Instrukcji

Skąd się wzięła piżama?

Historia piżam ma zaskakująco ciekawe początki, a same piżamy jako element garderoby przeszły długą drogę, aby stać się tym, czym znamy je dzisiaj. Od odkrycia piżamy przez Europejczyków, przez wpływ projektantów mody, po sposób i okres jej noszenia – wszystko to wpłynęło na piżamę i jej styl, a nawet znaczenie. W kolejnych wierszach przyjrzymy się początkom piżamy, jej historii, skąd się wzięła, ale także co przeszła.

Skąd się wzięła piżama

Pochodzenie piżamy i jej historia

Słowo piżama pochodzi z języka hindi „pae jama”, co tłumaczy się jako odzież na nogi, a jego użycie datuje się na czasy Imperium Osmańskiego.

Piżamy były tradycyjnymi, luźnymi spodniami, wiązanymi w pasie sznurkami, które mogły być noszone zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety w Indiach, Pakistanie, Iranie i Bangladeszu. Piżama była dopasowana do długości nóg lub luźna i wybrzuszona w talii i na kolanach, przylegająca do łydek i kostek. W tamtych czasach piżama była noszona z tuniką sięgającą do kolan.

Piżama została później zaadoptowana przez Europejczyków, którzy przywieźli ją do domu jako element egzotycznego ubioru. Chociaż noszenie piżam rozpowszechniło się dopiero w XX wieku, już w XVII wieku były one używane jako symbol statusu i mądrości.

Historia i pochodzenie piżam – XX wiek

historia i pochodzenie piżamPiżamy pojawiły się w świecie zachodnim około 1870 roku, kiedy to brytyjscy koloniści uznali je za alternatywę dla tradycyjnej koszuli nocnej i zaczęli je nosić nawet po powrocie do domu.

Pod koniec XIX wieku termin piżama był używany w odniesieniu do dwuczęściowego ubioru, tj. spodni od piżamy i góry od piżamy, która była w stylu płaszcza.

W 1902 roku piżamy męskie były już powszechnie dostępne na równi z koszulami nocnymi, wykonane z takich materiałów jak flanela, i nie były już uważane za egzotyczny element garderoby, lecz za nowoczesną odzież do aktywnego stylu życia.

Piżamy zaczęły zyskiwać popularność w latach 20. ubiegłego wieku zarówno wśród kobiet, jak i wśród mężczyzn.

Piżamy męskie były najczęściej wykonane z bawełny, jedwabiu lub flaneli, a piżamy damskie – z jasnego drukowanego jedwabiu i były ozdobione wstążkami i koronkami.

Najwcześniejsze modele miały podwyższoną lub klasyczną talię i spodnie z rozszerzanymi nogawkami, które rozszerzały się najbardziej przy kostce, nadając im styl „spodni tureckich”, natomiast późniejsze modele miały proste spodnie i obniżoną talię, co było popularnym stylem w latach 20. dwudziestego wieku.

Historyczny rozwój piżam w XX wieku

Do lat 40. XX wieku kobiety nosiły piżamy z krótkim rękawem, które później zamieniono na piżamy typu „baby doll”. Ten typ piżamy składał się z bluzki bez rękawów, kołnierzyka i puchatych majtek. Do połowy lat 60. piżamy te stały się standardową bielizną nocną dla milionów kobiet i dziewcząt.

Wraz z popularyzacją odzieży unisex w latach 70. XX wieku piżamy zaczęły być inspirowane odzieżą męską. Dopasowane piżamy satynowe były popularne w latach 20. ubiegłego wieku, ale później były używane przez obie płcie.

Styl unisex jest nadal aktualny w modzie damskiej, co sprawiło, że podział pomiędzy odzieżą a bielizną zatarł się i rozmył.

Piżama jako moda w XX wieku

Piżama zaczęła być traktowana jako modny strój na początku lat 20. ubiegłego wieku, kiedy projektanci promowali piżamę jako alternatywę dla sukienki koktajlowej. Francuz Paul Poiret wprowadził styl piżamowy na dzień i na wieczór już w 1911 roku, a jego wpływ odegrał bardzo istotną rolę w rozwoju piżam.

historia piżam - piżamy plażowePiżamy plażowe noszone nad morzem zostały spopularyzowane przez Gabrielle „Coco” Chanel na początku lat dwudziestych XX wieku.

Pierwsze piżamy plażowe były noszone tylko przez kilka osób, ale pod koniec dekady stały się akceptowalnym ubiorem dla przeciętnej kobiety. W tym okresie rozpowszechniły się również piżamy wieczorowe, które pierwotnie miały być nowym rodzajem stroju na niezobowiązującą kolację w domu.

Piżamy wieczorowe były popularne przez całe lata 30. XX wieku, a w latach 60. nastąpiło ponowne odkrycie tego stylu w postaci piżam typu „palazzo”.

Piżama palazzo została wprowadzona przez rzymską projektantkę Irenę Galitine w latach 60. XX wieku jako elegancki i swobodny strój wieczorowy. Piżamy te wywarły duży wpływ na modę w latach 60. i 70. XX wieku.

Piżama palazzo miała bardzo szerokie nogawki, często była wykonana z miękkiego jedwabiu i ozdobiona koralikami lub frędzlami.

W latach 70. odzież codzienna i wieczorowa połączyły się, stając się coraz prostszymi i mniej ustrukturyzowanymi elementami garderoby.

Współczesna nowoczesna piżama

Swobodę tego stroju spopularyzował Halston, dzięki czemu piżama stała się nowoczesnym, stylowym elementem garderoby, na który wpływ mieli tacy projektanci, jak Ralph Lauren i Giorgio Armani, co jeszcze bardziej zatarło granicę między bielizną a strojem dziennym. Tendencja ta utrzymuje się do dnia dzisiejszego i prawdopodobnie będzie się utrzymywać.

W dzisiejszych czasach piżama nie jest już tylko elementem bielizny nocnej, ale stała się również modnym trendem na spotkaniach towarzyskich, imprezach, a nawet w pracy.

Od momentu powstania piżama przeszła wiele zmian i modyfikacji i jest tylko kwestią czasu, kiedy zmieni się w coś innego.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button