Instrukcji

Jak prawidłowo prać piżamę?

Nie jesteś pewien, jak prawidłowo prać piżamę? Pranie piżamy nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Zazwyczaj piżamy można prać razem z innymi elementami odzieży, ale w niektórych przypadkach mogą pojawić się problemy, które mogą znacząco wpłynąć na trwałość piżamy. Dlatego w kolejnych wierszach omówimy kilka podstawowych wskazówek, które pomogą Ci rozwiązać problem prawidłowego prania piżamy.

Jak prawidłowo prać piżamę

Posegreguj swoją piżamę według kolorów

Podobnie jak w przypadku każdego innego rodzaju odzieży, piżam nie wolno łączyć z innymi kolorami. Ogólnie rzecz biorąc, piżamy w jasnych kolorach lub białe piżamy należy prać z innymi jasnymi ubraniami, czarne i ciemne piżamy z ciemniejszymi ubraniami (należy uważać na piżamy satynowe, które zdecydowanie zaczną farbować), a piżamy w innych kolorach, takich jak czerwony lub różowy – z podobnymi kolorami.

Sposób prania piżam

Piżamę pierze się w zależności od rodzaju materiału, z którego jest wykonana i właściwości piżamy.

W przypadku piżam satynowych lub z nadrukiem zawsze odwracaj piżamę na lewą stronę. Ubrania, które są prane razem z piżamą i są wykonane na przykład z bawełny, będą ci za to wdzięczne.

Włączaj piżamę do programu prania w zależności od tego, czy jest to piżama bawełniana, czy wykonana z tkaniny syntetycznej, czy jest to piżama bardzo miękka itp.

Piżam wymagających delikatnego programu prania nie należy prać razem z np. dżinsami.

Wybór proszku do prania piżam

pranie piżam i koloryZachowaj ostrożność przy wyborze środka piorącego i wybieraj środki w płynie, co z pewnością opłaci się w przypadku delikatniejszych rodzajów piżam.

W przypadku kolorowych piżam należy unikać uniwersalnych detergentów, które mogą spowodować wyblaknięcie piżamy.

Z kolei do czarnych lub bardzo ciemnych piżam potrzebne będą detergenty zawierające barwnik, który sprawi, że czarna piżama nie wyblaknie nawet po długim czasie.

Nie zaleca się stosowania techniki avivaż do prania piżam, ponieważ może to uszkodzić strukturę materiału w przypadku delikatnych piżam.

Pranie zaplamionej piżamy

Jeśli masz plamy na piżamie, będziesz potrzebować odplamiacza, aby sobie z nimi poradzić.

Istnieje mnóstwo środków do usuwania plam. Wybierając odpowiedni środek czyszczący, należy wziąć pod uwagę materiał, z którego wykonana jest piżama (ponieważ każdy materiał wymaga innego traktowania i innego środka piorącego), kolor piżamy i oczywiście rodzaj piżamy.

Dlatego wybierając środek do czyszczenia piżamy, należy najpierw dokładnie przeczytać instrukcję lub opis produktu, do czego służy, do czego się nadaje itp.

Jeśli masz dodatkowe informacje o piżamach i o tym, jak można je czyścić, a jak nie, przeczytaj je również. Zwykle odplamiacze można łączyć z proszkiem do prania i prać bezpośrednio w pralce. W najgorszym wypadku, jeśli nie masz pod ręką żadnego detergentu, użyj octu.

Jak powiesić piżamę do wyschnięcia

Klasyczne piżamy bawełniane można łatwo powiesić na sznurze lub w suszarce bębnowej, ale w przypadku piżam z delikatnych materiałów nie zaleca się tej metody suszenia.

Podczas suszenia należy uważać, aby nie wystawiać kolorowych lub czarnych piżam na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, ponieważ kolory te mogą bardzo łatwo wyblaknąć.

suszenie piżamy

Jak często prać piżamę?

To, jak często należy prać piżamę, jest dość złożonym i dość indywidualnym tematem.

To, jak często należy prać piżamę, zależy na przykład od tego, ile razy się ją nosi (na ogół zaleca się pranie piżamy po 3-4 noszeniach), jak szybko lub jak bardzo się pocisz (spocone piżamy nie są zalecane ze względów zdrowotnych), ale także od rodzaju piżamy (niektórych materiałów nie zaleca się prać codziennie).

Statystycznie ludzie zmieniają i piorą piżamy w odstępie 1-2 tygodni (gdzie 2 tygodnie to już dość długi okres czasu).

Najlepiej, jeśli nie pocisz się zbytnio, prać piżamę co najmniej raz w tygodniu, wymieniając ją na drugą parę piżam w ciągu tygodnia (aby nie musieć nosić jednego rodzaju piżamy przez cały tydzień, a także aby nie musieć prać piżamy dwa razy w tygodniu, co spowodowałoby jej szybsze zniszczenie).

Kilka wskazówek dotyczących prania piżam

Zazwyczaj nie powinno być problemu z praniem piżamy tak, jak innych części garderoby. W związku z tym piżama wykonana na przykład z bawełny ma zasadniczo takie same właściwości jak każda odzież bawełniana, którą i tak nosisz i pierzesz.

Należy jednak uważać na bardziej luksusowe materiały, takie jak jedwab (bardzo łatwo traci kolory), satyna czy kaszmir, które wymagają specjalnej pielęgnacji i prania.

Jeśli to możliwe, należy najpierw dowiedzieć się od producenta lub przeczytać na metce piżamy, jakiemu rodzajowi prania może być poddawana piżama i jakich detergentów i środków chemicznych należy unikać podczas prania piżamy.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button