Przepisy kulinarne

Jak zrobić buraczki ćwikłowe?

Buraki są uważane za jedne z najzdrowszych warzyw, które można normalnie przechowywać w domu. I które dostarczają ogromnej ilości witamin, minerałów i ogólnie składników odżywczych. Buraczki ćwikłowe w słoiku to świetne lekarstwo na różne choroby, przeziębienia czy profilaktyczne wsparcie odporności człowieka. Samo uszczelnienie nie jest szczególnie skomplikowane, zwłaszcza dobre przygotowanie i obróbka buraków. W kolejnych wierszach przygotowaliśmy zatem prostą procedurę jak zrobić buraczki ćwikłowe. Tam omówimy co będzie potrzebne do pasteryzacji. Jak przygotować i obrobić buraki do słoików oraz jak dokładnie je pasteryzować i przechowywać. Więc zróbmy to!

Jak zrobić buraczki ćwikłowe

Jak zrobić buraczki ćwikłowe? Oto co potrzebujesz:

Buraczki same w sobie nie wymagają zbyt wielu składników do przygotowania. Ale jeśli masz ochotę poeksperymentować. Jeśli wolisz ostrzejsze przetwory, możesz użyć innych dodatkowych składników. Zasadniczo jednak będziesz musiał użyć do buraczków takich składników jak:

  • buraczki ćwikłowe przygotowanieBuraki ćwikłowe
  • Sól
  • Cukier
  • Ocet
  • Koper włoski
  • Kminek

Jednak jeśli to konieczne dla ostrzejszego smaku, możesz również użyć:

  • Chrzan
  • Cebulę

Krok 1 – Przygotowanie do buraczków ćwikłowych

Pasteryzacja buraczków jako proces jest w zasadzie bardzo prosty. Najtrudniejsza i najdłuższa część czeka na Ciebie głównie przy selekcji i obróbce buraków. A także przy przygotowywaniu zalewy, naparu i samych słoików.

Jeśli jednak sobie z tym wszystkim poradzisz, kolejne kroki będą dla Ciebie zabawą. Przygotowanie do konserwacji to w zasadzie najważniejszy krok. Który może bardzo znacząco wpłynąć na jakość buraczków – w dobrym lub złym sensie. Dlatego bardzo się do niego przyłóżcie.

Przygotowanie buraków

Wybór odpowiedniego buraka jest prawdopodobnie najbardziej podstawowym krokiem, jaki możesz podjąć. Jeśli masz możliwość wyhodowania własnych buraków z ogrodu. Lub dostaniesz je od sąsiada lub znajomego którzy je hodują. Lub masz targowisko ze świeżymi burakami, wybierz je od buraków z supermarketu.Gdyż buraki s supermarketu mogą zwierać pestycydy, a także musisz znać pochodzenie warzyw które będziesz jadł. Musisz odżywiać siebie i rodzinę zdrowo.

Uwaga: Możesz łatwo znaleźć niskiej jakości buraki w dużych sieciach handlowych. Dlatego zaleca się stosowanie buraków z własnej hodowli do przetworów, ponieważ dokładnie wiesz, skąd pochodzą i jak zostały wyhodowane.

Oprócz domowych hodowli buraków można również odwiedzić różne organiczne uprawy, gdzie również można kupić zdrowe warzywa. Warto poszukać w internecie czy popytać znajomych o farmy Bio we własnej okolicy.

Słoiki z buraczkamiNajbardziej odpowiedni burak do przetworów jest średni lub duży. Ale nic się nie stanie, jeśli użyjesz małych buraków. Które taż się nadają do ćwikły.

Przede wszystkim sprawdź każdego buraka pod kątem jakichkolwiek wad. Wszystkie zgniłe, te z wadami lub chorobami odrzuć. Gdyż mogą one zepsuć twoje buraczki. I nie przetrwają one w spiżarni zimowego okresu.

Jeśli wszystko wydaje się być w porządku, dokładnie wyczyść buraki z gliny i innych zanieczyszczeń, dobrze umyj w wodzie i możesz przystąpić do pracy.

Po oczyszczeniu buraków przygotuj większy garnek wody, którą doprowadzisz do wrzenia, a następnie wrzuć do niego buraki i gotuj przez około 60 minut.

Dzięki gotowaniu, buraki zmiękną tak bardzo, że znacznie łatwiej będzie usunąć z nich skórkę.

Mała rada: Podczas gotowania regularnie sprawdzaj miękkość buraków, ponieważ nie mogą one całkowicie zmięknąć, tzn. nie może się rozgotować. W takim przypadku całkowicie by nie nadawały się do kolejnego etapu pracy. Nie rozgotuj ich !

Możesz to łatwo sprawdzić za pomocą patyczka lub widelca – burak powinien być półmiękki, ale zdecydowanie nie twardy.

Po godzinie wyjmij buraki z garnka i wrzuć do drugiego pojemnika z zimną wodą. Pozwól mu ostygnąć i zdejmij z nich skórę.

Jeśli na burakach pozostały kawałki skórki, pomóż sobie nożem. Po obraniu buraka należy go zetrzeć na tarce na drobne paseczki.

W zależności od tego, jak bardzo wolisz buraczki, możesz go także pokroić w kółka, kostki, ćwiartki lub po prostu zetrzeć.

Mała rad: Tarte buraki bardziej zmieszczą się w większej ilości niż burak krojony. Ale wtedy użyjesz też znacznie mniej zalewy do słoika – będziesz więc musiał się trochę domyślić, ile naparu naprawdę będziesz potrzebować .

Po przetworzeniu buraków można rozpocząć przygotowywanie naparu do gotowania.

Jak zrobić buraczki ćwikłowe sameu

Przygotowanie zalewy do buraczków ćwikłowych

Napar do buraków jest stosunkowo łatwy do przygotowania. W zależności od wymaganej ilości płynu, proporcje składników mogą się nieznacznie zmienić, ale zasadniczo należy postępować w następujący sposób:

  1. Na 1 litr wody dodaj 0,3 kg cukru, pół litra octu, 1 łyżeczkę soli, trochę kopru włoskiego, 1/4 opakowania mielonego kminku
  2. Bardzo dokładnie wymieszaj składniki i pozwól im się przegryźć podczas gotowania.
  3. Ugotowany napar odstaw na bok i ostudzić go. Nie można wlewać gorącej zalewy do słoików.

Po przygotowaniu naparu możesz zacząć przygotowywać słoiki do zalania.

Uwaga: Jeśli wolisz bardziej kwaśne i ostre rodzaje zalew Wtedy spróbuj przynajmniej w ramach eksperymentu dodać do naparu chrzan z cebulą.

W takim przypadku nie trzeba w żaden sposób zmieniać procedury przygotowania naparu. Wystarczy dodać do zalewy trochę oczyszczonej i pokrojonej w plasterki cebuli podczas gotowania. A po ostygnięciu do naparu dodać również starty chrzan.

Przygotowanie do procesu pasteryzacji

Przygotowanie do ćwikłyDo Ciebie należy wybór rozmiaru słoików na buraczki ćwikłowe. Najczęściej używane są słoje o pojemności 0,7 l, ale nie zepsujesz niczego, jeśli użyjesz mniejszych lub większych.

Mniejsze są znacznie bardziej uniwersalne, a przeciwnie, większych można użyć podczas przygotowywania obiadu / kolacji dla całej rodziny.

Umyj dokładnie każdy słoik buraków wodą bieżącą, wypłucz lub wyszoruj gąbką.

Sprawdź również zakrętki w każdym słoiku, czy w jakikolwiek sposób nie są uszkodzone.

Jeśli nie chcesz bardzo myć słoików to umyj je bezpiecznie w zmywarce. Ważne jest jednak, aby nie pozostał w nich brud ani bakterie, a zwłaszcza aby nie było zapachu z poprzednich produktów. Jeżeli umyjesz je ręczni pamiętaj żeby wyparzyć każdy słoik wrzątkiem.

W tym momencie możesz zacząć napełniać słoików burakami. Niezależnie od tego, czy do słoików wkładasz kostki, koła czy tarte buraki. Ważne jest, aby zostawić około 1 cm odstępu od wieczka. By warzywa nie dotykały zakrętki.

Po napełnieniu słoików, możesz polać buraczki przygotowanym naparem. Dokładnie zamknij każdy słoik. Upewnij się czy zrobiłeś to dobrze. Teraz możesz bez problemu przystąpić do pasteryzacji słoików.

Uwaga: Możesz również dodać trochę chrzanu do buraków. Aby uzyskać ostrzejszy smak dodaj kilka krążków cebuli do każdego słoika. W takim przypadku zawsze dodawaj te składniki warstwowo. Najpierw trochę buraka, a następnie trochę cebuli z chrzanem i jeszcze raz trochę buraka.

Krok 2 – Pasteryzacja buraczków ćwikłowych

Sama pasteryzacja będzie dla ciebie drobiazgiem. Przede wszystkim przygotuj garnek do zaparzania, postaw go na kuchence. Potem wlej do niego trochę wody i zacznij umieszczać w nim pojedyncze słoiki z buraczkami ćwikłowymi.

Mała rada: Upewnij się, że między poszczególnymi słoikami jest niewielka szczelina około 1 cm. Zmniejszy to ryzyko pęknięcia słoików.

Garnek napełnij wodą do wielkości ok. ¾ słoika (lub do samej krawędzi) i podgrzej go.

Ćwikła domowe metodySłoiki z buraczkami należy konserwować w temperaturze około 80-85 stopni Celsjusza na około 15-25 minut. W zależności od wielkości słoików. Słoiki 700 ml powinny być gotowane na około 20 minut, mniejsze słoiki tylko 15 minut, a większe 25 minut.

Jeśli jednak nie chcesz czekać, podnieś temperaturę wody w garnku do 100 ° C. W takim przypadku burak gotuj przez około 5 do 7 minut.

Temperatura samych słoików powinna wynosić około 80 ° C. Pod koniec wskazanego czasu słoiki natychmiast wyjmujemy z garnka (ale bardzo ostrożnie). I teraz kładziemy je na drewnianej desce, dnem do góry. I nakrywamy szmatką. Jeśli wszystko ci się udało, możesz zacząć sprawdzać i przechowywać zapasteryzowane buraki. Sprawdź dokładnie każdy słoik jak wyschnie.

Uwaga: Jeśli nie masz garnka do zaparzania, możesz również upiec buraki w piekarniku za pomocą głębokich talerzy.

Chociaż buraki zwykle nie są pasteryzowane w ten sposób. Pieczenie ich w piekarniku jest często stosowane jako alternatywa dla gotowania warzyw w garnku.

Jak zrobić buraczki ćwikłowe w domu

Krok 3 – Kontrola jakości i przechowywanie buraczków

Dokładnie sprawdź każdy słoik, aby zobaczyć, czy nie pękł oraz czy nie wycieka z niego zalewa. W takim przypadku będziesz musiał odłożyć te uszkodzone gdyż nie przetrwają one przechowywania dłużej niz kilka dni.

Buraczki kontrola jakości i przechowywanieJeśli wszystko wydaje się być w porządku, na każdym słoiku możesz oznaczyć etykietę z datą pasteryzacji. Aby nie stracić z oczu tego, jak długo można przechowywać buraczki.

Buraczki ćwikłowe należy przechowywać w suchym i szczególnie ciemnym miejscu, a także w stosunkowo niższej temperaturze.

Pamiętaj, aby nie przechowywać buraczków ćwikłowych w ekstremalnie wysokich lub ekstremalnie niskich temperaturach ani nigdy nie wystawiać ich na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

W tym momencie możemy uznać iż udało ci się zrobić własne buraczki ćwikłowe w słoikach na zimę! Tak ugotowanego buraka możesz spożywać przez cały rok i poza sezonem. Dzięki czemu zapewnisz sobie stały dopływ niezbędnych dla organizmu składników odżywczych.

Chociaż nie każdy jest fanem buraczków ćwikłowych,są jednak warte spróbowania i przetwarzania.

Buraczki ćwikłowe świetnie komponują się z pikantnymi potrawami i pikantnym mięsem, a także są wspaniałym źródłem witamin i minerałów. Mamy nadzieje że już wiesz jak zrobić buraczki ćwikłowe?

Jeśli podobała Ci się ta procedura pracy lub lub masz swoje metody jak zrobić buraczki ćwikłowe, nie zapomnij o nich napisać i podzielić się nimi w komentarzach pod artykułem!

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button