Jak wyczyścićRower

Jak wyczyścić rower?

Czy właśnie wróciłeś z wycieczki rowerowej, czy też rozpoczął się dla Ciebie sezon rowerowy, a Twój rower nie wygląda najbardziej atrakcyjnie? W takim razie czas dokładnie go wyczyścić. Czyszczenie roweru jest nieco bardziej irytujące i czasochłonne. Ale jest konieczne, jeśli planujesz używać roweru dłużej niż 1-2 lata. Konserwacja rowerów podzielona jest na kilka części. W kolejnych wierszach pokażemy, jak wyczyścić rower i jak postępować przy jego konserwacji.

Jak wyczyścić rower

Jak wyczyścić rower

Najpierw musisz zdać sobie sprawę, że będziesz potrzebować czasu, cierpliwości i starszej odzieży do pracy, aby wyczyścić swój rower.

Czyszczenie roweru to stosunkowo brudna sprawa. Więc pamiętaj, aby zabrać do pracy rękawiczki oraz fartucha bądź ubrania robocze.

Ponadto będziesz potrzebować wiadra czystej wody, płynu do naczyń, mydła lub innego detergentu, by wyczyścić ręce ze smaru. Przyjrzyjmy się więc, jak wyczyścić rower.

Czyszczenie łańcuchów, linek i mniejszych części

Łańcuch rowerowy jest zwykle najbrudniejszą częścią roweru, dlatego ważne jest, aby zacząć od niego i poświęcić mu jak najwięcej uwagi.

Najbardziej zalecane jest stosowanie tzw „myjka do łańcucha”, za pomocą której można czyścić łańcuch bez jego ściągania (lub myć, gdy jest osadzony). Istnieją różne typy myjek do łańcucha, ale w zasadzie wszystkie są używane tak samo.

Podstawą jest napełnienie myjki specjalnym środkiem czyszczącym i rozpoczęcie czyszczenia nim łańcucha rowerowego (zgodnie z instrukcją). Ustaw myjkę na łańcuchu i zacznij kręcić pedałami tak, aby cały łańcuch był stopniowo czyszczony.

Inną alternatywna metoda czyszczenie łańcucha rowerowego

Drugą alternatywną metodą czyszczenia łańcucha jest klasyczne mycie benzyną. Jest to stosunkowo prosta, ale nieco dłuższa metoda. Przede wszystkim przygotuj mały pojemnik, do którego wlewasz zwykłą benzynę. 

Następnie zdejmij łańcuch z roweru i zanurz go w pojemniku do odtłuszczania (pozostawić zanurzony na ok. 5-15 minut). Na koniec zdejmij łańcuch i dokładnie spłucz czystą wodą.

Jeśli nie masz czasu (lub cierpliwości) na dokładne umycie łańcucha, wystarczy zwykła szczotka. Należy jednak pamiętać, że czyszczenie szczotką nie będzie tak skutecznie aby wyczyścić łańcuch. Jest to zalecane tylko jako rozwiązanie tymczasowe.

Jak wyczyścić mechanizmy korbowe i przekładnie

Po łańcuchu następuje czyszczenie przekładni. Do przekładni wystarczy zwykły środek czyszczący, który rozpylisz na wkład, a następnie wyszorujesz go miękką szczoteczką. Nie należy również zapominać o zębatkach, do których zaleca się użycie pędzla i odtłuszczacza.

Podczas czyszczenia tych elementów zwracaj szczególną uwagę na szczegóły, ponieważ bardzo łatwo przeoczyć brud i tłuszcz w niedostępnych miejscach.

Zrób to samo podczas czyszczenia mechanizmu korbowego.

Jak wyczyścić rower

Jak wyczyścić koła rowerowe

Przed przystąpieniem do mycia kół należy zdjąć je z roweru – obrócić rower spodem do góry. Przed czyszczeniem kół najpierw usuń hamulce, klocki i inne części roweru z brudu i smaru. Możesz wtedy samodzielnie rozpocząć czyszczenie kół.

Najpierw opłucz koła czystą wodą i użyj płynu do naczyń lub mydła i szczotki, aby rozpocząć czyszczenie koła z błota i innych zabrudzeń.

Zacznij od felg, drutów i zębatek (do czyszczenia możesz również użyć odtłuszczacza). Pamiętaj, aby po czyszczeniu dokładnie wypłukać koła i je osuszyć.

Czyszczenie ramy i reszty roweru

Po umyciu najważniejszych części czas wyczyścić ramę, widełki, siodełko i inne części. Sprawdź stan fotelika rowerowego lub pasa bezpieczeństwa jeżeli przewozisz dzieci i czy osiadł pod nim brud / błoto.

To samo dotyczy części, takich jak tłoki amortyzatorów lub widełki (do tych części używa się tylko wilgotnej szmatki).

W przypadku części takich jak pedały rowerowe wskazane jest użycie miękkiej szczotki z włosiem, gdyż doprowadzi Cię ona również w mniej dostępne miejsca i jednocześnie nie będziesz narażać się na uszkodzenie części. Po dokładnym wyczyszczeniu każdej części ponownie przemyj cały rower czystą wodą.

Suszenie i pielęgnacja roweru po czyszczeniu

Po dokładnym przepłukaniu całego roweru czas na wyschnięcie. W takim przypadku po prostu zostaw rower na zewnątrz (jeśli pozwala na to pogoda) lub przenieś go w suche i ciepłe miejsce.

Jeśli nie chcesz czekać, możesz wytrzeć rower miękką, czystą, szczególnie suchą szmatką lub użyć do wysuszenia, sprężonego powietrza. Gdy rower wyschnie, zacznij składać elementy.

Jednak czyszczenie roweru to nie koniec wszystkiego, ponieważ częścią mycia jest również smarowanie i pielęgnacja niektórych części. Warstwę ochronną ramy roweru zaleca się spryskać silikonowym sprayem, dzięki czemu błoto czy kurz nie będą się tak mocno osadzać w przyszłości. W przypadku uszczelek można również nanieść spray silikonowy.

Dodatkowo konieczne jest smarowanie łańcucha po czyszczeniu. W takim przypadku można użyć smaru lub wosku lub oleju, co wydłuży żywotność łańcucha. Jednak po nasmarowaniu nie zapomnij o przeciągnięciu łańcucha suchą szmatką (najlepiej następnego dnia, kiedy smar zostanie również naniesiony wewnątrz łańcucha). W przypadku łożysk uważaj, czego używasz.

Najlepiej będzie, jeśli użyjesz specjalnych smarów. Zaleca się również smarowanie elementów, takich jak widełki, linki, przerzutki i inne elementy, które się poruszają i gdzie występuje tarcie.

Konserwacja roweru

Kilka wskazówek dotyczących czyszczenia i konserwacji roweru

  • Być może pierwszą wskazówką, która powinna być alfą i omegą każdego zapalonego rowerzysty jest – regularne mycie i konserwacja. Im bardziej regularnie i dokładniej dbasz o rower, tym dłużej będziesz cieszyć się jego trwałością. Nigdy nie odkładaj konserwacji i czyszczenia na inny czas lub na ostatnią minutę.
  • Podczas mycia czystą wodą zaleca się czyszczenie za pomocą węża ogrodowego lub tylko wiadra wody. Pod żadnym pozorem nie używaj myjki pod ciśnieniem do czyszczenia, gdyż istnieje ryzyko uszkodzenia roweru i jego części. Nie używaj też zbyt silnego strumienia wody.
  • Zaleca się wyczyścić rower i umyć go po prawie każdej długiej podróży, zdecydowanie nie zostawiaj roweru nieumytego dłużej niż 2 tygodnie.
  • Chociaż możesz dobrze dbać o swój rower, zaleca się oddanie go do warsztatu na przegląd przynajmniej raz w roku.

Podczas gdy czyszczenie roweru może wydawać się banalną sprawą, która nie wymaga wiele czasu i uwagi, tak nie jest. Wiele osób nie docenia regularnej konserwacji i czyszczenia roweru. Co z czasem przekłada się na narastające awarie roweru.

Niezależnie od tego, czy jesteś zwykłym sportowcem, czy rekreacyjnym rowerzystą, poświęć trochę czasu na rower.

Każdy ma już swoje zwykłe sztuczki i metody, dzięki którym przyzwyczaja się do czyszczenia roweru. Jakie są Twoje? Regularnie dbasz o swój rower, czy odkładasz konserwację na ostatnią chwilę?

Napisz do nas o swoich doświadczeniach i opiniach w komentarzach pod artykułem!

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button