piżamy? Jak Ty sam/sama śpisz? W piżamie czy nago?

Podziel się swoimi doświadczeniami i opiniami w komentarzach pod artykułem.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button