Instrukcji

30 rad jak zaoszczędzić pieniądze

Oszczędzanie pieniędzy nie jest cechą, którą każdy posiada. Ludzie zwykle ulegają działaniom marketingowym i reklamom. Które to negatywnie wpływają na ich wydatki. Bądźmy szczerzy, nie każdy ma dobrą kontrolę swoich finansów. I na pewno ty też masz kilka złych nawyków, które okradają cię systematycznie z pieniędzy. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie listę 30 rad jak zaoszczędzić pieniądze. Rady pomogą Ci zaoszczędzić sporą ilość pieniędzy. Może Cię to zaskoczyć, ale można też zaoszczędzić na małych krokach, które wykonujesz każdego dnia. Więc zróbmy to!

30 rad jak zaoszczędzić pieniądze

Jak oszczędzać pieniądze:

Wskazówki, triki, pomysły i inspiracje, jak oszczędzać.

1. Zapomnij o ratach, leasingach i innych kredytach

Podstawowym krokiem do rozpoczęcia oszczędzania jest: unikanie niepotrzebnych długów. Każdy chciałby mieć jak najszybciej nowy tablet, samochód lub telewizor – najlepiej od razu.

Ale jeśli nie możesz sobie na to pozwolić, po prostu nie kupuj takich rzeczy. Każda forma spłaty może Cię kosztować drożej w porównaniu do zapłacenia pełnej sumy z góry. Ponadto jesteś niepotrzebnie narażony na ryzyko finansowe.

Oszczędzanie pieniędzy wymaga pewnej cierpliwości i dyscypliny, więc po prostu zapomnij o takich nieracjonalnych zakupach.

2. Pozbądź się kart kredytowych

Karta kredytowa jest podobna do rat lub leasingu, gdzie jesteś uzależniony od banku. Chociaż rozsądna osoba jest świadoma swoich niebezpieczeństw, wiele osób po prostu używa kart kredytowych do kupowania zwykłych artykułów spożywczych lub nawet drogich przedmiotów, których obecnie nie potrzebują.

To może w końcu wrócić do ciebie w postaci dużych długów. Dlatego redukcja kart kredytowych jest fundamentalną podstawą oszczędzania pieniędzy. Wystarczy ci zwykła karta debetowa. Obecnie wiele banków oferuje darmowe karty debetowe z darmową obsługą rachunku.

30 rad jak zaoszczędzić pieniądze

3. Kupuj artykuły spożywcze na promocji

Idź do sklepu spożywczego tylko wtedy, gdy naprawdę musisz kupować jedzenie. Rób to raz na cały tydzień i wybieraj tylko te produkty, które są aktualnie w sprzedaży.

Kupowanie przecenionych artykułów spożywczych pozwala zaoszczędzić dziesiątki złotych. Jednak zwróć też uwagę na tzw „gorączka przecenowa”, gdzie ludzie kupują jedzenie tylko dlatego, że są na obniżce (a nie dlatego, że tego potrzebują).

Dlatego rób zakupy mądrze, na dłuższy czas i tak ekonomicznie, jak to tylko możliwe.

4. Używaj kart lojalnościowych

Tesco Clubcard, karta zakupowa Biedronki czy Carrefour – to  karty lojalnościowe, które stopniowo zmniejszają Twoje wydatki finansowe na zakup jedzenia.

Jednocześnie nic Cię to nie kosztuje, a punkty lojalnościowe na Twoje zakupy będą nadal rosły. W połączeniu z zakupem jedzenia ze zniżką jest to praktycznie zakup bonusowy za darmo!

Dlatego koniecznie zarejestruj karty lojalnościowe ze sklepów, do których przywykłeś regularnie chodzić. Nie tylko zaoszczędzisz na nich, ale praktycznie, nawet jeszcze coś zarobisz.

5. Spróbuj zapłacić gotówką

Płacenie kartą jest bardzo kuszące, zwłaszcza jeśli spieszysz się po centrum handlowym i nie masz czasu na wydanie gotówki na płatność.

Jednak ludzie często tracą orientację, i nie widzą ile faktycznie wydają.

Płacenie kartą jest w pewnym sensie psychologiczną sztuczką, dzięki której dana osoba poczuje, że ma przy sobie wystarczająco dużo pieniędzy. Jednak pod koniec miesiąca zastanawiasz się, gdzie zniknęły wszystkie twoje pieniądze.

Zawsze staraj się wypłacić określoną ilość gotówki z bankomatu na cały tydzień. Dzięki temu będziesz dokładnie wiedział, ile już wydałeś i ile zostało do końca miesiąca.

jak zaoszczędzić pieniądze

6. Gotuj w domu

Praktycznie wszystko, co jesz poza domem, będzie droższe niż gdybyś to przygotował sam. Bufety, jadalnie, restauracje i hotele zabierają pieniądze z Twojego portfela. To prawda że oszczędzasz czas tym sposobem, ale tracisz pieniądze.

Jednocześnie gotowanie jest dziś naprawdę łatwe, szybkie i co najważniejsze tanie! W Internecie znajdziesz dziesiątki wspaniałych przepisów, z którymi poradzi sobie nawet początkujący.

Jeśli nauczysz się przygotowywać co najmniej kilka posiłków w ciągu tygodnia, zaoszczędzisz sporo pieniędzy.

7. Zabieraj posiłki do pracy zrobione w domu

Oszczędzamy Zamiast biegać na obiad do baru czy restauracji, zdecydowanie taniej będzie ci zrobić w domu przygotować posiłki które zjesz w pracy.

Zrób coś zdrowego, smacznego i nie zapomnij o wodzie. Woda pomoże ci oprzeć się niezdrowym posiłkom czy fast foodom.

Kolejną zaletą, oprócz zaoszczędzenia pieniędzy dzięki własnym posiłkom do pracy, jest to, że będziesz dokładnie wiedział, co jesz i unikniesz niepotrzebnie niezdrowej żywności.

8. Zacznij chodzić do pracy pieszo lub jeździj rowerem

Jasne, może wydawać się to trudniejsze niż w rzeczywistości. Jednak nie prowadzenie samochodu może zaoszczędzić ogromną ilość pieniędzy miesięcznie. Jeśli twoja sytuacja na to pozwala, spróbuj spacerować do pracy i do domu. Z jednej strony zaoszczędzisz pieniądze, a z drugiej zapewnisz swojemu organizmowi zdrowy spacer.

Jeśli musisz iść do pracy a jest to większy dystans to zacznij jeździć na rowerze! W tym przypadku jedyną wymówką jest Twoja wygoda.

Nawet jeśli musisz podróżować do pracy przez kilka kilometrów, wystarczy, że zamiast zwykłego roweru kupisz rower elektryczny, dzięki czemu będziesz mógł szybko i na czas dotrzeć do pracy i będzie Cię to kosztowało jedno ładowanie baterii w rowerze!

Czy nadal uważasz, że potrzebujesz samochodu?

9. Używaj transportu zbiorowego

Jeśli naprawdę nie jesteś fanem aktywnego podróżowania do pracy lub stan zdrowia z jakiegoś powodu na to nie pozwala, możesz skorzystać z komunikacji miejskiej.

Autobusy, a nawet pociągi zawsze kosztują mniej niż benzyna, konserwacja, ubezpieczenie, które trzeba zainwestować w samochód.

Kupuj bilety kwartalne lub roczne. W dużych miasta bile roczny pozwoli ci zaoszczędzić, a ty nie będziesz musiał przez rok pamiętać o kupowaniu biletu.

10. Nie jeździj sam samochodem, zabieraj innych

Jeśli naprawdę nie masz innego wyboru, jak tylko podróżować do pracy samochodem, spróbuj podróżować ze współpracownikami lub przyjaciółmi.

W ten sposób możecie wspólnie składać się na benzynę i podróżować taniej, niż gdybyście sami musieli jeździć.

Możecie na zmianę jeździć do pracy samochodem innego kolegi. Wspólne przejazdy to wspólne oszczędzanie.

11. Przestań palić

Palenie papierosów to jedna wielka czarna dziura, która pochłania dziesiątki, jeśli nie setki złotych.

Możesz teraz dodać w pamięci ile papierosów wypalasz dziennie?Jedną paczkę? dwie?

Jeśli papierosy kosztują około 14-16 złotych (oczywiście w zależności od marki), to wypalisz w powietrze co najmniej 500 złotych dziennie. Rocznie to 6000 złotych!

W takim przypadku rzucenie palenia może znacznie zaoszczędzić miesięczne wydatki.

Jeśli jednak nie masz ochoty pozbyć się nałogu, wypróbuj inne, tańsze alternatywy dla palaczy:

Zacznij samodzielnie skręcać papierosy (tytoń, bibułki, bletki etc. będą Cię kosztować mniej niż zwykłe zakupy papierosów). Albo zacznij palić elektroniczne papierosy. Istnieją niezliczone sposoby oszczędzania na tytoniu.

12. Unikaj alkoholu

Każdy lubi pofolgować sobie od czasu do czasu i wypić kilka kieliszków wina lub kilka kufli piwa. Jeśli jednak jesteś w trudnej sytuacji finansowej, odmowa picia alkoholu to świetny sposób na wyjście z tego.

Poza tym – ile naprawdę kosztuje drink w barze w porównaniu do drinka, który zrobisz sam w domu?

Jeśli nie chcesz całkowicie zrezygnować z alkoholu, zacznij kupować alkohol w sklepie (lub rozważ zakup alkoholu w hurtowni – będzie to dla Ciebie jeszcze tańsze) i zaproś do siebie znajomych. Wychodzenie co weekend do barów czy dyskotek to ogromny koszt. Drinki w dyskotece to rozbój!

13. Nie kupuj wody w sklepie

Pomyśl o tym. Użyj wody z kranu, jeśli ci się nie podoba. Zwykła woda z kranu to prawie to samo, co specjalna butelka wody pitnej, którą kupujesz w sklepie.

Jaki jest pożytek z wody butelkowanej, jeśli można ją pić dosłownie w domu? Jeśli naprawdę chcesz zaoszczędzić pieniądze, zacznij od rezygnacji z takiego (niepotrzebnego) luksusu.

Jeśli poszukujesz dobrze filtrowanej wody, zainstaluj pod zlewowy filtr wody. Zestaw kosztuje około 100 złotych. A dzięki niemu będziesz mieć doskonałą wodę w domu za grosze.

14. Bierz tylko oszczędne prysznice

Spójrzmy prawdzie w oczy, kto nie lubi godzinnych pryszniców z ciepłą wodą? Jeśli jednak naprawdę chcesz zaoszczędzić pieniądze, powinieneś pozbyć się tego złego nawyku i wziąć prysznic znacznie krócej (tyle, ile potrzebujesz się umyć – zaledwie kilka minut).

Ponadto może zaoszczędzić sporo pieniędzy, gdy zaczniesz brać prysznic w chłodniejszej wodzie. Krótsze prysznice to też walka o środowisko naturalne.

Choć dla wielu może to być szok, to kąpiel w zimnej wodzie nie jest taka zła, ale poprawi twoją odporność. A także poprawi nastrój i zmusi do jak najkrótszego prysznica. A co najważniejsze – oszczędzisz na wodzie pieniądze!

15. Nie nastawiaj zmywarki do połowy pustej

Zmywarka może zaoszczędzić pieniądze, ale także spowodować koszta jak źle jej używasz. Kiedy nieracjonalnie włączasz zmywarkę, tracisz dużo wody, którą mógłbyś zużyć w inny sposób.

Jeśli mieszkasz w kilkunastoosobowej rodzinie, w której naczynia trzeba często myć. Poczekaj, aż zmywarka się zapełni, a następnie ją uruchom. W przeciwnym razie (lub jeśli masz tylko 1-2 domowników) możesz tańsze będzie ręczne mycie tych naczyń.

Zobacz, ile naczyń faktycznie używasz i czy zmywarka naprawdę się opłaca.

Jak oszczędzić w domu

16. Pierz ubrania w chłodniejszej wodzie

Jeśli potrzebujesz robić pranie dla dużej rodziny często, warto pomyśleć o obniżeniu temperatury wody podczas prania. Pranie w chłodniejszej wodzie (wystarczy obniżyć temperaturę o 20 ° C) może zaoszczędzić tyle samo pieniędzy na energii elektrycznej.

17. Susz swoje ubrania na balkonie lub suszarni

Suszenie ubrań w elektrycznej suszarce może powodować znaczne zużycie prądu. Jednocześnie jedyne, co musisz zrobić, aby zaoszczędzić, to po prostu powiesić mokre pranie na balkonie, na sznurku lub na suszarce.

Może to potrwać trochę dłużej, ale na pewno zaoszczędzisz na tym kilka złotych.

18. Dzwoń i surfuj taniej

Wiele osób tak naprawdę nie zdaje sobie sprawy, ile dzwonią miesięcznie ani ile danych zużywają w Internecie. W niektórych przypadkach nie wykorzystują nawet połowy tego, co oferuje im ich umowa telefoniczna.

Dlatego pamiętaj o śledzeniu miesięcznych wydatków i, jeśli to możliwe, zmień pakiet na tańszą opcję. Konieczne może być również rozważenie zmiany operatora.

Ponadto spróbuj dzwonić przez Skype, Facebook lub inne usługi. Wszystko będzie cię kosztować taniej niż dzwonienie z telefonu komórkowego (lub oczywiście przez telefon stacjonarny)

19. Oszczędzaj prąd

Czy masz pojęcie, ile faktycznie wydajesz bieżąco miesięcznie? A ile możesz na tym zaoszczędzić? Przede wszystkim należy pozbyć się złych nawyków, takich jak pozostawienie w pokoju włączonych żarówek, włączonych urządzeń itp.

Wyłącz światła, odłącz urządzenia, a nawet całkowicie wyłącz bezpieczniki w domu (może to być trochę drastyczne rozwiązanie, ale będzie miało znaczący wpływ na koszty energii).

Oczywistością powinno być wymienienie wszystkich żarówek oświetleniem LED.

20. Kupuj tańsze ubrania

Któż nie lubi markowych ubrań i regularnych zakupów w centrach handlowych praktycznie co miesiąc?

Ale oszczędzając pieniądze, zapomnij o tym! Nie kupuj niepotrzebnie drogich markowych ubrań, które jeszcze przez jakiś czas będziesz nosić. Jeśli sytuacja na to pozwala, kup tanią odzież przez Internet lub kupuj w second handach.

Będziesz zaskoczony, jakie ciekawe elementy garderoby tam znajdziesz.

Jeżeli nie potrzebujesz nie kupuj nowych ubrań!

21. Zrób kawę w domu

Czy przyzwyczajasz się do chodzenia do kawiarni na kawę lub pijesz kawę z automatu?

Oba warianty kosztują kilkadziesiąt złotych miesięcznie! Jeśli jesteś miłośnikiem kawy, zafunduj sobie ją w zaciszu własnego domu. Kawa z domu będzie Cię znacznie mniej kosztować, a na dłuższą metę zaoszczędzisz dużo pieniędzy.

22. Ćwicz w domu, a nie na siłowni

Oczywiście – karnet na siłownię, hantle, przyrządy do ćwiczeń, sterta ludzi i zdjęcie na Instagramie – to jednak gwarantowane poważne powody, dla których trzeba iść na siłownię?

Jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze i jednocześnie uczciwie pracować nad sobą, niekoniecznie musisz chodzić na siłownię (chyba, że ​​masz specjalny program treningowy lub jesteś prawdziwym sportowcem).

Wymień te drogie rzeczy na aplikację na telefon komórkowy, kilka narzędzi, które masz w domu i wymyśl własny program ćwiczeń DIY bezpośrednio w swoim pokoju.

W Internecie znajdziesz niezliczone instrukcje, jak zamienić dom na centrum fitness. I możesz na tym zaoszczędzić przyzwoite pieniądze.

23. Nie wyrzucaj zepsutych rzeczy – napraw je

Zbyt wiele osób przyzwyczaja się do wyrzucania zepsutych rzeczy i kupowania czegoś nowego. Niezależnie od tego, czy mówimy o telefonie komórkowym, komputerze, lampie, czy nawet głupim zegarze na ścianie. Zamiast  próbować je naprawić, po prostu je wyrzucają. Nie popełniaj tego błędu.

Jeśli masz możliwość naprawienia nawet drobiazgów zamiast kupować coś nowego, nie wahaj się! Istnieje niezliczona ilość witryn, które specjalizują się w różnego rodzaju naprawach domowych, od smartfonów po naprawy kotłów gazowych. Po prostu otwórz Google i wyszukaj.
Niektóre przedmioty dasz rade naprawić samemu. W internecie jest mnóstwo filmów jak coś naprawić!

24. Nie wyrzucaj rzeczy – sprzedawaj je!

Mówiąc o rzeczach, do których ludzie są przyzwyczajeni by je wyrzucać, najpierw spróbuj rozważyć ich sprzedaż. Czy masz stare książki, podręczniki, słowniki, których nie potrzebujesz i które zajmują miejsce?

Sprawdź bazar lub Allegro czy OLX! Czy Twój telefon komórkowy lub laptop się zepsuł, czy chcesz kupić nowy (chociaż nie jest to do końca ekonomiczne podejście)? Sprzedawaj je na bazarze czy na aukcjach, gdzie zazwyczaj kupuje się takie rzeczy!

Sprzedaż starych lub zepsutych rzeczy to prawdziwy rynek, na którym nie tylko zaoszczędzisz, ale także coś zarobisz!

25. Kupuj na bazarach

Kupujemy na bazarzePodobnie jak stare lub zniszczone rzeczy można sprzedać na bazarze, tak można je kupić w ten sam sposób (a zwłaszcza tanio). Niezależnie od tego, czy jest to nowy telefon komórkowy, stolik nocny, czy nawet nowa kanapa, wszystko to można kupić na bazarach za ułamek pierwotnej ceny.

Jeśli włożysz wysiłek i spróbujesz znaleźć rzeczy, których Ci brakuje za dobrą cenę, na bazarze można znaleźć rzeczy naprawdę dobrej jakości, a zwłaszcza tanie.

26. Nie wyjeżdżaj na wakacje

Ten punkt prawdopodobnie nie wymaga wielu wyjaśnień. Chcesz zaoszczędzić pieniądze i chcesz wyjechać na wakacje za granicę? Lepiej to przemyśl !

Nie musisz wyjeżdżać daleko od domu na wakacje, może wystarczyć spacer na łonie natury lub wycieczka do sąsiedniego miasta. Albo wakacje w domu w Polsce.

Z drugiej strony, jeśli z jakiegoś nieznanego powodu naprawdę potrzebujesz wyjechać na wakacje np. do Anglii i jednocześnie trzeba coś zaoszczędzić, poszukać najtańszych lotów, noclegów, czy poszukać biletów last minute, które zazwyczaj są w bardzo niskiej cenie.

27. Rozgrzej mądrze

Kto nie chciałby ładnie ogrzanego mieszkania lub domu podczas srogiej zimy? Ale co zrobić, gdy takie ogrzewanie pochłania cenne pieniądze? W niektórych przypadkach może wystarczyć ogrzanie tylko 1 – 2 pomieszczeń, w których spędzasz najwięcej czasu. Może masz duży dom gdzie nie musisz spędzać czasu w pewnych pomieszczeniach. Lub w mieszkaniu nie korzystaj z za wielu pokoi.

Na takim ekonomicznym ogrzewaniu zaoszczędzisz dziesiątki złotych.

28. Ogrzewaj dom drewnem w kominku

Ogrzewanie gazem (lub, nie daj Boże, elektrycznością) może całkiem przyzwoicie pochłonąć pieniądze w chłodniejsze okresy. Jeśli masz możliwość ustawienia kominka w domu lub masz piec do ogrzewania, rozważ przejście na ogrzewanie drewnem.

Ogrzewanie domu drewnem może zaoszczędzić sporo pieniędzy w okresie zimowym. Chociaż początkowa inwestycja może wydawać się wysoka, na dłuższą metę zaoszczędzisz pieniądze.

29. Zbieraj żelazo i inne metale

Czy wiesz, że przez zbieranie żelaza może nie tylko zaoszczędzisz pieniądze, ale także zarobisz w praktyce? Jeśli jeszcze nie segregowałeś metalowych śmieci, które masz w domu, zacznij teraz! Na strychu czy w piwnicy na pewno masz jakieś metalowe rupiecie. Zbieraj puszki z napojów.

Puszki, metalowe płytki, a nawet małe śrubki – wszystko to zbierz. Po jakimś czasie (lub gdy zbierzesz już kilkadziesiąt kg żelaza) po prostu udaj się na skup metali. Gdzie dostaniesz niezłe pieniądze (w zależności od ilości i rodzaju metalu – oczywiście – zwykła blacha ma niewielką wartość, a miedź jest stosunkowo droga).

W każdym razie kilka dodatkowych złotówek na pewno wpadnie do portfela. A ty posprzątasz strych czy piwnicę.

30. Anuluj płatne subskrypcje online

Czy jesteś fanem Spotify, Netflix, Amazon Prime lub Apple Music?

Rozważ anulowanie takich subskrypcji. Usługi przesyłania strumieniowego filmów, muzyki itp. po prostu wysysają pieniądze z Twojego portfela, a Ty regularnie tracisz dziesiątki euro miesięcznie.

Czy naprawdę musisz oglądać swój ulubiony serial, zamiast szukać go w Internecie za darmo? Nie możesz pobrać muzyki na telefon komórkowy? Czy potrzebujesz do tego płatnego Spotify?

Wstrzymanie się od takich zakupów jest fundamentalnym krokiem w kierunku uzyskania stabilności finansowej.

Możesz zaoszczędzić pieniądze, po prostu musisz chcieć

Jak być może zauważyłeś, istnieje wiele sposobów oszczędzania pieniędzy. Niektóre wymagają niewielkich zmian w stylu życia, inne wymagają, abyś pozbył się złych nawyków. Mamy nadzieje iż podobało się tobie nasze 30 rad jak zaoszczędzić pieniądze. I wiesz jak oszczędzać i będziesz włączać je w życie.

W każdym razie oszczędzanie pieniędzy polega głównie na zdrowym chłopskim rozsądku i ludzkim podejściu. Wystarczy odrobina kreatywności i nagle zdasz sobie sprawę, ile pieniędzy zaoszczędziłeś w życiu dzięki niewielkim zmianom.

Jeśli spodobały Ci się te wskazówki lub też masz własne porady i triki, jak zaoszczędzić pieniądze, napisz do nas o nich w komentarzach pod artykułem!

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button