elektronikaInstrukcji

20 wskazówek, jak oszczędzać baterię w telefonie komórkowym

Istnieją sposoby oszczędzania baterii w telefonie komórkowym, które nie przyszłyby Ci do głowy!

Mimo że technologia smartfonów jest stale rozwijana, czas pracy na baterii pozostaje stałym problemem dla większości osób. Wszyscy znamy ten krytyczny moment, kiedy musimy skorzystać z telefonu komórkowego do końca dnia, ale mamy już tylko kilka ostatnich procent, a w zasięgu wzroku nie ma ani ładowarki ani gniazdka. Dlatego zebraliśmy 20 prostych, ale bardzo skutecznych wskazówek, które pomogą Ci zacząć oszczędzać baterię telefonu już teraz! Wskazówka – wszystko zależy od kompromisów!

jak oszczędzać baterię w telefonie komórkowym

1. Zmniejsz jasność ekranu

Prawdopodobnie najbardziej podstawowym krokiem w kierunku oszczędzania baterii jest zmniejszenie jasności ekranu.

Choć w niektórych sytuacjach (np. na zewnątrz w bardzo jasnym świetle słonecznym) konieczne jest ustawienie maksymalnej jasności ekranu (aby w ogóle cokolwiek widzieć na telefonie), w większości przypadków nie będzie to potrzebne.

Intensywność wyświetlania jest jednym z głównych zabójców baterii w smartfonie, a jej ograniczenie może dać Ci trochę więcej czasu.

Zwłaszcza jeśli chodzi o wieczorne oszczędzanie baterii, gdy jej poziom sięga kilku ostatnich procent. Dlatego pierwszą rzeczą, jaką można zrobić, aby oszczędzić baterię, jest zmniejszenie jasności do minimum.

wskaźnik oszczędzania baterii

2. Zmniejsz rozdzielczość wyświetlacza

Może Cię to zaskoczy lub nigdy o tym nie pomyślałeś, ale sama rozdzielczość ekranu może zużywać dużo baterii.

Nowoczesne smartfony oferują różne ustawienia rozdzielczości wyświetlania – od HD, przez Full HD, aż po QHD (w niektórych ekstremalnych przypadkach nawet 4K).

Jeśli chcesz oszczędzać baterię telefonu komórkowego i zminimalizować zużycie energii przez wyświetlacz, oprócz jasności zmień rozdzielczość wyświetlacza na minimalną (zwykle HD – zależy to od urządzenia).

3. Ogranicz czas korzystania z ekranu

Wiele osób nawet nie myśli o tym, aby ustawić na minimum czas, przez jaki wyświetlacz pozostaje włączony w czasie bezczynności.

Gdybyś policzył, ile razy dziennie odkładasz telefon z włączonym wyświetlaczem, zauważyłbyś, że zużywa on pewną (choć niewielką) ilość baterii.

Zazwyczaj telefon jest ustawiony tak, aby pozostawał włączony przez około 30 sekund – 1 minutę, podczas której wyświetlacz pozostaje włączony. Dlatego należy ustawić minimalny czas włączenia wyświetlacza (zwykle 5-10-15 sekund), co z pewnością pozwoli zaoszczędzić baterię.

4. Ustaw czarne tło

Ta zasada może nie dotyczyć każdego smartfona, ale w większości przypadków nowoczesne telefony komórkowe mają wyświetlacze OLED, które wyłączają poszczególne diody LED na ekranie, gdy jest czarny (w przeciwieństwie do starszych wyświetlaczy podświetlanych, w przypadku których nawet czarny kolor zużywał pewną ilość energii).

Możesz wykorzystać tę technologię do oszczędzania baterii – wystarczy, że ustawisz tło ekranu na czarne! Na dłuższą metę można zauważyć znaczną różnicę w zużyciu baterii.

5. Włącz tryb ciemny

jak oszczędzać baterię w smartfonie - tryb ciemnySkoro mowa o czerni, dlaczego nie przejść od razu do trybu ciemnego?

Ten tryb zmienia wygląd interfejsu aplikacji tak, aby wyświetlał ciemniejsze i czarne kolory zamiast jasnych i białych, co (w przypadku wyświetlaczy OLED) gwarantuje oszczędność baterii.

Choć nie wszystkie smartfony mają oryginalny tryb ciemny, w razie potrzeby można pobrać aplikacje innych firm, które w tym pomogą. 

6. Zdeaktywuj animacje, efekty i widżety

Trzymaj się z dala od ruchomych tapet, teł i animacji na ekranie.

Chociaż wyglądają ładnie, są ładne i robią miłe wrażenie, są okrutnymi zjadaczami baterii. Należy także unikać tapet lub obrazów na wyświetlaczu o wielu różnych kolorach, ponieważ renderowanie takiego ekranu i tak zużywa dużo energii.

Jednak tym, co w tym momencie prawdopodobnie najbardziej pochłania baterię, są widżety. Widżety są bardzo kuszącymi i atrakcyjnymi programami z wieloma funkcjami, ale w gruncie rzeczy są to aplikacje, które muszą być stale uruchamiane na wyświetlaczu użytkownika, aby pokazać jego zawartość.

Im więcej widżetów, tym większa konsumpcja. Jeśli więc masz widżety przypięte do ekranu głównego, usuń je jak najszybciej i przestań ich używać, aby oszczędzać baterię.

7. Wyłącz dźwięku w smartfonie

Wyłączanie dźwięku w telefonie komórkowym nie wymaga chyba zbyt wielu wyjaśnień. Dzwonki, dźwięki przycisków, muzyka, różne dźwięki – wszystkie te elementy zużywają cenną energię, gdy głośniki smartfona są włączone.

Choć w przypadku niektórych osób istnieją wyjątki (np. osoby, które noszą telefon komórkowy w torebce i muszą go przynajmniej usłyszeć, gdy zadzwoni), większość z nas nie musi słyszeć, jaki wspaniały nowy dzwonek mamy w telefonie.

Dlatego wyciszanie dźwięku powinno być oczywistością, aby oszczędzać baterię.

8. Wyłącz wibracje w telefonie komórkowym

Podobnie jak głośnik, wibracje zużywają energię (i to niemało).

Napędzanie silnika wibracyjnego może zużywać dość dużo energii w ramach pojemności baterii, zwłaszcza jeśli wibracje są włączone podczas dzwonienia, stukania w klawisze lub grania w grę (czego i tak nie należy robić, jeśli chce się wydłużyć czas pracy baterii). 

Wyłączenie wibracji jest bardzo proste i każdy może to zrobić (lub przeżyć).

Należy jednak pamiętać o wyłączeniu wibracji podczas dzwonienia, a także o wyłączeniu wibracji podczas korzystania ze smartfona, klawiatury itp.

9. Wyłącz funkcje takie jak WiFi, GPS, NFC, Bluetooth

Ten punkt ma kluczowe znaczenie dla wielu osób. Ręka w górę, kto przez cały dzień korzysta z danych lub WiFi w telefonie komórkowym?

Wszystkie połączenia bezprzewodowe w telefonie komórkowym, od WiFi przez GPS po Bluetooth i NFC, są jednym z największych konsumentów energii elektrycznej w telefonie.

Zobacz tylko, ile potrafią zjeść z Twojej baterii w ciągu jednego dnia!

Jeśli więc te technologie nie są Ci absolutnie potrzebne, wyłącz je wszystkie  i korzystaj z nich tylko wtedy, gdy są naprawdę potrzebne (na pewno nie musisz mieć włączonej transmisji danych i WiFi podczas jazdy w tunelu kolejowym lub spaceru w lesie… prawda?

10. Wyłącz asystenta głosowego

asystent głosowy a zużycie baterii w telefonie komórkowymAsystent Google, Siri, Cortana lub Bixby – czyli po prostu asystenci głosowi – mogą być dla niektórych osób bardzo przydatnymi pomocnikami.

Jednak posiadanie włączonego asystenta oznacza również, że w tle cały czas działa aplikacja, która tylko czeka na Twoje polecenia. Przekłada się to na szybkość zużywania baterii telefonu komórkowego.

Jeśli możesz obejść się bez asystenta głosowego, wyłącz go w ustawieniach (polecenia i wykrywanie głosowe).

Poza tym w przypadku większości asystentów można używać poleceń głosowych bez wykrywania – wystarczy włączyć aplikację przed wydaniem polecenia – to wszystko.

11. Zdeaktywuj automatyczną synchronizację

oszczędzaj baterię - wyłącz dźwięk i wibracjeSynchronizowanie aplikacji w telefonie (takich jak poczta e-mail, Twitter, YouTube i Facebook) regularnie i stopniowo wyczerpuje baterię, nawet gdy użytkownik praktycznie nic nie robi z telefonem.

Synchronizacja instagrama co 10-15 minut jest fajna, ale czy w ogóle jest potrzebna? Czy nie wystarczy po prostu ręcznie sprawdzać pocztę rano i wieczorem?

Jeśli nie potrzebujesz informacji dostarczanych przez synchronizację aplikacji, wyłącz je pojedynczo (lub wszystkie). Twoja bateria będzie Ci za to wdzięczna.

12. Wyłącz powiadomień w telefonie

Podobnie jak w przypadku synchronizacji, powiadomienia mogą stanowić przeszkodę.

Chociaż sama synchronizacja może wyłączyć wiele alertów i powiadomień w aplikacji, niektóre z nich nadal będą widoczne.

Jeśli więc nie musisz od razu widzieć, jakie nowe treści ma do zaoferowania YouTube, jakie nowe historie pojawiły się na Instagramie, a nawet jaką nową wiadomość właśnie otrzymałeś – wyłącz je.

13. Zaktualizuj swoje aplikacje mobilne

Choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, uaktualnione aplikacje i oprogramowanie na urządzeniach przenośnych mogą również przynieść oszczędności w zużyciu energii.

Choć nie zawsze jest to prawdą, aktualizacje często przynoszą ze sobą, oprócz różnych nowych funkcji, lepsze zabezpieczenia lub wygląd, poprawioną wydajność i optymalizację, co czasami może mieć odzwierciedlenie w zużyciu baterii.

Aktualizacja aplikacji do najnowszej wersji może sprawić, że będzie ona działać wydajniej i nie będzie pobierać tak dużo energii z baterii, lub tylko w niezbędnym zakresie.

Należy więc sprawdzić, czy wszystkie niezbędne aplikacje, z których korzystasz, są zaktualizowane do najnowszej wersji.

14. Usuń niepotrzebne aplikacje

Skoro mowa o aplikacjach – czy korzystasz ze wszystkich aplikacji zainstalowanych w telefonie? Czy musisz mieć zainstalowane wszystkie te gry, czujnik tętna i krokomierz (których i tak nie używasz)?

Oczywiście nie musisz od razu usuwać wszystkiego, co tam masz, ale dla dobra swojej baterii wyłącz niepotrzebne aplikacje działające w tle lub po prostu je odinstaluj.

Należy też wyrobić sobie nawyk wyłączania aplikacji po zakończeniu korzystania z nich (a nie tylko ich minimalizowania). Ten nawyk pomoże Ci znacznie zaoszczędzić baterię w telefonie komórkowym.

aplikacje mobilne i bateria

15. Zastosuj aplikacje lite

Jeśli używasz aplikacji, które zużywają dużo energii z baterii, spróbuj przełączyć się na wersję lite.

Aplikacje lite to po prostu okrojone i zmniejszone aplikacje, które są pozbawione pewnych funkcji (lub bardzo uproszczone), ale nadal spełniają swoje zadanie i nie zużywają dużo energii baterii.

Można je zainstalować jako samodzielną aplikację lub używać jako aplikacji internetowej w przeglądarce.

Aplikacje typu lite są najbardziej przydatne w telefonach o mniejszej mocy, ponieważ nie wyczerpują wszystkich zasobów.

16. Pobierz aplikację oszczędzającą baterię

tryb mobilny i przyjazny dla baterii

Ta wskazówka może nie zawsze zadziałać, ale nic nie stracisz, jeśli nie spróbujesz.

Większość aplikacji zapewniających oszczędność baterii jest bardzo nieefektywna lub prosi o zbyt wiele uprawnień do różnych części danych osobowych w telefonie.

Nie wszystkim może to przypaść do gustu. Czasami jednak można znaleźć naprawdę świetną aplikację, która może znacznie zmniejszyć zużycie energii przez telefon – wystarczy przejrzeć dostępne aplikacje i ich recenzje.

17. Włącz tryb samolotowy

Tryb samolotowy może w tym momencie wydawać się bezsensowny – przecież masz wyłączone dane, nikt do Ciebie nie dzwoni, anulowałeś wszystkie transmisje – więc po co się męczyć?

Włączenie trybu samolotowego gwarantuje, że na pewno nie będzie transmisji sygnału, co pozwoli zaoszczędzić baterię.

Jest to szczególnie ważne, gdy łapiesz sygnał od operatorów komórkowych, ponieważ to również może pochłaniać energię (zwłaszcza gdy przemieszczasz się na większe odległości i Twój smartfon zaczyna zmieniać sieć komórkową).

Chociaż nikt do Ciebie nie zadzwoni w trybie samolotowym, jest to świetny sposób na wydłużenie czasu pracy baterii.

18. Włącz tryb oszczędzania baterii

Prawdopodobnie najpierw pomyślisz o tym punkcie oszczędzania baterii, prawda? Ale czy wiesz, czy masz tylko jeden tryb oszczędzania, czy też więcej niż jeden?

Niektóre telefony oferują klasyczny tryb oszczędzania (ten sam, który masz na pasku powyżej), ale także tryby ultraoszczędne (np. smartfony Samsung).

Klasyczny tryb oszczędzania spowoduje jedynie spowolnienie działania procesora, zmniejszenie jasności, ograniczenie niektórych funkcji i połączeń. Pozwoli to oczywiście zaoszczędzić sporo miliamperów na baterii, ale w trybach ultraoszczędnych nastąpi całkowite odcięcie sygnału, wydajność i telefon będzie działał bardzo, bardzo długo (choć tylko z kilkoma funkcjami).

Sprawdź tryby oszczędzania baterii lub pobierz aplikację, która zwiększy wydajność trybu oszczędzania.

19. Utrzymuj telefon komórkowy w odpowiedniej temperaturze

Na zużycie baterii duży wpływ ma temperatura otoczenia, w którym znajduje się telefon.

Jeśli telefon zbytnio się nagrzeje, czy to w wyniku używania go (np. poprzez granie), czy pozostawienia go na słońcu, wydajność baterii zacznie drastycznie spadać (nie wspominając o tym, że gorący telefon jest niebezpieczny).

I odwrotnie – jeśli wystawisz telefon na działanie bardzo niskich temperatur, bateria równie szybko straci energię. Nie należy więc zostawiać telefonu w samochodzie niepotrzebnie wystawionego na działanie promieni słonecznych ani pozostawiać go na zewnątrz w zimie. Staraj się nosić i używać telefonu w normalnej temperaturze pokojowej.

jak oszczędzać baterię

20. Wyłącz telefon komórkowy

Hoci vyššie uvedené tipy vám dokážu zaručene šetriť batériu v mobile a predĺžiť tak jeho funkčnosť o celé hodiny (ak nie dni), v niektorých prípadoch je už neskoro, ostávajú vám posledné percentá a telefón sa vám môže každú chvíľu vybiť.

V takom prípade bude najlepšie, ak ho jednoducho vypnete a použijete až v núdzovom prípade.

Tento bod má samozrejme pár háčikov (napríklad samotné vypínanie a zapínanie telefónu vám spotrebúva celkom veľa energie), ale v niektorých kritických situáciách vám môže pomôcť.

Preto ak potrebujete v určitom čase skontrolovať email, skontrolovať, či skrátka očakávate v nejakom čase dôležitú správu alebo hovor – a to je všetko – tak si ho dovtedy vypnite a použite ho len v prípade potreby.

Mimo że powyższe wskazówki na pewno pozwolą oszczędzić baterię telefonu i przedłużyć jego działanie o wiele godzin (jeśli nie dni), w niektórych przypadkach jest już za późno, ponieważ telefon jest rozładowany do ostatnich kilku procent i w każdej chwili może się rozładować.

W takim przypadku najlepiej po prostu go wyłączyć i używać tylko w sytuacjach awaryjnych.

Oczywiście punkt ten ma kilka wad (na przykład wyłączanie i włączanie telefonu zużywa dość dużo energii), ale może pomóc w niektórych krytycznych sytuacjach.

Jeśli więc musisz sprawdzić pocztę elektroniczną, sprawdzić, czy o określonej godzinie spodziewasz się ważnej wiadomości lub telefonu – i to wszystko – wyłącz telefon do tego czasu i korzystaj z niego tylko wtedy, gdy jest to konieczne.

Przeczytaj również te artykuły: 

Wskazówki, jak oszczędzać wodę w domu 30 rad jak zaoszczędzić pieniądze

Oczywiście istnieje wiele innych, bardziej zaawansowanych porad i wskazówek, jak oszczędzać baterię w telefonie komórkowym. Ale te 20 wskazówek na pewno pozwoli Ci zaoszczędzić energię do czasu, gdy następnym razem będziesz musiał ją naładować.

Czy masz jakieś własne porady i wskazówki, jak oszczędzać baterię telefonu komórkowego? Podziel się nimi z nami w komentarzach pod artykułem!

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button