Instrukcji

Jak suszyć śliwki?

Jak wysuszyć śliwki w domu

Suszenie śliwek jest w wielu gospodarstwach domowych tradycyjnym sposobem przechowywania owoców w okresie zimowym, jako składnika różnych potraw lub po prostu jako przysmaku preferowanego przez wielu entuzjastów. W tym artykule dowiesz się, jak prawidłowo suszyć śliwki tak, aby służyły przez długi czas.

Jak suszyć śliwki

Suszenie śliwek w piekarniku

Najpierw przekroić śliwki na pół za pomocą małego ostrego noża. Następnie oddzielić śliwki od pestek. Jeśli chcesz przyspieszyć proces suszenia, możesz również pokroić śliwki na mniejsze kawałki.

Krojenie i przygotowanie śliwek do suszenia w domu

Pokrojone śliwki ułożyć bezpośrednio na półkach piekarnika, tak aby między nimi były odpowiednie odstępy i aby się nie skleiły. Jeśli śliwki stykają się ze sobą, może to wpłynąć na proces suszenia.

Po umieszczeniu śliwek, pod stojakiem umieścić folię do pieczenia lub inny rodzaj folii/papieru przeznaczony do piekarnika.

Robi się tak dlatego, że podczas suszenia śliwki wydzielają dużo soku, który może przywierać do blachy do pieczenia (jeśli takiej używasz), a także pokrywać całe dno piekarnika, nie mówiąc już o tym, że może wpływać na proces suszenia.

Nastaw piekarnik na temperaturę 80-90 stopni Celsjusza lub niższą. Śliwki najlepiej suszyć w najniższych temperaturach.

Sprawdzaj śliwki co kilka godzin, aby upewnić się, że suszą się równomiernie, możesz je również co kilka godzin przewracać, aby upewnić się, że są dokładnie suche z obu stron.

Większość ludzi woli śliwki o ciemniejszym odcieniu i pomarszczonej powierzchni, z odrobiną soku w środku.

Jeśli chcesz, aby śliwki były bardziej suche, pozostaw je w piekarniku nieco dłużej. Wyjmij śliwki z piekarnika, gdy osiągną pożądany wygląd.

Suszenie śliwek na słońcu

Do tego typu suszenia należy wybierać tylko śliwki, które nie mają żadnych wad, nie są obite ani uszkodzone.

Do suszenia śliwek użyj kawałka papieru lub jakiejkolwiek tacki, co pozwoli im dobrze „oddychać” podczas suszenia.

Umyj śliwki i przekrój je na pół, a następnie usuń pestki. Następnie ułóż śliwki na tacy i pozostaw do wyschnięcia w ciepłym i suchym miejscu na zewnątrz. Lekki wietrzyk pomoże śliwkom przyspieszyć proces suszenia.

Pod żadnym pozorem nie susz śliwek w wilgotnym, ciemnym lub chłodnym miejscu
.

Podczas procesu suszenia można od czasu do czasu obrócić śliwki na drugą stronę, aby lepiej wyschły. Wieczorem wystarczy zabrać śliwki z dworu i schować je do środka.

Suszenie może trwać około 2-4 dni, w zależności od miejsca suszenia. Suszone śliwki powinny wyglądać na lekko pomarszczone na końcu, a po przekrojeniu nie powinny mieć soku ani wilgoci w środku.

Jak przechowywać śliwki

Śliwki można umieścić luzem w szklanych słoikach do konserwowania. Przez pierwszy tydzień potrząsać słoikami raz dziennie, aby nadmiar wilgoci pozostałej w śliwkach został równomiernie rozłożony pomiędzy wszystkie śliwki w słoiku.

Jeśli w słoiku widać skropliny, należy wyjąć śliwki i pozostawić je do ponownego wyschnięcia na nieco dłuższy czas.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button